Προς το περιεχόμενο

Aποζημίωση 25.000 λιρών καλείται να καταβάλει άντρας για αρνητική αξιολόγηση μέσω TrustPilot


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
38 minutes ago, georgepppo said:

ούτε οι νεκροθάφτες είναι αρεστοί στον κόσμο αλλά χρειάζονται , αλλά κάπου οι δικηγόροι (όχι όλοι) κλείνουν σπίτια για το συμφέρον τους 

Το ίδιο ισχύει για αρκετούς ανθρώπους γενικότερα. Δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό των δικηγόρων αυτό που περιγράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Σοβαρά μιλάς τώρα; Όταν κάποιος πέφτει θύμα και αφήνει αρνητική αξιολόγηση σημαίνει πως δεν δείχνει σεβασμό στον "επαγγελματισμό" του άλλου; Αν υπήρχε επαγγελματισμός δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το σημείο εξαρχής. Προσωπικά εγώ ο ίδιος έσκασα 4.500 ευρώ σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο και δύο χρόνια μετά όχι μόνο δεν κάναν καμία ενέργεια αλλά προκαλέσαν και απώλεια σημαντικών προσωπικών μου δεδομένων. Εγώ δηλαδή που μετά από ταλαιπωρία δύο ετών, αναφορές στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών, συνομιλίες για μήνες, εν τέλη άφησα και μια αρνητική αξιολόγηση σημαίνει ότι δεν σέβομαι τον "επαγγελματισμό" τους; Έλα σε παρακαλώ πολύ. Μην τα τσουβαλιάζεις όλα κάτω από την γενικούρα της νοοτροπίας του μέσου Έλληνα που το έχετε κάνει καραμέλα όλοι. Μίλησε καλύτερα για την νοοτροπία του μέσου επαγγελματία που κοιτάζει με ημιγνώσεις και ψεύτικες υποσχέσεις να σου πάρει τα λεφτά. 

Διαφέρει η περίπτωση σου , σε σχέση με το θέμα. 

"ένας ακόμη απατεώνας δικηγόρος"

ότι και να πεις , είναι χαρακτηρισμός όχι μόνο για ένα, αλλά για το σινάφι τους.

Βλέπω και την διαφήμιση για το grammarly , ένα τέτοιο χρειάζεται όχι χαρακτηρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, eyw said:

Κακώς, πολύ κακώς, κατά την γνώμη μου καταδικάστηκε για μια απλή αρνητική αξιολόγηση. Την γνώμη του είπε ο άνθρωπος και το σύστημα τον τιμωρεί. Αν δεν θέλετε αρνητικές αξιολογήσεις τότε να βάζετε κάποιον να τις φιλτράρει και ενίοτε να τις "βελτιώνει" ή να τις σβήνει.

Η εταιρεία θα μπορούσε να απαντήσει με κάτι σαν "ο κ. Γουέιμουθ δεν κατάλαβε ή δεν εξήγησε ή δεν έφερε στοιχεία κλπ" και όχι να αρχίσει πόλεμο με έναν πολίτη που ζήτησε τις επ'αμοιβή συμβουλές τους.
Μετά ψάχνουν να βρουν γιατί ο κόσμος δεν χωνεύει τους δικηγόρους.

.

name and shame, ευτυχώς και +1 στο insomnia.

Ξαναδιάβασε όλες τις λεπτομέρειες. Είναι άλλο πράγμα η αρνητική κριτική και άλλο το να χρησιμοποιήσεις προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ή προσωπικα σου συμπεράσματα δημόσια. 
Αν αποκαλεσεις κάποιον απατεώνα, μπορεί ανετότατα να σου κάνει μήνυση ακόμη κι αν τελικά είναι! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος δεν χωνεύει τους δικηγόρους, τους δικαστικούς, τους δημοσίους υπαλλήλους, τους Ολυμπιακούς, την κυρία Σούλα απο τον 3ο γιατί κάνει φασαρία, τους κοντούς, τους ταρίφες, τους καθηγητές στα σχολεία, κτλ εκτός και εάν κάποια από αυτά τα επαγγέλματα /ιδιότητες τα κάνει/έχει ο γιος του, ο κολλητός του, η κοπέλα του κτλ. Κωλοτούμπα εις το άπειρον. 

η ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει - YouTube

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ξαναδιάβασε όλες τις λεπτομέρειες. Είναι άλλο πράγμα η αρνητική κριτική και άλλο το να χρησιμοποιήσεις προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ή προσωπικα σου συμπεράσματα δημόσια. 
Αν αποκαλεσεις κάποιον απατεώνα, μπορεί ανετότατα να σου κάνει μήνυση ακόμη κι αν τελικά είναι! 

Τι λες;Εδω μάθαμε ότι αν δεν επιτρέπεις σε κάποιον να σε βρίζει καταπατας το δικαιωμα του στην ελευθερία της έκφρασης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

Την γνώμη του είπε ο άνθρωπος και το σύστημα τον τιμωρεί.

Είπε, κατα λέξη "A total waste of money another scam solicitor". Το bold δικό μου.

Αυτο σημαινει ενα απο δύο πράγματα:
α) Ο δικηγόρος ειναι "μαιμού" δικηγόρος και ασκει δικηγορία χωρίς να εχει τα κατάλληλα προσόντα (πτυχίο, bar exam, και τα σχετικά), κάτι που είναι παράνομο.

β) Ο δικηγόρος ενεργά σχετίζεται με οικονομικά αδικήματα εξαπάτησης, κατι που είναι παράνομο. 

Επειδή κάποιος ανέφερε παραπάνω την έκφραση, το "κάνει μαλακίες" ειναι 100% νόμιμο σαν κριτική, καθώς ολοι καταλαβαίνουν οτι δεν εννοεις πως καποιος αυνανίζεται κυριολεκτικα και το "οριο" που κάτι ξεκινάει να "γινεται μαλακία" ειναι προσωπικό για τον καθένα. Για τον συγγραφέα μπορει να ήταν, για κάποιον άλλο οχι, ειναι προσωπική του γνώμη.

Στην ιστορία μας, η συγκεκριμένη έκφραση δεν κάνει κάποια κριτική στην εταιρία ή το ίδιο τον δικηγόρο, αλλα προσάπτει ποινικά κολάσιμες ενέργειες με συγκεκριμένο νόημα. Ειναι σαν να λες καποιον δολοφόνο. Σημαινει κατι. Δεν γίνεται να ειναι προσωπική σου άποψη.  

Επεξ/σία από Skrobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, billdanos said:

... Αν αποκαλεσεις κάποιον απατεώνα, μπορεί ανετότατα να σου κάνει μήνυση ακόμη κι αν τελικά είναι

συμφωνώ γιαυτό μόνον. Ετσι κι΄αλλιώς έχει αποφασίσει το δικαστήριο. Εμείς εδώ περισσεύουμε, μια γνώμη λέμε και σαν άσχετοι με libel και defamation στο UK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Ελπίζω να τους το πεις αυτό και όταν θα χρειαστεις τις υπηρεσίες τους... 

Έχω δύο δικηγόρους προσωπικά. Τους το λέω. Συμφωνούν απόλυτα. Κάνουμε καλές δουλειές και παρέα και ας μην πηγαίνω το επάγγελμά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όταν έρχονται κάποιοι και υπερθεματίζουν με φανατισμό μάλιστα facebook , twiter κ.λ.π. που αποφασίζουν και διατάζουν να διαγράφεται όποια άποψη ή μήνυμα  δεν τους αρέσει και δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω τους καλά μας κάνουν. Φανταστείτε να αρχίσει ο Μητσοτάκης και ο Τσίπρας τις αγωγές για αρνητικά σχόλια τι έχει να γίνει. Τής πόπης. Δεν θα μείνει Έλληνας με ευρώ  στην τσέπη. 😁Τη βάψαμε θα χάσουμε σπίτια αυτοκίνητα μηχανάκια ποδήλατα ακόμη και τις οικοσκευές να μην πω ότι θα κυκλοφοράμε και ξεβράκωτοι (γιατί θα μας τα πάρουν και αυτά που λέει η παροιμία).

