Προς το περιεχόμενο

OTP εθνικης


panostom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Η γιαγια εχει κανονικα το λογαριασμο της εθνικης που μπαινει η συνταξη και με δηλωμενο τον αριθμο του κινητου της. Τωρα που ολα ειναι ηλεκτρονικα μπαινω εγω και πληρωνω τους λογαριασμους που εχω βαλει να ερχονται στο μειλ μου (δεη, δευαρ, οτε).

Το προβλημα ειναι οτι ειναι στην Κρητη κι εγω στην Αθηνα, οποτε καθε φορα που προκυπτει μια νεα πληρωμη πρεπει καποιος να παει σπιτι της και να μου πει τον κωδικο επιβεβαιωσης που στελνει η εθνικη στο κινητο της.΄Σε κανονικους ρυθμους αυτο δεν ειναι προβλημα, αλλα οταν προκυπτουν εκτακτες πληρωμες οπως σημερα, δεν ειναι παντα ευκολο να παει καποιος αμεσα.

Εχει καποιος αναλογο προβληματισμο; Πώς μπορω να το λυσω;

ΥΓ: η εκπαιδευση να διαβαζει το μηνυμα απετυχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nbg.gr/el/i-bank/sms_i-code

η δυνατότητα παραλαβής του OTP μέσω Viber υπάρχει περίπτωση να κάνει στην περίπτωσή σου;

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

https://www.nbg.gr/el/i-bank/sms_i-code

η δυνατότητα παραλαβής του OTP μέσω Viber υπάρχει περίπτωση να κάνει στην περίπτωσή σου;

ναι αλλά πώς θα φτιαξω viber στο κινητο μου με αλλον αριθμο; (γιατι το χρησιμοποιω κι εγω το viber με το δικο μου αριθμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panostom είπε

ναι αλλά πώς θα φτιαξω viber στο κινητο μου με αλλον αριθμο; (γιατι το χρησιμοποιω κι εγω το viber με το δικο μου αριθμο)

Απλως ανοιγεις νεο λογαριασμο μεσω e banking σου ερχεται και η χρεωστικη καρτα στο σπιτι ουτε εσυ δεν βασανιζεσαι ουτε το ατομο να πηγαινει στην γιαγια σου καθε 3 και λιγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panostom είπε

Καλησπερα

Η γιαγια εχει κανονικα το λογαριασμο της εθνικης που μπαινει η συνταξη και με δηλωμενο τον αριθμο του κινητου της. Τωρα που ολα ειναι ηλεκτρονικα μπαινω εγω και πληρωνω τους λογαριασμους που εχω βαλει να ερχονται στο μειλ μου (δεη, δευαρ, οτε).

Το προβλημα ειναι οτι ειναι στην Κρητη κι εγω στην Αθηνα, οποτε καθε φορα που προκυπτει μια νεα πληρωμη πρεπει καποιος να παει σπιτι της και να μου πει τον κωδικο επιβεβαιωσης που στελνει η εθνικη στο κινητο της.΄Σε κανονικους ρυθμους αυτο δεν ειναι προβλημα, αλλα οταν προκυπτουν εκτακτες πληρωμες οπως σημερα, δεν ειναι παντα ευκολο να παει καποιος αμεσα.

Εχει καποιος αναλογο προβληματισμο; Πώς μπορω να το λυσω;

ΥΓ: η εκπαιδευση να διαβαζει το μηνυμα απετυχε

 

Είχα το ίδιο θέμα με την μητέρα μου μια και εγώ πληρώνω τους λογαριασμούς της με το δικό της ibank/χρεωστική, η λύση ήταν να δηλώσει το δικό μου νούμερο κινητού ώστε να έρχονται σε μένα τα otp.

Απλά την έστειλα σε κατάστημα Εθνικής να δηλώσει το δικό μου κινητό, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να με καλέσει από την τράπεζα για να της πω τον κωδικό επιβεβαίωσης που ήρθε στο κινητό μου ώστε να το δώσει στον υπάλληλο και να γίνει η ταυτοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αλφα, εχουν κόψει το OTP πάντως στις περισσότερες λειτουργίες και έρχεται συνήθως push notification στο APP.

Επιτέλους κατάλαβα πως δεν είμαι ο μόνος που το κάνω αυτό με την εθνική, καθώς απαιτεί συγχρονισμένη εργασία απο 2 άτομα για το OTP.

Αν έχεις Android, μπορείς νομίζω να φτιάξεις διπλότυπη εφαρμογή. Στο MIUI γίνεται πάντως. Ετσι μπορείς να έχεις 2 viber ταυτόχρονα στην συσκευή σου.Το αναφέρω με επιφύλαξη, καθώς αρκετές εφαρμογές έχουν παρουσιάσει θεματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είχα το ίδιο θέμα με την μητέρα μου μια και εγώ πληρώνω τους λογαριασμούς της με το δικό της ibank/χρεωστική, η λύση ήταν να δηλώσει το δικό μου νούμερο κινητού ώστε να έρχονται σε μένα τα otp.

Απλά την έστειλα σε κατάστημα Εθνικής να δηλώσει το δικό μου κινητό, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να με καλέσει από την τράπεζα για να της πω τον κωδικό επιβεβαίωσης που ήρθε στο κινητό μου ώστε να το δώσει στον υπάλληλο και να γίνει η ταυτοποίηση.

καλα αραξε λιγο. Αν ηταν ετσι θα πηγαινα και εγω στη τραπεζα να μου δινει OTP για το τρ λογαριασμο...Ωναση.

