Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nikos760 είπε

δειξε καμια φωτο αν σου ειναι ευκολο γιατι 1 φορα το βλεπω αυτο το μαραφετι α ενταξει το βρηκα http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.detail.tpl&no=181&type=Active Chassis&type_sub=Active Case Accessories&model=AK-MX304-12BK πιστευω ειναι λαθος να εχεις απο κατω απο την gpu ανεμιστηρες γιατι μπορει να την δροσιζει αλλα ταυτοχρονα της δινει και και ολη την σκονη του κουτιου

 

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

επίσης κανει Imbalance τους ανεμηστηρες της gpu

Οπότε φωτο δε χρειάζεστε... 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν σου ειπαμε κατι λαθος. Δεν χρειάζεται να επικρίνουμε θετικά κάποια αγορά εδώ στο φόρουμ για να αξίζει σαν αγορά. Αν θες βάζεις φώτο, αν δεν θες μην βάζεις. Και αν ειχες οντως 15c διαφορά στην gpu, έχει και αλλού θέμα το build

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Αν μπορείς ανέβασε ένα sreenshot από gpu-z sensors tab σε load

Τώρα το είδα,αύριο αν το θυμηθώ...Από hwinfo,το είχα ανοιχτό.Σε cyberpunk 4k,rt on,dlss quality.Μετά από κανά δίωρο

Max gpu temp 67,average 62

Max gpu hotspot 78,average 72

Max memory junction 88,average 82

Max κατανάλωση 423w

Mac gpu core clock 2070,average 2055

Με το bios ρυθμισμένο στα 500w,1v,+600 μνημες

 

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα watt πως τα μοιράζει? Στο προηγούμενο screenshot που είχα ποσταρει φαίνεται να  τραβάει απο pcie 87+ w απο όσο ξέρω η pci-e  έχει max όριο 75 w

Μη πάρουμε στο χέρι καμία mobo -GPU - pcie

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιστευω οτι η υδρόψυξη στην cpu πρεπει να πρεπει να αποφεύγετε για μενα γιατι αφηνεις  την gpu χωρις βοηθεια αερα 2πλου ανεμιστηρα ακριβως πανω απο τον εγκεφαλο της που για μενα εκει ειναι  ολο το παιχνιδι, δεν εχεις ανχος μην σκασει κανα σωληνακι  και σου κανει την gpu πουτανα και στο κατω κατω ειναι πεταμενα ευρω , ο επεξεργαστης δεν εχει προβλημα απο θερμοκρασιες, σημειώσει έχω 4x200 2x120 και ενα 140

1111.jpg

Επεξ/σία από nikos760
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Deu164 είπε

Τα watt πως τα μοιράζει? Στο προηγούμενο screenshot που είχα ποσταρει φαίνεται να  τραβάει απο pcie 87+ w απο όσο ξέρω η pci-e  έχει max όριο 75 w

Μη πάρουμε στο χέρι καμία mobo -GPU - pcie

Ποιά κάρτα έχεις?Θα κοιτάξω και τα pci πόσα μ λέει όταν ξανακάτσω...Σε όσες evga είχα πάντως κανά 80  άρι πήγαινε αν θυμάμαι,με oc....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη zotac amp holo black αλλά δεν την έχω βγάλει καν από το κουτί ακόμα, χθες βράδυ μου την έφεραν σπίτι αλλά δεν είμαι στον χορό

Το screenshot που έβαλα δεν είναι δικό μου είναι από FTW3  με το 1000w της galax και μου έκανε εντύπωση τα watt που τραβάει από την pci, δεν ξέρω αν είναι false reading του gpu-z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Τη zotac amp holo black αλλά δεν την έχω βγάλει καν από το κουτί ακόμα, χθες βράδυ μου την έφεραν σπίτι αλλά δεν είμαι στον χορό

Το screenshot που έβαλα δεν είναι δικό μου είναι από FTW3  με το 1000w της galax και μου έκανε εντύπωση τα watt που τραβάει από την pci, δεν ξέρω αν είναι false reading του gpu-z

Δίπινη είναι αυτή αν δε κάνω λάθος,δεν μπαίνει...Οϋτως η άλλως χωρίς νερό δεν μπαίνεις στο κόπο,ειδικά τώρα καλοκαίρι,αφενός θα ψήνεται,αφετέρου ρισκάρεις να παραδόσει το πνεύμα αν δεν είσαι με χαμηλές θερμοκρασίες γιατί δεν έχει protection.H Zotac αν θυmάμαι καλά στα 390w είναι max,δεν γνωρίζω καποιο τρόπο να το αυξήσεις.

