Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Επισης, δωσαμε budget για αγορα γραφειου/οθονης/καρεκλας/πληκτρολογιου ωστε να ειμαστε πιο παραγωγικοι και να μην αρκουμαστε στην οθονη του εταιρικου λαπτοπ.

Πολυ ωραια ολα αυτα.

Αλλα εγω το ερωτημα ειναι:

Τα εξοδα που αναφερω (γιατι ειναι εξοδα για καποιον, ιδιως αν θελει να κανει αναβαθμιση για να δουλευει με μεγαλυτερη ανεση) θα τα καλυπτει καποια στιγμη η εταιρα;

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Η διαδικασια προσληψης απλα εγινε διαφορετικη, δεν θεωρω οτι εγινε πιο δυσκολη.

Και η εισαγωγη στην ομαδα;

Ειμαστε αρκετα off topic αλλα θεωρω οτι το να ενταχθεις σε ενα περιβαλλον απο αποσταση (και να μιλας με αγνωστους στην ουσια) γινεται πιο δυσκολο μεσα απο μια καμερα και ενα μικροφωνο. Δεν πιανεις τοσο ευκολα την ψυχολογια του αλλου και προφανως δεν μπορεις να εχιες τοσο καλη επαφη μαζι του.

Εγω παντως στις συνεντευξεις βρηκα το εξης: Ειναι πιο πρακτικο μεσω καμερας γιατι δεν χρειαζοταν να τρεχω οπου ναναι μεσα στην Αθηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Doped είπε

Πολυ ωραια ολα αυτα.

Αλλα εγω το ερωτημα ειναι:

Τα εξοδα που αναφερω (γιατι ειναι εξοδα για καποιον, ιδιως αν θελει να κανει αναβαθμιση για να δουλευει με μεγαλυτερη ανεση) θα τα καλυπτει καποια στιγμη η εταιρα;

Οχι, δεν εχω ακουσει καμια εταιρεια που να το εκανε, αλλωστε το κοστος του Ιντερνετ ειναι αστειο(χωρια που η πλειονοτητα εχει, οποτε ακομα και αν θελει να αναβαθμιστει σε πιο γρηγορη συνδεση, μιλαμε για 10-15€ παραπανω).

Ακριβως οπως μια εταιρεια IT δεν σου εδινε αυτοκινητο(δεν μιλαμε για management θεσεις που το εδινε σαν παροχη εναντι αυξησης μισθου) ουτε σου πληρωνε τα μεταφορικα για νας πας στην δουλεια.

6 λεπτά πριν, Doped είπε

Εγω παντως στις συνεντευξεις βρηκα το εξης: Ειναι πιο πρακτικο μεσω καμερας γιατι δεν χρειαζοταν να τρεχω οπου ναναι μεσα στην Αθηνα

Και εγω θεωρω πως κατα μια εννοια οι συνεντευξεις εγιναν πιο ευκολες, αλλα χανεις λιγο απο το να καταλαβεις τι ειδους ανθρωπος ειναι ο υποψηφιος και αν θα ταιριαξει ευκολα με την ομαδα σου.

6 λεπτά πριν, Doped είπε

Ειμαστε αρκετα off topic αλλα θεωρω οτι το να ενταχθεις σε ενα περιβαλλον απο αποσταση (και να μιλας με αγνωστους στην ουσια) γινεται πιο δυσκολο μεσα απο μια καμερα και ενα μικροφωνο. Δεν πιανεις τοσο ευκολα την ψυχολογια του αλλου και προφανως δεν μπορεις να εχιες τοσο καλη επαφη μαζι του.

Σιγουρα, αλλα αυτα εχει μια πανδημια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μέρα νωρίτερα το θεματακι αυτή τη βδομάδα, αλλά δεν πειράζει.

Ts δουλευω σε γαλλική εταιρεία από το Σεπτέμβρη full remote. Είναι έτσι όπως τα φαντάζεσαι και καλύτερα. Αν μπορέσεις να μπεις στο εύχομαι. Work-life balance, υπερωρίες πληρωμένες (όταν γίνονται, εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καμία), διαλείμματα, διακοπές, έξτρα παροχές κλπ κλπ. Γαλλικά δεν ξέρω και δεν χρειάζεται. Ελληνικά μιλάμε στο branch που δουλεύω και αν χρειαστεί να μιλήσω με εξωτερικό, μιλάω στα αγγλικά. Όταν στέλνεις το βιογραφικό, να τους λες όμως ότι θέλεις να σε εκπαιδεύσουν κ όλας και να τους λες και το range του μισθού που θέλεις, γιατί αλλιώς δεν σε παίρνουν στα σοβαρά.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μια μέρα νωρίτερα το θεματακι αυτή τη βδομάδα, αλλά δεν πειράζει.