Συμφωνα με τους κανονες που διεπουν τραπεζικο δικαιο

Θα πρεπει αναλογα με τη τραπεζα

να ειναι συνδικαιοχους στο τρ λογαριασμο

Να υπαρχει εξουσιοδότηση (προφανως εγκεκριμμενη απο φορεα/συμβολαιογραφο)

Σε καθε περιπτωση το OTP το λαμβανει μονο ενας δικαιουχος (και οχι οι 2 συνδικαιουχου)

 

ολα τα αλλα που γραφονται ειναι ραδιο αρβυλα/ισως αμελεια απο call center

 

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panostom είπε

ναι αλλά πώς θα φτιαξω viber στο κινητο μου με αλλον αριθμο; (γιατι το χρησιμοποιω κι εγω το viber με το δικο μου αριθμο)

 

EDIT:

Ξαναδιαβάζοντας και τα προηγούμενα post που αναφέρθηκε αλλά και το δικό σου που το γράφεις...όντως αφού χρησιμοποιείς κι εσυ το viber δεν ξερω αν γίνεται αυτό που λέω!

 

Μπορείς να το κάνεις ώς εξής (διορθώστε με αν κάνω λάθος): την επόμενη φορά που θα είναι κάποιος εκεί, κάνεις εγκατασταση το viber με το νούμερο της Γιαγιάς σου, στο κινητό σου. Θα σου ζητήσει κωδικό που τον στέλνουν συνήθως με μήνυμα και εκεί βάζεις να στον διαβάσουν. Οπότε πλεόν το viber ειναι στην συσκευή σου αλλά αφορά τον αριθμό της Γιαγιάς σου.

Επεξ/σία από lefkrc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλα αραξε λιγο. Αν ηταν ετσι θα πηγαινα και εγω στη τραπεζα να μου δινει OTP για το τρ λογαριασμο...Ωναση.

Αραχτός και light είμαι, άλλος είναι αυτός που τσιτώνεται, δίνει παράλογες απαντήσεις και προβαίνει σε χαρακτηρισμούς.

27 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Συμφωνα με τους κανονες που διεπουν τραπεζικο δικαιο

Θα πρεπει αναλογα με τη τραπεζα

να ειναι συνδικαιοχους στο τρ λογαριασμο

Να υπαρχει εξουσιοδότηση (προφανως εγκεκριμμενη απο φορεα/συμβολαιογραφο)

Σε καθε περιπτωση το OTP το λαμβανει μονο ενας δικαιουχος (και οχι οι 2 συνδικαιουχου)

 

ολα τα αλλα που γραφονται ειναι ραδιο αρβυλα/ισως αμελεια απο call center

Εντελώς άσχετα όλα αυτά που έγραψες με όσα είχα γράψει και έκανες quote, έγραψα πως πληρώνω τους λογαριασμούς της μητέρας μου με το δικό της ibank/χρεωστική κάρτα όπως ακριβώς κάνει ο ts, και πως έχει ζητήσει τα OTP να πηγαίνουν στο δικό μου νούμερο κινητού.

Φρόντισε στο μέλλον πρώτα να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος και μετά να σχολιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε άλλη σιμ στην γιαγιά σου,άλλο νούμερο ,και πάρε εσύ την σιμ για τις συναλλαγές σε ένα παλιό κινητό που θα το έχεις μονο για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Βάλε άλλη σιμ στην γιαγιά σου,άλλο νούμερο ,και πάρε εσύ την σιμ για τις συναλλαγές σε ένα παλιό κινητό που θα το έχεις μονο για αυτό.

Ασύμφορη λύση αν σκεφτείς πως για να λειτουργεί η sim χρειάζεται να της βάζεις κάθε 2-3 μήνες λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Βάλε άλλη σιμ στην γιαγιά σου,άλλο νούμερο ,και πάρε εσύ την σιμ για τις συναλλαγές σε ένα παλιό κινητό που θα το έχεις μονο για αυτό.

Προφανώς την έχω σκεφτεί τη λύση. Αλλά ρε γαμωτο τώρα για το καρτοκινητο πρέπει να βάζεις κάρτα για να μένει ανοιχτός ο αριθμός. Δεν είναι όπως παλιά. Και τα λυπάμαι τα κερατιατικα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ασύμφορη λύση αν σκεφτείς πως για να λειτουργεί η sim χρειάζεται να της βάζεις κάθε 2-3 μήνες λεφτά.

βρε πολυξερε αφου δεν εχεις ανοιξει βιβλιο ρωτα πρωτα προ γραφεις μπαρουφες

 

επειδη ενας υπαλληλος σε call center που στην Ελλαδα συνηθως ειναι και εργολαβια σου ειπε μπαρουφα μη το γενικευεις

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε
12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ασύμφορη λύση αν σκεφτείς πως για να λειτουργεί η sim χρειάζεται να της βάζεις κάθε 2-3 μήνες λεφτά.

βρε πολυξερε αφου δεν εχεις ανοιξει βιβλιο ρωτα πρωτα προ γραφεις μπαρουφες

 

επειδη ενας υπαλληλος σε call center που στην Ελλαδα συνηθως ειναι και εργολαβια σου ειπα μπαρουφα μη το γενικευεις

Κυριολεκτικά ότι να ναι...

3 λεπτά πριν, panostom είπε

Προφανώς την έχω σκεφτεί τη λύση. Αλλά ρε γαμωτο τώρα για το καρτοκινητο πρέπει να βάζεις κάρτα για να μένει ανοιχτός ο αριθμός. Δεν είναι όπως παλιά. Και τα λυπάμαι τα κερατιατικα λεφτά

Η λύση που σου πρότεινα παραπάνω, δλδ τα otp να έρχονται στον δικό σου αριθμό κινητού όπως ακριβώς έχουμε κάνει και εμείς, δεν σε βολεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...