Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Και οι τηλεορασεις παλια κρατουσαν 20 χρονια.

Θελετε και καλυτερα pads, τι θα κανουν αυτοι που τις φτιαχνουν απο κλεφτες κλεφτες θα γινουν; :lol:

Έλα μου ντε ασε να καεί και μια κάρτα να πουλήσουν και την νέα γενιά να κονομήσουν 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Αν τρέχουν οι μνήμες στους 110 βαθμούς για 2-3 χρόνια θα σου πεθάνει όταν θα βγάλει ο πέτσινος την νέα γενιά :P

Planned obsolescence. 

Εγώ έβαλα την stock ψύκτρα της Intel με ένα 140αρι φαν πάνω στο backplate (κυριολεκτικά πάνω στη κάρτα) και πέσανε οι θερμοκρασίες 10 με 16 βαθμούς. Σε βαρύ καλοκαίρι 86 πιάνει σε mining και κάτω απο 80 σε gaming. Δεν είναι το ιδανικό αλλά νομίζω είναι safe θερμοκρασίες. 

Ακόμα περιμένω την Alphacool να βγάλει custom, λένε θα βγάλει και active backplate για όλες τις κάρτες. Αει να δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arispan είπε

Πάντως εκεί που δεν υπήρχε δείγμα απο 3090 ξαφνικά άρχισαν να εμφανίζονται σε stock με αρκετά χαμηλότερες τιμές απο 3200+ σε 2500. Οι scalpers άρχισαν να ανυσηχούν λίγο με την έλευση της 3080 TI και φυσικό είναι αφου οι διαφορές σε απόδωση με την 3090 είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Για να δούμε πλάκα θα έχει στο τέλος να πουλιώνται φθηνότερα απο τις 3080 TI.......

Καλα να πεσει η τιμη σιγουρα αφου ουσιαστικα οι επιδοσεις ειναι εφαμιλλες αλλα και πιο φθηνα; Εχει ενα σκασμο μνημη καταρχας και περισσοτερο mem bandwidth.. Παιζω κατι HL Alyx με 300% αναλυση και αγαλιαζει το ματακι μου με τοση vram διαθεσιμη και σωστα τα fps 😜 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι, εχω λυσει αρκετες καρτες για αλλαγη pads και παστας.

Σε πολλες απο αυτες δεν ειχαν ολες οι μνημες pads και φυσικα δεν υπηρχε ψυκτρα απο πανω απο αυτες.

Γιατι εχουν οι μισες μνημες pads οι αλλες δεν ανεβαζουν θερμοκρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι, εχω λυσει αρκετες καρτες για αλλαγη pads και παστας.

Σε πολλες απο αυτες δεν ειχαν ολες οι μνημες pads και φυσικα δεν υπηρχε ψυκτρα απο πανω απο αυτες.

Γιατι εχουν οι μισες μνημες pads οι αλλες δεν ανεβαζουν θερμοκρασια;

με gddr6x ειναι το θέμα. x4 κατανάλωση, x4 voltage controllers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

με gddr6x ειναι το θέμα. x4 κατανάλωση, x4 voltage controllers. 

Μιλαω για παλιες καρτες καινουριες εντος εγγυησης δεν τις πειραζω.

Ηταν γενικο το ερωτημα μου οχι για τις Ampere

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Apostol. είπε

Εγω την ακυρωσα τελειως την παραγγελια να πανε να γ@μΗ$%^#$, ετσι και αλλιως ειναι bad value σε αυτα τα λεφτα για 3070 ti.

Εχω στα ιδια χρηματα (1365 νομιζω) μια παραγγελια με αντικαταβολη την 3080 ti eagle που προλαβα να την βαλω στο καλαθι, αν ποτε την φερουν βεβαια.

Ποσες μερες εκαναν να σου επιστρεψουν τα λεφτα στην καρτα θυμασαι μηπως?