Γενικά παντού υπάρχει προκατάληψη κατά των δικηγόρων. Αλήθεια εδώ υποχρεώθηκαν από το κράτος να αποδέχονται πληρωμή με κάρτα ή ακόμη ζουν 20-30 χρόνια πίσω για πληρωμή μόνο με μετρητά  ακόμη και μεγάλων ποσών ενώ στην εφορία σου λένε πάνω 80 ευρώ κάρτα;;

Αλλά και αυτός ο παπάρας μπήκε στο μαγαζί της εταιρείας και έγραψε ότι είναι απατεώνες χωρίς κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο;; Από την άλλη ρε δικαστή εξάντλησες όλη την αυστηρότητά σου σε κάποιον που ενδεχομένως δεν είχε λεφτά να βάλει δικηγόρο να τον εκπροσωπήσει;;;; Δυστυχώς αυτή θα είναι η δικαστική εξουσία και η δημοκρατία του μέλλοντος αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους. Και σε μένα δεν αρέσει αλλά πρέπει να βάλουμε τα κεφάλια μέσα και να γίνουμε πειθήνιοι όπως μας θέλουν και μας πλάθουν πάνω από ένα χρόνο.

Εαν δεν έχεις φράγκα για δικηγόρο, μπορείς να αποτσνθεις στον δικηγορικό σύλλογο μήπως μπορούν να βρουν κάποιον, υπάρχει και το αίτημα πενιας κατά το οποίο ορίζει το δικαστήριο δικηγόρο για κάποιον που θέλει να προσφύγει δικαστικώς. Βέβαια αυτά για Ελλάδα, στις ΗΠΑ δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Για το αν εξάντλησε ο δικαστής όλη την αυστηρότητα δεν το ξέρουμε, μπορεί οι απαιτήσεις της εταιρίας στην αγωγή, όπως και αυτά που ορίζονται βασει νομου για την αποζημίωση για συκοφαντια, να ήταν κατά πολύ υψηλότερες από αυτές που επιδικαστηκαν. Το οτι δεν πήγες στο δικαστήριο έστω και μόνος σου πάντως είναι μεγάλο φάουλ, δεν ξέρεις τι μπορεί να γινόταν στο δικαστήριο, αν υπάρχει λόγος μπορεί να γίνει και αναβολή στο δικαστήριο, αυτός δεν έκανε τίποτα, αλίμονο αν σταματούσαν τα δικαστήρια και δεν επιβάλλονταν ποινές επειδή ο άλλος δεν θέλει να παραστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Αν αποκαλεσεις κάποιον απατεώνα, μπορεί ανετότατα να σου κάνει μήνυση ακόμη κι αν τελικά είναι! 

Αν εσυ αποδειξεις οτι οντως ειναι,τοτε δεν θα καταδικαστεις.

Αυτο το ειχε καταφερει ο Κουρης με τον Κοντομηνα,τον ελεγε απατεωνα,ο Κοντομηνας εκανε εξι αγωγες,αλλα ο Κουρης απεδειξε στο δικαστηριο οτι ειχε φαει λεφτα απο ομογενεις στη Νοτιο Αφρικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό είναι τρελό. Αν μη τι άλλο αποθαρρύνει οποιονδήποτε δεν είναι ικανοποιημένος απο κάποια υπηρεσία να κάνει αξιολόγηση, έστω και τεκμηριωμένη. Διότι και η παραμικρή παρατυπία μπορεί να θεωρηθεί δυσφημιστική.

