Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Δεν έχω ρωτήσει κόσμο που δουλεύει remote από που δουλεύει αλλά φαντάζομαι πως να δουλεύει κανεις στην παραλία όταν ανοίξει ο καιρός δεν θα είναι πρόβλημα.

Αρκεί φυσικά να μην το πεις στο αφεντικό σου, πες οτι είσαι στο μπαλκόνι σου ξερω γω.

Σ'αγαπω ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν βλέπω πόσο πιθανό είναι να δουλεύεις από παραλία. Δηλαδή θα παίσει ο server και θα τους πεις περίμενε να κάνω ένα ντουζάκι να φύγει το αλάτι; 'Η θα σε ψάχνουν σε video meeting και εσύ θα κάνεις μακροβούτι; όλα αυτά αν έχεις χρόνο μέσα στο ωράριο. Και ναι το είχα σκεφτεί και εγώ που έχω σπίτι επαρχεία κοντά σε θάλασσα μετά την δουλειά να πηγαίνω παραλία. Αλλά guess what έχω φίλο που δουλεύει εκεί IT και καθημερινές πήγαινε για μπάνιο μία στις τόσες. Και φυσικά δεν παίρνουμε τον ίδιο μισθό, με εμένα στην Αθήνα.

Επίσης αν και δεν ψάχνω για δουλειά, όσε φορές μου έχουν στείλει να μιλήσουμε από το εξωτερικό είναι για relocation (δηλαδή να πάω εγώ σε αυτούς).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό, καλό, πολύ καλό!

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις για remote junior devops στις ΗΠΑ. Καλύτεροι μισθοί και δουλεύεις όσο γουστάρεις. Στείλε σε μικρές εταιρείες τύπου microsoft και πες τους ότι δέχεσαι αρχικά για junior devops, αλλά σε 6-9 μήνες θες πιο σοβαρή θέση όπως του CTO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετα με το οτι το παιδι τρολλαρει και δεν εχει καμια ελπιδα για να τον προσλαβουν, γιατι σας φαινεται περιεργο να κανεις βουτια αν δουλευεις work for home/remotely ?

Lunch break δεν κανετε; Coffee break ή break για τσιγαρο οσοι καπνιζουν δεν κανετε;
Αν λοιπον εισαι μπροστα στην θαλασσα(εχεις σπιτι, νοικιαζεις ή δουλευεις απο καφετερια), μια βουτια(και 2 και 3) μια χαρα την κανεις εν ωρα εργασιας.

Μην παει το μυαλο σας για διαδρομη μια ωρα απο το σπιτι μεχρι την παραλια ή για καφετεριες με δυνατη μουσικη κλπ.

Το παραπανω δεν ειναι η εξαιρεση, αλλα ο κανονας για οσους δουλευουν απο το σπιτι ΚΑΙ τους αρεσει η θαλασσα.
Προσωπικα προτιμαω το καλοκαιρι να φαω κατι προχειρο χωρις να σταματησω να δουλευω ωστε στο lunch break μου να κανω μια βουτια.
Ή προτιμω να κανω μεγαλο διαλειμμα 1-2 ωρων και να δουλεψω περισσοτερο το απογευμα, πχ 6-8μμ για να καλυψω το μεγαλο διαλειμμα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Σ'αγαπω ρε

Εγω απο την αλλη ανησυχω.

@leontas3 αφου δεν σου εχει απαντησει καν οποιαδηποτε εταιρια:

  • Μηπως θελει αλλαγη το CV
  • Μηπως πρεπει να κατσεις να γραψεις τιποτα
  • Μηπως μας παρουσιαζεις κατι λαθος (σε εμας και στις εταιριες)
13 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Επίσης αν και δεν ψάχνω για δουλειά, όσε φορές μου έχουν στείλει να μιλήσουμε από το εξωτερικό είναι για relocation (δηλαδή να πάω εγώ σε αυτούς).

