Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά MacOS - Απορίες αρχάριου


Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, koulos83 είπε


Αγόρασα πρόσφατα ενα macbook pro 13 early 2015. σε τι θερμοκρασίες θα επρεπε να λειτουργέι. Το μηχάνημα είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένο (100 κύκλους η μπαταρία). Λειτουργεί από 50 μέχρι 90. Γενικά υπάρχει διάχειση θερμοκρασίας στα αλουμίνια της βάσης αλλά νιώθω ότι έπρεπε να δουλευει παρακάτω. ισχύει? Να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα για αρχή μαζί με ενα καθαρισμα για πιθανές σκόνες?

 

Οι θερμοκρασίες πάρθηκαν με το iStat Menus σε ένα mbpr του 2014, σε απλές καθημερινές εργασίες. Προφανώς δε είναι υποκειμενικό ότι το μηχάνημα σου θα έπρεπε να δουλεύει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Πάντως μην το σκαλίζεις με καθαρισμούς και θερμοαγώγιμες πάστες, δεν νομίζω ότι έχουν νόημα.

 

Πιστεύω ότι το μηχάνημα είναι εν τάξει, εκτός και τρέχεις βαριές εφαρμογές που εγγενώς δεν μπορεί να τις διαχειριστεί ή antivirus και συγγενή utilities που μοιραία το ζορίζουν.

tm.jpg.1038e95de3e5b99d66d11bf9e1834494.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδιά, έχω ένα iPhone 11 pro max και θέλω να περάσω της φωτογραφίες και τα βίντεο που είναι μέσα στο κινητό μου στον σταθερό υπολογιστή που έχω με windows σε αρχεία που να μπορώ να ανοίξω και να τα αρχειοθετήσω όπως τα υπόλοιπα που έχω.
Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να γίνει αυτό?
ΥΓ. έχω και στην κατοχή μου και ένα MacBook M1 pro
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε PC: απλά συνέδεσε το usb του κινητού στον υπολογιστή και μόλις το αναγνωρίσει θα μπορείς να δεις τους φακέλους με τις φωτό και βίντεο στον explorer.

στο Macbook: πολύ εύκολα με το Airdrop.

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

σε PC: απλά συνέδεσε το usb του κινητού στον υπολογιστή και μόλις το αναγνωρίσει θα μπορείς να δεις τους φακέλους με τις φωτό και βίντεο στον explorer.

στο Macbook: πολύ εύκολα με το Airdrop.

Μου εμφανίζει το τηλέφωνο, αλλά όταν πάω να μπω μου γραφεί ότι ο φάκελος είναι κενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέος κάτοχος MacBook Pro m1 εδώ και λίγες ημέρες και αφού έχω βρει τα πρώτα πατήματα υπάρχει η εξής απορία. 

Το λάπτοπ χρησιμοποιείται κατά βάση με εξωτερική οθόνη. Υπάρχει τρόπος να προβάλει μόνο σε αυτή ; δεν έχω βρει κάποια σχετική ρύθμιση. Το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω μέχρι στιγμής είναι είτε επέκταση της οθόνης του ΜΒ είτε mirroring της μιας οθόνης στην άλλη. 

Δεν γίνεται να δείχνει μόνο στην εξωτερική και η οθόνη του υπολογιστή να είναι σβηστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

γιατί δεν κλείνεις το καπάκι από το laptop?

https://eshop.macsales.com/blog/64640-how-to-use-your-mac-laptop-in-closed-display-clamshell-mode/

thanks. έχω δοκιμάσει αλλά με το που το κλείσω αυτομάτως κλείνει και ο υπολογιστής. 

Δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση που να το αλλάζει αυτό μέχρι στιγμής

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimitrisM. είπε

Πρεπει να το συνδεσεις στο ρευμα, ωστε οταν κατεβαζεις την οθονη, να μην κλεινει ο υπολογιστης.

αυτό δέν το είχα κάνει. ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/9/2021 στις 3:17 ΜΜ, TRIKALOS_1977 είπε

Μου εμφανίζει το τηλέφωνο, αλλά όταν πάω να μπω μου γραφεί ότι ο φάκελος είναι κενός.

Όταν σου εμφανίζει στην οθόνη του Η/Υ το φάκελο του κινητού, τότε στο κινητό θα βγει ένα μήνυμα που θα σου ζητά να επιτρέψεις στον Η/Υ την πρόσβαση σε φωτογραφίες και βίντεο. Πατάς ΝΑΙ στο κινητό και ο φάκελος θα δείχνει τις φωτογραφίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/9/2021 στις 2:14 ΜΜ, TRIKALOS_1977 είπε

Γεια σας παιδιά, έχω ένα iPhone 11 pro max και θέλω να περάσω της φωτογραφίες και τα βίντεο που είναι μέσα στο κινητό μου στον σταθερό υπολογιστή που έχω με windows σε αρχεία που να μπορώ να ανοίξω και να τα αρχειοθετήσω όπως τα υπόλοιπα που έχω.
Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να γίνει αυτό?
ΥΓ. έχω και στην κατοχή μου και ένα MacBook M1 pro
 

Τις φωτό απο το κινητό στον υπολογιστή με βολεύει να την περνάω με το image capture. Θα είναι πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Μία ακόμα ερώτηση:

στο Macbook είχα εγκατεστημένο της Paragon το NTFS for Mac.
Το απεγκατέστησα, αλλά στο activity monitor φαινεται να τρέχουν ακόμα 2 processes του software!

Έχω κάνει ήδη restart μετά την απεγκατάσταση, αλλά τίποτα.

Κάποια ιδέα;

1793013095_Screenshot2022-01-16at19_51_51.png.7ec5989c69c160d96ac319e3095389a2.png

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...