Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν ειναι τα 700 της καρτας το προβλημα μονο, θες και ενα pc + monitor των 1500 ευρω για την βαλεις πανω. 

Ε το υπόλοιπο PC ίσως το έχει και θέλει απλά νέα GPU. Αν δεν το έχεις θες πολλά για high-end rig τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε το υπόλοιπο PC ίσως το έχει και θέλει απλά νέα GPU. Αν δεν το έχεις θες πολλά για high-end rig τώρα.

Ε πως το έχει με βασικό; Έκανε οικονομία για ένα χρόνο για cpu, μετά οικονομία για ένα χρόνο για μητρική, μετά για monitor, κτλ. Ε δεν γίνεται. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με βασικό που τρώνε ρύζι ή είναι καταχρεωμένοι έστω να έχουν δυνατό PC αλλά είναι πολύ μικρή μειοψηφία. Η ένσταση μου έμενα ήταν η συσχέτιση του βασικού μισθού με την τιμή των top καρτών που ακόμη και σε μία κανονική χρονιά πάλι ακριβές είναι για αυτόν που παίρνει βασικό. Άσε που δεν είναι και είδος πρώτης ανάγκης οπότε δεν σχετίζεται η τιμή που με τον βασικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 1600 ( κανονική τιμή όχι τιμολογιαρες ) περίπου έχει ρίξει 3080Τι πολλές και διαφορετικές υλοποιήσεις ο Γερμαναρας Αμαζονιος

Msi Gaming X Trio , Ventus 3X

Gigabyte Gaming OC

PNY XLR8 REVEL ΚΛΠ ( με το πιο μακρύ όνομα σε κάρτα εβερ δε το βάζω όλο)

PALIT GAMING PRO ( η μαύρη γκρι )

 

Πολλές εξ αυτών με αυγουστιατικη διαθεσιμότητα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι αλλά πόσοι είναι αυτοί με βασικό που θα έπαιρναν κάρτα στα 700 ευρώ; Το 5%; Και πολύ λέω; Στη γενική περίπτωση δεν απευθύνονται σε αυτούς οι top κάρτες. Και δεν είναι μόνο η κάρτα. Δεν μπορείς να πάρεις 3080 και να την βάλεις με i3 σε basic μητρική με 8 GB σάπιες ram. Και θες και καλό monitor και τροφοδοτικό. Όλο το σύστημα είναι ακριβό..

Μα με την ιδια λογικη στηνουν και συστηματα και οθονες..1000 φτανουν για κουτι/mb/cpu/ram? Με 300 ευρω παιρνεις ενα μετριο 2k/144hz μονιτορ..

Περα αυτο ισως εχει παρει ο αλλος τα υπολοιπα κομματια και του λειπει η καρτα..Ξερω αρκετο κοσμο που κανει σιγα σιγα αναβαθμιση στο υπαρχων συστημα του.Ενας φιλος αλλαξε προσφατα mb/cpu/ram και κρατησε κουτι οθονη και 2060s.Αλλος εχει παρει ηδη την οθονη πχ το ιδιο ειχα κανει εγω στο παρελθον με την asus που εχω και τοτε ημουν με μια ταπεινη 970.Ξερεις ποσο καιρο μαζευα τα λεφτα να παρω την οθονη? 5 μηνες..

Το ιδιο εκανα με την καρεκλα της secret lab που πηρα για να βγαζω περισσοτερα fps 3 μηνες μαζευα τα λεφτα..

Ξαναλεω δεν ειπε κανεις οτι αποτελει την πλεοψηφια αλλα υπαρχει και τετοιος κοσμος που περιμενει μια καλη τιμη η απλα περιμενει να μαζεψει τα λεφτα.Δεν το βρισκω λοιπον παραλογο καποιος να γκρινιαζει επειδη εχει γαμηθει το msrp στις καρτες και εχει παρει τον ανηφορο.Γιατι αν συνεχιστει ετσι η κατασταση ακομη και αυτη η μειονοτητα δεν θα μπορει να παρει την καρτα που γουσταρει ουτε μεχρι να ερθει η επομενη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, icenex είπε

Μα με την ιδια λογικη στηνουν και συστηματα και οθονες..1000 φτανουν για κουτι/mb/cpu/ram? Με 300 ευρω παιρνεις ενα μετριο 2k/144hz μονιτορ..