Σε αυτη την περιπτωση αναλαμβανουν να σου βρουν και σπιτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Ασχετα με το οτι το παιδι τρολλαρει και δεν εχει καμια ελπιδα για να τον προσλαβουν, γιατι σας φαινεται περιεργο να κανεις βουτια αν δουλευεις work for home/remotely ?

Lunch break δεν κανετε; Coffee break ή break για τσιγαρο οσοι καπνιζουν δεν κανετε;
Αν λοιπον εισαι μπροστα στην θαλασσα(εχεις σπιτι, νοικιαζεις ή δουλευεις σε καφετερια), μια βουτια(και 2 και 3) μια χαρα την κανεις εν ωρα εργασιας.

Μην παει το μυαλο σας για διαδρομη μια ωρα απο το σπιτι μεχρι την παραλια ή για καφετεριες με δυνατη μουσικη κλπ.

Το παραπανω δεν ειναι η εξαιρεση, αλλα ο κανονας για οσους δουλευουν απο το σπιτι ΚΑΙ τους αρεσει η θαλασσα.

Πέστα βρε φίλε, εδώ θα μας παρουσιάσουν σε λίγο πως πρέπει να είμαστε και βιδωμένοι στην καρέκλα όποιοι επιλέξουμε να δουλεύουμε remote.

Προφανώς και δεν λέω να είμαι όλη την ώρα μεσα στη θάλασσα , θα ειμαι στην ταβέρνα δίπλα στη θαλασσα με το χταποδάκι μου και όταν βλέπω ότι με παίρνει θα ρίχνω και το μακροβούτι μου αυτό λέω.

3 λεπτά πριν, Doped είπε

Εγω απο την αλλη ανησυχω.

@leontas3 αφου δεν σου εχει απαντησει καν οποιαδηποτε εταιρια:

  • Μηπως θελει αλλαγη το CV
  • Μηπως πρεπει να κατσεις να γραψεις τιποτα
  • Μηπως μας παρουσιαζεις κατι λαθος (σε εμας και στις εταιριες)

Μια χαρά είναι το cv μου, είναι από τα καλά cv. To θέμα είναι πως οι εταιρείες έχουν σταματήσει να κάνουν προσλήψεις για αυτό και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα...

Για αυτό και είπα πως είναι άδικο που έχουμε αποκλειστεί όλοι εμείς από το επίδομα των 534 ευρώ αλλά τέσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leontas3 είπε

είναι από τα καλά cv

Ποιος το κρινει αυτο;

4 λεπτά πριν, leontas3 είπε

To θέμα είναι πως οι εταιρείες έχουν σταματήσει να κάνουν προσλήψεις για αυτό και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα

Μα σου λεω: ειμαι ζωντανο παραδειγμα που μεσα στην καρταντινα βρηκα δουλεια σαν Developer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Ασχετα με το οτι το παιδι τρολλαρει και δεν εχει καμια ελπιδα για να τον προσλαβουν, γιατι σας φαινεται περιεργο να κανεις βουτια αν δουλευεις work for home/remotely ?

Lunch break δεν κανετε; Coffee break ή break για τσιγαρο οσοι καπνιζουν δεν κανετε;
Αν λοιπον εισαι μπροστα στην θαλασσα(εχεις σπιτι, νοικιαζεις ή δουλευεις σε καφετερια), μια βουτια(και 2 και 3) μια χαρα την κανεις εν ωρα εργασιας.

Μην παει το μυαλο σας για διαδρομη μια ωρα απο το σπιτι μεχρι την παραλια ή για καφετεριες με δυνατη μουσικη κλπ.

Το παραπανω δεν ειναι η εξαιρεση, αλλα ο κανονας για οσους δουλευουν απο το σπιτι ΚΑΙ τους αρεσει η θαλασσα.
Προσωπικα προτιμαω το καλοκαιρι να φαω κατι προχειρο χωρις να σταματησω να δουλευω ωστε στο lunch break μου να κανω μια βουτια.
Ή προτιμω να κανω μεγαλο διαλειμμα 1-2 ωρων και να δουλεψω περισσοτερο το απογευμα, πχ 6-8μμ για να καλυψω το μεγαλο διαλειμμα.

