Προς το περιεχόμενο

Η κυβέρνηση της Ιαπωνίας στρέφει την προσοχή της στο cosplay


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, miltos_id είπε

Σήμερα έσκασε η βόμβα  ότι ο Τζεφ Μπέζος θα παραδώσει την θέση του CEO της Amazon και εμείς στο insomnia διαβάζουμε άρθρα για cosplay 🤦‍♂️.

Γιατί αυτός τι ντύθηκε; 😛

Έλα ρε, ούτε κι εγώ παρατήρησα κάτι τέτοιο!

Edit: Το διαβάζω στο verge, το ανακοίνωσαν επίσημα απ ότι καταλαβαίνω! 

Επεξ/σία από mants118
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, KilliK είπε

το προβλημα ειναι οτι ολοι αυτοι οι μεγαλοι ΙP holders, εκδοτες, δισκογραφικες, κινηματογραφικα στουντιο, οποτε ειναι να ληξουν τα property rights των IP τους, ζητανε παραταση μερικων δεκαετιων, αφου εχουν φροντισει ο σχετικος νομος να τους δινει το δικαιωμα αυτο. ο Μικυ Μαους επρεπε να ειχε ηδη βγει στο public domain, δεν συνεβει αφου τωρα νομιζω ληγει το 2070 μετα το extension που πηρε.

Αυτό έγινε με το Copyright Term Extension Act (κακώς, αφού το copyright έφτασε στο θεό, πχ στα 90 χρόνια για εταιρίες), αλλά πλέον δεν υπάρχει πρόθεση από εταιρίες όπως η Disney να το ξαναπροσπαθήσουν (κατά δική τους παραδοχή) γιατί πλέον υπάρχει ενδιαφέρον για το public domain από διάφορες μεγάλες οργανώσεις (πχ EFF, WikiMedia κλπ).

Ο Mickey Mouse δεν θα μπει ποτέ στο public domain γιατί είναι trademarked χαρακτήρας και τα trademarks δεν λήγουν. Είναι σαν να περιμένεις να λήξει το λογότυπο της Coca-Cola. Το υλικό Steamboat Willie μπαίνει στο public domain το 2024 και θα μπορεί να μεταδοθεί/αντιγραφεί ελεύθερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου καινούρια βίντεο με τον χαρακτήρα. Τώρα για derivative works του Steamboat Willie τι περιορισμοί υπάρχουν θα σε γελάσω...

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ιαπωνία το Cosplay είναι ολόκληρη βιομηχανία με τις ποιο διάσημες cosplayer να ζουνε κανονικά από αυτό. Τώρα οι περισσότεροι από αυτούς ήδη έχουν συνεργασίες με gaming και manga, anime studio.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, balt123 είπε

Σε πρώτη ανάγνωση δεν φαίνεται τρελό… Αρκεί να μπορούν οι υπόλοιποι να πάνε να φτιάξουν/αγοράσουν κοστούμια/αξεσουαρ κλπ απο χαρακτηρες για cosplay χωρις να φοβουνται οτι θα τους κανει μήνυση ο Oda π.χ επειδή αγόρασαν ή πούλησαν ένα straw-hat

Σε ένα από τα discord chat που είμαι πόσταρα το ένα tweet και άρχισαν να το συζητάνε. Ένας από τα παιδιά έμενε Ιαπωνία (νομίζω όχι πλέον) και λέει ότι αυτό προσπαθεί να γίνει χρόνια. Παρακολουθεί ακόμα στενά το θέμα.

 

Γενικά είναι λίγο περίεργος ο τωρινός νόμος για να σε μηνύσουν για κάτι τέτοιο. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι π.χ το ρούχο/κιμονό του Tanjiro (Demon Slayer) με την χαρακτηριστική πράσινη "σκακιέρα" δεν μπορεί να αποτελέσει αιτία για μήνυση αλλά το να έχεις κάποιο αντίγραφο του σπαθιού του θα μπορούσε να αποτελέσει αιτία.

 

Απ' ότι κατάλαβα ο τύπος που ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα προσπαθεί να βγάλει μια δίκαια νομοθεσία και μιλάει με cosplayers ώστε να βγει μια σωστή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Νομίζω έχεις μπερδέψει το folklore (που είναι public domain) με τους trademarked χαρακτήρες. Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η κομπλεξική ανοησία του 'Ελληνα που θέλει να πάρει trademark fees για τον Ηρακλή και patent royalties για το Πυθαγόρειο Θεώρημα.

Τώρα για το cosplay τυπικά ναι, μπορεί να παραβιάζει το trademark του χαρακτήρα αν η ομοιότητα είναι αρκετή, αλλά πρακτικά οι εταιρίες δεν το κυνηγάνε γιατί τους φέρνει δημοσιότητα. Αλλά αν θέλουν, έχουν το δικαίωμα να το κυνηγήσουν γιατί είναι δικός τους χαρακτήρας.

Απλά κορόιδευα την όλη κατάσταση, γενικά σκέψου GPL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, miltos_id said:

Σήμερα έσκασε η βόμβα  ότι ο Τζεφ Μπέζος θα παραδώσει την θέση του CEO της Amazon και εμείς στο insomnia διαβάζουμε άρθρα για cosplay 🤦‍♂️.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται, όταν ο άλλος ντύνεται sailor moon και πούλα μπλουζάκια με την φάτσα του σαν sailor moon λογικό είναι οι άλλοι να ζητήσουν δικαιώματα. Αρκεί να μην κυνηγάν τους απλούς του είδους που το κάνουν γιατί τους αρέσει.

7 ώρες πριν, pao13 είπε

πωω εγώ που δεν ξέρω τι είναι αυτό είμαι αγράμματος ? 🤔

Να προσπαθείς να μοιάσεις σε χαρακτήρες παιδικών και βιντεοπαιχνιδιών! Μεγάλη βιομηχανία, ακριβό σπορ με φανατικό κοινό (όχι μεγάλο στην Ελλάδα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα , ήρθε με καθυστέρηση όμως το είχα διαβάσει απο το μεσημέρι  στο euro2day και το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα μιας και επισκέπτομαι το insomnia 35 φορες την μερα (πρωτη σελιδα καθε μερα) "Ειναι δυνατον σε αυτη την ειδηση να μας προλαβαν οι χαρτογιακαδες του euro2day.gr !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια λογική η απόφαση, εφόσον μιλάμε για επαγγελματίες που εκμεταλλεύονται κάποιους χαρακτήρες και βγάζουν χρήματα.

Προφανώς και δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τον ερασιτέχνη ή αυτόν που βγαίνει έξω στα καρναβάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...