Εγώ, πάντως, αντιπαθώ τις κάθε είδους αξιολογήσεις τύπου star rating. Απο δικηγορικές εταιρίες μεχρι (κυρίως) βιβλία και ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Skrobo said:

... Αυτο σημαινει ενα απο δύο πράγματα:
α) Ο δικηγόρος ειναι "μαιμού" δικηγόρος και ασκει δικηγορία χωρίς να εχει τα κατάλληλα προσόντα (πτυχίο, bar exam, και τα σχετικά), κάτι που είναι παράνομο.

β) Ο δικηγόρος ενεργά σχετίζεται με οικονομικά αδικήματα εξαπάτησης, κατι που είναι παράνομο. ...

αν και δεν έχω λόουερ νομίζω ότι το scam δεν έχει σχέση με το α.
Το β είναι γνώμη απλού πολίτη που (νομίζει ότι) έχασε τα λεφτά του. Αλλά ήδη υπάρχει απόφαση δικαστηρίου, τέλος.

 

1 hour ago, Skrobo said:

... κάποιος ανέφερε παραπάνω την έκφραση, το "κάνει μαλακίες" ειναι 100% νόμιμο σαν κριτική, ...

δεν είμαι νομικός, δεν ξέρω.
Το τι είναι νόμιμο να ειπωθεί και το τι μπορεί να γραφτεί σαν κριτική στο trustpilot, και το κυριώτερο τι πάθει αυτός που θα το πει, είναι δουλειά δικαστηρίων και μόνον.

 

1 hour ago, Skrobo said:

... η συγκεκριμένη έκφραση δεν κάνει κάποια κριτική στην εταιρία ή το ίδιο τον δικηγόρο, αλλα προσάπτει ποινικά κολάσιμες ενέργειες με συγκεκριμένο νόημα. ...

το αν προσάπτει και τι και πότε και που και σε ποιόν και πως είναι είναι δουλειά δικαστηρίων και μόνον.

 

Η Summerfield Browne ενώ μπορούσε να βγει άνετα κερδισμένη προτίμησε να σκοράρει 2-3 αυτογκόλ μαζεμένα μηνύωντας έναν απλό και άσχετο με τα νομικά απλό πολίτη, που πιθανόν να μην κατάλαβε τι του απαντούσαν και τώρα τον έκαναν ήρωα σε όλον τον κόσμο.
Εύχομαι το HMRC ή κάτι τέτοιο να περασει μια βόλτα από τα γραφεία τους, έτσι για καφέ βρε αδερφέ.

 

tl;dr: μην αφήνετε αρνητικές κριτικές στα media και μην λέτε την γνώμη σας. Καλύτερα μην απαντάτε καθόλου, αφήστε τους να τα μαγειρεύουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ξαναδιάβασε όλες τις λεπτομέρειες. Είναι άλλο πράγμα η αρνητική κριτική και άλλο το να χρησιμοποιήσεις προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ή προσωπικα σου συμπεράσματα δημόσια. 
Αν αποκαλεσεις κάποιον απατεώνα, μπορεί ανετότατα να σου κάνει μήνυση ακόμη κι αν τελικά είναι! 

  Εαν έλεγε "Εδωσα τα χρήματα μου αλλά οι υπηρεσίες που μου παρείχαν ήταν ένα τίποτα και δεν προτείνω να τους προτιμήσετε για τις υπηρεσίες τους" δεν θα μπορούσαν να του κάνουν απολύτως τίποτα, τώρα αυτοί of the record κάτι του έκαναν η του είπαν και αυτός απο τα νεύρα του έπεσε στην παγίδα τους , αυτοί θέλουν να είσαι ακριβολόγος και πολύ προσεκτικός με το τι λες και τι εννοείς. 

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Το ίδιο ισχύει για αρκετούς ανθρώπους γενικότερα. Δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό των δικηγόρων αυτό που περιγράφεις. 

εγώ το λέω σαν συμβουλή να μη μπλέξει κάποιος μαζί τους ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...