Προς το περιεχόμενο

Custom mechanical keyboard


DEADLAZARUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Για να φτιάξεις ένα custom mechanical keyboard from the ground up, θες 350-400 ευρώ. Αν αρχίσουμε και θέλουμε κιόλας special keycap sets/artisan keys/exotic switches/λοιπά διαβόλια και τριβόλια, χάνεται η μπάλα.

Προσωπικά δεν με συγκινούν τα artisan και τα cables. Way too expensive κατά τη γνώμη μου. Αλλά αν κάποιος θέλει κάτι καλό θέλει 100-200 για case, 50-100 για pcb+plate, 50-100 για switches (ανάλογα το πόσα και το τι διακόπτη), 30-150 για keycaps. Μπορεί κανείς να κόψει από case, switches, keycaps (πχ 60%, gateron switches, οικονομικά keycaps) αλλά η προσωπική δουλειά θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη και πάλι το σύνολο για είναι σημαντικό για όσους έχουν συνηθίσει τα πληκτρολόγια να κοστίζουν 10-20 και τα razer, corsair με 100 τους φαίνονται ακριβά και premium.

Φαίνεται ότι το GMMK Pro ήρθε για να αλλάξει δεδομένα στο χώρο, στα 200 από ευρωπαϊκά καταστήματα και θα είναι σε κανονική παραγωγή. Για το πακέτο που προσφέρει θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατή τιμή. Βάζεις και άλλα 100 για switches+keycaps (κυκλοφορούν κλώνοι γνωστών σετ GMK από PBT που είναι αρκετά ποιοτικά) και έχεις κάτι endgame worthy.

Τελευταία ασχολούμαι με modification prebuilt πληκτρολογίου. Πήρα ένα Akko (btw εντυπωσιασμένος από τη ποιότητά του, περίμενα να είναι χειρότερο), αποσυναρμολόγηση, desoldering και άνοιγμα τους διακόπτες, foam σε βάση και ανάμεσα σε plate-pcb, lubing σε διακόπτες-stabs, προσθήκη led φωτισμού (όταν με το καλό έρθουν σιγά σιγά από Κίνα), soldering και κλείσιμο πάλι. Μέχρι τώρα καλά πάει, το desoldering ήταν εφιάλτης όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sleepychris είπε

Ας αναβιώσω λίγο τη συζήτηση περιμένοντας καρτερικά τα switches...

 

 

Εγω εχω τα switches αλλα μου λειπουν keycaps και board :D

Απο που το πηρες το GMMK PRO? Δεν μπορω να το βρω Ελλαδα...(ANSI Black)

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας είδα και σας ζήλεψα 😋

Καλοδούλευτα τα εργαλεία σας!

Gmmk pro + boba u4 RGB + durock v2 stabs + polycarbonate plate + generic pbt pudding keycaps (εν αναμονή των gmk 😭) + custom coiled cable + custom wristrest

 

20211102_001727.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Εγω εχω τα switches αλλα μου λειπουν keycaps και board :D

Απο που το πηρες το GMMK PRO? Δεν μπορω να το βρω Ελλαδα...

https://www.skroutz.gr/s/32003890/GMMK-Pro-Black-Slate-75-Barebone-ISO-Layout.html

25 λεπτά πριν, purif είπε

Σας είδα και σας ζήλεψα 😋

Καλοδούλευτα τα εργαλεία σας!

Gmmk pro + https://www.skroutz.gr/s/32003890/GMMK-Pro-Black-Slate-75-Barebone-ISO-Layout.html RGB + durock v2 stabs + polycarbonate plate + generic pbt pudding keycaps (εν αναμονή των gmk 😭) + custom coiled cable + custom wristrest

 

20211102_001727.jpg

κουκλι!

wrist wrest και καλώδιο από πού αν επιτρεπεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sleepychris είπε

https://www.skroutz.gr/s/32003890/GMMK-Pro-Black-Slate-75-Barebone-ISO-Layout.html

κουκλι!

wrist wrest και καλώδιο από πού αν επιτρεπεται?

Σε ευχαριστώ! (αν και θα ανοιχτεί το καημένο να το βάψω λευκό γιατί το ασημί μου κάθεται στο λαιμό)

Και τα δύο είναι από πωλητές από το Etsy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, purif είπε

Σε ευχαριστώ! (αν και θα ανοιχτεί το καημένο να το βάψω λευκό γιατί το ασημί μου κάθεται στο λαιμό)

Και τα δύο είναι από πωλητές από το Etsy.

πλεον προσφερει white plate (σκετο) η glorious.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sleepychris είπε

πλεον προσφερει white plate (σκετο) η glorious.

