Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

Άστα να πάνε, πως να τα βγάλει πέρα ένας με μισθό 1500€ τη σημερον ημέρα.

Εγώ σαν εργοδότης δε με νοιάζουν τα "φτηνά" εργατικά χέρια αλλά τα χέρια που μου βγάζουν δουλειά. Άρα δεν μπα να είσαι και από την Μποτσουάνα αν δεν κάνεις δεν μπα να ζητάς και 500€, δε θα δείξει ο εργοδότης ενδιαφέρον. 

BTW τι σπουδάζεις στο ΤΕΙ Λαμίας; Ναυτιλιακά; 

ΥΓ. Για τρολposting το προτιμώ πάντως από το άλλο της Ιατρικής από ΕΠΑΛ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Άστα να πάνε, πως να τα βγάλει πέρα ένας με μισθό 1500€ τη σημερον ημέρα.

Εγώ σαν εργοδότης δε με νοιάζουν τα "φτηνά" εργατικά χέρια αλλά τα χέρια που μου βγάζουν δουλειά. Άρα δεν μπα να είσαι και από την Μποτσουάνα αν δεν κάνεις δεν μπα να ζητάς και 500€, δε θα δείξει ο εργοδότης ενδιαφέρον. 

BTW τι σπουδάζεις στο ΤΕΙ Λαμίας; Ναυτιλιακά; 

ΥΓ. Για τρολposting το προτιμώ πάντως από το άλλο της Ιατρικής από ΕΠΑΛ :D

Αυτό λέω και εγώ αν βγάζει ο άλλος την δουλειά τι σχέση έχει αν είναι Γάλλος η Έλληνας.

Στο τει λαμίας είμαι στο τμήμα της ηλεκτρονικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Στο τει λαμίας είμαι στο τμήμα της ηλεκτρονικής. 

Και θεωρείς ότι μπορείς να διεκδικήσεις δουλειά στα ναυτιλιακά, μιλώντας γαλλικά, δουλεύοντας από το σπίτι σου;

Θαυμάζω την αυτοπεποίηθηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, becoming_I είπε

Και θεωρείς ότι μπορείς να διεκδικήσεις δουλειά στα ναυτιλιακά, μιλώντας γαλλικά, δουλεύοντας από το σπίτι σου;

Θαυμάζω την αυτοπεποίηθηση σου.

Δεν είπε κανείς ότι ξέρω γαλλικά. Εδώ Αγγλικά δεν ξέρω καλα καλα θα ήξερα γαλλικα?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

φιλε κατεβα απ' το αλογο! Δεν εχει ιδεα τι επικρατει εκει εξω!!! 600 ευρω και ΑΝ, που τα ειδες τα 1200??? Δεν εχει δουλεψει στα 31!!!!!!!!!! Και περιμενεις να σε παρουν και στο εξωτερικο??? χαχαααχχ πραγματικα τι διαβαζω !!! Νομιζεις ολοι περιμενουν να παρεις το χαρτι υγειας (πτυχιο) του τει λαμιας για να σε προσλαβουν?? oooo χριστε μου γελασα αχααχ

Επισης οι γαλλοι εχουν τοσους αραβες και νεγρους για τετοιες δουλειες, που μιλανε και αριστα γαλλικα!

Το παιδι που εκανε το ποστ ειναι στην κοσμαρα του αλλα εδω θα διαφωνησω, 600 ευρω (στην Αθηνα) για μισθο junior dev είναι για γέλια. Εκτός και αν η δουλειά είναι τελείως της πλάκας. 750-800 είναι ο μέσος όρος . Ξέρω παιδιά που βρήκαν και με χιλιάρικο πρώτο μισθό χωρίς προυπηρεσία 

Κατα τα αλλα συμφωνω 1000% με αυτο που εγραψες, για να μην παρεξηγούμαι κιόλας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheCisconian είπε

Το παιδι που εκανε το ποστ ειναι στην κοσμαρα του αλλα εδω θα διαφωνησω, 600 ευρω (στην Αθηνα) για μισθο junior dev είναι για γέλια. Εκτός και αν η δουλειά είναι τελείως της πλάκας. 750-800 είναι ο μέσος όρος . Ξέρω παιδιά που βρήκαν και με χιλιάρικο πρώτο μισθό χωρίς προυπηρεσία 

