Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για πιο αξιόπιστους SSD


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Τα τελευταία χρονια δουλεύω τους Patriot Burst ως κύριους δίσκους η αντικαταστάτες των μηχανικών σε μηχανήματα των πελατών μου χωρίς κανένα παράπονο είτε στην αξιοπιστία ειτε στην απόδοση. Στην τελευταία παρτίδα μου είχα δυο ελλαττωματικούς, με ελλαττωματικό controler και αυτό με εκανε λίγο να ανυσηχω. Φοράνε τους phison s11, για τους οποίους υπάρχουν πολλα παράπονα σε θεμα αξιοπιστίας παγκοσμίως και ετσι θα ήθελα να δοκιμάσω κατι διαφορετικό μεν οικονομικο αλλα και αξιόπιστο και αν γινεται με αξιόπιστο controler. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12731729/Western-Digital-Blue-3D-SSD-250GB-2-5-WDS250G2B0A-WDBNCE2500PNC-WRSN.html

απο ότι θυμαμαι είναι ιδιος με τον

https://www.skroutz.gr/s/12768281/Sandisk-Ultra-3D-SSD-250GB-2-5-SDSSDH3-250G-G25.html?from=sku_spec_variations

sandisk = εδω και λιγα χρονια μια εταιρεια της western digital

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, flogerakos είπε

Φοράνε τους phison s11, για τους οποίους υπάρχουν πολλα παράπονα σε θεμα αξιοπιστίας παγκοσμίως

Έχω βάλει τέσσερις PNY CS900 και εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχω θέμα παρόλο που έχει τον ίδιο controller, αλλά:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2021 στις 6:57 ΜΜ, flogerakos είπε

Καλησπερα σας. Τα τελευταία χρονια δουλεύω τους Patriot Burst ως κύριους δίσκους η αντικαταστάτες των μηχανικών σε μηχανήματα των πελατών μου χωρίς κανένα παράπονο είτε στην αξιοπιστία ειτε στην απόδοση. Στην τελευταία παρτίδα μου είχα δυο ελλαττωματικούς, με ελλαττωματικό controler και αυτό με εκανε λίγο να ανυσηχω. Φοράνε τους phison s11, για τους οποίους υπάρχουν πολλα παράπονα σε θεμα αξιοπιστίας παγκοσμίως και ετσι θα ήθελα να δοκιμάσω κατι διαφορετικό μεν οικονομικο αλλα και αξιόπιστο και αν γινεται με αξιόπιστο controler. Ευχαριστω.

crucial bx500

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις σημερινές τιμές έχεις τις 3 καλύτερες consumer επιλογες σε VFM 500GB, όλες κάτω από τα 60 ευρώ. MX500 , 860/870 Evo στα Sata και SN550 σε NVME. 

Οπότε δεν ξέρω τι θα πρέπει θεωρούμε ως οικονομική λύση πλέον γιατί οι οικονομικές επιλογές δεν έχουν πέσει σε τιμές όπως το υποτιθέμενο "Performance" tier με τις 5ετής εγγυήσεις και μία αυξημένη αξιοπιστία. 

Πηγαίνοντας σε Dramless SSD όπως οι περισσότεροι οικονομικοί που κυκλοφορούν είναι μία γκρίζα ζώνη. Προσωπικά, τα αρχεία μου πιστεύω πως έχουν αξία πολλαπλάσια της διαφοράς τιμής. Και έχοντας καεί μία φορά από HDD, δεν είμαι διατεθιμένος να παίξω με φωτογραφίες και δουλειά ετών. Άσε στην άκρη το 10ωρο για το σετάρισμα του μηχανήματος. 

Σαν feedback θα μπορούσες να ρωτήσεις τους ίδιους τους πελάτες. Δίνεις την επιλογή για αυξημένη αξιοπιστία ( και 2 χρόνια εγγύηση extra στο δίσκο ) για μία διαφορά τιμής, και αφήνεις την αγορά να δώσει κατεύθυνση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...