Ts δουλευω σε γαλλική εταιρεία από το Σεπτέμβρη full remote. Είναι έτσι όπως τα φαντάζεσαι και καλύτερα. Αν μπορέσεις να μπεις στο εύχομαι. Work-life balance, υπερωρίες, διαλείμματα, διακοπές, έξτρα παροχές κλπ κλπ. Γαλλικά δεν ξέρω και δεν χρειάζεται. Ελληνικά μιλάμε στο branch που δουλεύω και αν χρειαστεί να μιλήσω με εξωτερικό, μιλάω στα αγγλικά. Όταν στέλνεις το βιογραφικό, να τους λες όμως ότι θέλεις να σε εκπαιδεύσουν κ όλας και να τους λες και το range του μισθού που θέλεις, γιατί αλλιώς δεν σε παίρνουν στα σοβαρά.

Για ποια εταιρεία εργάζεσαι αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filip123go είπε

Μια μέρα νωρίτερα το θεματακι αυτή τη βδομάδα, αλλά δεν πειράζει.

Ts δουλευω σε γαλλική εταιρεία από το Σεπτέμβρη full remote. Είναι έτσι όπως τα φαντάζεσαι και καλύτερα. Αν μπορέσεις να μπεις στο εύχομαι. Work-life balance, υπερωρίες πληρωμένες (όταν γίνονται, εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καμία), διαλείμματα, διακοπές, έξτρα παροχές κλπ κλπ. Γαλλικά δεν ξέρω και δεν χρειάζεται. Ελληνικά μιλάμε στο branch που δουλεύω και αν χρειαστεί να μιλήσω με εξωτερικό, μιλάω στα αγγλικά. Όταν στέλνεις το βιογραφικό, να τους λες όμως ότι θέλεις να σε εκπαιδεύσουν κ όλας και να τους λες και το range του μισθού που θέλεις, γιατί αλλιώς δεν σε παίρνουν στα σοβαρά.

 Από Γαλλία περίμενα τηλέφωνο και από Ελλάδα ήρθε.... Κάτι μου λέγανε να γίνω Agent και αν το χω με το επικοινωνιακό κομμάτι ...ή τρολ ήταν το τηλεφώνημα η δεν πάνε καλά αυτοί που με πήραν (μου είπαν βρήκαν το βιογραφικό μου από εταιρεία ανθρώπινου δυναμικού (!) ) . Δεν θυμάμαι να έστειλα στο FBI βιογραφικό για να γίνω Agent. Ελλαδάρα... Δουλειά σε ναυτιλιακή δεν υπάρχει αλλά για βιομηχανική κατασκοπεία(?!) ειμαστε πρώτοι.

Προφανώς τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι..

Το ξέρω πως το να δουλεύεις σε εταιρεία του εξωτερικού είναι χίλιες φορές καλύτερο από το να δουλεύεις σε οποιαδήποτε ελληνική εταιρεία

Επεξ/σία από leontas3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leontas3 είπε

 Από Γαλλία περίμενα τηλέφωνο και από Ελλάδα ήρθε.... Κάτι μου λέγανε να γίνω Agent και αν το χω με το επικοινωνιακό κομμάτι ...ή τρολ ήταν το τηλεφώνημα η δεν πάνε καλά αυτοί που με πήραν (μου είπαν βρήκαν το βιογραφικό μου από εταιρεία ανθρώπινου δυναμικού (!) ) . Δεν θυμάμαι να έστειλα στο FBI βιογραφικό για να γίνω Agent. Ελλαδάρα... Δουλειά σε ναυτιλιακή δεν υπάρχει αλλά για βιομηχανική κατασκοπεία(?!) ειμαστε πρώτοι.

Προφανώς τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι..

Απο την Μi6 ήταν https://www.thetimes.co.uk/article/mi6-recruits-can-be-foreign-born-in-spy-agencys-drive-for-diversity-3csgbrzfh 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί είναι πολύ μπροστά... Έκανε εγγραφή 29 Ιουλίου 2020 για να ξεκινήσει 2ο (το 1ο του Σεπτέμβρη "αξιζει να δουλευεις?" δεν έπιασε) troll θέμα Φεβρουάριο 2020 και ούτε καν Παρασκευή...8/10 από εμένα μόνο και μόνο για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε παιδες, αλλα κανεις δε ρωτησε ΓΙΑΤΙ Γαλλια!

