Προς το περιεχόμενο

Custom mechanical keyboard


DEADLAZARUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα, πρώτο post στο insomnia αλλά τελείωσα το πρώτο (κανονικό) μου build. 

 

Πήρα GMMK Pro όπως οι περισσότεροι πια για το πρώτο custom keyboard τους αυτές τις μέρες - ήθελα Tofu84 αρχικά αλλά δεν βρήκα Hotswap PCB όταν αγόραζα. 

Switches είναι Boba U4Ts lubed (εάν και δεν χρειαζόταν) με 3204 και 65g TX Springs lubed με GPL105, τα stabilizers είναι Smokey Durock V2 lubed με 205g0, με holee mod και gaffer tape αντί για bandaid στο PCB

Άλλαξα την πλάκα αλουμινίου με μια FR4 και πήγα να βάλω PE Foam ανάμεσα στην πλάκα και στην PCB αλλά ψάρωσα γιατί μερικά pins στράβωσαν άσχημα στην αρχή. Στο τέλος έβαλα 3 στρώσεις ταινίας στην PCB (1ή στρώση χαρτοταινία και οι άλλες δύο gaffer tape) και δύο στρώσεις gaffer tape στο εσωτερικό κομμάτι της κάτω βάσης.

To keycap set είναι GMK Pono συν Novelties με το RW keycap, όλα από το Group buy τον Αύγουστο του '20.

Όλα βεβαίως - και δυστυχώς - από Γερμανία. 

Γενικώς είναι λίγο 2021 "flavour of the year" build αλλά είναι ό, τι θέλω/χρειάζομαι, τουλάχιστον για τώρα.

image_2022-03-05_230906.png.bdaad5ebd9b6d1f818927cf86c73c43e.png

 

Πριν από αυτό είχα ένα Fullsized Ducky One 2 με MX Blacks στο οποίο έκανα το λάθος να το ανοίξω για να βάλω foam και ταινία και έσπασα μερικά πλαστικά tabs. 

 

Επεξ/σία από Ayri
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sleepychris είπε

πως εισαι στο typing feel συγκριτικα με το alu?

Εάν μιλάμε απλά για το πόσο μεγάλη διαφορά έχει στο GMMK Pro ως προς typing feel... Δεν έχει σχεδόν καθόλου διαφορά imo γιατί από design, και ας είναι gasket mount, είναι πάρα πολύ "firm". Κανένα από τα plates, από ό ,τι έχω ακούσει, δεν έχει flex χωρίς mods (διαφορετικά/ διπλά gaskets κτλπ.). 

Ο ήχος όμως είναι σίγουρα διαφορετικός. Πολύ πιο βαθύς και "muted", γενικώς το αποκαλούμενο "thock". Θα έκανα ένα sound recording αλλά είναι πολύ πιο bassy irl σε σχέση με το recording. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν με ενδιαφερει ο ηχος, για το typing feel ρωταω. 
το fr4 plate της avx works (αυτο περιμενω) ισχυριζεται πως εχει flex cuts και ειναι πιο "αναλαφρο" σαν αισθηση κατα της πληκτρολογηση.

επισης,απο πού στη γερμανια βρηκες το fr4 plate? ?
και γενικα,απο ποιο μαγαζι επαιξες? oblotzky?

Επεξ/σία από sleepychris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, sleepychris είπε

επισης,απο πού στη γερμανια βρηκες το fr4 plate? ?
και γενικα,απο ποιο μαγαζι επαιξες? oblotzky?

To FR4 to πήρα από MechmodsUK (ξέχασα ότι ήταν Αγγλία). Γενικώς ως προς plate, έχει πιο πολύ flex από alu/brass στα περισσότερα keebs αλλά στο GMMK Pro, λόγο κατασκευής του πληκτρολογίου γενικώς δεν κάνει τίποτα ως προς flex, είναι general consensus. Ούτε το Polycarbonate plate κάνει τίποτα.

Oblotzky δεν είχε τίποτα που να ήθελα, περιμένω μάλλον κανένα group buy που να με ενδιαφέρει από εκεί. 

To barebones GMMK Pro το πήρα από Candykeys και όλα τα υπόλοιπα (films που δεν έβαλα, springs, switches, lubes & lubing equipment) από Keygem (συνιστώ προσωπικά).

Η όλη φάση με την παραγγελία από Candykeys ήταν άκρως ξινή, χρειάστηκαν 10 μέρες με support και email για να μου στείλουν την παραγγελία και ένα Keychron Q1 που έχω πάρει σε ξεχωριστή παραγγελία για να κάνω δώρο ακόμα δεν το έχει παραλάβει ακόμα η μεταφορική από της 22 Φεβ.

Επεξ/σία από Ayri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keygem ftw!
κι εγω απο mechmods το περιμενω το plate. αληθεια,περασες τελωνειο?

περι flex, εχω αφαιρεσει stand offs μεταξυ plate & pcb, καθως και τις 4 κεντρικες βιδες απο το case και ειναι πολυ πιο "μαλακή" η φαση.
δεν ειναι bouncy αλλα ειναι πιο flexy,οχι stiff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο άθλημα. 

