Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Σε ευχαριστω φιλε μου! Τα υπολοιπα που εχω ειναι 10900k asus rogstrix μητρικη! 32gb ram! Καθως και μια cx oled 55 για οθονη!

Καλά είσαι τότε. Κι εγώ περίπου στα ίδια είμαι (amd αντί για intel cpu, c9 αντί για cx) αλλά δεν μπορώ να βρω κάρτα, οπότε είμαι με την gtx 1080 😭

Ελπίζω οι φήμες για την 3080 ti να ισχύουν και να τη δούμε Απρίλη αν και πάλι, λογικά τα bots θα τις πάρουν όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, pug987 είπε

Καλά είσαι τότε. Κι εγώ περίπου στα ίδια είμαι (amd αντί για intel cpu, c9 αντί για cx) αλλά δεν μπορώ να βρω κάρτα, οπότε είμαι με την gtx 1080 😭

Ελπίζω οι φήμες για την 3080 ti να ισχύουν και να τη δούμε Απρίλη αν και πάλι, λογικά τα bots θα τις πάρουν όλες.

Δεν νομιζω να βγαλουν ti φιλε! Εδω δεν μπορουν να καλυψουν τις υπαρχουσες θα βγαλουν και αλλες δυσκολα να ξερεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, teller είπε

Λυπάμαι που το λέω αλλά αρκετοί εδω μέσα θα πρέπει να ξεκινήσετε να σκέφτεστε ότι ίσως αυτή να είναι η νέα πραγματικότητα στις high-end gpu....το πόσο θα κρατήσει ...άγνωστο ίσως να γίνει και το default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, masteripper είπε

Λυπάμαι που το λέω αλλά αρκετοί εδω μέσα θα πρέπει να ξεκινήσετε να σκέφτεστε ότι ίσως αυτή να είναι η νέα πραγματικότητα στις high-end gpu....το πόσο θα κρατήσει ...άγνωστο ίσως να γίνει και το default.

Δηλαδη πιστευεις οτι η 3080 ειναι high-end?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, masteripper είπε

Λυπάμαι που το λέω αλλά αρκετοί εδω μέσα θα πρέπει να ξεκινήσετε να σκέφτεστε ότι ίσως αυτή να είναι η νέα πραγματικότητα στις high-end gpu....το πόσο θα κρατήσει ...άγνωστο ίσως να γίνει και το default.

Πολύ πιθανό.

Το κλαίω ήταν ειρωνικό, πάντως. Κλαίω από τα γέλια, εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει την 3060 zotac από το πλαίσιο launch day στα 459. 8 μέρες αργότερα καμία ενημέρωση οπότε τους τηλεφώνησα. Με ενημέρωσαν ότι δεν έχουν ιδέα πότε θα έχουν στοκ, μπορεί και σε δύο μήνες μου είπαν! Αν παραλάβει κανείς απ'αυτούς ας ενημερώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Πλαίσιο είναι εντελώς κούκου-ρούκου. Θέλει να μας δείξει και καλά ότι έχει προϊόντα στο μαγαζί.

Άλλοι είναι πολύ περισσότερο αξιοπρεπείς και δεν έχουν τίποτα στο site τους, όπως π.χ. η Cosmodata.

Edit:

Τυχαία είδα ότι έχουν και αυτοί μία κάρτα άμεσα διαθέσιμη.

https://www.cosmodata.gr/product/353463/ipologistes-anavathmisi/pc-hardware/kartes-grafikon/karta-grafikon-asus-geforce-rtx-3090-rog-strix-gaming-oc-24gb-gddr6x-hdmi-displayport

Επεξ/σία από teller
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Herald είπε

Στην κάρτα που θα το βάλεις το varnish? Δεν έχιε κάτι exposed το die. Η θα κάνεις delid την κάρτα? 😮 

Εγώ είχα την 1080ti πάντως, και κάθετα και οριζόντια, δεν έκανε κιχ με LM. 

Γύρω απο to die, είναι ειδικό για LM. Για να μην κάνει τπτ short κανένα transistor.