Την επόμενη μετά το τηλεφώνημα. Δε την εκτέλεσαν καν τα χρήματα φαινόταν στον λογαριασμό δεσμευμένα και μετά  αποδεσμεύτηκαν 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα να πεσει η τιμη σιγουρα αφου ουσιαστικα οι επιδοσεις ειναι εφαμιλλες αλλα και πιο φθηνα; Εχει ενα σκασμο μνημη καταρχας και περισσοτερο mem bandwidth.. Παιζω κατι HL Alyx με 300% αναλυση και αγαλιαζει το ματακι μου με τοση vram διαθεσιμη και σωστα τα fps 😜 

Χάριν γούστου το λέω αν και κάτι φήμες λένε οτι θα σταματήσει η παραγωγή στίς 3090..... Τώρα οσο αφορά τα 24 giga μνήμης μάλλον άχρηστα είναι για τα υπάρχοντα παιχνίδια, αν φτάσουμε στο σημείο να χρειάζονται 24 g για παιχνίδια μάλλον θα έχουν βγεί 2 γενιές καρτών ακόμη που πιθανόν να έχουν και 48 g μνήμες, το μέλλον θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ έβαλα την stock ψύκτρα της Intel με ένα 140αρι φαν πάνω στο backplate (κυριολεκτικά πάνω στη κάρτα) και πέσανε οι θερμοκρασίες 10 με 16 βαθμούς. Σε βαρύ καλοκαίρι 86 πιάνει σε mining και κάτω απο 80 σε gaming. Δεν είναι το ιδανικό αλλά νομίζω είναι safe θερμοκρασίες. 

Ακόμα περιμένω την Alphacool να βγάλει custom, λένε θα βγάλει και active backplate για όλες τις κάρτες. Αει να δούμε

Εδώ είσαι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εδώ είσαι..

 

To σκέφτηκα και αυτό αλλά να χτίσεις λούπα με DIY απλά για το backplate είναι λίγο fail :P  

Περιμένω την Alphacool, σε 7 ημέρες είπανε θα βγεί active backplate και block για την Elton John 3090. Αμην. 


Έχουνε αρχίσει τα 80αρία πλέον με το 500αρι bios.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

To σκέφτηκα και αυτό αλλά να χτίσεις λούπα με DIY απλά για το backplate είναι λίγο fail :P  

Περιμένω την Alphacool, σε 7 ημέρες είπανε θα βγεί active backplate και block για την Elton John 3090. Αμην. 


Έχουνε αρχίσει τα 80αρία πλέον με το 500αρι bios.

Κατι σαν αυτο;

https://www.skroutz.gr/s/27292663/Jonsbo-PCI-cooler-3x-80mm-GPU-fan-black-VF-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Εμένα στην 3080 με αυτά τα pads σε gaming με +1800 overclock με το ζόρι 50 βαθμούς χτυπάνε :D

για συγκεκριμένο λόγο τα πήρα για την evga hybrid ( προφανως τσιτώνω για bench τον επόμενο χειμώνα και άκουγα καλές γνώμες για αυτά) ....B).......ούτως ή άλλως στα mid 70ρια βρίσκονται με κάτι powertech που την έχω στα games αυτήν την περίοδο με τις ζέστες......δεν θα τα άλλαζα αν ήταν για gaming και φυσικά με την evga δεν προβληματίζομαι για εγγύηση.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτό είναι απλά ανεμιστήρες. Εγώ έβαλα και ψύκτρα να πατάει πάνω στο backplate. Aπό το Intel stock cooler αν αφαιρέσεις τα ποδαράκια μπαίνει πάνω στο backplate, ακούμπησα και έναν ανεμιστήρα από πάνω και γίναμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ έβαλα την stock ψύκτρα της Intel με ένα 140αρι φαν πάνω στο backplate (κυριολεκτικά πάνω στη κάρτα) και πέσανε οι θερμοκρασίες 10 με 16 βαθμούς. Σε βαρύ καλοκαίρι 86 πιάνει σε mining και κάτω απο 80 σε gaming. Δεν είναι το ιδανικό αλλά νομίζω είναι safe θερμοκρασίες. 

Ακόμα περιμένω την Alphacool να βγάλει custom, λένε θα βγάλει και active backplate για όλες τις κάρτες. Αει να δούμε

Ωραιος! Εγω ειχα ενα 1080Ti block που καθοταν απουλητο και ειπα να το αξιοποιησω για το backplate της 3090. Βγαζοντας τα screw standoffs ηταν flat οποτε βολεψε... Σε συνδυασμο με odyssey pads τo junction temp επεσε 15-20 βαθμους. Μπορει να μην ειναι η ομορφοτερη λυση αλλα ηταν τσαμπα :P Πριν κανα 2μηνο που το εκανα δεν ειχε ανακοινωθει ακομη το active backplate της strix απο ΕΚ... αλλα και παλι 150 ευρω για το backplate ειναι λιγο κοροϊδια.

1.jpg.0f17bf621e1d104d4c3b5a8d028a7668.jpg

2.jpg.b310bb98b85747f1b938be1d631d7d4e.jpg

3.jpg.8fa4a2821eb5851049aea0fb881c0276.jpg

 

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...