Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sakis han είπε

Αυτο με το DNI/CIF/NIF πως το παρεκαμψες?, εχεις Ισπανικο ΑΦΜ?...εμενα δεν με αφηνει να κανω βημα χωρις να το συμπληρωσω

Βάζεις πρώτα τη χώρα κ μετά προχωράς.Αν δε τα καταφέρεις,βάλτο πρώτα στη καρτέλα χρέωσης.Είναι πολύ μπελαλίδικο αλλά θα το πάρει κάποια στιγμή.Εγω πολέμαγα κάνα διωρο να τα καταφέρω.Btw έχω 6 μνμτα που με ρωτάνε το ίδιο ακριβώς 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Matrix7 είπε

Βάζεις πρώτα τη χώρα κ μετά προχωράς.Αν δε τα καταφέρεις,βάλτο πρώτα στη καρτέλα χρέωσης.Είναι πολύ μπελαλίδικο αλλά θα το πάρει κάποια στιγμή.Εγω πολέμαγα κάνα διωρο να τα καταφέρω.Btw έχω 6 μνμτα που με ρωτάνε το ίδιο ακριβώς 😅

Τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα....μου εσπασαν τα νευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι ρε μάγκες. Όσοι πήρατε το 2020 τις 3080 και 3090 είστε covered, no prob.

Δεν θέλω να λέω ψέματα, μετανιώνω που είχα (και έχω) τα χρήματα να κάθονται, είχα άκρη να πάρω 3090 πριν κάτι μήνες όποτε ήθελα αλλά περίμενα ο φελλός τις 3080ti γιατί μου φαινόταν too much να πάω πάνω από το δικό μου budget limit για gpu. Anw... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ευκαιρια να δοκιμαστε τις rtx καρτες σας οσοι δεν το εχετε ηδη

 

Απιστευτοι.. Ενταξει μιλαμε δινουν πολυ καλα παιχνιδια.. Μπραβο τους.. 

5 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

E ναι ρε μάγκες. Όσοι πήρατε το 2020 τις 3080 και 3090 είστε covered, no prob.

Δεν θέλω να λέω ψέματα, μετανιώνω που είχα (και έχω) τα χρήματα να κάθονται, είχα άκρη να πάρω 3090 πριν κάτι μήνες όποτε ήθελα αλλά περίμενα ο φελλός τις 3080ti γιατί μου φαινόταν too much να πάω πάνω από το δικό μου budget limit για gpu. Anw... 

Μην νομιζεις πολλοι ηταν στο "το παταω ή οχι" . Εγω ημουν απο τους πλεον απαισιοδοξους το εβλεπα να ερχεται και οτι το waiting game αυτη την φορα θα ηταν πολυ χλωμο αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια, μοναχα να προβλεπεις και να πραττεις αναλογως..Επισης επειδη ειχα παρει αμεσα και 3080 δεν υπηρχε περιπτωση να την πουλησω αν δεν επερνα στα χερια μου σε τιμη msrp 3090.. Ειναι που ειναι πανακριβη να πληρωνα υπεραξια δεν επαιζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sakis han είπε

Τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα....μου εσπασαν τα νευρα

Σβήστα όλα,ξεκίνα με τη καρτέλα χρέωσης.Βάλε πρώτα Ελλάδα.Μετά το cif.Αν δε βγάλεις άκρη δοκίμασε κ με αριθμό ταυτότητας,με αγγλικούς χαρακτήρες.3 παιδιά Μ έχουν πει έκαναν λογαριασμό κανονικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Απιστευτοι.. Ενταξει μιλαμε δινουν πολυ καλα παιχνιδια.. Μπραβο τους.. 