Πρόσφατα πήρα ένα μηχανικό logitech μιας και δουλεύω πολύ με command line και το keyboard του laptop μου ήταν τελείως άβολο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε είναι το εξής:

Υπάρχει κάποιο έτοιμο ή έστω τρόπος για custom που να σου δίνει την αίσθηση των παλιών σιδερένιων IBM PC keyboards? Όλα τα μηχανικά που δοκίμασα, είναι ελαφρά για τα γούστα μου. Γιατί αν βρω χρόνο, θα ήθελα να φτιάξω κάτι παρόμοιο...

Επεξ/σία από axrst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, axrst είπε

Ωραίο άθλημα. 

Πρόσφατα πήρα ένα μηχανικό logitech μιας και δουλεύω πολύ με command line και το keyboard του laptop μου ήταν τελείως άβολο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε είναι το εξής:

Υπάρχει κάποιο έτοιμο ή έστω τρόπος για custom που να σου δίνει την αίσθηση των παλιών σιδερένιων IBM PC keyboards? Όλα τα μηχανικά που δοκίμασα, είναι ελαφρά για τα γούστα μου. Γιατί αν βρω χρόνο, θα ήθελα να φτιάξω κάτι παρόμοιο...

Αν όντως ψάχνεις κάτι τέτοιο, δε χρειάζεται να πας σε απομίμηση, βγαίνουν από την ίδια εταιρία από το '80 ακόμη τα κλασικά Model M. Βγάζουν μάλιστα και έκδοση με USB, αν δεν έχεις PS/2. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ευρώπη έχουν reseller μόνο στην Αγγλία, που σημαίνει τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, axrst είπε

Ωραίο άθλημα. 

Πρόσφατα πήρα ένα μηχανικό logitech μιας και δουλεύω πολύ με command line και το keyboard του laptop μου ήταν τελείως άβολο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε είναι το εξής:

Υπάρχει κάποιο έτοιμο ή έστω τρόπος για custom που να σου δίνει την αίσθηση των παλιών σιδερένιων IBM PC keyboards? Όλα τα μηχανικά που δοκίμασα, είναι ελαφρά για τα γούστα μου. Γιατί αν βρω χρόνο, θα ήθελα να φτιάξω κάτι παρόμοιο...

 Καλύτερα ένα έτοιμο από custom από άποψη κόστους. Αν τά 'χεις, βουρ για custom. Οσο για τα παλιά IBM που αναφέρεσαι, Model M και F, αν κατάλαβα καλά, δεν έχουν μηχανικούς διακόπτες όπως τα Cherry MX και οι κλώνοι τους, αλλά Buckling Spring. Η το λατρεύεις ή το μισείς. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Buckling_spring )

Οπώς ήδη γνωρίσεις, αυτά πλέον τα φτιάχνει, με άδεια από την IBM η Unicomp.

And welcome to the club :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια χαρα σε ολους,

Εφτιαξα κ γω ενα ταπεινο keeb: Gamakay L67, Gateron yellow milky switches, KON MOMO keycaps, lubed stabilizers, πεταξα κ λιγο sound foam. 

Αρκετα ευχαριστημενος για πρωτη φορα.

image.jpeg.283f81c14af9e3379eae6db9e2d4fa9f.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! έχει παραγγείλει κανείς απευθείας από Glorius?  Κοιτούσα το καινούριο το GMMK2 96%, αλλά Ευρώπη σε κανα μήνα και αν.. Στα μεταφορικά μου βγάζει 28usd με DHL globalmail packet αλλά κάτα πάσα πιθανότητα θα φάω και τελωνείο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελωνειο θα περασεις απο αμερικη, 100% .
ειχα παρει ενα ξυλινο wrist wrest απο εκεινους πριν καποια χρονια.
εκανε γυρω στις 25 μερες και το τελωνειο του ηταν κανα δεκαρικο (αξια αντικειμενου 30 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2022 στις 9:23 ΜΜ, Geoisis είπε

Γεια χαρα σε ολους,

Εφτιαξα κ γω ενα ταπεινο keeb: Gamakay L67, Gateron yellow milky switches, KON MOMO keycaps, lubed stabilizers, πεταξα κ λιγο sound foam. 

Αρκετα ευχαριστημενος για πρωτη φορα.

image.jpeg.283f81c14af9e3379eae6db9e2d4fa9f.jpeg

φανταζομαι οτι αν ειχα τετοιο keyboard απλα θα το κοιτουσα και θα χρησιμοποιουσα του λαπτοπ :lol:

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να κάνω lube σε Durock T1 και να αλλάξω springs σε 62g.
Είναι καλύτερα να πάρω GPL 105  γιά τα springs ? Ή να βάλω Krytox GPL 205g0 στα πάντα ; (Δεν θα κάνω bag lubing, ένα ένα τα springs στις άκρες με πινελάκι).
Επίσης, παίζει να μου χαλάσει το tactility στα switch από το lubing ?

edit: Υπάρχουν φθηνές εναλλάκτικές σε αυτά τα γράσα;  4.5 euros/ml (price+shipping+taxes) πονάει xD

Επεξ/σία από iVentz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...