 

38 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Σε όσες evga είχα πάντως κανά 80  άρι πήγαινε αν θυμάμαι,με oc στο pci express....Αν αφήσεις ελεύθερο βέβαια το 1000άρι θα τραβάει ανεξέλεκτα

 

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikos760 είπε

πιστευω οτι η υδρόψυξη στην cpu πρεπει να πρεπει να αποφεύγετε για μενα γιατι αφηνεις  την gpu χωρις βοηθεια αερα 2πλου ανεμιστηρα ακριβως πανω απο τον εγκεφαλο της που για μενα εκει ειναι  ολο το παιχνιδι, δεν εχεις ανχος μην σκασει κανα σωληνακι  και σου κανει την gpu πουτανα και στο κατω κατω ειναι πεταμενα ευρω , ο επεξεργαστης δεν εχει προβλημα απο θερμοκρασιες, σημειώσει έχω 4x200 2x120 και ενα 140

1111.jpg

σε μενα δεν χωρουσε με την d15 η κάρτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε σκοπεύω να περάσω βίος τουλάχιστον όχι σύντομα… Κυρίως γιατί είναι 2x8 
Για την ώρα μόνο παρακολουθώ πως πάει το όλο θέμα και βλέπω…

25 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Δίπινη είναι αυτή αν δε κάνω λάθος,δεν μπαίνει...Οϋτως η άλλως χωρίς νερό δεν μπαίνεις στο κόπο,ειδικά τώρα καλοκαίρι,αφενός θα ψήνεται,αφετέρου ρισκάρεις να παραδόσει το πνεύμα αν δεν είσαι με χαμηλές θερμοκρασίες γιατί δεν έχει protection.H Zotac αν θυmάμαι καλά στα 390w είναι max,δεν γνωρίζω καποιο τρόπο να το αυξήσεις.

 

 

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δεν παίζει νερό δεν βάζεις 1000αρι, μην παίζετε με αυτά μάγκες εκτός αν δεν σας πειράζει αν παραδώσει η κάρτα. Αφαιρεί αρκετά protections (μαζί και τα temp protections). Ειδικά καλοκαίρι με αέρα, ούτε 500w δεν μπορείς να ψύξεις, πόσο μάλλον παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβή από το Πλαίσιο σήμερα η 3070ti της Zotac. Η κάρτα όπως αναμενόταν πετάει και στα 799 με βάση το τις τιμές που έχουν διαμορφωθεί στην αγορά ήταν πραγματικά ευκαιρία.

Περιμένω τον 5900x για να απογειωθούν οι επιδόσεις γιατί με 1700x δεν πήγε πουθενά κανείς.

Δύο πράγματα:

Ποιο σαίνι εκεί στο HK αποφάσσισε να βάλουν τις υποδοχές για τα καλώδια του τροφοδοτικού στο μέσο της κάρτας με αποτέλεσμα να καλύπτεται το λογότυπο;

Τι βάζουν στη συσκευασία και βρωμάει έτσι όταν την ανοίξεις; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Παραλαβή από το Πλαίσιο σήμερα η 3070ti της Zotac. Η κάρτα όπως αναμενόταν πετάει και στα 799 με βάση το τις τιμές που έχουν διαμορφωθεί στην αγορά ήταν πραγματικά ευκαιρία.

Περιμένω τον 5900x για να απογειωθούν οι επιδόσεις γιατί με 1700x δεν πήγε πουθενά κανείς.

Δύο πράγματα:

Ποιο σαίνι εκεί στο HK αποφάσσισε να βάλουν τις υποδοχές για τα καλώδια του τροφοδοτικού στο μέσο της κάρτας με αποτέλεσμα να καλύπτεται το λογότυπο;

Τι βάζουν στη συσκευασία και βρωμάει έτσι όταν την ανοίξεις; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε κάρτα.

Με γεια! Περιμένουμε και κανένα benchmark :)

Η κάρτα ήταν (και είναι ακόμα) ψιλοκρυμμένη, δεν εμφανίζεται με τα διάφορα φίλτρα. Παρόλα αυτά Σάββατο πρωί είχε εξαντληθεί το στοκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Με το heatsink δεν μπαίνει πάνω ο ανεμιστήρας με τόσα σωληνάκια...Κατέληξα σαυτό το πείραμα,κάπως καλύτερα νομίζω,86-88 είναι τώρα από 96.Αν και στους 96 δεν έχω θέμα,έτσι είναι κατασκευασμένο κάτι παραπάνω θα ξέρουν φαντάζομαι....Απλά το 1000άρι δεν έχει πάνω προστασία κ όσο να ναι προσπαθώ να έχω temps υπό έλεγχο

IMG_20210704_160338.jpg

IMG_20210704_161918.jpg

Εχεις βγαλει τα ποδαρακια του heatsink φαντάζομαι? Θα ειχες λιγο καλυτερα αποτελεσματα, λογω βαρους θα παταγαν καλυτερα τα pads. Προφανως εξαρταται και απο την υλοποιηση. Παντως και ετσι εχεις αισθητη μειωση. Ο 2ος ανεμιστηρας δεν χρειαζεται, αν εχει εγκοπη η καρτα απο πισω καλύτερα να τον αφαιρεσεις γιατί ο μπροστα ανεμιστηρας στελνει απο αυτες τις εγκοπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...