Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Όπου και όταν υλοποιείται το μετράμε. Πχ όταν θέλουμε να μετρήσουμε τα fps σε cp77 θα τα μετράμε παντα με dlss quality. Σε όποιο παιχνίδι δεν υποστηρίζει μετράμε κανονικά.

DLSS quality != native. Ναι η αντιληπτή ποιότητα (perceived quality) είναι κοντά στο native αλλά δεν είναι ίδια. Αν αρχίσεις να συγκρίνεις διαφορετικά renders, που θα μπει η γραμμή; Πχ αύριο μεθαύριο θα έχει και η AMD supersampling και μπορεί πχ να είναι χειρότερο 5% ποιοτικά αλλά πιο γρήγορο. Θα το μετράμε κι αυτό; Επίσης σε τι ανάλυση; Είναι γνωστό πως το DLSS quality είναι optimized για 4Κ. Σε άλλες αναλύσεις χειροτερεύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality != native. Ναι η αντιληπτή ποιότητα (perceived quality) είναι κοντά στο native αλλά δεν είναι ίδια. Αν αρχίσεις να συγκρίνεις διαφορετικά renders, που θα μπει η γραμμή; Πχ αύριο μεθαύριο θα έχει και η AMD supersampling και μπορεί πχ να είναι χειρότερο 5% ποιοτικά αλλά πιο γρήγορο. Θα το μετράμε κι αυτό; Επίσης σε τι ανάλυση; Είναι γνωστό πως το DLSS quality είναι optimized για 4Κ. Σε άλλες αναλύσεις χειροτερεύει.

Ακριβώς, ειδικά σε 1080 το DLSS είναι no go.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality != native. Ναι η αντιληπτή ποιότητα (perceived quality) είναι κοντά στο native αλλά δεν είναι ίδια. Αν αρχίσεις να συγκρίνεις διαφορετικά renders, που θα μπει η γραμμή; Πχ αύριο μεθαύριο θα έχει και η AMD supersampling και μπορεί πχ να είναι χειρότερο 5% ποιοτικά αλλά πιο γρήγορο. Θα το μετράμε κι αυτό; Επίσης σε τι ανάλυση; Είναι γνωστό πως το DLSS quality είναι optimized για 4Κ. Σε άλλες αναλύσεις χειροτερεύει.

Ε ναι βρε συ το έχουμε αναλύσει αυτό. Το DLSS αυτή τη στιγμή είναι ένα πολύ καλό compromise μέχρι οι κάρτες να έχουν την απαραίτητη δύναμη να τρέξουν σε native τα πάντα, αν θα καταφέρουν βέβαια να την έχουν ποτέ. Σε σχέση με την πρώτη γενιά έχει βελτιωθεί πολύ και μια χαρά παίζεις και σε χαμηλότερες αναλύσεις από 4Κ. Η απόσταση από το native δεν είναι τόσο μεγάλη που να το καθιστά unplayable. Ναι προφανώς δεν είναι σαν την native γιατί είναι έχει λιγότερα pixels, το γνωρίζουμε αυτό, το έχουμε πει 100 φορές και όποιος λέει το αντίθετο είναι πρασινοφρουρός όσο δεν πάει. Αλλά είναι close enough στο native και αυτό είναι που μετράει τώρα. Μακάρι όταν βγει της AMD να είναι ακόμη καλύτερο και να υιοθετηθεί ευρέως, να φτιάξουν και τον encoder στην επόμενη γενιά μπας και πάω πάλι σε AMD μετά από καμιά 10αριά χρόνια :P

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ακριβώς, ειδικά σε 1080 το DLSS είναι no go.

Μια χαρά είναι το 2.0 σε 1080p Quality εκτός του Control που είναι λίγο κακή η υλοποίηση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality != native. Ναι η αντιληπτή ποιότητα (perceived quality) είναι κοντά στο native αλλά δεν είναι ίδια. Αν αρχίσεις να συγκρίνεις διαφορετικά renders, που θα μπει η γραμμή; Πχ αύριο μεθαύριο θα έχει και η AMD supersampling και μπορεί πχ να είναι χειρότερο 5% ποιοτικά αλλά πιο γρήγορο. Θα το μετράμε κι αυτό; Επίσης σε τι ανάλυση; Είναι γνωστό πως το DLSS quality είναι optimized για 4Κ. Σε άλλες αναλύσεις χειροτερεύει.

Υπάρχουν games που δείχνουν καλύτερα με DLSS, πχ. COD black ops. Έχω ανεβάσει και screenshot, αμα θες τα ξαναανεβάζω. Και δεν το λέω μόνο εγώ, πολλά review sites μιλάνε για increased IQ. Και φαίνεται και με γυμνό μάτι, δηλαδή πχ. έχεις μια σκηνή σε native που στο βάθος η ταμπέλα ή το νέον έχει εντελώς ξεθωριασμένα γραμμάτα και δεν βλέπεις τίποτα, βάζεις DLSS και αποκτάς 20/20 vision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ξερω οτι τα vs πρεπει να γινονται στα ιδια settings, στα raw performances. Απο εκει και περα, αν ενδιαφερουν καποιον games τα οποια υποστηριζουν dlss βλεπει βλεπει αντιστοιχα benchmarks με ενεργοποιημενο dlss και κρινει απο εκει και περα.

Οπως επισης προσπερναω και τα bm με SAM. Λογικα μεχρι αρχες Απριλιου θα εχουμε και τα αποτελεσματα απο rebar οποτε μετα θα τα λαμβανω υποψιν. 

