Προς το περιεχόμενο

OTP εθνικης


panostom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα ομολογώ μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λέει ο Joshua1. Για να σου καταχωρήσουν το κινητό στην Εθνική ειδικά, ζητάνε να πάρεις βεβαίωση από τον πάροχο ότι είναι στο όνομα σου(του δικαιούχου). Αν είναι να δηλώνεις έτσι απλά να πηγαίνουν αλλού, καταργεί την όλη διαδικασία ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως άλλαξα το τηλέφωνο στην €bank  μέσα  απο το  ebanking ,ήταν στην παλιά έκδοση ,νομίζω πριν 3 χρόνια.

Και τα δύο νούμερα είναι στο όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lefkrc είπε

 

 

 

Μπορείς να το κάνεις ώς εξής (διορθώστε με αν κάνω λάθος): την επόμενη φορά που θα είναι κάποιος εκεί, κάνεις εγκατασταση το viber με το νούμερο της Γιαγιάς σου, στο κινητό σου. Θα σου ζητήσει κωδικό που τον στέλνουν συνήθως με μήνυμα και εκεί βάζεις να στον διαβάσουν. Οπότε πλεόν το viber ειναι στην συσκευή σου αλλά αφορά τον αριθμό της Γιαγιάς σου.

αυτη ακριβως ειναι η λυση.αν εχεις το viber με το δικο σου νουμερο τοτε κατεβασε το bluestacks(περιβαλλον android για οποιον δεν το ξερει) στον υπολογιστη και εγκατεστησε εκει το viber με τον αριθμο της.θα χρειαστει ενα αρχικο sms για να συνδεθει το viber με τον αριθμο και μετα ολα τα otp θα σου ρχονται εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να προσθέσω οτι δυστυχώς στις desktop εκδόσεις του Viber (όχι μέσω bluestacks το οποίο δε γνωρίζω) ,δεν έρχεται ΟΤΡ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εθνικη δεν χρειαζεται να πας στην τραπεζα για να προσθεσεις αριθμο τηλεφωνου στο e-banking ..καθως επισης μια λυση ειναι η twin sim.....

2 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Και εμένα ομολογώ μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λέει ο Joshua1. Για να σου καταχωρήσουν το κινητό στην Εθνική ειδικά, ζητάνε να πάρεις βεβαίωση από τον πάροχο ότι είναι στο όνομα σου(του δικαιούχου). Αν είναι να δηλώνεις έτσι απλά να πηγαίνουν αλλού, καταργεί την όλη διαδικασία ασφαλείας.

Αυτό το ζητουν μόνο όταν δεν έχεις κέποια δέκο στο όνομά σου ή κάποιο άλλον λογαριασμό ...έτσι ζητούν βεβαίωση κυριότητας αριθμού τηλεφώνου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Και εμένα ομολογώ μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λέει ο Joshua1. Για να σου καταχωρήσουν το κινητό στην Εθνική ειδικά, ζητάνε να πάρεις βεβαίωση από τον πάροχο ότι είναι στο όνομα σου(του δικαιούχου). Αν είναι να δηλώνεις έτσι απλά να πηγαίνουν αλλού, καταργεί την όλη διαδικασία ασφαλείας.

Μην μπερδεύεσαι, άλλο πράγμα το κινητό επικοινωνίας για το οποίο υποχρεωτικά από τον νόμο πρέπει να προσκομίζεις ανά κάποια χρόνια βεβαίωση από τον πάροχο ότι σου ανήκει, και άλλο πράγμα το κινητό στο οποίο δηλώνεις ότι επιθυμείς να πηγαίνουν τα OTP, δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο.

Για το κινητό που θα λαμβάνει τα OTP το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτοποίηση από αυτόν που δήλωσε το νούμερο με ένα OTP.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Και να προσθέσω οτι δυστυχώς στις desktop εκδόσεις του Viber (όχι μέσω bluestacks το οποίο δε γνωρίζω) ,δεν έρχεται ΟΤΡ

Σε μένα πάντως το OTP μια χαρά έρχεται και στο κινητό μου και στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Και να προσθέσω οτι δυστυχώς στις desktop εκδόσεις του Viber (όχι μέσω bluestacks το οποίο δε γνωρίζω) ,δεν έρχεται ΟΤΡ

Κανονικά έρχετε ΟΤΡ

Εχω την desktop εκδοση (όχι μέσω bluestack) και μου έρχτε κανονικά το ΟΤΡ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teot είπε

Κανονικά έρχετε ΟΤΡ

Εχω την desktop εκδοση (όχι μέσω bluestack) και μου έρχτε κανονικά το ΟΤΡ

Σε πιστεύω , αλλά εμένα σε Windows10 που είχα για ένα διάστημα και σε Linux τώρα δεν έρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η desktop έκδοση του viber είναι η καλύτερη ίσως λύση γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξει η γιαγιά σου αριθμό.

