Προς το περιεχόμενο

Tracking RMLGB


Ather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά , μήπως παίζει και τίποτα με το Covid , lockdown κλπ;  Εγώ παλιά θυμάμαι όταν παράγγελνα από την αμαζον και πάντα τα πράγματα ερχόντουσαν στην ώρα τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα

Εμένα έληξε η προθεσμία που θα έπρεπε να παραλάβω. Επικοινώνησα με amazon μέσω εφαρμογής και χωρίς να πω τίποτα κατευθείαν μου έκαναν refund το οποίο ούτε καν ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις αρχές του μήνα, παραγγελία από ιταλικό Amazon 2 βιβλία στην ίδια παραγγελία στάλθηκαν τελικά από Αγγλία ξεχωριστά και το ένα ήδη αποζημιώθηκε λόγω καθυστέρησης. Τώρα θα δείξει τι θα γίνει με το τελωνείο.

Το bookdepository πάντως (που είναι και αυτό ιδιοκτησίας Amazon) στέλνει από Αγγλία και ενημερώνει ότι δεν θα υπάρξουν έξτρα χρεώσεις στην Ευρώπη δηλαδή οι τιμές τους είναι τελικές. Πολύ πιθανό το βρίσκω να πρόκειται για ακριβώς το ίδιο κέντρο αποστολής και να ισχύουν ακριβώς τα ίδια και για το κανονικό Amazon. 

Αν η παραπάνω υπόθεση ισχύει το Amazon πρέπει να αναθεωρήσει την πολιτική αποστολών της γιατί οι ημερομηνίες παράδοσης που λέει δεν είναι ρεαλιστικές και θα φτάνουμε πάντα σε αποζημίωση. Αυτό σημαίνει ότι ίσως πρέπει να τρέξουμε να κάνουμε νέες παραγγελίες γιατί τα πάντα θα τα πάρουμε τζαμπέ πριν κάνουν διορθώσεις στους όρους; Δεν ξέρω...

Επεξ/σία από GeorgeTheSuper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως εξαρτάται αρκετά από την διαχείριση των εταιριών που συνεργάζονται με το Amazon.

Για παράδειγμα...Οσάκα/Ιαπωνία προς Κουκάκι/Αθήνα με Amazon globalshipping priority. Έφυγε το προϊόν Τετάρτη, το παρέλαβα σήμερα. Συνεργάτης η DHL. 📫

rzmJkJ2.png

 

48ώρες Ιαπωνία Ελλάδα, και πέρασε και τελωνείο ανάμεσα κανονικά. O_o

Να σημειωθεί πως όταν έγινε η παραγγελία το Amazon.co.jp έδινε εκτιμώμενη παράδοση 8 Φεβρουαρίου.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η DHL από εξωτερικό είναι άλλη ιστορία. Ρώτησα τον διανομέα έχοντας παρόμοιες εμπειρίες και απάντησε ότι έχουν δικά τους οχήματα που φεύγουν από το αεροδρόμιο. Τα δέματα που περιμένω ακόμη να φανούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2021 στις 8:33 ΠΜ, knox είπε

Μία από τα ίδια και εδώ. Παραγγελία 2 items από amazon.de στις 11/1.
Το ένα έφυγε αμέσως, το άλλο όχι ακόμη. 

Αποστολή από Αγγλία με  RMLGB, ενώ πίστευα ότι θα φύγει από Γερμανία. (πωλητής η  Amazon EU S.a.r.L.).
Δεν έχω καταφέρει να κάνω tracking, το site της Amazon λέει ότι φτάνει σήμερα (χλωμό, αλλά για να δούμε). 
Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

Τα ίδια και εγω. 3 αντικείμενα απο Amazon.de.

Αποστολή από Αγγλία με RMLGB (πωλητής Amazon EU S.a.r.L.).

To tracking # δεν μπορω να κανω ιχνηλατηση πουθενα.

Εαν ειναι να περασουν τελωνειο δεν θα παραλαβω.

Επεξ/σία από vagkap
συμπληρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 4:56 ΜΜ, Dante80 είπε

Νομίζω πως εξαρτάται αρκετά από την διαχείριση των εταιριών που συνεργάζονται με το Amazon.

