Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εε από εδώ και πέρα όλες τις Ampere θα τις βάζουμε με RT και θα συγκρίνουμε το performance με τις υπόλοιπες σε Raster σωστά ?? Αυτό λέτε ?? 

Τις συγκρινεις σε raster per pricepoint και εφοσον βγαινει ισοπαλια παιρνεις αυτη με τα περισσότερα features. Gg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ρε φίλε δεν υπάρχει raster performance και rt perfromance και κουραφέξαλα.

Υπάρχει eye candy και fps. Τα βάζεις τέρμα και συγκρίνεις. Όποιος δεν μπορεί κρίμα.

ΕΕ οκ αυτό λέω, θα μετράμε το performance με όλο το eye candy , στις Ampere με RT και στις υπόλοιπες σε Raster. Σωστά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

ΕΕ οκ αυτό λέω, θα μετράμε το performance με όλο το eye candy , στις Ampere με RT και στις υπόλοιπες σε Raster. Σωστά ??

Βεβαίως γιατί όλο το eye candy αποδίδεται με raster χωρίς rt. Σωστά?

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Προφανώς, 1440p 144Hz Monitor έχω. Άλλα τι σχέση έχει το τι κάρτα έχω εγώ ??

Ε παρε μια 3070 να βάλεις και rt και dlss να γουστάρεις, να παίξεις και κανα cp2077 σωστά και δε θα σε νοιαζουν ουτε bn στην 3090 με τον 1600, ουτε raster και βραστερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τις συγκρινεις σε raster per pricepoint και εφοσον βγαινει ισοπαλια παιρνεις αυτη με τα περισσότερα features. Gg

Πάντα έτσι γινόταν.

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Βεβαίως γιατί όλο το eye candy αποδίδεται με raster χωρίς rt. Σωστά?

Αφού οι υπόλοιπες δεν τρέχουν RT θα τις βγάλουμε από έξω ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Πάντα έτσι γινόταν.

Ε 3 σελιδες πριν που κατεληξα με την παραπανω μέθοδο σε συμπερασμα οτι η nvidia ειναι καλυτερη επιλογη ήμουνα troll.... Τωρα τα συμφωνήσαμε 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Ε παρε μια 3070 να βάλεις και rt και dlss να γουστάρεις, να παίξεις και κανα cp2077 σωστά και δε θα σε νοιαζουν ουτε bn στην 3090 με τον 1600, ουτε raster και βραστερ

Μα και σε RT+ DLSS έχει CPU bottleneck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα και σε RT+ DLSS έχει CPU bottleneck

Φαγώθηκες , αλλού έχει πάει η κουβέντα.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ε 3 σελιδες πριν που κατεληξα με την παραπανω μέθοδο σε συμπερασμα οτι η nvidia ειναι καλυτερη επιλογη ήμουνα troll.... Τωρα τα συμφωνήσαμε 😝

Μα δεν έχουν το ίδιο performance per pricepoint,  άλλο το perf/$ άλλο το performance per pricepoint. Στο performance per price point (Raster) η 6800 είναι ταχύτερη 12-15%, στο perf/$ έχουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Τις συγκρινεις σε raster per pricepoint και εφοσον βγαινει ισοπαλια παιρνεις αυτη με τα περισσότερα features. Gg

Γιατί να το κάνεις αυτό? Δεν δίνει ένα κάρο fps το dlss ? Γιατί να το έχεις κλειστό?

Επίσης αν με rtx on έχει 60fps και η ρδνα χωρίς έχει 80fps γιατί να είναι καλύτερο το δεύτερο?

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάντα έτσι γινόταν.

Αφού οι υπόλοιπες δεν τρέχουν RT θα τις βγάλουμε από έξω ?? 

Όπου δεν έχουν ντισκαλιφιέ και χαίρεται.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα δεν έχουν το ίδιο performance per pricepoint,  άλλο το perf/$ άλλο το performance per pricepoint. Στο performance per price point (Raster) η 6800 είναι ταχύτερη 12-15%, στο perf/$ έχουν το ίδιο.

Ενταξει, παράδίνομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 

Όπου δεν έχουν ντισκαλιφιέ και χαίρεται.

Τι πράγμα ??

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Ενταξει, παράδίνομαι. 

Θα σε συμβούλευα να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ performance per price point και performance per price η Perf/$. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Για να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι.

Performance per price point είναι σύγκριση των επιδόσεων σε ίδια τιμή προϊόντα. 3070 vs 6800 και 3080 vs 6800XT  κλπ.

Performance per price η αλλιώς το Perf/$ είναι η τιμή που παίρνουμε διαιρώντας το performance με το price(τιμή) αγοράς της κάρτας. Σε αυτό μπορεί να έχουμε ίδιο perf/$ ανάμεσα σε προϊόντα με διαφορετικά pricepoints. Δηλαδή μπορεί να βγει ότι μια GTX1660Ti έχει ίδιο perf/$ με την RTX3070. Παρόλο που αυτές οι δυο έχουν διαφορετικό pricepoint μπορεί να έχουν  ίδιο performance per price η Perf/$.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Γιατί να το κάνεις αυτό? Δεν δίνει ένα κάρο fps το dlss ? Γιατί να το έχεις κλειστό?

Επίσης αν με rtx on έχει 60fps και η ρδνα χωρίς έχει 80fps γιατί να είναι καλύτερο το δεύτερο?

H λογική σου θα ήταν σωστή αν είχαν όλα τα games DLSS. Αλλά δεν έχουν. Οπότε αν πχ. η 6800xt ήταν +20% πάνω στο raster θα έγραφα στα μπιμπλίκια μου το DLSS της 3080 και θα έκανα enlist στο κόκκινο στρατόπεδο.. Εδώ το πρόβλημα είναι πώς ούτε raster παραπάνω έχουν ούτε DLSS. Καλά το RT είναι ακόμα σε alpha στάδιο για την AMD, δεν το σχολιάζω.

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Performance per price point είναι σύγκριση των επιδόσεων σε ίδια τιμή προϊόντα. 3070 vs 6800 και 3080 vs 6800XT  κλπ.

Μα δεν έχουν ίδια τιμή τα προιόντα. Αμα είχαν τότε θα είχαν ίδιο performance / $. Αυτονόητο, ή ίσως όχι? 😮 

Ξέρω τι θα μου απάντησεις, οπότε ανταυτού απλά εξήγησε μου το "περίπου" που θα ακολουθήσει στην απάντηση σου πως το ορίζεις. Πόσο μεγάλο είναι το περίπου, αρκετό για να χωρέσει η 6800? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Μα δεν έχουν ίδια τιμή τα προιόντα. Αμα είχαν τότε θα είχαν ίδιο performance / $. Αυτονόητο, ή ίσως όχι? 😮 

Ξέρω τι θα μου απάντησεις, οπότε ανταυτού απλά εξήγησε μου το "περίπου" που θα ακολουθήσει στην απάντηση σου πως το ορίζεις. Πόσο μεγάλο είναι το περίπου, αρκετό για να χωρέσει η 6800? :P 

Ίδιο segment εννοούμε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...