Περα αυτο ισως εχει παρει ο αλλος τα υπολοιπα κομματια και του λειπει η καρτα..Ξερω αρκετο κοσμο που κανει σιγα σιγα αναβαθμιση στο υπαρχων συστημα του.Ενας φιλος αλλαξε προσφατα mb/cpu/ram και κρατησε κουτι οθονη και 2060s.Αλλος εχει παρει ηδη την οθονη πχ το ιδιο ειχα κανει εγω στο παρελθον με την asus που εχω και τοτε ημουν με μια ταπεινη 970.Ξερεις ποσο καιρο μαζευα τα λεφτα να παρω την οθονη? 5 μηνες..

Το ιδιο εκανα με την καρεκλα της secret lab που πηρα για να βγαζω περισσοτερα fps 3 μηνες μαζευα τα λεφτα..

Ξαναλεω δεν ειπε κανεις οτι αποτελει την πλεοψηφια αλλα υπαρχει και τετοιος κοσμος που περιμενει μια καλη τιμη η απλα περιμενει να μαζεψει τα λεφτα.Δεν το βρισκω λοιπον παραλογο καποιος να γκρινιαζει επειδη εχει γαμηθει το msrp στις καρτες και εχει παρει τον ανηφορο.Γιατι αν συνεχιστει ετσι η κατασταση ακομη και αυτη η μειονοτητα δεν θα μπορει να παρει την καρτα που γουσταρει ουτε μεχρι να ερθει η επομενη γενια.

Εγώ πάντως το βρίσκω απίθανο κάποιος να ζει με βασικό (και όταν λέω να ζει, να ζει, όχι να του πληρώνει ο πατέρας του τους λογαριασμούς και να του μαγειρεύει η μάνα του) και να μπορεί να υποστηρίξει σύστημα με την κάρτα που έχει τον 102 πυρήνα. Θες top parts και στο υπόλοιπο σύστημα. Δεν μπορείς να πεις θα πάρω σιγά σιγά πρώτα cpu, μετά mobo, κτλ γιατί στην τελική θα καταλήξεις με cpu από 2 χρόνια πριν μέχρι να μαζέψεις όλα τα parts. Δεν ξέρω για εσάς αλλά ότι κόσμο ξέρω που πληρώνεται βασικό κάτι αρχαιολογίες PC έχουν μία ζωή ή κάτι laptop-σκουπίδια των 200 ευρώ, κανείς δεν έχει PC των 1500-2000. Τέλος πάντων, φιλικά εννοείται, let's agree to disagree για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως το βρίσκω απίθανο κάποιος να ζει με βασικό (και όταν λέω να ζει, να ζει, όχι να του πληρώνει ο πατέρας του τους λογαριασμούς και να του μαγειρεύει η μάνα του) και να μπορεί να υποστηρίξει σύστημα με την κάρτα που έχει τον 102 πυρήνα. Θες top parts και στο υπόλοιπο σύστημα. Δεν μπορείς να πεις θα πάρω σιγά σιγά πρώτα cpu, μετά mobo, κτλ γιατί στην τελική θα καταλήξεις με cpu από 2 χρόνια πριν μέχρι να μαζέψεις όλα τα parts. Δεν ξέρω για εσάς αλλά ότι κόσμο ξέρω που πληρώνεται βασικό κάτι αρχαιολογίες PC έχουν μία ζωή ή κάτι laptop-σκουπίδια των 200 ευρώ, κανείς δεν έχει PC των 1500-2000. Τέλος πάντων, φιλικά εννοείται, let's agree to disagree για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα.

Ναι αλλά το iPhone τελευταίας γενιάς το έχουν..Ο καθένας με τις προτεραιότητές του..Τέλος μην ξεχνάμε ότι μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους αγορές και με δόσεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, foukas είπε

Επίσης αν μου βρεις "καλή υλοποίηση" 3080 ti με 100-200 ευρώ παραπάνω που λες, δηλαδή ~1500 ευρώ, την παίρνω και χτες. Και FE να μου δίνανε σε MSRP (Ελλάδας), δε θα έλεγα άσε ας πάρω κάτι καλύτερο στα 1600-1800 ευρώ.

Πολύ συχνά παίζουν καλούτσικες τιμές στο Amazon.

