Προς το περιεχόμενο

E-shop, διαδικασία έναρξης, έξοδα κλπ κλπ


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dionysg είπε

Δεν είπα δεν συμφέρει. Λέω οτι πρέπει να κανει το due diligence*.

*a comprehensive appraisal of a business undertaken by a prospective buyer, especially to establish its assets and liabilities and evaluate its commercial potential.

Ναι Οκ. Προς το παρόν βλέπω ότι στην Ελλάδα αυτή η δουλειά έχει χρήμα, τώρα πόσο χρήμα έχει δεν ξέρω δεν είμαι μέσα στα πράγματα. Αλλά για να υπάρχουν τόσα πολλά μαγαζιά μέσω ίντερνετ κατι καλό σημαίνει. 

Εγώ του είπα και για καφέ αλλά εκεί θες κόσμο πολύ να πληρώνεις. 

Θες άνθρωπο για τον καφέ, άνθρωπο να τους πηγαίνει, μηχανάκι, καύσιμα, φώτα νερό τηλέφωνο ιστορίες. 

Εγώ με eshop από το σπίτι έχεις μηδέν σχεδόν λειτουργικά. Θες ένα συνεργάτη για την σελίδα ανανέωση κωδικών, λογιστή και το κράτος συνέταιρο. 

Υπάρχει περίπτωση να κάνει έναρξη στη Βουλγαρία την εταιρία και να δουλεύει στην Ελλάδα; το κάνει ήδη ένα μαγαζί με παπούτσια, πήρα μέσω skroutz και ήρθαν από Βουλγαρία σαντασκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το οτι υπάρχουν πολλά eshop δεν σημαίνει τίποτα. Ακριβώς το αντίθετο ότι ο δρόμος αυτός είναι δύσκολος. 

Απλά αυτό που λέω είναι πριν ξεκινήσει να ρίξει τα λεφτά του σε κάτι που δεν γνωρίζει, να κάνει την ενδελεχή του έρευνα, να μην μείνει στα λόγια του λογιστή/δικηγόρου, κ.λ.π, να διαβάσει, να το σκεφτεί και να πάρει ενημερωμένη απόφαση. 

Η ψυχική υγεία δεν κοστολογείτε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dionysg είπε

Το οτι υπάρχουν πολλά eshop δεν σημαίνει τίποτα. Ακριβώς το αντίθετο ότι ο δρόμος αυτός είναι δύσκολος. 

Απλά αυτό που λέω είναι πριν ξεκινήσει να ρίξει τα λεφτά του σε κάτι που δεν γνωρίζει, να κάνει την ενδελεχή του έρευνα, να μην μείνει στα λόγια του λογιστή/δικηγόρου, κ.λ.π, να διαβάσει, να το σκεφτεί και να πάρει ενημερωμένη απόφαση. 

Η ψυχική υγεία δεν κοστολογείτε. 

Καλά σίγουρα, από μια αποτυχία τέτοια μπορείς να πάθεις μέχρι και εγκεφαλικό. 

Δύσκολοι είναι όλοι οι δρόμοι εννοείται. 

Οι δικηγόροι και λογιστές την δουλειά τους κάνουν οκ, μέχρι εκεί όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

 

Εγώ του είπα και για καφέ αλλά εκεί θες κόσμο πολύ να πληρώνεις. 

Θες άνθρωπο για τον καφέ, άνθρωπο να τους πηγαίνει, μηχανάκι, καύσιμα, φώτα νερό τηλέφωνο ιστορίες. 

Πέρα οτι απεχθάνομαι  την σκέψη της καφετέριας, θα σου πώ ένα απλό παράδειγμα. 3 ευρώ (1-2 καφέδες, το ξέχασα αφεντικό πνιγόμουν)  την ημέρα να μην σου κόβει απόδειξη ο υπάλληλος( τσεπάτα δηλαδή), που λές σιγά μωρέ τί είναι, 3χ365 = 1095 ευρώ. Δηλαδή έχασε 2 με 3 ενοίκια έτσι για την πλάκα. 

Αν δεν είσαι ρετάλι ή τυραμόλας να κάθεσαι στο μαγαζί 24/7 μην πλησιάζεις αυτά τα επαγγέλματα.

Εδιτ: Ένα ακόμα που μου ήρθε στο μυαλό. Στην Πάτρα που μένω το efood μάζεψε όλους του ντελιβεράδες δίνοντας τους καλό μισθό (τουλάχιστον καλύτερο) και τα μαγαζία (εστίασης κυρίως) δεν έχουν ποιος να τους παραδώσει παραγγελίες, αναγκάζοντας τους να μπουν στην πλατφόρμα της. Δεν ξέρω πόσο τους κρατάει προμήθεια. 

