Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, teller είπε

Ανθρωπέ μου, να αγοράσουμε σε φυσιολογική τιμή θέλουμε.

€1700 η 3080 είναι νορμάλ τιμή για σένα;

Eλληνικά γράφω νομίζω και φυσικά ούτε διάβασες τι έγραψα ούτε κατάλαβες και τίποτα δεν σου έγραψα την γνώμη μου κοι ούτε και έχει σημασία σε σχέση με την πραγματικότητα αν και αυτό που γράφεις "Ανθρωπέ μου, να αγοράσουμε σε φυσιολογική τιμή θέλουμε." που εμπεριέχει και αγανάκτηση, σου υπενθυμίζω οτι δεν παράγω εγώ τις κάρτες οπότε τα παράπονα σου είτε στην nvidia είτε σε ψυχολόγο

Στο προκείμενο και για να στο κάνω τάληρα μπας και το καταλάβεις

ΑΠΟ την στιγμή όπου μια 3080 έχει 1700€ τότε μια 3080Τi με περισσότερη μνήμη και τον ΙΔΙΟ enthusiast πυρήνα GA 102 ΘΑ είναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ ΑΡΑ αν δεν μπορείς στα 1700€ ΔΕΝ θα μπορείς ακόμη περισσότερο να αγοράσεις στα 2000€.

Το κατάλαβες τώρα ή όχι?

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, teller είπε

Ανθρωπέ μου, να αγοράσουμε σε φυσιολογική τιμή θέλουμε.

€1700 η 3080 είναι νορμάλ τιμή για σένα;

Μα και να βγει η 3080Ti δεν θα πάνε οι τιμές στο φυσιολογικό ως δια μαγείας, αυτό λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, teller είπε

Δε θα κατέβουν αν δεν είναι επιθυμητές για το mining κοινό λόγω hash limit?

Σοβαρά τώρα;

 

Ναι τα 17 κομμάτια 3080Ti που θα βγουν ξέρω ΄γω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο χειροκροτάτε την κατάσταση με τα Crypto...οι τιμές θα ανεβαίνουν...θα ανεβαίνουν και σταματημό δεν θα έχουν...

Σκεφτείτε το και αλλιώς...αφου μια οποιαδήποτε καλή κάρτα κάνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα γιατί όλοι όσοι είναι στην αλυσίδα εφοδιασμού να μην βγάλουν και αυτοί το κατι τους.

Σημείωση...κάποιοι βγάζουν καλά λεφτουδάκια τώρα...αν αύριο μεθαύριο η Χ κάρτα παραδώσει το πνεύμα (το απεύχομαι) τότε τι θα πείτε αν για την "επόμενη" κάρτα π.χ σας ζητηθεί 1 ποσό π.χ στα 3000€ (χαλαρά)....και μην ξεχνάτε ...the sky is the limit.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, masteripper είπε

Όσο χειροκροτάτε την κατάσταση με τα Crypto...οι τιμές θα ανεβαίνουν...θα ανεβαίνουν και σταματημό δεν θα έχουν...

Σκεφτείτε το και αλλιώς...αφου μια οποιαδήποτε καλή κάρτα κάνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα γιατί όλοι όσοι είναι στην αλυσίδα εφοδιασμού να μην βγάλουν και αυτοί το κατι τους.

Σημείωση...κάποιοι βγάζουν καλά λεφτουδάκια τώρα...αν αύριο μεθαύριο η Χ κάρτα παραδώσει το πνεύμα (το απεύχομαι) τότε τι θα πείτε αν η επόμενη κάρτα π.χ σας ζητηθεί 1 ποσό π.χ στα 3000€ (χαλαρά)....και μην ξεχνάτε ...the sky is the limit.

Toν Οκτώβρη που το BTC είχε 10Κ είχαμε πλημμυρίσει από 3080 ε; Βρε παιδιά το κακό είναι γενικό. Το mining σίγουρα συντελεί αλλά δεν είναι ο μόνος παράγοντας και ακόμη και να σταματούσε αύριο δεν θα επιστρέφαμε στην κανονικότητα έτσι απλά. Εγώ ούτε οι AMD υπάρχουν πουθενά που δεν ενδιαφέρουν τόσο τους miners. Ούτε καν silicon για αυτοκίνητα δεν υπάρχει, λολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Όσο χειροκροτάτε την κατάσταση με τα Crypto...οι τιμές θα ανεβαίνουν...θα ανεβαίνουν και σταματημό δεν θα έχουν...