Γιατι δινουν επιδομα πληκτρολογιου!

 

Spoiler

Τρολλια ειναι το λινκ αλλα ριξτε μια ματια πως αντιμετωπιζουν οι γαλλοι το remote

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haHa είπε

Και εγω θεωρω πως κατα μια εννοια οι συνεντευξεις εγιναν πιο ευκολες, αλλα χανεις λιγο απο το να καταλαβεις τι ειδους ανθρωπος ειναι ο υποψηφιος και αν θα ταιριαξει ευκολα με την ομαδα σου.

Αυτο ισχυει, αλλα εχει αλλαξει και η εννοια του "ταιριαζει στην ομαδα" οταν μιλαμε για εναν ανθρωπο που θα λειπει μονιμα απο το γραφειο. Καποιος που βρισκεται 8 ωρες στο γραφειο διπλα στους αλλους μπορει να μην ταιριαξει για πολλους λογους, πχ να ειναι πολυ εσωστρεφης και να μη συμμετεχει στο small talking, να εχει προβληματα εμφανισης, προσωπικης υγιεινης, και καθαριοτητας, κλπ να εχει ενοχλητικα κουσουρια, να μιλαει διαρκως, να ειναι υπερκινητικος, να γκρινιαζει διαρκως, να ρουφιανευει, να μαλωνει, να μη χαμογελαει-γλυφει το αφεντικο, να μην ακολουθει στις μπυροποσιες μετα τη δουλεια, να μπαινει σε αμφιβολες σελιδες σε μεσοδιαστηματα που δεν εχει δουλεια, ενοχλωντας οπτικα τους αλλους, να αργει καθημερινα 5 λεπτα να ερθει δινοντας αφορμη για σχολια και χιλια αλλα δυο κουσουρια
Απο ολα τα παραπανω, ελαχιστα ειναι αυτα που ενδιαφερουν αν το ατομο προκειται να μην πατησει ποτε στο γραφειο, εφοσον κανει καλα τη δουλεια που του ανατιθεται και εχει ενα νορμαλ επιπεδο συμμετοχης στις βιντεοκλησεις. 

Επομενως η εννοια "ταιριαζει στην ομαδα" εχει αλλαξει ριζικα για οσους εργαζονται απο αποσταση και καλο ειναι οι HR και οι μανατζερ να τα λαβουν καλα υποψη ολα αυτα και να μην κοβουν κοσμο με κριτηρια "μη ταιριαστοτητας" που ισχυουν για onsite εργαζομενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία που είμαι (γραφείο ταξιδιών) θέλει να προσλάβει δυο άτομα, έναν senior και έναν junior, για να αναπτύξουν το online κομμάτι (δηλαδή κάτι σε airtickets).

Τα σκέφτονται σωστά, που θέλουν δυο άτομα, ή πρέπει να πάνε κατευθείαν σε μεγάλη ομάδα (που πιθανόν να μην βγαίνει λόγω budget).

Τα αναφέρω εδώ, επειδή συζητιέται το ότι δεν υπάρχουν ανοιχτές θέσεις στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, becoming_I είπε

ΥΓ. Για τρολposting το προτιμώ πάντως από το άλλο της Ιατρικής από ΕΠΑΛ :D

εδώ είσαι λάθος. το άλλο είναι καλύτερο. ο τύπος εδώ δε ξέρει να τρολλάρει. φαίνεται από το 2ο ποστ που άρχισε τις βλακείες. Πρέπει να το πηγαίνεις σιγά σιγά για να τσιμπάνε οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγες να διαδηλώσεις να μπορείς να τελειωσεις τη σχολή στα 43 . Έλληνες φοιτητές οι μοναδικοί στο κόσμο που τους μοιροχτυπουν οι 7 πληγές του Φαραώ. Βέβαια πρέπει να πάρετε και επίδομα δεν το συζητάμε και δωρεάν ενοίκιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Βγες να διαδηλώσεις να μπορείς να τελειωσεις τη σχολή στα 43 . Έλληνες φοιτητές οι μοναδικοί στο κόσμο που τους μοιροχτυπουν οι 7 πληγές του Φαραώ. Βέβαια πρέπει να πάρετε και επίδομα δεν το συζητάμε και δωρεάν ενοίκιο... 

Πρόσεχε που τα λες αυτά το μισό φόρουμ έχει πάρει πτυχίο στα 45 και αν...

(Όταν εγώ έλεγα παρόμοια σχεδόν με μπάναραν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...