Μην νομιζεις πολλοι ηταν στο "το παταω ή οχι" . Εγω ημουν απο τους πλεον απαισιοδοξους το εβλεπα να ερχεται και οτι το waiting game αυτη την φορα θα ηταν πολυ χλωμο αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια, μοναχα να προβλεπεις και να πραττεις αναλογως..Επισης επειδη ειχα παρει αμεσα και 3080 δεν υπηρχε περιπτωση να την πουλησω αν δεν επερνα στα χερια μου σε τιμη msrp 3090.. Ειναι που ειναι πανακριβη να πληρωνα υπεραξια δεν επαιζε..

Σίγουρα. Ακόμα και να φτιάξουν τα πράγματα, δεν ξέρουμε τι μας περιμένει...

 Αυτό που κάναμε παλιότερα (οι περισσότεροι εδώ φαντάζομαι) ήταν να σπρώχνουμε τις gpu μας όσο είχαν ακόμη υπόλοιπο εγγύησης εδώ στις αγγελίες, είχαμε κάνει την έρευνα αγοράς σχετικά με το ποια υλοποίηση μας άρεσε κτλ κτλ. Μετά μέναμε με τα γραφικά της cpu (όσοι είχαν την δυνατότητα) και περιμέναμε την new gpu.

Δεν ξέρω αν θα μπορούμε να πάμε σε αυτή την φάση ποτέ ξανά. :( 

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι το εκαναν αλλα φυσικα προυποθετει να εχεις ενσωματωμενη/δευτερο pc/κονσολα/να μην σε νοιαζει να περιμενεις. 

Ειναι και λιγο ψυχαναγκασμος καμια φορα πολλοι το κανουν γιατι νιωθουν οτι ετσι κανουν παντα το καλυτερο deal δλδ πουλανε καλα και αγοραζουν φθηνα. 

Αυτες οι εποχες δυστυχως για δυο τρια χρονια δεν τις βλεπω να επιστρεφουν, κατσε μην υπαρξουν και προβληματα παραγωγης και σε λοιπο βασικο h/w οπως cpu/mobo/ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Matrix7 είπε

Σβήστα όλα,ξεκίνα με τη καρτέλα χρέωσης.Βάλε πρώτα Ελλάδα.Μετά το cif.Αν δε βγάλεις άκρη δοκίμασε κ με αριθμό ταυτότητας,με αγγλικούς χαρακτήρες.3 παιδιά Μ έχουν πει έκαναν λογαριασμό κανονικα

Ε ρε φιλε, δε γινονται αυτα!....ειχα μια στο καλαθι και τωρα που καταφερα να ολοκληρωσω την εγραφη η καρτα εξαφανιστηκε!!!!...το εχω ετσι απο το νοεμβριο του '20 γ@μω το μπελα μου

DSCN0004.JPG

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επόμενη γενιά από τις αρχές του 2023 και δεν κάνω πλάκα.

Πρέπει να ολοκληρώσει ο tsmc τις αναβαθμίσεις στο εργοστάσιο και μετα να ανεβάσει την παραγωγή.

Μοναδική ελπίδα η amd, μια και τα 7nm που εγκαταλείπει η apple, είναι γύρω στα 70,000 wafers, οπότε θα πάνε εκεί.

Τώρα κονσόλες θα γίνουνε, κάρτες γραφικών, δεν ξέρω.

Εγώ πήρα μια 3080 ti, από ένα scalper εδώ μεσα, να 'ναι καλά το παιδί!

Από Πλαίσιο λέει τη χτύπησε την περιμένω να έρθει 😃

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Μην νομιζεις πολλοι ηταν στο "το παταω ή οχι" . Εγω ημουν απο τους πλεον απαισιοδοξους το εβλεπα να ερχεται και οτι το waiting game αυτη την φορα θα ηταν πολυ χλωμο αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια, μοναχα να προβλεπεις και να πραττεις αναλογως..Επισης επειδη ειχα παρει αμεσα και 3080 δεν υπηρχε περιπτωση να την πουλησω αν δεν επερνα στα χερια μου σε τιμη msrp 3090.. Ειναι που ειναι πανακριβη να πληρωνα υπεραξια δεν επαιζε..