Επίσης το να αλλάξεις αριθμό δεν είναι απαραίτητο πλέον ο λογαριασμός / βεβαίωση παρόχου για την ΕΤΕ. Απλά πρέπει να πάει η γιαγιά σου σε κατάστημα και να το δηλώσει, στέλνουν ένα sms/viber στο κινητό με έναν αριθμό, τους τον λέει και voila πήρε τον αριθμό. Το πρόβλημα είναι 1. Αν κάτι χρειαστεί τον αριθμό τον έχεις εσύ και 2. αν έχεις ήδη ibank εσύ δεν μπορείς να έχεις τον ίδιο αριθμό για OTP. Παρεμπιπτόντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αλλαγή τηλεφώνου για OTP μπορείς να κάνεις και από το ibank χωρίς να πάει η γιαγιά σου σε κατάστημα τέτοιες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panostza είπε

Η desktop έκδοση του viber είναι η καλύτερη ίσως λύση γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξει η γιαγιά σου αριθμό.

Επίσης το να αλλάξεις αριθμό δεν είναι απαραίτητο πλέον ο λογαριασμός / βεβαίωση παρόχου για την ΕΤΕ. Απλά πρέπει να πάει η γιαγιά σου σε κατάστημα και να το δηλώσει, στέλνουν ένα sms/viber στο κινητό με έναν αριθμό, τους τον λέει και voila πήρε τον αριθμό. Το πρόβλημα είναι 1. Αν κάτι χρειαστεί τον αριθμό τον έχεις εσύ και 2. αν έχεις ήδη ibank εσύ δεν μπορείς να έχεις τον ίδιο αριθμό για OTP. Παρεμπιπτόντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αλλαγή τηλεφώνου για OTP μπορείς να κάνεις και από το ibank χωρίς να πάει η γιαγιά σου σε κατάστημα τέτοιες εποχές.

Αυτό στα bold για την Εθνική δεν ισχύει, στον δικό μου αριθμό κινητού έρχονται και τα δικά μου OTP και της μητέρας μου.

Αντιθέτως το σύστημα της Πειραιώς δεν επιτρέπει να δηλώσουν δύο διαφορετικοί πελάτες το ίδιο νούμερο κινητού για extraPIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panostom είπε

Καλησπερα

Η γιαγια εχει κανονικα το λογαριασμο της εθνικης που μπαινει η συνταξη και με δηλωμενο τον αριθμο του κινητου της. Τωρα που ολα ειναι ηλεκτρονικα μπαινω εγω και πληρωνω τους λογαριασμους που εχω βαλει να ερχονται στο μειλ μου (δεη, δευαρ, οτε).

Το προβλημα ειναι οτι ειναι στην Κρητη κι εγω στην Αθηνα, οποτε καθε φορα που προκυπτει μια νεα πληρωμη πρεπει καποιος να παει σπιτι της και να μου πει τον κωδικο επιβεβαιωσης που στελνει η εθνικη στο κινητο της.΄Σε κανονικους ρυθμους αυτο δεν ειναι προβλημα, αλλα οταν προκυπτουν εκτακτες πληρωμες οπως σημερα, δεν ειναι παντα ευκολο να παει καποιος αμεσα.

Εχει καποιος αναλογο προβληματισμο; Πώς μπορω να το λυσω;

ΥΓ: η εκπαιδευση να διαβαζει το μηνυμα απετυχε

 

Μπες συνδικαιούχος στο λογαριασμό και τελείωσες!

Και παίζεις μπάλα με το δικό σου όνομα.

Εκτός αν η γιαγιά φοβάται μην της τα φας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Παίζει στο ανδροητ καμιά εφαρμογή sms forwarder? Να σου προωθεί το μήνυμα από τον συγκεκριμένο αποστολέα;

Αν..... η γιαγιά έχει android κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...