Για παράδειγμα...Οσάκα/Ιαπωνία προς Κουκάκι/Αθήνα με Amazon globalshipping priority. Έφυγε το προϊόν Τετάρτη, το παρέλαβα σήμερα. Συνεργάτης η DHL. 📫

rzmJkJ2.png

 

48ώρες Ιαπωνία Ελλάδα, και πέρασε και τελωνείο ανάμεσα κανονικά. O_o

Να σημειωθεί πως όταν έγινε η παραγγελία το Amazon.co.jp έδινε εκτιμώμενη παράδοση 8 Φεβρουαρίου.

Πλήρωσες τελωνείο; Είχα πάντα απορία τι γίνεται με τις παραγγελίες άνω των 22€ εκτός ΕΕ με το amazon. Προπληρώνεις μαζί με τα μεταφορικά ή σου έρχεται η λυπητερή όταν μπει Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, george1807 είπε

Πλήρωσες τελωνείο; Είχα πάντα απορία τι γίνεται με τις παραγγελίες άνω των 22€ εκτός ΕΕ με το amazon. Προπληρώνεις μαζί με τα μεταφορικά ή σου έρχεται η λυπητερή όταν μπει Ελλάδα;

Όταν αγοράζεις με αποστολή Amazon globalexpress, σου κρατάει ένα ποσό για το τελωνείο κατά την αγορά. Δεν πληρώνεις εκτελωνισμό, κούριερ, ή άλλα ποσά στο τελωνείο. Τουλ...δεν μου έχει τύχει δύο φορές τώρα (μια αγορά 225€, μια 409€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Περιμένοντας και εγώ δέμα από το βρετανικό amazon, μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους, κατάλαβα ότι πλέον τα δέματα προς Ελλάδα έρχοντε untrackable με βρετανικό ταχυδρομείο και αφού μπουν Ελλάδα με ΕΛΤΑ. ( το tracking number που δίνεται είναι generic και δεν έχει πραγματικό νόημα). Μετά από αυτήν την επικοινωνία και το παράπονο μου για το ότι είναι untrackable, το amazon μου επέστρεψε τα μεταφορικά χωρίς να το ζητήσω.

Πλέον, δύο εβδομάδες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης μου έκαναν μόνοι τους πλήρες refund θεωρώντας το δέμα χαμένο.

Στα της ερώτησης τώρα, θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να εμφανιστεί το πακέτο (εκτίμηση μου ότι έχει φρακάρει στο ελληνικό τελωνείο, αφού ναι μεν οι φορολογικοί δασμοί στο amazon είναι fixed αλλά η διαδικασία για δέματα από Η.Β είναι ότι περνάνε από το hub του τελωνείου) και να περιμένω , ή να επαναλάβω την παραγγελία. Στη περίπτωση που τελικά έρθει κάποια στιγμή τι γίνεται με το refund που ήδη έγινε.

Επεξ/σία από Kos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2021 στις 9:56 ΜΜ, Kos_x είπε

Στη περίπτωση που τελικά έρθει κάποια στιγμή τι γίνεται με το refund που ήδη έγινε.

Βάση όρων της Amazon το refund το κρατάς. Δεν αφορά μόνο το ότι το προϊον μπορεί να άργησε αλλά και ότι ο χρόνος παράδοσης ξεπέρασε κατά πολύ το συμφωνηθέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και βρήκα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ να πάω να παραλάβω το δέμα μου. Στην ειδοποίηση αναγράφεται το ίδιο track number με του amazon.co.uk

Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ήταν η 27/01/2021, είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου έχει γίνει ήδη refund χωρίς να το ζητήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια περίπτωση κι εγώ, με παραγγελία βιβλίου (κάτω από 22€) που έκανα στο amazon Italy στις 10/1 και στάλθηκε στις 20/1 με εκτιμώμενο χρόνο άφιξης 2/2.

Στο mail επιβεβαίωσης μου ανέφεραν πως στάλθηκε με royal mail.

Σήμερα που θυμήθηκα και μπήκα στο amazon.it στην παραγγελία μου να δω τι γίνεται, γράφει πως στάλθηκε με rmlgb. Μου λένε να περιμένω μέχρι 6/2. 

 

2021-02-03 (1).png

2021-02-03.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, GeorgeTheSuper είπε

Βάση όρων της Amazon το refund το κρατάς. Δεν αφορά μόνο το ότι το προϊον μπορεί να άργησε αλλά και ότι ο χρόνος παράδοσης ξεπέρασε κατά πολύ το συμφωνηθέν.

υπάρχει κάπου αυτό γραμμένο να το επιβεβαιώσουμε;

Επεξ/σία από ItsACruelWorld
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...