Nαι το έχω δει αλλά είναι μόνο το πάνω μέρος. Θέλω να το βάψω όλο γιατί το OCD μου θα χτυπάει κόκκινο + έχω και ένα ΒΤ numpad ανθρακί οπότε θα μπουν για βάψιμο όλα μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gmmk Pro (aluminum plate), gateron milky blacks (lubed krytox 205g0, non filmed), stock "goat" stabs, doubleshot epbt keycaps.

Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος απο το αποτελεσμα,με μοναδικη εξαιρεση το stab του spacebar.
εχει παραπανω lube απο το εργοστασιο με αποτελεσμα να μην ειναι snappy η επιστροφη. δεν κολλαει,αλλα ειναι mushy.
μεσα στο σαββατοκυριακο που θα εχω παραπανω χρονο, θα το ανοιξω να το καθαρισω και να το modάρω.
επισης λεω να δοκιμασω και το tapemod....

EDIT:
δεν αντεξα και το ανοιξα!
τα stabs του space ηταν overlubed με αποτελεσμα τα pads εκει που καθονται να εχουν μουσκεψει και γινει σφουγγαρακια.
τα αφαιρεσα,καθαρισα το pcb απο λιγο lube που ειχε περασει, εκανα το bandaid mod (δυο στρωσεις, χωρις lube).
καθαρισα το παραπανισιο lube (δεν το αφαιρεσα πληρως) και ξαναεβαλα τα παντα στη θεση τους.
κατα τη συναρμολογηση εκανα και το tape mod στο pcb (δυο στρωσεις) και μπηκαν και δυο στρωσεις tape εσωτερικα του spacebar.
τελικο αποτελεσμα: extra thocky gmmk pro και ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια!!!

270782286_919657508750167_4491746801357401516_n.jpg

270206494_1091142078095093_1373526627579029229_n.jpg  

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρα σε ολους, κ νεος στο παιχνιδι κ μαλλον εδω θα φευγουν τα λεφτακια :D.

Ελλαδα εχει κανεις βρει krytox γιατ δεν εχω βρει πουθενα, ή οπως κ foam, γενικα που να βρει καποιος τα mod υλικα.

Αν εχει κανεις καμια προταση, καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω πολυ :) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

krytox από ελλάδα δεν παίζει, θα πας ευρώπη.
αν θες superlube ή dielectric grease βρεις εύκολα στην ελληνική αγορά, οπως και το glube της glorious.
τώρα για foam, δεν είναι ανάγκη να είναι συγκεκριμένο - "ειδικό" foam για keyboards.
πχ το pe foam (αν πας για τέτοιο ακουστικό προοφίλ) το βρίσκεις από συσκευασίες προϊόντων ή σε μαγαζιά με είδη μοντελισμού ή από εκεί που παίρνουν υλικά οι αρχιτέκτονες για μακέτες.

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο φίλε για τον κόπο σου. 

Αν δεν βαριόμουν θα έκανα ένα παρόμοιο για τα ποντίκια. 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, λέω να ανεβάσω και το δικό μου Frankenstein.

Razer Blackwidow Mini, Glorious Panda swapped, sound proofing με Akasa Case foam (είχε περισέψει από ένα παλιό project :P ), lubed με NATO S-758 spec rifle lubricant.

Οι πρώτες μου σκέψεις αφού το τελείωσα ήταν "Τι έχω κάνει;;", αλλά μετά από μερικές μέρες χρήσης, συνειδητοποίησα ότι δεν είναι καθόλου κακό. Αντίθετα, είναι αρκετά ευχάριστο στην χρήση.

20220223_201807.jpg

20220223_201556.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: 
γιατι να παρεις ενα ετοιμο,να το κανεις desolder και μετα ξανα solder νεα switches, αντι να φτιαξεις απο το μηδεν ?
και πιο οικονομικο και λιγορτερο χρονο θα σου παρει και περισσοτερες επιλογες θα εχεις καθ'ολη τη διαδικασια.

δεν κρινω,απλα αναρωτιεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κόστος δεν ξέφυγε πολύ, κάτι λιγότερο από 220€ κόστισε, πιστεύω ένα σχετικά καλό base + switches + keycaps κάπου εκεί θα πάει.

Όσον αφορά το build quality της razer, ήταν αρκετά καλύτερο απ΄ ότι περίμενα. Σαφώς είχε ping και όλα τα ρέστα που θα περίμενε κανείς από ένα ready made keyboard, αλλά τα έλυσα μετά από το tear down.  Το επέλεξα λόγω των features που έχει, όπως την wired/wireless λειτουργία και το BT, αλλά κυρίως λόγω του synapse, επειδή τυγχάνει να έχω και ένα razer mouse (το οποίο έχω κάνει swap σε kailh GM reds και TTC encoder).

Τώρα το γιατί μπήκα στην διαδικασία, απλά το βρίσκω διασκεδαστικό να σκαλίζω πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...