Gigabyte Gaming OC 1500€ στο Amazon.

MSI Gaming X Trio στα 1550€.

Ακόμα και εκείνη η Zotac AMP Holo στα 1450€+ καλύτερη πρέπει (δεν το έχω ψάξει) να είναι (η αντίστοιχη της Eagle είναι η Trinity).

Αυτή τη στιγμή υπάρχει σε στοκ (και όχι κατόπιν παραγγελίας του Αγίου ανήμερα) η πολύ καλύτερη Asus TUF στα 1600€.

1.jpg.4257a86d5311cbcbef28b59879b36f29.jpg

35 λεπτά πριν, foukas είπε

Στείλε κάποια πηγή αλλιώς φαίνεται οτί απλά θάβεις. Πέραν του ότι ναι είναι η πιο base υλοποίηση, πού στηρίζεις αυτά που λες για fans, PCB/VRM; Προσωπικά έχω διαβάσει 1-2 reviews και κανείς δε μιλάει για κακούς ανεμιστήρες και θόρυβο.

Βασικά 1 review υπάρχει σε open bench (και φαντάζομαι όχι με ελληνικές θεερμοκρασίες) και έπιασε 69C edge temp με τους ανεμιστήρες στις 1750rpm. Ε ... δεν είναι και τόσο καλό το αποτέλεσμα.

Καλοκαίρι - Ελλάδα - κουτί - Eagle = αεροπλάνο. 🤣

 

Όσο για το PCB/VRM ακόμα και στις "καλές" είναι οριακά τα πράγματα. Φαντάζομαι σε αυτήν δε είναι και τόσο καλά.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά το iPhone τελευταίας γενιάς το έχουν..Ο καθένας με τις προτεραιότητές του..Τέλος μην ξεχνάμε ότι μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους αγορές και με δόσεις..

Ούτε με iphone τους βλέπω. Μιλάω για πραγματικά, συγκεκριμένα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου και το τονίζω να ζεις μόνος σου με βασικό. Γιατί ξέρω όντως παιδιά που ζουν στο σπίτι των γονιών τους και δεν βάζουν ούτε ένα cent σε λογαριασμούς αλλά έχουν iphone και ας παίρνουν βασικό. Αλλά δεν είναι το ίδιο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ούτε με iphone τους βλέπω. Μιλάω για πραγματικά, συγκεκριμένα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου και το τονίζω να ζεις μόνος σου με βασικό. Γιατί ξέρω όντως παιδιά που ζουν στο σπίτι των γονιών τους και δεν βάζουν ούτε ένα cent σε λογαριασμούς αλλά έχουν iphone και ας παίρνουν βασικό. Αλλά δεν είναι το ίδιο..

Μόνος σου με βασικό δεν γίνεται να ζεις, μόνο το ενοίκιο και η ΔΕΗ τρώνε όλο το βασικό..Άντε και το σούπερ μάρκετ αν είσαι σε κάνα παλιό σπίτι με κομμένο ενοίκιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως το βρίσκω απίθανο κάποιος να ζει με βασικό (και όταν λέω να ζει, να ζει, όχι να του πληρώνει ο πατέρας του τους λογαριασμούς και να του μαγειρεύει η μάνα του) και να μπορεί να υποστηρίξει σύστημα με την κάρτα που έχει τον 102 πυρήνα. Θες top parts και στο υπόλοιπο σύστημα. Δεν μπορείς να πεις θα πάρω σιγά σιγά πρώτα cpu, μετά mobo, κτλ γιατί στην τελική θα καταλήξεις με cpu από 2 χρόνια πριν μέχρι να μαζέψεις όλα τα parts. Δεν ξέρω για εσάς αλλά ότι κόσμο ξέρω που πληρώνεται βασικό κάτι αρχαιολογίες PC έχουν μία ζωή ή κάτι laptop-σκουπίδια των 200 ευρώ, κανείς δεν έχει PC των 1500-2000. Τέλος πάντων, φιλικά εννοείται, let's agree to disagree για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα.

