Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Gainward GeForce RTX 3080 Ti 12GB Phoenix φαίνεται διαθέσιμη σε 1-3 μέρες στο FoxStore, βλέπω καλές αξιολογήσεις και πιστοποίηση GRECA για το κατάστημα πάνω οπότε φαίνεται ΟΚ✓. Την άλλη δεν τη βλέπω στα χρήματα αυτά.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, foukas είπε

Παιδιά αξίζουν τα περίπου +100 ευρώ για τις παρακάτω υλοποιήσεις σε σχέση με την Gigabyte 3080 Ti Eagle (στα 1349); Η Inno3D iChill X4 είναι το μεσαίο μοντέλο ενώ η Gainward βγάζει μόνο Phoenix σε 3080 Ti.

image.png.96e8b3cc86365367da86a24d6396f10d.png

Και οι 2 έχουν 17 power stages το minimum για 3080ti (οπως και οι ventus & trio). H Phoenix εχει NCP81611 4 phase controllers με  reference pcb και η iChillX4 NCP81610 8 phase controlers με custom design pcb.

Η eagle στα χαρτιά τουλάχιστον φαίνεται καλύτερη έχει 19 power stages και uP9512R 8 phase controllers όπως και όλες οι 3080 ti της GIGABYTE από τη φθηνότερη μέχρι και την ακριβότερη

Από ψύξη δεν ξέρω τι διάφορές μπορεί να έχουν, πάντως αυτό που δε μου αρέσει στην iChill X4 είναι το εξτρά μικρο side fan που έχει για επιπλέον ψύξη στα vrm που ίσως να είναι φασαριόζικο ή και να τα φτύσει γρήγορα.

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, foukas είπε

Το ένα είναι με καλάθι σκρουτζ οπότε είναι ασφαλές. Και οι δύο κάρτες φαίνονται ετοιμοπαράδοτες πάντως. Μπορώ και να περιμένω καμιά βδομάδα σίγουρα. Αφού ξεφυτρώνουν τέτοιες τιμές πλέον, ίσως ακολουθήσουν κι άλλα μαγαζιά.

Μια χαρά επιλογές και οι δύο. Προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 2 χρόνια με την 1050 TI , αποφάσισα και εγω να αναβαθμιστώ και παρήγγειλα χτες, την Αsus Tuf 3080 ti από το ισπανικό άμαζον. Η κάρτα θα δουλέψει κυρίως για επεξεργασία βίντεο ( Davinci Resolve) και λίγο gaming. Η κάρτα πήγε 1347 ευρώ με τιμολόγιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει  εχω αρρωστησει απλα σημερα ξυπνησα απο εφιαλτη, ειδα οτι μου στειλανε λαθος καρτα (μια msi 1050) αντι για την 3080 suprim x και μου λεγανε "μα αυτη παραγγειλατε" και "δεν ειδατε καλα" και κατι τετοια και προσπαθουσα να βγαλω ακρη πως πληρωσα ενα χιλιαρικο για μια 1050 χωρις να το καταλαβω αχαχαχα

αυτα παθαινεις αμα παλευεις να αγορασεις καρτα γραφικων 1 χρονο τωρα 😛 

ειχα κληση απο courier εντωμεταξυ για δεμα απο amazon λιγα λεπτα πριν ξυπνησω, ελπιζω να'ναι η σωστη καρτα αχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Τέλος το ψάξιμο για μένα, καλή τύχη σε όποιον ψάχνει ακόμα.1858383867_Screenshot2021-08-04135255.jpg.c4224ea5120500283405d9910411ff18.jpg

Τι τιμή είναι αυτή;! Να υποθέσω out of stock τώρα ε; Υπάρχει περίπτωση να παίξουν γενικά τέτοιες τιμές και λόγω της κυκλοφορίας της 6600 xt; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Τέλος το ψάξιμο για μένα, καλή τύχη σε όποιον ψάχνει ακόμα.1858383867_Screenshot2021-08-04135255.jpg.c4224ea5120500283405d9910411ff18.jpg

Με parcel forward υπηρεσία μπορεί να αγοράσει κανείς από κει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3060 και 3060Ti αναμένεται στοκ και σε λογικές τιμές από μέσα Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη. Η πράσινη κατεβαίνει για να κλείσει το μαγαζάκι της AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tassos77 είπε

Τι τιμή είναι αυτή;! Να υποθέσω out of stock τώρα ε; Υπάρχει περίπτωση να παίξουν γενικά τέτοιες τιμές και λόγω της κυκλοφορίας της 6600 xt; 

είναι παραγγελία απο notebooksbilliger.de, αρχές Σεμπτεμβρη μου είπαν στο support. Nα έχεις το νου σου στα deals του part alert, την ιδιά προσφορά βγάζει κάθε 2 με 3 μέρες και κρατάει για κάνα τρίωρο. 

@7nisiotis στέλνει κανονικά με UPS Ελλάδα , αλλά να ξέρεις μου πήρε κοντά στο 30άρι

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stefxour είπε

είναι παραγγελία απο notebooksbilliger.de, αρχές Σεμπτεμβρη μου είπαν στο support. Nα έχεις το νου σου στα deals του part alert, την ιδιά προσφορά βγάζει κάθε 2 με 3 μέρες και κρατάει για κάνα τρίωρο. 

@7nisiotis στέλνει κανονικά με UPS Ελλάδα , αλλά να ξέρεις μου πήρε κοντά στο 30άρι

Έχεις επαγγελματικό ΦΠΑ?

γιατί δε βλέπω κάτι για Ελλάδα

 

IMG_20210804_151458.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...