Και γώ κόρωνα γράμματα το έπαιξα. Αλλά δυστηχώς με την ηλίθια ανάλυση στο monitor που διάλεξα και το  cyberpunk που ήραν προ των πυλών λύγισα και εγώ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Και γώ κόρωνα γράμματα το έπαιξα. Αλλά δυστηχώς με την ηλίθια ανάλυση στο monitor που διάλεξα και το  cyberpunk που ήραν προ των πυλών λύγισα και εγώ :P 

Κατι θυμαμαι την gamerock δεν πηρες την σεξουλιαρα; 😜 

Καλα σου εκατσε ομως.. λολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Επόμενη γενιά από τις αρχές του 2023 και δεν κάνω πλάκα.

Πρέπει να ολοκληρώσει ο tsmc τις αναβαθμίσεις στο εργοστάσιο και μετα να ανεβάσει την παραγωγή.

Μοναδική ελπίδα η amd, μια και τα 7nm που εγκαταλείπει η apple, είναι γύρω στα 70,000 wafers, οπότε θα πάνε εκεί.

Τώρα κονσόλες θα γίνουνε, κάρτες γραφικών, δεν ξέρω.

Εγώ πήρα μια 3080 ti, από ένα scalper εδώ μεσα, να 'ναι καλά το παιδί!

Από Πλαίσιο λέει τη χτύπησε την περιμένω να έρθει 😃

Δε πρόκειται να περιμένει 2023. Ήδη  η amd ανακοίνωσε zen4 και RDNA3 Q4 2022. Και αυτά φάγανε και καθυστέρηση σε σχέση με το αρχικό πλάνο λόγω Apple-TSMC. Δε θα αφήσει 1 χρόνο την AMD να αλωνίζει με rasterization και performance/w σοβαρό πλεονέκτημα. Δεν είναι intel να πιαστεί τόσο Κώτσος. Θα τις βγάλει απλά και οι 2 πάλι μπορεί να έχουν paper launch κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τελευταια παιρνω γαμω τις αποφασεις (not).

Πουλησα ps5 με το σκεπτικο να παιζω στην Oled απο το pc.

Φτιαχνω τουμπανο pc , δεν βρισκω gpu.

Βρισκω 1000 ευρω μια 2080 super απο Πλαισιο, καταλαβαινω οτι χωρις hdmi 2.1 δεν γινεται δουλεια.

Πουλαω την 2080 super μετα απο ενα μηνα γιατι πιστεψα στο launch των ti.

Και εχω φτασει να μην εχω πουθενα να παιξω τιποτα εκτος αν δωσω 2000 σε scalpers.

Γαμω το φελεκι μου μεσα.

 

4 ώρες πριν, Deu164 είπε

Το ίδιο συνέβη και εμένα με 3080 τι, την έβαλα στο καλάθι πλήρωσα  και ενώ υποτίθεται ότι την αγόρασα μου έλεγε Αναμονή για Παραλαβή Προϊόντος
Την επομένη μέρα μου ακύρωσαν την πληρωμή  γιατί λόγο της αναμονής θα την ακύρωνε αυτόματα η τράπεζα και όταν έρθει θα μου πουν να πληρώσω…
Χωρίς να αλλάξει η τιμή και η σειρά προτεραιότητας κατά τα λεγόμενα τους…

Εγω την ακυρωσα τελειως την παραγγελια να πανε να γ@μΗ$%^#$, ετσι και αλλιως ειναι bad value σε αυτα τα λεφτα για 3070 ti.

Εχω στα ιδια χρηματα (1365 νομιζω) μια παραγγελια με αντικαταβολη την 3080 ti eagle που προλαβα να την βαλω στο καλαθι, αν ποτε την φερουν βεβαια.

Ποσες μερες εκαναν να σου επιστρεψουν τα λεφτα στην καρτα θυμασαι μηπως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...