Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ΙΑΤΡΙΚΗ


Matthewkats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,δεν μπόρεσα να βρω την κατάλληλη κατηγορία για να διατυπώσω την απορία μου και την εκφράζω στο "internet"  που λογικά θα αφορά για θέματα του ίντερνετ 😅.Γνωρίζει κάποιος τι μαθήματα χρειάζεται να δώσει κανείς από ΕΠΑΛ για να περάσει ιατρική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκθεση, μαθηματικά, και 2 απο τα μαθήματα ειδικότητας, δε θυμαμαι ποια. Αν εχεις τελειώσει γενικό λύκειο πρέπει να παρακολουθήσεις τα μαθηματα ειδικότητας της β κ γ λυκείου πριν δώσεις. τωρα πάντως είναι ρευστα τα πράγματα δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τις αλλαγές στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

απο επαλ σε ιατρικη? σιγουρα γινεται η τρολλαρουμε?

Σε λιγο θα μας πουν οτι απο το επαλ μπορεις να βγεις και αστροναυτης .. χαχαχαχα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

απο επαλ σε ιατρικη? σιγουρα γινεται η τρολλαρουμε?

Ναι γίνεται, όπως και σε όλες τις σχολές ανάλογα με το αν υπάρχει η σχετική ειδικότητα στα ΕΠΑΛ.

Νομική πχ δεν μπαίνεις από ΕΠΑΛ μιας και δεν υπάρχει ειδικότητα με σχετικά μαθήματα, το ίδιο νομίζω και με την ψυχολογία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 10:14 ΜΜ, xsterg είπε

απο επαλ σε ιατρικη? σιγουρα γινεται η τρολλαρουμε?

Γίνεται. Το 2% των θέσεων είναι απο ΕΠΑΛ αν θυμάμαι καλά.

Στο έτος μου υπήρχαν 2 άτομα (τα οποία βέβαια το είχαν προσχεδιασμένο χρόνια πριν να δώσουν απο ΕΠΑΛ).

Εν έτη 2021 δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει το ποσοστό των θέσεων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα ελεγα τι βαθμος χρειαζεται. εγω θα ελεγα εαν μπορει μαθητης απο τα επαλ να ανταπεξελθει στα μαθηματα και σε οτι απαιτειται στην ιατρικη. εαν ηταν ουτως η αλλιως καλος μαθητης θα πηγαινε απο το γενικο λυκειο. συγγνωμη αλλα για εμενα δεν υπαρχει περιπτωση αξιοκρατικα μαθητης του επαλ να παρει πτυχιο ιατρικης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xsterg είπε

εγω δεν θα ελεγα τι βαθμος χρειαζεται. εγω θα ελεγα εαν μπορει μαθητης απο τα επαλ να ανταπεξελθει στα μαθηματα και σε οτι απαιτειται στην ιατρικη. εαν ηταν ουτως η αλλιως καλος μαθητης θα πηγαινε απο το γενικο λυκειο. συγγνωμη αλλα για εμενα δεν υπαρχει περιπτωση αξιοκρατικα μαθητης του επαλ να παρει πτυχιο ιατρικης. 

Συνήθως αυτοί που το κάνουν το έχουν προσχεδιάσει αρκετά χρόνια πριν. Τα 2 άτομα απο το έτος μου είχαν (αμφότερα) γονείς ιατρούς.

Αλλά το θέμα του νήματος είναι αν είναι εφικτό, όχι περί απαιτήσεων σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xsterg είπε

εγω δεν θα ελεγα τι βαθμος χρειαζεται. εγω θα ελεγα εαν μπορει μαθητης απο τα επαλ να ανταπεξελθει στα μαθηματα και σε οτι απαιτειται στην ιατρικη. εαν ηταν ουτως η αλλιως καλος μαθητης θα πηγαινε απο το γενικο λυκειο. συγγνωμη αλλα για εμενα δεν υπαρχει περιπτωση αξιοκρατικα μαθητης του επαλ να παρει πτυχιο ιατρικης. 

αυτό ρωτούσα, πόσο βαθμό βγάζει για να δούμε που βρίσκεται. αν και στα επαλ τους παραφουσκώνουν τους βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συμφοιτητη απο ΕΠΑΛ στη σχολη μου (κτηνιατρικη) ο οποιος παιρνουσε και Ιατρικη αλλα επελεξε την κτηνιατρικη. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει αλλα ο συγκεκριμενος τουλαχιστον δεν μπορει να αναποκριθει στις απαιτησεις μιας τετοιας σχολης, ουτε στα πρωτα ετη και ειδικοτερα τωρα στα τελευταια οπου το πραγμα γινεται 10 φορες δυσκολοτερο. Οπως και να εχει σιγουρα γινεται να περασει καποιος απο ΕΠΑΛ σε σχολες του ιατρικου κλαδου, τουλαχιστον μεχρι το 2018 αν και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Συνήθως αυτοί που το κάνουν το έχουν προσχεδιάσει αρκετά χρόνια πριν. Τα 2 άτομα απο το έτος μου είχαν (αμφότερα) γονείς ιατρούς.

Αλλά το θέμα του νήματος είναι αν είναι εφικτό, όχι περί απαιτήσεων σχολής.