Παιρνω κατι λιγο παραπανω απο τον βασικο και μενω μονος μου. Κανωντας χοντρη οικονομια (σε φαση lockdown δεν βγαινω σχεδον καθολου) μπορω να διαθεσω το πολυ ενα 1000ρικο καθε χρονο για νεα gadgets (PC, κονσολες, κινητα, κλπ) οποτε και κοιταω κυριως σε μτχ. Μετα απο αρκετα χρονια "αναβαθμισα" τον i5-6400 που ειχα σε i7-6700 που πηρα απο αγγελια εδω στα 130. Καρτα εχω κολλησει με την 1060 6gb και με 1080p οθονη. Που να αλλαξει κανεις GPU ποσο μαλλον να παρει full συστημα. Μαλλον προς Χριστουγεννα θα παρω ειτε ενα Steam Deck, ειτε ενα PS5 και αυτο ηταν απο gadgets για την χρονια.

Παιδια οσοι λενε ευκολα τις φρασεις "πως μπορεις να παιζεις σε αυτο το σαπιο, εγω δεν θα μπορουσα", κλπ πραγματικα δεν καταλαβαινουν οτι μιλαμε για σχεδον την πλειοψηφια του κοσμου. Με μισθους χαμηλους και απειρες υποχρεωσεις δεν εχουν ολοι την ανεση μιας - εστω - 3070.

Οσοι μπορουν και αγοραζουν μπραβο τους και μαγκια τους και ευχομαι να τα χαιρονται. Για τους υπολοιπους ας προσπαθουμε να περναμε καλα με αυτα που εχουμε χωρις να μιζεριαζουμε και πολυ. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόνος σου με βασικό δεν γίνεται να ζεις, μόνο το ενοίκιο και η ΔΕΗ τρώνε όλο το βασικό..Άντε και το σούπερ μάρκετ αν είσαι σε κάνα παλιό σπίτι με κομμένο ενοίκιο..

Α μπράβο, οπότε τι μιλάμε για 3080 με βασικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά το iPhone τελευταίας γενιάς το έχουν..Ο καθένας με τις προτεραιότητές του..Τέλος μην ξεχνάμε ότι μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους αγορές και με δόσεις..

Με βασικο (εως και 950 -1000 ευρω περιπου) και ολοκληρο σπιτι στην επιμελεια στα εξοδα, κλπ εγω δεν ξερω κανεναν να εχει iPhone τελευταιας. Ξερω ατομα που εχουν iPhone και παιρνουν τετοιους μισθους αλλα οι γονεις τσονταρουν χοντρα η δεν μενουν ενοικιο.

Δεν βγαινει λογιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα για πολλούς στην Ελλάδα, κάτω από 800 ευρώ καθαρά δεν θα έπρεπε να υπάρχει μισθός για φουλ 8ωρο..Το 1000άρικο θα έπρεπε να είναι στανταράκι σε μια ''μέτρια'' δουλειά..Αλλά αυτά δεν είναι του παρόντος

NVIDIA RTX Ampere workstation cards can now be overclocked with MSI Afterburner

Μόλις τώρα, vste είπε

Με βασικο (εως και 950 -1000 ευρω περιπου) και ολοκληρο σπιτι στην επιμελεια στα εξοδα, κλπ εγω δεν ξερω κανεναν να εχει iPhone τελευταιας. Ξερω ατομα που εχουν iPhone και παιρνουν τετοιους μισθους αλλα οι γονεις τσονταρουν χοντρα η δεν μενουν ενοικιο.

Δεν βγαινει λογιστικα.

Βγαίνει γιατί το παίρνουν με δόσεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυστυχώς είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα για πολλούς στην Ελλάδα, κάτω από 800 ευρώ καθαρά δεν θα έπρεπε να υπάρχει μισθός για φουλ 8ωρο..Το 1000άρικο θα έπρεπε να είναι στανταράκι σε μια ''μέτρια'' δουλειά..Αλλά αυτά δεν είναι του παρόντος

NVIDIA RTX Ampere workstation cards can now be overclocked with MSI Afterburner

Βγαίνει γιατί το παίρνουν με δόσεις..

Μα οταν λες τελευταιας εννοεις καθε χρονο αλλαγη ωστε να ειναι καθε χρονο με το τελευταιας. Ετσι δεν βγαινουν ουτε οι δοσεις. Ατομα που μπορει να παρουν φετος το τελευταιο με δοσεις και να ξαναλλαξουν σε 3-4 χρονια που θα τελειωσουν ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...