Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

ASUS and Gigabyte confirm GeForce RTX 3070Ti 16GB graphics cards

3080/3080Ti με 12GB και η 3070Ti θα βγαίνει και με 16GB..Ελπίζω τα καραγκιοζιλίκια με την VRAM να τελειώσουν στην επόμενη γενιά γιατί το πήδηξε και ψόφησε σ' αυτή.

Για να τελειώσουν τα "καραγκιοζιλίκια" όπως τα λες, θα πρέπει το XX102 να το δίνει με 256bit memory bus ή με 20+ VRAM. To 256bit δε νομίζω να γίνει εκτός αν πάει σε λύσεις caching όπως η AMD, που όμως είδαμε ότι δεν κάνουν scale σε υψηλότερες αναλύσεις. 512bit bus αποκλείεται, άρα είτε 12 με 384bit bus είτε 20 με 320bit. Το λογικό είναι 16 για XX104, 20 και 24 για XX102, αλλά κάτι τέτοιο θα έχει και κόστος στην τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπήκα και εγώ στο club RTX 3080 ti 

https://www.e-arena.gr/hardware/colorful-geforce-rtx-3080-ti-12gb-igame-vulcan-oc-v-review/

Περιμένω το νέο PSU την Τρίτη ή Τετάρτη για να μπορώ να κάνω και benchmarks χωρίς να έχω πυροσβεστήρα από κοντά xD

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, comfuzio said:

Καλησπέρα, μπήκα και εγώ στο club RTX 3080 ti 

https://www.e-arena.gr/hardware/colorful-geforce-rtx-3080-ti-12gb-igame-vulcan-oc-v-review/

Περιμένω το νέο PSU την Τρίτη ή Τετάρτη για να μπορώ να κάνω και benchmarks χωρίς να έχω πυροσβεστήρα από κοντά xD

Καλορίζικη! Περιμένω τα test και πως θα την ''κουμαντάρει'' ο AMD Ryzen 3900x! Μπορεί να είναι θηρίο αλλά μ' αρέσει η σχεδίαση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, aetos1988 said:

Καλορίζικη! Περιμένω τα test και πως θα την ''κουμαντάρει'' ο AMD Ryzen 3900x! Μπορεί να είναι θηρίο αλλά μ' αρέσει η σχεδίαση της. 

Ευχαριστώ!

Είναι πολύ ωραία καρτά, η οθόνη της τα cπάει!
Λέω να πουλήσω τον 3900x και να πάω σε 5900x, αξίζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/1/2022 at 7:02 ΜΜ, ioannis__ said:

Απλά το DLDSR είναι για render σε υψηλότερη ανάλυση από το monitor. Αν βάλουν και factors μικρότερα του 1 θα έχουμε DLSS παντού. Να δούμε αν το κάνουν εκτός αν παίζει κάποιο τεχνικό θέμα και δεν γίνεται.

Y.Γ. Ή και όχι τώρα που το σκέφτομαι. Το ένα είναι upscaling και το άλλο downscaling. Το DLDSR είναι αν έχεις άπλα στο gpu power. Ίσως δεν γίνεται να βάλουν factors μικρότερα του 1 ώστε να δουλεύει σαν DLSS γιατί χρειάζεται και motion vectors από τα games. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί globally από τον driver.

Εκείνο που χρειαζόμαστε πραγματικά είναι DLSS με ρυθμιζόμενο render resolution όπως στο Control.

Ας υποθέσουμε ότι έχεις 1080p monitor και φτιάχνεις μια custom ανάλυση 2560*1440p. Με σκοπό να τρέξεις DLSS balanced και να έχεις(σε downscaled 1080p από 1440p) ανώτερη ποιότητα από 1080p native με DLSS Quality. Γιατί σε 1440p με DLSS balanced το render resolution είναι λίγο μεγαλύτερο από του 1080p με DLSS quality.

Δυστυχώς έτσι τρως θολούρα και αλλοίωση του UI, γιατί το downsampling 1440p-->1080p πάσχει. Aφού το 1440p δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 1080p. Μόνο η αρχική λύση μειώνει τα motion artifacts χωρίς άλλες παρενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το παλιό DSR ναι ήθελες ακέραιο πολλαπλάσιο, αλλά με το DLDSR χρησιμοποιώ 1440p ή 1620p σε 1080p downscale και δεν βλέπω θολούρα..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, comfuzio said:

Ευχαριστώ!

Είναι πολύ ωραία καρτά, η οθόνη της τα cπάει!
Λέω να πουλήσω τον 3900x και να πάω σε 5900x, αξίζει;

Εγώ από 3100 τώρα που περιμένω 3070 έλεγα να πάω σε 5800x/5900x αλλά θα περιμένω τον 5800x3d (είτε για να δω πως τα πάει αυτός είτε μπας και πέσουν λίγο τα άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...