φαγωθηκαν οι γονεις (ιατροι) να μεταβιβασουν την επιχειρηση (ιατρειο) στο παιδι. προχωραει δεν προχωραει. και αφου παρα τα φροντιστηρια το παιδι δεν μπορει (αντικειμενικα) να μπει στην ιατρικη σκεφτηκαν το επαλ. σου λεει θα κλαφτουμε στους μισους, θα λαδωσουμε τους αλλους μισους, το παιδι θα μπει ιατρικη. και στην  ιατρικη βλεπουμε. λιγο φροντιστηριο, λιγο κλαψιμο σε κανενα καθηγητη, λιγο λαδωμα παλι, το πτυχιο θα το παρει το παιδι και θα παρει την επιχειρηση. 

εγω λυπαμαι μετα την αποκτηση του οποιου πτυχιου τους ασθενεις του μαθητη αυτου. τι λαθος διαγνωσεις, τι λαθος θεραπειες, τι ασχετοσυνη. πραγματικα η ιατρικη δεν ειναι απο τα πραγματα εκεινα που σε παιρνει να κανεις λαθος η να δινεις λαθος ελπιδες η να πεις δεν ξερω. δεν ειναι οτι ο αλλος πηρε το πτυχιο του μηχανικου αυτοκινητων και εκανε λαθος και χαλασε το αυτοκινητο. δεν ειναι υδραυλικος και εκανε ενα λαθος και πλημμύρισε το συμπαν. παιζεται η ζωη ανθρωπων με οτι συνεπαγεται αυτο. και για εμενα αυτα τα παιδια θα επρεπε να το σκεφτουν διπλά πριν αποφασισουν οτι με βαθμους νηπιαγωγειου θα μπουν σε ιατρικη. το χασμα ειναι μεγαλο. πως θα σταθουν διπλα απο παιδια που μπηκαν απο γενικο λυκειο με βαθμους 19,5. μονοι τους πρεπει να κανουν πισω και να πουν "και χαριστικά να με βαλετε εγω δεν παω εκει". αλλωστε πλεον υπαρχουν και ποινικες ευθυνες για οποιαδηποτε λαθη και παραληψεις. 

48 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Εχω συμφοιτητη απο ΕΠΑΛ στη σχολη μου (κτηνιατρικη) ο οποιος παιρνουσε και Ιατρικη αλλα επελεξε την κτηνιατρικη. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει αλλα ο συγκεκριμενος τουλαχιστον δεν μπορει να αναποκριθει στις απαιτησεις μιας τετοιας σχολης, ουτε στα πρωτα ετη και ειδικοτερα τωρα στα τελευταια οπου το πραγμα γινεται 10 φορες δυσκολοτερο. Οπως και να εχει σιγουρα γινεται να περασει καποιος απο ΕΠΑΛ σε σχολες του ιατρικου κλαδου, τουλαχιστον μεχρι το 2018 αν και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι.

οριστε. τα λεει ολα ο ανθρωπος αυτος. κτηνιατρικη και δεν μπορει να ανταπεξελθει. φαντασου σε ιατρικη που απευθυνεται σε ανθρωπους και εισαι αντιμετωπος με δικαστηριο σε παριπτωση λαθους η αβλεψιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

φαγωθηκαν οι γονεις (ιατροι) να μεταβιβασουν την επιχειρηση (ιατρειο) στο παιδι. προχωραει δεν προχωραει. και αφου παρα τα φροντιστηρια το παιδι δεν μπορει (αντικειμενικα) να μπει στην ιατρικη σκεφτηκαν το επαλ. σου λεει θα κλαφτουμε στους μισους, θα λαδωσουμε τους αλλους μισους, το παιδι θα μπει ιατρικη. και στην  ιατρικη βλεπουμε. λιγο φροντιστηριο, λιγο κλαψιμο σε κανενα καθηγητη, λιγο λαδωμα παλι, το πτυχιο θα το παρει το παιδι και θα παρει την επιχειρηση. 

εγω λυπαμαι μετα την αποκτηση του οποιου πτυχιου τους ασθενεις του μαθητη αυτου. τι λαθος διαγνωσεις, τι λαθος θεραπειες, τι ασχετοσυνη. πραγματικα η ιατρικη δεν ειναι απο τα πραγματα εκεινα που σε παιρνει να κανεις λαθος η να δινεις λαθος ελπιδες η να πεις δεν ξερω. δεν ειναι οτι ο αλλος πηρε το πτυχιο του μηχανικου αυτοκινητων και εκανε λαθος και χαλασε το αυτοκινητο. δεν ειναι υδραυλικος και εκανε ενα λαθος και πλημμύρισε το συμπαν. παιζεται η ζωη ανθρωπων με οτι συνεπαγεται αυτο. και για εμενα αυτα τα παιδια θα επρεπε να το σκεφτουν διπλά πριν αποφασισουν οτι με βαθμους νηπιαγωγειου θα μπουν σε ιατρικη. το χασμα ειναι μεγαλο. πως θα σταθουν διπλα απο παιδια που μπηκαν απο γενικο λυκειο με βαθμους 19,5. μονοι τους πρεπει να κανουν πισω και να πουν "και χαριστικά να με βαλετε εγω δεν παω εκει". αλλωστε πλεον υπαρχουν και ποινικες ευθυνες για οποιαδηποτε λαθη και παραληψεις. 

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να μπεις στην ιατρική εκτός πανελληνίων/κατατακτηρίων. Ένας απο αυτούς είναι τα ΕΠΑΛ. Άλλος τρόπος είναι η μοριοδότηση με χρόνια νοσήματα.

Αρκετοί ξεκινούν τη σχολή σε ξένη χώρα και ''ως δια μαγείας'' συνεχίζουν σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Για αυτό βλέπεις αρκετές φορές ένα έτος να απαρτίζεται απο 400-500 άτομα ενώ οι θέσεις που δίνονται απο πανελλήνιες είναι περίπου 200. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...