Σκεφτείτε το και αλλιώς...αφου μια οποιαδήποτε καλή κάρτα κάνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα γιατί όλοι όσοι είναι στην αλυσίδα εφοδιασμού να μην βγάλουν και αυτοί το κατι τους.

Σημείωση...κάποιοι βγάζουν καλά λεφτουδάκια τώρα...αν αύριο μεθαύριο η Χ κάρτα παραδώσει το πνεύμα (το απεύχομαι) τότε τι θα πείτε αν η επόμενη κάρτα π.χ σας ζητηθεί 1 ποσό π.χ στα 3000€ (χαλαρά)....και μην ξεχνάτε ...the sky is the limit.

Ναι αγοράζει κάποιος μια 3090 3000euro και κάνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα............... και μετά πετάει την κάρτα και δίνει άλλα τόσα να παρει μια άλλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, arispan είπε

Ναι αγοράζει κάποιος μια 3090 3000euro και κάνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα............... και μετά πετάει την κάρτα και δίνει άλλα τόσα να παρει μια άλλη 

τι εννοείς πετάει την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα βγει custom GA 102 (hardware locked) ειδικά για την 3080Τi με περισσότερη vram που ανεβάζει ακόμη περισσότερο το κόστος παραγωγής, είτε πιστεύοντας σε παραμύθια της χαλιμάς οτι η 3080Τi με τον οδηγό της nvidia θα κλειδώσει......

Δεν βγήκε και η 3060 με αυτό το χαρακτηριστικό (όσο κρατήσει φυσικά) και πωλείται σε λογιγές τιμές για μια mid range γύρω στα 700€......

Και από την άλλη η nvidia θα έβγαζε 3080Τi με μεγαλύτερο κόστος παραγωγής στα 599$ msrp ας πούμε LOL.....

Kαλή αγορά το Απρίλιο then, πάντως ότι σου έγραψα δεν στο έγραψα με εμπάθεια, το γιατί εκνευρίζεσαι έσυ το ξέρεις προφανώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 ακόμη και να σταματούσε αύριο

Μια μικρή σημείωση επι τούτω ...τις προάλλες...έπεσε το BTC απο 50Κ στα 40Κ....αμέσως οι τιμές ΕΔΩ στο Insomnia για μεταχειρισμένες κάναν βουτιά πάνω απο 20%....δεν έχω κρατήσει στοιχεία αλλά πιστεύω ότι θυμάμαι...

ΑΝ σταματήσει το Mining έχει να πέσει τόση κάρτα στην αγορά που θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Αλλά θεωρώ ότι το τραίνο έχει φύγει απο τον σταθμό..τα crypto ηρθαν για να μείνουν καθώς εξυπηρετούν τα σχέδια των μεγάλων....προσωπική άποψη ...και πυροβολήστε άφοβα....πάρτε επεξεργαστές με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ...γιατί ποτέ δεν ξέρεις....

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Toν Οκτώβρη που το BTC είχε 10Κ είχαμε πλημμυρίσει από 3080 ε; Βρε παιδιά το κακό είναι γενικό. Το mining σίγουρα συντελεί αλλά δεν είναι ο μόνος παράγοντας και ακόμη και να σταματούσε αύριο δεν θα επιστρέφαμε στην κανονικότητα έτσι απλά. Εγώ ούτε οι AMD υπάρχουν πουθενά που δεν ενδιαφέρουν τόσο τους miners. Ούτε καν silicon για αυτοκίνητα δεν υπάρχει, λολ..

Ε, αυτό δε λέμε;

Ότι είναι και ο Covid, το supply σε μνήμες κλπ;

Επίσης το γεγονός ότι έχουμε μόνο την tsmc ουσιαστικά και ακόμα χειρότερα μόνο την ASML που κατασκευάζει lithography tools?

Το πρόβλημα είναι παγκόσμιο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...