Δηλαδή εσύ το κάνεις κάθε μέρα; Τι δουλειά κάνεις; Ξέρεις και πολλούς άλλους που το κάνουν; (Φιλικά το λέω :) )

Για αυτό που λες για το brake, κάποτε είχα μια ώρα και πήγαινα για καφέ κανονικά, πολλές φορές όμως με άγχος γιατί είχα πράγματα να κάνω μετά άλλες φορές αργούσα και λίγο. Τώρα έχω 15 λεπτά να φάω(δεν θα μου πάρουν και το κεφάλι) αλλά 4 τα έχω κλείσει όλα και τους χαιρετάω.

@Doped Να πω την αλήθεια δεν τους ρώτησα. Αλλά νομίζω κάποιοι το κάνουν. Και εγώ άλλαξα δουλειά με το που τελείωσε η πρώτη καραντίνα, οπότε δεν είσαι ο μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Δηλαδή εσύ το κάνεις κάθε μέρα; Τι δουλειά κάνεις; Ξέρεις και πολλούς άλλους που το κάνουν; (Φιλικά το λέω :) )

Για αυτό που λες για το brake, κάποτε είχα μια ώρα και πήγαινα για καφέ κανονικά, πολλές φορές όμως με άγχος γιατί είχα πράγματα να κάνω μετά άλλες φορές αργούσα και λίγο. Τώρα έχω 15 λεπτά να φάω(δεν θα μου πάρουν και το κεφάλι) αλλά 4 τα έχω κλείσει όλα και τους χαιρετάω.

@Doped Να πω την αλήθεια δεν τους ρώτησα. Αλλά νομίζω κάποιοι το κάνουν. Και εγώ άλλαξα δουλειά με το που τελείωσε η πρώτη καραντίνα, οπότε δεν είσαι ο μόνος.

IT, το κανω καθε μερα για περιπου 60-80 μερες που επιλεγω να μενω κοντα στη θαλασσα.
Οσους φιλους/συναδελφους εχω που τους αρεσει πραγματικα η θαλασσα, κανουν το ιδιο, απλα λιγοτερες μερες.

Στον κυκλο μου θα ελεγα οτι ξερω τουλαχιστον 20 ατομα που κανουν βουτια στο lunch break τους το καλοκαιρι.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

IT, το κανω καθε μερα για περιπου 60-80 μερες που επιλεγω να μενω κοντα στη θαλασσα.
 

Αλλα εχεις δηλωσει οτι θα εισαι εκει (στο εξοχικο σου) δεν λες οτι θα εισαι στο μπαλκονι σου και θα εισαι σε ψαροταβερνα οπως λεει ο OP.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Doped είπε

Αλλα εχεις δηλωσει οτι θα εισαι εκει (στο εξοχικο σου) δεν λες οτι θα εισαι στο μπαλκονι σου και θα εισαι σε ψαροταβερνα οπως λεει ο OP.

Γιατι να δηλωσω που θα ειμαι και γιατι να ενδιαφερει τον εργοδοτη μου απο την στιγμη που βγαινει η δουλεια;
 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Γιατι να δηλωσω που θα ειμαι και γιατι να ενδιαφερει τον εργοδοτη μου απο την στιγμη που βγαινει η δουλεια;
 

Σωστο.

Αλλα αν ειναι location critical η δουλεια σου δεν θα επρεπε να γνωριζει;

Αν ειναι ευθυνη σου το infrastructure monitoring για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doped είπε

Σωστο.

Αλλα αν ειναι location critical η δουλεια σου δεν θα επρεπε να γνωριζει;

Αν ειναι ευθυνη σου το infrastructure monitoring για παραδειγμα.

Φανταζομαι ναι, αλλα αυτες οι θεσεις ειναι μια μικρη μειοψηφια.

