Προς το περιεχόμενο

Κλασικά τραγούδια (Ροκ και όχι μόνο) που δεν (αντέχουμε να) ακούμε πλέον


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, είναι κάποια κομμάτια που θεωρούνται κλασικά, που έχουν γράψει ιστορία στο χώρο της μουσικής, από καταξιωμένους καλλιτέχνες κι όμως πλέον δε μου κάνει καμία αίσθηση όταν τα ακούω π.χ. στο ραδιόφωνο στη δουλειά, γιατί να τα βάλω να τα ακούσω μόνος μου, αυτό κι αν δεν παίζει.

Παράδειγμα του τι εννοώ:

Scorpions - Wind of Change

Kansas - Dust in the Wind

Αυτά είναι δύο καραμπινάτες περιπτώσεις κομματιών που σχεδόν δε μου κάνουν καμία αίσθηση πλέον. Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο πόσα παλιά είναι ή πόσες φορές τα έχω ακούσει στη ζωή μου, για παράδειγμα το Soldier of Fortune των Deep Purple μπορεί να το έχω ακούσει περισσότερες κι όμως δεν το βαριέμαι.

Έχετε νιώσει παρόμοια για κάποιο κλασικό τραγούδι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Όπως λέει και ο τίτλος, είναι κάποια κομμάτια που θεωρούνται κλασικά, που έχουν γράψει ιστορία στο χώρο της μουσικής, από καταξιωμένους καλλιτέχνες κι όμως πλέον δε μου κάνει καμία αίσθηση όταν τα ακούω π.χ. στο ραδιόφωνο στη δουλειά, γιατί να τα βάλω να τα ακούσω μόνος μου, αυτό κι αν δεν παίζει.

Παράδειγμα του τι εννοώ:

Scorpions - Wind of Change

Kansas - Dust in the Wind

Αυτά είναι δύο καραμπινάτες περιπτώσεις κομματιών που σχεδόν δε μου κάνουν καμία αίσθηση πλέον. Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο πόσα παλιά είναι ή πόσες φορές τα έχω ακούσει στη ζωή μου, για παράδειγμα το Soldier of Fortune των Deep Purple μπορεί να το έχω ακούσει περισσότερες κι όμως δεν το βαριέμαι.

Έχετε νιώσει παρόμοια για κάποιο κλασικό τραγούδι;

 

Θα συμφωνήσω για τα δύο παραπανω

Παρόλο που είναι δισκάρα, και παραγωγάρα , το έχω ακούσει μικρός τόσες πολλές φορες γιατι μου άρεσε που πιά μπουχτισα.

 

Deep Purple, “Smoke on the Water”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε το wind of change μου ήρθε πρώτο στο μυαλό διαβάζοντας μόνο τον τίτλο του thread. Και είναι κρίμα γιατί τις περισσότερες φορές που το ακούσαμε (όταν ήμασταν πιτσιρικάδες δηλαδή) δεν είχαμε ιδέα για τι μιλάει,αλλά ήταν ότι πρέπει για να χορέψουμε με τις κορασίδες.

 Στην κουβέντα θα προσθέσω το sweet home Alabama.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με τα δύο που αναφέρατε, αν και προσωπικά αν τύχει να ακούσω το Smoke on the Water θα γουστάρω με την πάναπλη αλλά γαμάτη εισαγωγή του Blackmore.

Να προσθέσω τα:

Queen - We will rock you (αν και το σόλο στο τέλος αποζημιώνει)

Moody Blues - Nights in White Satin

Styx - Boat on the River

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ HALF EVIL, το Bohemian Rhapsody; Ένα απ' τα μνημεία της Ροκ; Χα χα.

Αν και ΟΚ, η ιδιαιτερότητα του νήματος είναι ότι μιλάμε για αυτά με τα οποία έχουμε μπουχτίσει, όχι αυτά που δε μας αρέσουν ή ποτέ δε μας άρεσαν, οπότε οτιδήποτε είναι πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα τραγούδια δεν τα βαριέσαι ποτέ. 

Αν βαριέσαι αυτά τότε αυτά της περιόδου 1990 - 2020 τι τα κάνεις. Μάλλον αγνοείς ότι υπάρχουν τελείως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σταματάτε να τα ακούτε και να τα ακούσετε μετά από πολλά χρόνια αφού το κλασσικό είναι κλασσικό

Αν στην αρχή σας άρεσαν, θα τα ξαναγαπήσετε

Προσπαθείστε και καλές διασκευές ή remakes

Και να ξέρετε ότι στην κλασσική Ροκ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες "άγνωστα" τραγούδια που είναι ισάξια άν όχι καλύτερα απο τα "γνωστά"

Ειδικά τα 60's - 70's - 80's, είναι ανεξάντλητα στην κυριολεξία

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Nabuko said:

στην πραγματικότητα έχετε γράψει όλο το σετλιστ που παίζουν κάθε μέρα ο rock fm και ο red όπως και όλα τα ροκ μπαρ κάθε ΠαρασκευοΣάββατο

Λες και δεν υπάρχουν άλλα τραγούδια...

0 Ροκ παιδεία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...