Απ' ότι κατάλαβα με την LM βάζεις λίγο και μόνο αν χρειαστεί παραπάνω, δεν νομίζω να την σκοτώσω απλά τρολάρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γράφεις ότι έχεις ήδη 3080 και θες να αγοράσεις 3090 για να έχεις το latest and greatest αρα είσαι enthusiast

 Και δεν γνωρίζεις πιο τσιπ έχουν και τα segments..... και ρωτάς αν είναι η 3080 high end στα σοβαρά;;

** 102  enthusiast

**104 performance

** 106 midrange

** 107 mainstream

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άρθρο αναφέρει και μια 3060 6gb, τι διαφορές μπορεί να έχει με την ήδη υπάρχουσα ?πάει και ποιο κάτω εκτός από τις μνήμες(cut down έκδοση κλπ)? καλύτερα τότε με μια 2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Herald είπε

Καλά κάνεις και δεν εμπίστευεσαι, είναι τραγικοί εκεί έξω. Σαν τον Έλληνα επιχειρηματία, και ειδικά του απαίσιου, δεν έχει.
Αλήθεια υπάρχει στόκ στο Πλαίσιο? Αφου σου λένε σε 30 μέρες και εκεί, όλες εξαντλημένες είναι.

Όχι να μην έρθει ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση, κάποια στιγμή θα παραλάβεις. Τώρα αν αυτη η στιγμή είναι σε 30 μέρες ή σε 5 μήνες τι να σου πώ. Από ότι κατάλαβα το Πλαίσιο ακολουθεί την τακτική "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου". Εσύ θα πληρώσεις σε τρέχουσα τιμή, αν μέχρι να παραλάβεις πέσει η τιμή της κάρτας (σε 2 μήνες ας πούμε από τώρα) εσύ θα έχεις πληρώσει καπέλο, αν έχει ανέβει η τιμή της κάρτας θα σου ζητήσουν να τσοντάρεις και την διαφορά. Καλό ε? 

 

Eισαι σιγουρος για αυτο που λες? Εμενα στο τηλ μου ειπαν ξεκαθαρα πως οσο χρονικο και διαστημα να κανει να ερθει η καρτα εγω θα την πληρωσω ακριβως στη τιμη που την εκανα προπαραγγελια.

Επισης επειδη απο την αλλη ουτε κι εγω τους εμπιστευομαι μιας και δε ξερω ποσο θα τη παλεψω να περιμενω γιατι εχει καταντησει αηδια η ολη κατασταση υπαρχει καποιο link καπου στο κοσμο μεχρι την ωρα που γραφω το post οπου μπορω να κλικαρω και να παραγγειλω αυτη την ερημη 3060ti σε λογικη τιμη, εχει καταντησει αηδια και γολγοθας μαζι τοσο που με ψηνει ασχημα να παρατησω το pc και να τσιμπισω ενα ps4 που ειναι το μονο που μπορω να βρω σε λογικη τιμη και να παιζω μονο εκει. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να παίζει κανείς Sekiro σε 4k με unlocked fps με 3080?

Γιατί σε σχέση με κάτι βίντεο που βλέπω στο yt, υπολείπομαι κάποια σεβαστά fps και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να παίζει κανείς Sekiro σε 4k με unlocked fps με 3080?

Γιατί σε σχέση με κάτι βίντεο που βλέπω στο yt, υπολείπομαι κάποια σεβαστά fps και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

checkαρες αν κάνει throttle η κάρτα? Αρκετες υλοποιήσεις έχουν θέμα με thermal throttle γιατί δεν ψύχονται σωστά vram και vrms. Διορθώνεται με προσθήκη thermal pads αλλά λογικά χάνεις την εγγύηση. Ενδεικτικά σου λέω οτι αυτό το θέμα το έχουν όλες οι gigabyte πλην της aorus master ίσως, κάποιες msi, κάποιες αστείες υλοποιήσεις της zotac, σίγουρα η FE κοκ.

Κατέβασε το GPUZ και στο sensors tab check αν κάνει throttle η κάρτα.

 

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...