Κατα τα αλλα συμφωνω 1000% με αυτο που εγραψες, για να μην παρεξηγούμαι κιόλας

να συμπλήρωσω οτι υπαρχουν μεγαλα ταλεντα! αυτοι μπορει ανετα να βγαζουν τοσα χρηματα γιατι αγαπανε αυτο που κανουν! Αλλα μιλαμε για το 0.1%! Ατομα με μερακι και πολλες ωρες προσωπική ενασχοληση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Δεν είπε κανείς ότι ξέρω γαλλικά. Εδώ Αγγλικά δεν ξέρω καλα καλα θα ήξερα γαλλικα?

Ξέρεις από ναυτιλιακά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε OP , μάλλον έχεις περάσει πολύ χρόνο στο Ιντερνετ και έχουν πάρει τα μυαλά σου αέρα. Κάτσε τέλειωσε τη σχολή να έχεις το χαρτί και ξεκίνα με μια καλή δουλίτσα στην Ελλάδα για μερικά χρόνια , δεν υπάρχει περίπτωση να σε προσλάβει κανείς στη Γαλλία ως Junior για να δουλεύεις Remote . Αυτές οι επιλογές σου ανοίγουν αργότερα στην καριέρα σου και με τη προυπόθεση οτι είσαι καλός (καλύτερος απο τον αντίστοιχο Γαλλο υποψηφιο)

2 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

να συμπλήρωσω οτι υπαρχουν μεγαλα ταλεντα! αυτοι μπορει ανετα να βγαζουν τοσα χρηματα γιατι αγαπανε αυτο που κανουν! Αλλα μιλαμε για το 0.1%! Ατομα με μερακι και πολλες ωρες προσωπική ενασχοληση...

Ενοείται , 0,1% δεν είναι το νούμερο . Στη σχολή την δικιά μου π.χ ξέρω πολλά άτομα που έχουν βγει με μισθό κοντά στο χιλιάρικο. Δεν είναι αυτό το νόημα του post όμως. Συμφωνώ με το γενικό point που θέλατε να μεταφέρετε . Μιλάω πάντα για το χώρο του Software Development και οχι γενικά της Πληροφορικής 

Επεξ/σία από TheCisconian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

να συμπλήρωσω οτι υπαρχουν μεγαλα ταλεντα! αυτοι μπορει ανετα να βγαζουν τοσα χρηματα γιατι αγαπανε αυτο που κανουν! Αλλα μιλαμε για το 0.1%! Ατομα με μερακι και πολλες ωρες προσωπική ενασχοληση...

μαζί σου αλλά ανεξαρτήτως ταλέντου ας μην ξεχνάμε ότι χρειάζεται η προσπάθεια και η εξάσκηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Ξέρεις από ναυτιλιακά;

 

Στις Ναυτιλιακές προφανώς υπάρχει και ΙΤ department.... Δεν χρειάζεται να ξέρω από ναυτιλιακά... Θές να μου πεις δλδ ότι ένας network engineer που δουλεύει σε ναυτιλιακή ξέρει από ναυτιλιακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ts: Χωρίς πτυχίο, προϋπηρεσία και public projects για να δείχνεις σαν showcase, ούτε μικρές ελληνικές εταιρείες με μισθό 500ε μεικτά δε πρόκειται να απαντήσουν...

Κατανοώ ότι για διάφορους λόγους μπορεί κάποιος να αργήσει να τελειώσει τις σπουδές του, αλλά το να βγαίνεις στην αγορά εργασίας στον τομέα της πληροφορικής χωρίς πτυχίο και προϋπηρεσία, δε παίζει να βρεθεί high paying job σε καμία εταιρεία. Ο ανταγωνισμός εκεί έξω είναι τεράστιος, οι εταιρείες σπάνια δίνουν ευκαιρίες σε εντελώς άπειρους ανθρώπους, και αν το κάνουν θα είναι σε κάποιο πολύ εξειδικευμένο software που θα σου είναι άχρηστες γνώσεις σε άλλες εταιρείες (βλέπε μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες). 