Τώρα φαντάσου στο 1,50 - 1,80 πέρα απο τα άλλα να χάνεις και ένα 10% πχ του efood

 

Εδιτ 2: Μου ανέβηκε η πίεση φίλε boubis με την ιδέα της καφετέριας, πραγματικά στο λέω. 

Θυμήθηκα που είμουν Λονδίνο τέλη του '90 και έβλεπα στα μεγάλα κλαμπάκια αυτόματους δοσομετρητές στα ποτά.

Έλεγα "ρε τους γύφτούς μην τους  πέσει καμιά σταλιά παραπάνω και χάσουν. Που είσαι ρε Ελλάδάρα... (κλαψ κλαψ)".

Μετά κατάλαβα τι πάει να πεί εργαδότης - εργαζόμενος. Τόσα ήξερα

Επεξ/σία από dionysg
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό που δεν αναφέρθηκε είναι να περιμένετε να τελειώσουμε από κορωνοιους και καραντίνες, αλλιώς, ότι και να γίνει τώρα, δεν είναι απλά αποτυχία αλλά αυτοκτονία. 

Η καφετέρια καθώς και πολλα αλλα, είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, για το άτομο που έχει δουλέψει χρόνια στον χώρο και γνωριζει τα παντα από μέσα και απ' έξω, έχει ικανότητες και δεξιότητες, έχει κάνει σωστά και μελετημένα βήματα μαζί με κάποιο διαθέσιμο κεφάλαιο και το μόνο που λείπει από τον κρίκο είναι ότι δεν έχει ανοίξει δική του επιχείρηση. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το βασικό που δεν αναφέρθηκε είναι να περιμένετε να τελειώσουμε από κορωνοιους και καραντίνες, αλλιώς, ότι και να γίνει τώρα, δεν είναι απλά αποτυχία αλλά αυτοκτονία. 

Η καφετέρια καθώς και πολλα αλλα, είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, για το άτομο που έχει δουλέψει χρόνια στον χώρο και γνωριζει τα παντα από μέσα και απ' έξω, έχει ικανότητες και δεξιότητες, έχει κάνει σωστά και μελετημένα βήματα μαζί με κάποιο διαθέσιμο κεφάλαιο και το μόνο που λείπει από τον κρίκο είναι ότι δεν έχει ανοίξει δική του επιχείρηση. 

Γιατί να περιμένει; όλοι μέσω Ιντερνετ αγοράζουν πλέον... Έχει γίνει μόδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Γιατί να περιμένει; όλοι μέσω Ιντερνετ αγοράζουν πλέον... Έχει γίνει μόδα. 

Αν πας να ανοίξεις κάτι επειδή έχει γίνει μόδα και ειδικά θήκες κινητών (που για να σε βγάζει επάνω στο google, πρέπει να ρίξεις πολύ χρήμα, ακόμα και στο skroutz) ή καφέ, να ξέρεις έχει αποτύχει παταγωδώς και όπως λέμε στο χρηματιστήριο θα φας τα χαρτιά στο κεφάλι, μάλλον εδώ θα φας τις θήκες στο κεφάλι. Μείνε μακριά από τον φίλο σου γιατί θα τον κάψεις με αυτά που λες και πες του να ρωτήσει κανένα σύμβουλο επενδύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης η περίπτωση αυτός που έχει e-shop να μην έχει μόνο e-shop, να έχει και φυσικό κατάστημα, έναρξη σε κάτι διαφορετικό κλπ. Σε αυτήν την περίπτωση κάποια κόστη (λογιστής, εισφορές, λογαριασμοί, ταμειακές κ.λπ.) μπορεί να είναι κοινά οπότε και το ρίσκο πολύ μικρότερο, Οπότε το ανοίγει και αν δεν του βγει έχει χάσει λίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nauths είπε

Αν πας να ανοίξεις κάτι επειδή έχει γίνει μόδα και ειδικά θήκες κινητών (που για να σε βγάζει επάνω στο google, πρέπει να ρίξεις πολύ χρήμα, ακόμα και στο skroutz) ή καφέ, να ξέρεις έχει αποτύχει παταγωδώς και όπως λέμε στο χρηματιστήριο θα φας τα χαρτιά στο κεφάλι, μάλλον εδώ θα φας τις θήκες στο κεφάλι. Μείνε μακριά από τον φίλο σου γιατί θα τον κάψεις με αυτά που λες και πες του να ρωτήσει κανένα σύμβουλο επενδύσεων.

