Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πως θα το φέρεις από Αμέρικα όμως; Θα έχει τελωνεία..

στο αμερικα ειμαι ...και αν το παρω μου κανει εκπτωση 15% εξτρα ..περιπου 2500 ..απλα εχει γρατσουνιές ..δεν ξερω αν ειναι στοκ η μεταχειρισμένο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναρωτιέμαι κάποια πράγματα

1. Πως τελικά κάποια κομμάτια βγαίνουν σε κανονική τιμή στο Amazon...και γιατί

2. Πως κάποιοι αγοράζουν πριν τα bot καθώς ο κώδικας τουλάχιστον σαν φιλοσοφία που έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά είναι απλός και "Κάθετος" ...δηλαδή το βρήκε... το πήρε..λογικά ο χρόνος εκτέλεσης είναι οι χρόνοι απόκρισης του προγράμματος (ms) και οι χρόνοι απόκρισης Amazon (1-2 sec)

Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, masteripper είπε

Αναρωτιέμαι κάποια πράγματα

1. Πως τελικά κάποια κομμάτια βγαίνουν σε κανονική τιμή στο Amazon...και γιατί

Αν κατάλαβα καλά ποια κομμάτια εννοείς, αυτά προσφέρονται από το amazon warehouse και είναι συνήθως open box, ελαφρά χτυπημένα ή με χτυπημένες συσκευασίες. Υπάρχουν βέβαια και αυτά από το amazon US, άλλα δεν στέλνονται σε χώρες πέρα από αυτής που είναι το σαιτ, πχ στο .de είναι μόνο για Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgosmcg είπε

Αν κατάλαβα καλά ποια κομμάτια εννοείς, αυτά προσφέρονται από το amazon warehouse και είναι συνήθως open box, ελαφρά χτυπημένα ή με χτυπημένες συσκευασίες. Υπάρχουν βέβαια και αυτά από το amazon US, άλλα δεν στέλνονται σε χώρες πέρα από αυτής που είναι το σαιτ, πχ στο .de είναι μόνο για Γερμανία.

Εννοώ αυτά που κυνηγαει όλος ο κόσμος στο Part alert...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Εννοώ αυτά που κυνηγαει όλος ο κόσμος στο Part alert...

Στο λέω εκ πείρας, γιατί και εγώ από Partalert και amazon πήρα, το amazon πια στην καλύτερη άντε να είναι 100 ευρώ κάτω από όλους τους υπόλοιπους. Για 3070 πχ, το 700αρη-800αρη πλέον είναι standard, μέχρι και εκεί, για new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosmcg είπε

Στο λέω εκ πείρας, γιατί και εγώ από Partalert και amazon πήρα, το amazon πια στην καλύτερη άντε να είναι 100 ευρώ κάτω από όλους τους υπόλοιπους. Για 3070 πχ, το 700αρη-800αρη πλέον είναι standard, μέχρι και εκεί, για new.

Μάλλον δεν το έθεσα καλά...

Βλέπω π.χ στο part alert μια προσφορά στο Amazon.es για 3070 στα 680€...οκ...δεν υπάρχει περίπτωση τώρα όπως μιλάμε να την προλάβω αλλά...αν πατήσω θα μου πεί ....Μη Διαθέσιμη και σκρολλάροντας θα δω τις προτάσεις σε κανονική τιμή

1300-1500€

και ερωτώ αυτήν την αρχική στα 680 όντως καταρχήν υπήρχε και αν ναι ποιος την πούλησε σε κανονική τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Μάλλον δεν το έθεσα καλά...

Βλέπω π.χ στο part alert μια προσφορά στο Amazon.es για 3070 στα 680€...οκ...δεν υπάρχει περίπτωση τώρα όπως μιλάμε να την προλάβω αλλά...αν πατήσω θα μου πεί ....Μη Διαθέσιμη και σκρολλάροντας θα δω τις προτάσεις σε κανονική τιμή

1300-1500€

και ερωτώ αυτήν την αρχική στα 680 όντως καταρχήν υπήρχε και αν ναι ποιος την πούλησε σε κανονική τιμή ?

Οι κάρτες που έχει το PartAlert new (όχι used) σε σχετικά normal τιμή πωλούνται από το ίδιο το Amazon και όχι από κάποιον τρίτο μέσω Amazon. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει καμία, ακόμα κι αν έχω πατήσει στα 5 second απ' όταν εμφανίστηκε το tweet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, pug987 είπε

Οι κάρτες που έχει το PartAlert new (όχι used) σε σχετικά normal τιμή πωλούνται από το ίδιο το Amazon και όχι από κάποιον τρίτο μέσω Amazon. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει καμία, ακόμα κι αν έχω πατήσει στα 5 second απ' όταν εμφανίστηκε το tweet.

Άρα θες να μου πεις ότι όταν πουλάει κατευθείαν το Amazon έχει αυτή την τιμή γιατί έχει κάποια συμφωνία π.χ με την MSI ?

Παρεπιμπτόντως αν όντως δουλεύουν όλοι με τα botακια όταν έχει εμφανιστεί σε σένα το tweet έχει ήδη πουληθεί...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Μάλλον δεν το έθεσα καλά...

Βλέπω π.χ στο part alert μια προσφορά στο Amazon.es για 3070 στα 680€...οκ...δεν υπάρχει περίπτωση τώρα όπως μιλάμε να την προλάβω αλλά...αν πατήσω θα μου πεί ....Μη Διαθέσιμη και σκρολλάροντας θα δω τις προτάσεις σε κανονική τιμή

1300-1500€

και ερωτώ αυτήν την αρχική στα 680 όντως καταρχήν υπήρχε και αν ναι ποιος την πούλησε σε κανονική τιμή ?

