Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Η συγκεκριμενη ας πουμε? Αξιζει να κτισει καποιος συστημα με αυτη στα 785 ευρω σημερα που την εχει το mysystems? Νομιζω δεν ειναι τοσο κακη η τιμη. Μια ''μικρη'' διαφορα την εχει απο τα 1500 που ζηταν οι υπολοιποι 😂

Πριν 6 μήνες κάρτα αντίστοιχων επιδόσεων κόστιζε 1200€. Βέβαια ήταν τραγικό value but still. Το αν αξίζει εσύ αποφασίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ε στην ουσια 185 ευρω +

και εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το +10-20%(τουλάχιστον) και στα υπόλοιπα parts που παίρνεις από το msystems. Αν το σκεφτείς δεν είναι +185 στην ουσία. Είναι αρκετά παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alexmpl είπε

και εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το +10-20%(τουλάχιστον) και στα υπόλοιπα parts που παίρνεις από το msystems. Αν το σκεφτείς δεν είναι +185 στην ουσία. Είναι αρκετά παραπάνω.

Στη τελικη για να τα λεμε και σωστα κατ' εμε η καλυτερη λυση ever by ever θα ηταν να περιμενω οοοσο παει τη 3060ti που εχω κανει παραγγελια απο αρχες 21 τη κουμπωνω επανω στο υπαρχων συστημα παιζω οσο τραβαει ο 6700k και μεσα '22 τσιμπαω εναν 6000 ryzen και μια ddr5 6,400 MTps παρακαλω ειμαι future proof για τα υπολοιπα τουλαχιστον 5+ χρονια στα σιγουρα για 1440p και αγιος ο Θεος!

Δεν ειμαστε και τοσο μακρυα απ' τη καινουρια γεννια cpu & ddr5 και η επομενη γεννια θα ειναι παραπανω απο overkill σε σχεση με τα τωρινα απ' οτι διαβαζω. Οι τιμες και οι διαθεσιμοτητες δεν ξερω ποσο overkill θα ειναι τοτε! 😂 Το θεμα ειναι ποιος περιμενει......🤔

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στο πιο πρόσφατο DX11 που βρήκα πάντως βλέπω αυτό:

1.jpg.3c6e55a84ebd53ace111371a8cccc796.jpg

και αυτό με τη blower Vega. 🤣 😋

Προφανώς εξαρτάται και από το game. Σε γενικές γραμμές η vega64 ακόμα και η blower είναι λίγο πιο δυνατή κάρτα από την 1080. Αν κάποιος έκανε τεστ όλους τους DX11 τίτλους και όλους τους DX12 τίτλους και έβγαζε μέσο όρο, θα έβλεπες αυτό που λέω ότι η vega τα πάει καλύτερα σε DX12. Τα games που έχουν και τα 2 paths κατά βάση είναι DX11 games και το DX12 είναι απλά patched/afterthought για την game engine, για αυτό βλέπεις και performance regression σε DX12 στη vega64 στο RE3 που makes no sense otherwise.

Επίσης ειδικά για τις vega ισχύει και ότι λόγω αρχιτεκτονικής ήταν αρκετά inefficient οι πρώτοι drivers, και για αυτό στα πρώτα benches που ήταν κατά βάση DX11 την έβλεπες να είναι πίσω από την 1080. Από τότε τρέχει πολύ καλύτερα.

Τέλος το gamegpu αν και πολύ χρήσιμο, δε το γουστάρω για τον απλό λόγο ότι δεν ασχολείται με τα games που τεστάρει και έτσι βγαίνουν εσφαλμένα συμπεράσματα. Παράδειγμα στο Monster Hunter World τεστάρει με max settings τα cpu, που σημαίνει έχει ενεργοποιημένο το volumetric rendering που είναι μια μωβ περίοδος που τανκάρει όλες τις gpu και χαλάει και τα visuals κιόλας. Κανένας άνθρωπος δε παίζει με αυτό ενεργοποιημένο.

Capture.jpg

Αν το κλείσεις υπάρχουν διαφορές (μικρές) ακόμα και με την gtx 1080 μεταξύ 1600,8600k και 3700x που έχουν περάσει από τα χέρια μου στα 1080p. 1440p που παίζω εγώ βέβαια πέφτει ο θάνατος της αλεπούς στον Πασχάλη.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ΜΟΝΟ κονσόλες, το παιχνίδι τελείωσε οριστικά! 

Πάρε και μια τηλεόραση με mini LED που βγαίνουν τώρα και η εμπειρία gaming απογειώνεται με τιμές πέρα για πέρα ανθρώπινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Πλέον ΜΟΝΟ κονσόλες, το παιχνίδι τελείωσε οριστικά! 

Πάρε και μια τηλεόραση με mini LED που βγαίνουν τώρα και η εμπειρία gaming απογειώνεται με τιμές πέρα για πέρα ανθρώπινες.

Έχω ps5 από launch. Υπάρχουν games που θέλω να παίξω για τον έναν ή άλλο λόγο και τα έχω αφήσει στη μέση. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το last guardian που η έκδοση από το ps+ collection είναι παρατημένη και τρέχει ακόμα στα 30 fps. Μετά από μια ώρα σε πιάνει ζαλάδα έτσι όπως είναι και η κάμερα. Πόσο demons souls να παίξω και να κάνω bullying πλέον τους nabs?😁

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Έχω ps5 από launch. Υπάρχουν games που θέλω να παίξω για τον έναν ή άλλο λόγο και τα έχω αφήσει στη μέση. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το last guardian που η έκδοση από το ps+ collection είναι παρατημένη και τρέχει ακόμα στα 30 fps.

Έρχεται το αγαπημένο σου στο PS5.

https://arstechnica.com/gaming/2021/03/denuvo-brings-its-gaming-anti-tampering-technology-to-the-ps5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexmpl είπε

και εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το +10-20%(τουλάχιστον) και στα υπόλοιπα parts που παίρνεις από το msystems. Αν το σκεφτείς δεν είναι +185 στην ουσία. Είναι αρκετά παραπάνω.

Ακόμα κι αν δε θες να πάρεις κομμάτια και να τα στήσεις μόνος σου, μπορείς να πάρεις τον υπόλοιπο υπολογιστή από άλλο κατάστημα και απλά να κουμπώσεις πάνω την κάρτα γραφικών. Είναι το πιο εύκολο κομμάτι του υπολογιστή να μπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pug987 είπε

Ακόμα κι αν δε θες να πάρεις κομμάτια και να τα στήσεις μόνος σου, μπορείς να πάρεις τον υπόλοιπο υπολογιστή από άλλο κατάστημα και απλά να κουμπώσεις πάνω την κάρτα γραφικών. Είναι το πιο εύκολο κομμάτι του υπολογιστή να μπεί.

Η καρτα γραφικων στο msystems πωλειται μονο ως μερος ενος ολοκληρου συστηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σύμφωνοι, για μια περίοδο όμως παίξανε στο 50άρικο.

 

ποτέ δεν παίξανε στο 50αρικο...  Top υλοποίηση 5700xt (Nitro+) με entry level 2070s είχαν πάντα 100+ διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...