Δεν μιλαμε για θήκες αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω... Πρόκειται για νέο τεχνολογικό βήμα. 

Δεν πρόκειται να ανοίξουμε τα χαρτιά μας εδώ. Οι θήκες είναι παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ κάκιστη ιδέα τη δημιουργία eshop για θήκες, αξεσουάρ κινητών κτλ. Γιατί χρειάζεται:
- Τεράστια ποικιλία σε κωδικούς. Σκέψου πόσα κινητά κυκλοφορούν συνεχώς, σκέψου πόσα διαφορετικά είδη θηκών υπάρχουν, σκέψου και πόσα διαφορετικά σχέδια. Έχω περσινό κινητό, όχι ιδιαίτερα δημοφιλές (Xiaomi 9T Pro), που έχει και ιδιαιτερότητα στην κατασκευή λόγω pop up κάμερας. Ε, αυτή τη στιγμή το Skroutz μου εμφανίζει 948 αποτελέσματα με τα μισά με άμεση παραλαβή και τα υπόλοιπα μέσα σε 3 ημέρες. 218 θήκες έως 5 ευρώ και 404 έως 9 ευρώ. Αυτό σημαίνει σφαγή για μερικά λεπτά του ευρώ.
- Πρέπει να τα έχεις όλα ετοιμοπαράδοτα. Σε εμπόρευμα χαμηλού κόστους κανένας δεν θα παραγγείλει και θα περιμένει άγνωστο αριθμό ημερών για να γλιτώσει 1 ευρώ. Θα πάει σε μερικά δευτερόλεπτα σε άλλο eshop που θα του στείλει τη θήκη την ίδια μέρα.
- Η θήκη είναι κάτι που θέλεις να την δεις στο κινητό. Και υπάρχουν πολλά φυσικά καταστήματα στα οποία θα μπορεί ο καταναλωτής να χαζέψει. Δεν είναι πλυντήριο να πάει να το δει σε κάποια αλυσίδα και μετά να το παραγγείλει online.

- Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ eshops με θήκες. ΠΟΛΛΑ όμως.

Επεξ/σία από unforgiven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Θεωρώ κάκιστη ιδέα τη δημιουργία eshop για θήκες, αξεσουάρ κινητών κτλ. Γιατί χρειάζεται:
- Τεράστια ποικιλία σε κωδικούς. Σκέψου πόσα κινητά κυκλοφορούν συνεχώς, σκέψου πόσα διαφορετικά είδη θηκών υπάρχουν, σκέψου και πόσα διαφορετικά σχέδια. Έχω περσινό κινητό, όχι ιδιαίτερα δημοφιλές (Xiaomi 9T Pro), που έχει και ιδιαιτερότητα στην κατασκευή λόγω pop up κάμερας. Ε, αυτή τη στιγμή το Skroutz μου εμφανίζει 948 αποτελέσματα με τα μισά με άμεση παραλαβή και τα υπόλοιπα μέσα σε 3 ημέρες. 218 θήκες έως 5 ευρώ και 404 έως 9 ευρώ. Αυτό σημαίνει 
- Πρέπει να τα έχεις όλα ετοιμοπαράδοτα. Σε εμπόρευμα χαμηλού κόστους κανένας δεν θα παραγγείλει και θα περιμένει άγνωστο αριθμό ημερών για να γλιτώσει 1 ευρώ. Θα πάει σε μερικά δευτερόλεπτα σε άλλο eshop που θα του στείλει τη θήκη την ίδια μέρα.
- Η θήκη είναι κάτι που θέλεις να την δεις στο κινητό. Και υπάρχουν πολλά φυσικά καταστήματα στα οποία θα μπορεί ο καταναλωτής να χαζέψει. Δεν είναι πλυντήριο να πάει να το δει σε κάποια αλυσίδα και μετά να το παραγγείλει online.

- Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ eshops με θήκες. ΠΟΛΛΑ όμως.

Φίλε είναι νεο τεχνολογικό βήμα στην αγορά αλλά θα υπάρχουν και θηκες οκ. 

Μιλάμε για προϊόν που το πουλάς 70 έως 150 ανάλογα το μοντέλο. 

Δεν θα ανοίξουμε όμως τα χαρτιά μας εδώ ξαναλέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Φίλε είναι νεο τεχνολογικό βήμα στην αγορά αλλά θα υπάρχουν και θηκες οκ. 

Μιλάμε για προϊόν που το πουλάς 70 έως 150 ανάλογα το μοντέλο. 

Δεν θα ανοίξουμε όμως τα χαρτιά μας εδώ ξαναλέω. 