Ίσως εγώ δεν σε κατάλαβα καλά. Τέλος πάντων, οι ειδοποιήσεις του partalert έχουν μια μικρή καθυστέρηση, το σύστημα του amazon είναι επίσης ήδη αργό, όποτε σε συνδυασμο των δυο, όταν θα μπεις σπάνια να προλάβεις να φτάσεις ως το checkout. Αυτές που είναι στην κανονική τιμή πωλούνται από Amazon EU Sarl, οι υπόλοιπες είναι από τρίτους και κάποιες φόρες μπορεί να είναι scam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, giorgosmcg είπε

Ίσως εγώ δεν σε κατάλαβα καλά. Τέλος πάντων, οι ειδοποιήσεις του partalert έχουν μια μικρή καθυστέρηση, το σύστημα του amazon είναι επίσης ήδη αργό, όποτε σε συνδυασμο των δυο, όταν θα μπεις σπάνια να προλάβεις να φτάσεις ως το checkout. Αυτές που είναι στην κανονική τιμή πωλούνται από Amazon EU Sarl, οι υπόλοιπες είναι από τρίτους και κάποιες φόρες μπορεί να είναι scam.

Άρα όντως το Amazon Υποθέτω για διαφημιστικούς λόγους τσιμπάει κάποιες με το σταγονόμετρο απο τους AIBs και τα σπρώχνει σε νορμαλ τιμές .

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, masteripper είπε

Άρα όντως το Amazon Υποθέτω για διαφημιστικούς λόγους τσιμπάει κάποιες με το σταγονόμετρο απο τους AIBs και τα σπρώχνει σε νορμαλ τιμές .

Πιθανώς, να είναι έτσι και το μοντέλο του αμαζον και να πηγαίνει για κέρδος μεσώ πώλησης μεγάλων ποσοτήτων και όχι μέσω μεγάλων τιμών, το οποίο στέκει αν σκεφτείς ότι κάτι βγάζει από στοκ καρτών καθημερινώς, σε σχέση με τα λοιπά καταστήματα, που βγάζουν περίπου μια φορά σε κάθε βδομάδα.

Υ.Γ. πιθανώς να έχει και καλύτερη μεταχείριση από AIB, λόγω των παραπάνω, και να λαμβάνει πιο συχνά κάρτες.

Επεξ/σία από giorgosmcg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ που είμαι nvidia fanboy (μάλλον, δεν ξέρω) βλέπω τα review, καλή ώρα του hwunboxed και αναρωτιέμαι που φτάσαμε με το fanboyliki. Ο τυπάς πχ στο review του cyberpunk προτείνει σαν καλύτερες λύσεις την 6800 και την 5700xt για να παίξεις cyberpunk!!! Δηλαδή στο 1 παιχνίδι που βγάζει μάτια η ξεκαθάρη ανωτερότητα των nvidia καρτών, προτείνει μόνο AMD. Aλλά τι να κάνει και ο καψερός, αφού ξέρει το κοινό που απευθυνέται. 

Διάβασες λάθος το review. Έκανε ξεχωριστό video για RT. Εσύ είδες το video χωρίς RT και, ενώ έλεγε σε αυτό το video πως θα έχει άλλο επόμενο review για RT, εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι προτείνει AMD. Πρότεινε AMD για raster. Για RT μπορείς να δεις το άλλο video για το τι πρότεινε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Διάβασες λάθος το review. Έκανε ξεχωριστό video για RT. Εσύ είδες το video χωρίς RT και, ενώ έλεγε σε αυτό το video πως θα έχει άλλο επόμενο review για RT, εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι προτείνει AMD. Πρότεινε AMD για raster. Για RT μπορείς να δεις το άλλο video για το τι πρότεινε. 

Mε συγχωρείς αλλά αυτό που λές είναι αστείο. Τι θα πεί πρότεινε AMD για raster. 

The RX 6800 also beats the RTX 3070 by a 9% margin and although it does cost 16% more at MSRP, that’s still a good result in an Nvidia sponsored title. 


Δες τι γράφει. Δηλαδή έχει χειρότερο price to performance ακόμα και με σκέτο ράστερ (!!!), δεν έχει RT και DLSS, αλλά είναι καλό απότελεσμα για nvidia sponsored title. Που τα features για τα οποία είναι sponsored, τα έχει κλειστά, αλλά παρολαυτά το αναφέρει το sponsored στα αποτελέσματα που δεν επηρεάζονται από τον sponsora. Εμένα μου κάνει για αναίσχυντο. Σκέψου να το έγραφε αυτό για nvidia κάρτα. "Η 3090 είναι 80% πιο ακριβή από την 6800xt αλλα αποδίδει 6% παραπάνω άρα είναι καλό αποτέλεσμα". Θα πηδηχτώ απτό παράθυρο :P 

E στο video με RT προφανώς θα προτείνει nvidia, τι άλλο να προτείνει δηλαδή, αφού μόνο οι nvidia το τρέχουν. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

if (priceNVIDIA - priceAMD <= yourPriceThreshold) && (rasterAMD - rasterNVIDIA <= yourRasterThreshold) {

             if (like(DLSS) || like(RT) {

                               buy(NVIDIA);
                }

else {

             buy(AMD);

}

C++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...