Σίγουρα σαν σκέψη είναι ωραίο να δουλεύεις από το σπίτι σου στην Ελλάδα και να παίρνεις μισθό πιο ακριβής χώρας, αλλά για να σε δεχτούν και να σε κρατήσουν σε μια τέτοια εταιρεία, πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι αξίζεις και το μισθό και τον κόπο τους να κάνουν hire έναν non local developer/devops. Επίσης ναι, ξέχνα το ΑΙ και τις ιστορίες ότι θα μας φάει τις δουλειές, παίζει να είμαστε πολλά χρόνια πριν καν τεθεί αυτό το θέμα προς συζήτηση.

Η γνώμη μου είναι ξεκαθάρισε πρώτα τι θες εσύ να κάνεις, δηλαδή σε ποια θέση θα ήθελες να ασχοληθείς, και μετά στείλε ΠΑΝΤΟΥ βιογραφικά, στις πιο μικρές ελληνικές εταιρείες στη γειτονιά σου, μέχρι και σε μεγάλες πολυεθνικές. Η όποια προϋπηρεσία που αποκομίσεις, μόνο υπέρ σου θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leontas3 είπε

Στις Ναυτιλιακές προφανώς υπάρχει και ΙΤ department.... Δεν χρειάζεται να ξέρω από ναυτιλιακά... Θές να μου πεις δλδ ότι ένας network engineer που δουλεύει σε ναυτιλιακή ξέρει από ναυτιλιακά?

Εν τελει προγραματιστής ή network engineer θες να γίνεις ; Απέχει πολύ το ένα απο το άλλο. Έχεις ασχοληθεί με καποιο απο αυτα τα αντικείμενα στον ελεύθερο χρόνο σου ή περιμένει να σου δώσει το χρυσό εισητήριο της επιτυχίας το πτυχίο απο το ΤΕΙ Λαμίας (και το κάθε πανεπιστήμιο) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheCisconian είπε

Εν τελει προγραματιστής ή network engineer θες να γίνεις ; Απέχει πολύ το ένα απο το άλλο. Έχεις ασχοληθεί με καποιο απο αυτα τα αντικείμενα στον ελεύθερο χρόνο σου ή περιμένει να σου δώσει το χρυσό εισητήριο της επιτυχίας το πτυχίο απο το ΤΕΙ Λαμίας (και το κάθε πανεπιστήμιο) ;

Εγώ με DevOps θέλω να ασχοληθώ ή ακόμα καλύτερα με DevSecOps. Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με network(δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αντικείμενο) ούτε με προγραμματισμό.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leontas3 είπε

Εγώ με DevOps θέλω να ασχοληθώ ή ακόμα καλύτερα με DevSecOps. Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με network(δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αντικείμενο) ούτε με προγραμματισμό.

Κάτσε ρε φίλε, έχεις μπει να κοιτάξεις τι ζητάνε οι αγγελίες για DevOps ? ποσο μάλλον DevSecOps . Κοιτάω και τα παλιά θέματα που έχεις ανοίξει μου φάινεσαι για τρολλακι. Σε περίπτωση που δεν είσαι θα σου απαντήσω. 

1.Χωρίς εμπειρία προγραμματισμού ούτε με 500ευρώ δουλειά δε θα βρείς.

2.Μου λες θες DevOps αλλά λες δεν έχεις ιδέα απο δίκτυα και δεν ενδιαφέρουν κιόλας. Αποτι καταλαβαίνω είδες καπου μια λεξη γραμμένη, δεν εψαξες να δεις τι σημαινει και απλα ακουσες οτι εχει καλα λεφτα και ειπες να την γραψεις και εδω. 

Προσγειώσου, ψάξε βρες κάτι που να σε ενδιαφέρει και ξεσκίσου στο διάβασμα και στη δουλειά , να γίνεις καλός. Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν. Νέος είσαι ακομα στα 31 να πάρεις το σωστό δρόμο αλλά πρέπει να αλλάξεις μυαλά γιατί τα δικά σου έχουν πάρει πολύ αέρα. 

Καλή τύχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...