Και εγω με την 3070 πονταρα στο dlss και μεχρι τωρα δεν βγηκα χαμενος. Θα μπει και στο warzone (ηδη πιανω 140+ σε 1440p) οποτε δεν ξερω καν αν θα το χρησιμοποιησω.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Και εγω με την 3070 πονταρα στο dlss και μεχρι τωρα δεν βγηκα χαμενος. Θα μπει και στο warzone (ηδη πιανω 140+ σε 1440p) οποτε δεν ξερω καν αν θα το χρησιμοποιησω.

Γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις; 140 + Χ > 140..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

Μια χαρά είναι το 2.0 σε 1080p Quality εκτός του Control που είναι λίγο κακή η υλοποίηση..

Πρόσφατα είχα την τύχη να το απολαύσω στο cyberbug. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης μου έκανε τσαλιμάκια και με έβαλε να μαντέψω αν είναι on ή off. 3 φορές με ρώτησε 3 φορές το πέτυχα. Και δεν έχω κάνα αετίσιο μάτι, ούτε είμαι ψείρας.... 

Μη λέμε τα ίδια κάθε φορά.

Σαν ιδέα είναι καλή, όταν με το καλό εξελιχθεί και αποτελεί standard feature των παιχνιδιών, και όχι μόνο μιας 20αδες απο την οποία τα 3/4 δεν είναι παιχνίδια της προκοπής, εδώ θα είμαστε να το αποθεώσουμε όλοι μαζί.  

Μέχρι τότε απλά πληρώνουμε για φύκια με μεταξωτές κορδέλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Πρόσφατα είχα την τύχη να το απολαύσω στο cyberbug. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης μου έκανε τσαλιμάκια και με έβαλε να μαντέψω αν είναι on ή off. 3 φορές με ρώτησε 3 φορές το πέτυχα. Και δεν έχω κάνα αετίσιο μάτι, ούτε είμαι ψείρας.... 

Μη λέμε τα ίδια κάθε φορά.

Σαν ιδέα είναι καλή, όταν με το καλό εξελιχθεί και αποτελεί standard feature των παιχνιδιών, και όχι μόνο μιας 20αδες απο την οποία τα 3/4 δεν είναι παιχνίδια της προκοπής, εδώ θα είμαστε να το αποθεώσουμε όλοι μαζί.  

Μέχρι τότε απλά πληρώνουμε για φύκια με μεταξωτές κορδέλες 

Μα δεν είπα ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Είπα ότι δεν είναι uplayable, αυτό..

Υ.Γ. Βέβαια τώρα δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω για το DLSS αφού και οι AMD ίδιες τιμές έχουν :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν είπα ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Είπα ότι δεν είναι uplayable, αυτό..

Υ.Γ. Βέβαια τώρα δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω για το DLSS αφού και οι AMD ίδιες τιμές έχουν :P

Καλά τώρα δεν πληρώνω τίποτα, να μου κοπεί το χέρι. Να τις χαίρονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alexx είπε

Αφήστε και καμία για μας!!!! Δεν είναι για χόρταση !!😋

Έχεις μπει σε σειρά αναμονής? ή περιμένεις κανένα θαύμα να σου φέρει κάρτα? διότι αν δεν ασχοληθείς δεν θα σε παρακαλέσει η εταιρεία να πάρεις κάρτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Έχεις μπει σε σειρά αναμονής? ή περιμένεις κανένα θαύμα να σου φέρει κάρτα? διότι αν δεν ασχοληθείς δεν θα σε παρακαλέσει η εταιρεία να πάρεις κάρτα... 

Έχω κάνει τα πάντα όπως λέει και η διαφήμιση!!!

Επεξ/σία από alexx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω, δεν εχει κανενα drawback για τα competitive games?

Όχι τι drawback να έχει; Ίσα ίσα περισσότερα fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality != native. Ναι η αντιληπτή ποιότητα (perceived quality) είναι κοντά στο native αλλά δεν είναι ίδια. Αν αρχίσεις να συγκρίνεις διαφορετικά renders, που θα μπει η γραμμή; Πχ αύριο μεθαύριο θα έχει και η AMD supersampling και μπορεί πχ να είναι χειρότερο 5% ποιοτικά αλλά πιο γρήγορο. Θα το μετράμε κι αυτό; Επίσης σε τι ανάλυση; Είναι γνωστό πως το DLSS quality είναι optimized για 4Κ. Σε άλλες αναλύσεις χειροτερεύει.

Σορρυ επανέρχομαι. 

Το τραγικό βρίσκεται στο πινακάκι. Άντε πες το DLSS quality είναι χειρότερο από native (σε κάποια παιχνίδια ισχύει, σε άλλα όχι). Το DLSS Q + RT ultra όμως σίγουρα δεν είναι. Και εδώ τι βλέπουμε? Και increased quality, και 15% πάνω το framerate. Νεραιδόσκονη

 

 

 

RT_Control.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Σορρυ επανέρχομαι. 

Το τραγικό βρίσκεται στο πινακάκι. Άντε πες το DLSS quality είναι χειρότερο από native (σε κάποια παιχνίδια ισχύει, σε άλλα όχι). Το DLSS Q + RT ultra όμως σίγουρα δεν είναι. Και εδώ τι βλέπουμε? Και increased quality, και 15% πάνω το framerate. Νεραιδόσκονη

 

 

 

RT_Control.png

Εγώ αναφέρθηκα στο ότι δε μπορείς να κάνεις συγκρίσεις με ανόμοια renders - γιατί αυτό πρότεινε το post το οποίο σχολίαζα. Γιατί αν αρχίσεις να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις, που θα βάλεις το όριο, που θα σταματήσεις να το κάνεις; Αν ήμουν reviewer, δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω στο ίδιο γράφημα DLSS vs no-DLSS, ή RT vs non-RT. Κάποιος μπορεί να θεωρεί πως η απόδοση με DLSS quality ON είναι άμεσα συγκρίσιμη με το native. Ε δεν είναι, τι να κάνουμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...