Για τις περισσοτερες remote θεσεις, αν θα δουλευεις:
1) απο ενα σπιτι μεσα στην πολη
2) απο μια καφετερια μεσα στην πολη
3) απο ενα νοικιασμενο σπιτι στη Νεα Μακρη για να εισαι 1 λεπτο απο την θαλασσα
4) απο ενα νησι
5) απο ενα εξοχικο
6) απο το μπλακονι του εξοχικου
7) απο μια καφετερια πανω στην θαλασσα

δεν κανει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, haHa είπε

Για τις περισσοτερες remote θεσεις, αν θα δουλευεις:
1) απο ενα σπιτι μεσα στην πολη
2) απο μια καφετερια μεσα στην πολη
3) απο ενα νοικιασμενο σπιτι στη Νεα Μακρη για να εισαι 1 λεπτο απο την θαλασσα
4) απο ενα νησι
5) απο ενα εξοχικο
6) απο το μπλακονι του εξοχικου
7) απο μια καφετερια πανω στην θαλασσα

δεν κανει διαφορα.

Θεωρεις οτι μετα απο την αλλαγη οοοολης αυτης της καταστασης θα μειωθουν τα "κεντρικα" γραφεια των εταιρειων;

Γιατι πλεον δεν εχουν λογο να πληρωνουν μεγαλους χωρους για να εισαστε ολοι εκει - σε ενα σημειο.

Επισης, κατα ποσο μπορει μια εταιρια πλεον να πληρωνει μερος του λογαριασμου για τα υλικα που αξιοποιεις εσυ για εππαγγελματικη χρηση μεσα στο σπιτι; Πχ: Ιντερνετ, ρευμα.

Και τελευταιο, θεωρεις οτι η διαδικασια προσληψης λογω COVID εγινε πιο ευκολη ή πιο δυσκολη για junior σαν τον φιλο μας.

Επεξ/σία από Doped
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doped είπε

Θεωρεις οτι μετα απο την αλλαγη οοοολης αυτης της καταστασης θα μειωθουν τα "κεντρικα" γραφεια των εταιρειων;

Γιατι πλεον δεν εχουν λογο να πληρωνουν μεγαλους χωρους για να εισαστε ολοι εκει - σε ενα σημειο.

Επισης, κατα ποσο μπορει μια εταιρια πλεον να πληρωνει μερος του λογαριασμου για τα υλικα που αξιοποιεις εσυ για εππαγγελματικη χρηση μεσα στο σπιτι; Πχ: Ιντερνετ, ρευμα.

Και τελευταιο, θεωρεις οτι η διαδικασια προσληψης λογω COVID εγινε πιο ευκολη ή πιο δυσκολη;

Στις μεγαλες, συγχρονες εταιρειες IT μπορει να μειωσουν λιγο τα κεντρικα γραφεια(εμεις ξενοικιασαμε εναν οροφο).
Επισης, δωσαμε budget για αγορα γραφειου/οθονης/καρεκλας/πληκτρολογιου ωστε να ειμαστε πιο παραγωγικοι και να μην αρκουμαστε στην οθονη του εταιρικου λαπτοπ.

Η διαδικασια προσληψης απλα εγινε διαφορετικη, δεν θεωρω οτι εγινε πιο δυσκολη.


Tελος, δες εδω πχ τι ειπε μολις 2 ημερες πριν η salesforce για το τι επιλογες θα δωσει στους υπαλληλους της ακομα και μετα το τελος της πανδημιας:
Creating a Best Workplace from Anywhere, for Everyone
 

Αναφορά σε κείμενο

So we are giving employees flexibility in how, when and where they work with three ways of working:

  1. Flex – When it’s safe to return to the office, most of our employees around the globe will work flex. This means they’ll be in the office 1-3 days per week for team collaboration, customer meetings, and presentations.
  2. Fully Remote – For employees who don’t live near an office or have roles that don’t require an office, they will work remotely full-time.
  3. Office-based – The smallest population of our workforce will work from an office location 4-5 days per week if they’re in roles that require it.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...