Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν ήμουν reviewer, δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω στο ίδιο γράφημα DLSS vs no-DLSS, ή RT vs non-RT. Κάποιος μπορεί να θεωρεί πως η απόδοση με DLSS quality ON είναι άμεσα συγκρίσιμη με το native. Ε δεν είναι, τι να κάνουμε τώρα.

Και πως θα δειξεις σε εναν καταναλωτη τι δινει το dlss σε καποια παιχνιδια, αν δεν συγκρινεις dlss med/high με off? Μετα απο reviews για τις καρτες, πας πχ και ψαχνεις διαφορα στην εικονα στο cyberpunk. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ αναφέρθηκα στο ότι δε μπορείς να κάνεις συγκρίσεις με ανόμοια renders - γιατί αυτό πρότεινε το post το οποίο σχολίαζα. Γιατί αν αρχίσεις να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις, που θα βάλεις το όριο, που θα σταματήσεις να το κάνεις; Αν ήμουν reviewer, δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω στο ίδιο γράφημα DLSS vs no-DLSS, ή RT vs non-RT. Κάποιος μπορεί να θεωρεί πως η απόδοση με DLSS quality ON είναι άμεσα συγκρίσιμη με το native. Ε δεν είναι, τι να κάνουμε τώρα.

Για ακαδημαικού ενδιαφέροντος μετρήσεις, δηλαδή να δούμε το raster της κάθε κάρτας έχεις δίκιο. Με πρακτικά κριτήρια όμως, δηλαδή "ποιά κάρτα να αγοράσω", ασφαλώς και βάζεις μετρήσεις και με DLSS. Ιδίως σε παιχνίδια που το DLSS ανεβάζει το IQ, όπως στο black ops ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Για ακαδημαικού ενδιαφέροντος μετρήσεις, δηλαδή να δούμε το raster της κάθε κάρτας έχεις δίκιο. Με πρακτικά κριτήρια όμως, δηλαδή "ποιά κάρτα να αγοράσω", ασφαλώς και βάζεις μετρήσεις και με DLSS. Ιδίως σε παιχνίδια που το DLSS ανεβάζει το IQ, όπως στο black ops ας πούμε.

Και με DLSS ναι, αλλά ο φίλος πρότεινε οι κάρτες που έχουν DLSS να συγκρίνονται πάντα με το DLSS quality ON και ποτέ με το DLSS off. Δεν είναι το ίδιο.

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Και πως θα δειξεις σε εναν καταναλωτη τι δινει το dlss σε καποια παιχνιδια, αν δεν συγκρινεις dlss med/high με off? Μετα απο reviews για τις καρτες, πας πχ και ψαχνεις διαφορα στην εικονα στο cyberpunk. 

Φυσικά και θα κάνεις και αυτή τη σύγκριση. Αλλά ο φίλος δε ζήτησε αυτό, ζήτησε οι κάρτες που υποστηρίζουν DLSS να συγκρίνονται πάντα και μόνο με αυτό enabled, αν το παιχνίδι το υποστηρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και με DLSS ναι, αλλά ο φίλος πρότεινε οι κάρτες που έχουν DLSS να συγκρίνονται πάντα με το DLSS quality ON και ποτέ με το DLSS off. Δεν είναι το ίδιο.

Εγώ που είμαι nvidia fanboy (μάλλον, δεν ξέρω) βλέπω τα review, καλή ώρα του hwunboxed και αναρωτιέμαι που φτάσαμε με το fanboyliki. Ο τυπάς πχ στο review του cyberpunk προτείνει σαν καλύτερες λύσεις την 6800 και την 5700xt για να παίξεις cyberpunk!!! Δηλαδή στο 1 παιχνίδι που βγάζει μάτια η ξεκαθάρη ανωτερότητα των nvidia καρτών, προτείνει μόνο AMD. Aλλά τι να κάνει και ο καψερός, αφού ξέρει το κοινό που απευθυνέται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

if (priceNVIDIA - priceAMD <= yourPriceThreshold) && (rasterAMD - rasterNVIDIA <= yourRasterThreshold) {

             if (like(DLSS) || like(RT) {

                               buy(NVIDIA);
                }

else {

             buy(AMD);

}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

not bad θα ελεγα δεδομενου οτι τωρα 2κ κανουν μονο gpu και cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

Πως το χώσαν έτσι το τροφοδοτικό οι αθεοφοβοι.....λίγο ακόμα και θα αιωρούταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε να δεις κάτι ευαίσθητα μάτια που τα ενοχλεί το dlss.

Ήθελα να ΄ξερα με τα ίδια μάτια δεν βλέπετε το rt.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

Πως θα το φέρεις από Αμέρικα όμως; Θα έχει τελωνεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και με DLSS ναι, αλλά ο φίλος πρότεινε οι κάρτες που έχουν DLSS να συγκρίνονται πάντα με το DLSS quality ON και ποτέ με το DLSS off. Δεν είναι το ίδιο.

Φυσικά και θα κάνεις και αυτή τη σύγκριση. Αλλά ο φίλος δε ζήτησε αυτό, ζήτησε οι κάρτες που υποστηρίζουν DLSS να συγκρίνονται πάντα και μόνο με αυτό enabled, αν το παιχνίδι το υποστηρίζει. 

Από το ένα άκρο στο άλλο. Ίσως ήμουν λίγο απόλυτος, απ'την άλλη το να βλέπουμε πινακάκια

με δήθεν συγκρίσεις όταν οι μεν κάρτες έχουν τα μισά features κλειστά, εσύ αυτό το θεωρείς

αντιπροσωπευτική σύγκριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Έχεις μπει σε σειρά αναμονής? ή περιμένεις κανένα θαύμα να σου φέρει κάρτα? διότι αν δεν ασχοληθείς δεν θα σε παρακαλέσει η εταιρεία να πάρεις κάρτα... 

Υπάρχει κανένα κατάστημα που να κρατάει σειρά και να χει λογικές τιμές, να μπούμε; 

Για την ώρα μόνο στην EVGA έχω κάνει subscribe τον Γενάρη και αυτοί είναι ακόμα στον Σεπτέμβρη στο queue τους.

Κατά τ' άλλα refresh PartAlert μπας και προλάβουμε να αρπάξουμε καμία από τα bots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, masteripper είπε

1200 ευρώ πάνω όμως, το τελωνείο παίζει να είναι πιο φθηνό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...