Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υποτιθεται ειπανε θα τις παραδοσουν αυτες τις 3080 ti eagle 

αντε να δουμε ποτε ομως. δεν νομιζω να παρηγγειλαμε πολλα ατομα, για κανα 12ωρο ηταν up το listing

δεν ξερω ποτε να στησω το υπολοιπο pc τωρα, μαλλον θα περιμενω να παρω στα χερια μου την καρτα πρωτα

επισης, θεωρητικα μιλωντας παντα ενας i7 10700K θα ειναι πολυ κιριλε με την 3080 ti για heavy gaming / streaming / rendering ε;

 

Επεξ/σία από etze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, etze είπε

υποτιθεται ειπανε θα τις παραδοσουν αυτες τις 3080 ti eagle 

αντε να δουμε ποτε ομως. δεν νομιζω να παρηγγειλαμε πολλα ατομα, για κανα 12ωρο ηταν up το listing

δεν ξερω ποτε να στησω το υπολοιπο pc τωρα, μαλλον θα περιμενω να παρω στα χερια μου την καρτα πρωτα

επισης, θεωρητικα μιλωντας παντα ενας i7 10700K θα ειναι πολυ κιριλε με την 3080 ti για heavy gaming / streaming / rendering ε;

 

Με το Πλαισιο το υποτιθεται ειναι επι 10, θα δειξει.

Αν παιζεις σε μετριο ψηλες αναλυσεις θα εισαι παντα gpu bound οποτε δεν πολυ εχει σχεση τι cpu εχεις.

Κανενας μοντερνος cpu δεν ειναι περιοριστικος παραγοντας εκτος αν παιζεις csgo στα 300+ fps.

Ο 10700κ ειναι παραπανω απο αρκετος για ολα οσα ανεφερες γιατι ολα στηριζονται απο την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με το Πλαισιο το υποτιθεται ειναι επι 10, θα δειξει.

Αν παιζεις σε μετριο ψηλες αναλυσεις θα εισαι παντα gpu bound οποτε δεν πολυ εχει σχεση τι cpu εχεις.

Κανενας μοντερνος cpu δεν ειναι περιοριστικος παραγοντας εκτος αν παιζεις csgo στα 300+ fps.

Ο 10700κ ειναι παραπανω απο αρκετος για ολα οσα ανεφερες γιατι ολα στηριζονται απο την gpu.

τι εννοεις με αυτο;

κοιτα εγω για 10700K σκεφτομουν αλλα δεν ειμαι και ο πιο ενημερωμενος με ολα αυτα, οχι οτι ειμαι και εντελως ασχετος

απλα μου λεγε ενα φιλαρακι να παω σε i9 αν πεσει στα χερια μου 3080ti 

ο 10700K ειναι στα 300 ευρω αν δε κανω λαθος και απ'οτι εχω διαβασει ειναι τρελο value for money και δε νομιζω να με απογοητευσει καπου με την 3080 ti

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, etze είπε

τι εννοεις με αυτο;

κοιτα εγω για 10700K σκεφτομουν αλλα δεν ειμαι και ο πιο ενημερωμενος με ολα αυτα, οχι οτι ειμαι και εντελως ασχετος

απλα μου λεγε ενα φιλαρακι να παω σε i9 αν πεσει στα χερια μου 3080ti 

ο 10700K ειναι στα 300 ευρω αν δε κανω λαθος και απ'οτι εχω διαβασει ειναι τρελο value for money και δε νομιζω να με απογοητευσει καπου με την 3080 ti

 

Εννοω οτι σε σεναρια( βαρια παιχνιδα υψηλες αναλυσεις) που ζοριζεις την καρτα γραφικων και εισαι capped απο θεμα framerate απο την gpu αν εχεις ενα cpu που να μην ειναι 10 χρονων, δεν εχεις προβλημα.

Δηλαδη το bottleneck στο συστημα ειναι η gpu οχι ο cpu.

Και με ενα 10400f τα ιδια αποτελεσματα θα ειχες πανα κατω.

Αν ριξεις settings και αναλυση (low settings kai sub 1080p, αναλογα και το παιχνιδι βεβαια) εκει τωρα θα αρχισει να μετραει τι cpu εχεις, αλλα εκει βεβαια θα τρεχεις σε 720p 150+ fps(αναλογα το παιχνιδι παντα) , αλλα αυτο δεν εχει νοημα δεν παιρνουμε τουμπανοκαρτες για να παιζουμε σε 720p. 