Άμα ήταν τόσο πρωτότυπη η ιδέα σου δεν θα ήσουν εδώ να συζητάς τα κόστη φίλε. Γενικότερα αν έχει μικρό όγκο στην αρχή δεν θες ούτε συντήρηση ούτε τίποτα. Προσωπικά το έχω για συμπλήρωμα στη χονδρική μου που κάνω κατά κύριο λόγο και τα μόνα κόστη που πληρώνω είναι της συντήρησης, δηλ το hosting. Από εκεί και πέρα ένα ΕΦΚΑ κάθε μήνα που είναι το βάρβαρο το πόσο και ένα 50€ στο λογιστή είναι καλά για να ξεκινήσεις. 

Επεξ/σία από Nauths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Φίλε είναι νεο τεχνολογικό βήμα στην αγορά αλλά θα υπάρχουν και θηκες οκ. 

Μιλάμε για προϊόν που το πουλάς 70 έως 150 ανάλογα το μοντέλο. 

Δεν θα ανοίξουμε όμως τα χαρτιά μας εδώ ξαναλέω. 

Θα σου πω δύο τρία πράγματα που έχω μάθει από τις επιχειρήσεις, συζητώντας με ανθρώπους του χώρου.
- Δεν χώνεσαι σε αγορά που δεν γνωρίζεις καλά εκ των έσω.
- Κάθε επιχειρηματίας που έχει μια υγιή επιχείρηση, έχει ρίξει άλλες 5 στα βράχια για να μάθει. Αν μιλήσεις μαζί τους θα σου πουν πολλές ιστορίες για ύπνους σε γιαπιά, κυνηγητό από τράπεζες, σπίτια που χάθηκαν, συγγενείς και φίλους που δεν τους μιλάνε πλέον.
- Αν έχεις μια καταπληκτική ιδέα σε χώρο που δεν γνωρίζεις καλά, κατά 99% την είχαν και άλλοι. Και ή φούνταραν και δεν το έμαθε κανένας ή πρακτικά δεν εφαρμόζεται για λόγους που δεν γνωρίζεις λόγω απειρίας.
- Αν έμαθες ένα σοβαρό νέο ή ένα καταπληκτικό προϊόν στο internet, το έμαθαν χιλιάδες πριν από εσένα, και πολλοί από αυτούς με χρήματα και πείρα. 
- Αν ρωτάς σε ένα δημόσιο forum επιχειρηματικές, αλλά και πρακτικές συμβουλές για επιχειρήσεις, ενώ δεν γνωρίζεις καν τα βασικά, οι απορίες σου ακούγονται σαν να ρωτάς "ρε παιδιά, πώς πετάνε αεροπλάνα;  Σκέφτομαι να μεταφέρω τουριστες στο Παρίσι με ένα 737. Είναι ακριβά; Ξέρει κανένας; Θα έχω χαμηλό κόστος και θα την κλείσω την Ryanair."

Εντελώς φιλικά.

Επεξ/σία από unforgiven
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Φίλε είναι νεο τεχνολογικό βήμα στην αγορά αλλά θα υπάρχουν και θηκες οκ. 

Μιλάμε για προϊόν που το πουλάς 70 έως 150 ανάλογα το μοντέλο. 

Δεν θα ανοίξουμε όμως τα χαρτιά μας εδώ ξαναλέω. 

Αν είναι τόσο πρωτοποριακό , μπορείς να πας και σε άλλο δρόμο ,

Inventor Help: Prototype, Patent, License and Sell Inventions. - Invention City

Και ναι , έχω αγοράσει τις υπηρεσίες τους , και πήρα ένα πολύ σοβαρό αποτέλεσμα , όχι αποτρεπτικό , αλλά μου έδωσε μια καλύτερη εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nauths είπε

Άμα ήταν τόσο πρωτότυπη η ιδέα σου δεν θα ήσουν εδώ να συζητάς τα κόστη φίλε. Γενικότερα αν έχει μικρό όγκο στην αρχή δεν θες ούτε συντήρηση ούτε τίποτα. Προσωπικά το έχω για συμπλήρωμα στη χονδρική μου που κάνω κατά κύριο λόγο και τα μόνα κόστη που πληρώνω είναι της συντήρησης, δηλ το hosting. Από εκεί και πέρα ένα ΕΦΚΑ κάθε μήνα που είναι το βάρβαρο το πόσο και ένα 50€ στο λογιστή είναι καλά για να ξεκινήσεις. 

Είναι κάτι που το ζητάνε συνέχεια.... Μικρό και θαυματουργό που λένε. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...