Στις αναλυσεις που μας ενδιαφερουν (1440p 4k) για βαρια παιχνιδια εξαρτασαι απο την gpu, ο cpu δεν θα ειναι ποτε στο 100%.

Να στο πω και αλλιως, control που επαιζα με την 2080 super με ολα max αλλα με dlss σε 1440p ο 5950x που εχω ηταν μεταξυ 5 -15 % usage...(με την Gpu στο 100% και framerate 50-90 fps )

edit: Ναι εκει στα 200-300 ευρω παιζει μπαλα μονη της η ιντελα. Απο εκει και πανω δεν αξιζει κανενας intel γιατι πας σε 5600x και τελειωσε.

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι βλεπω στις αγγελιες ολες οι 3080 ti του πλαισιου μαλλον καταληξανε σε scalpers 

επισης, πρεπει οντως να παραδοσανε eagle στα 1350 σε ενα ατομο τουλαχιστον γιατι ολοι τις πουλανε 2500-3200 και εχει μια eagle στα 2000 :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, etze είπε

απ'οτι βλεπω στις αγγελιες ολες οι 3080 ti του πλαισιου μαλλον καταληξανε σε scalpers 

επισης, πρεπει οντως να παραδοσανε eagle στα 1350 σε ενα ατομο τουλαχιστον γιατι ολοι τις πουλανε 2500-3200 και εχει μια eagle στα 2000 :D 

Καλά αυτές οι αγγελίες που είναι ακριβώς 2050 κάνουν μπαμ. "Ας βγάλω ένα γρήγορο 700ράκι" είναι μεγάλο δέλεαρ. Τουλάχιστον οι κάρτες υπάρχουν στα χέρια αγοραστών και δεν είναι φάντασμα. Κάποια στιγμή θα πάρουμε κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκεί που δεν υπήρχε δείγμα απο 3090 ξαφνικά άρχισαν να εμφανίζονται σε stock με αρκετά χαμηλότερες τιμές απο 3200+ σε 2500. Οι scalpers άρχισαν να ανυσηχούν λίγο με την έλευση της 3080 TI και φυσικό είναι αφου οι διαφορές σε απόδωση με την 3090 είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Για να δούμε πλάκα θα έχει στο τέλος να πουλιώνται φθηνότερα απο τις 3080 TI.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όσοι έχετε πάρει founder's πως τα καταφέρατε; Mε φίλο/συγγενή από εξωτερικό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, BabisTs είπε

για να τα δούμε την άλλη βδομάδα στην 3090......

 

1.jpg

Εμένα στην 3080 με αυτά τα pads σε gaming με +1800 overclock με το ζόρι 50 βαθμούς χτυπάνε :D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τραγικό να πρέπει να αλλάξει ο χρήστης τα pads..Οφείλουν οι εταιρείες στις καλές υλοποιήσεις τουλάχιστον να 'ναι κομπλέ σ' αυτά τα θέματα, έλεος δηλαδή απ' το Pascal και μετά ασχολούμαστε με τα pads.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Θεωρώ τραγικό να πρέπει να αλλάξει ο χρήστης τα pads..Οφείλουν οι εταιρείες στις καλές υλοποιήσεις τουλάχιστον να 'ναι κομπλέ σ' αυτά τα θέματα, έλεος δηλαδή απ' το Pascal και μετά ασχολούμαστε με τα pads.

To τραγικό είναι πως σε κάποια μοντέλα χάνεις και την εγγύηση. Δηλαδή τι πρέπει να κάνεις, να στείλεις πίσω κάρτα που απλά θέλει καλύτερα pads ή repaste? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θεωρώ τραγικό να πρέπει να αλλάξει ο χρήστης τα pads..Οφείλουν οι εταιρείες στις καλές υλοποιήσεις τουλάχιστον να 'ναι κομπλέ σ' αυτά τα θέματα, έλεος δηλαδή απ' το Pascal και μετά ασχολούμαστε με τα pads.

Αν τρέχουν οι μνήμες στους 110 βαθμούς για 2-3 χρόνια θα σου πεθάνει όταν θα βγάλει ο πέτσινος την νέα γενιά :P

Planned obsolescence. 

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τηλεορασεις παλια κρατουσαν 20 χρονια.

Θελετε και καλυτερα pads, τι θα κανουν αυτοι που τις φτιαχνουν απο κλεφτες κλεφτες θα γινουν; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...