Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση προωθεί το "δικαίωμα στην επισκευή" μέσω φιλόδοξων κανόνων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου μου φαίνεται.

αυτός που θέλει και μπορεί θα κάνει την επισκευή θα την κάνει και χωρίς την βοήθεια του κατασκευαστή , αυτό όμως προϋποθέτει εμπειρία και πολύ εξοικείωση με το αντικείμενο.

εσύ ο χομπιστας και ο καταναλωτής που θέλει να το φτιάξει μόνος του για τον α-β λόγο και άπλα ξέρει 5 βασικά πράγματα  γιατί να μην μπορεί? γιατί να μην έχεις το service manual  ελεύθερο προς ανάγνωση και μια πλακέτα χωρίς anti-repair design?

όσο για τα 16χρονα έχουν πολύ παραπάνω μυαλό απ όσο νομίζεις και σε σχέση με την ηλικία τους και την εμπειρία πάνω σε τέτοιες δουλείες τα πάνε μια χαρά. βλέπω 2 ανιψάκια μου που έχουν την θέληση για μάθηση τους αρέσει να ανακαλύπτουν το γιατί και το πως. και όχι μην συγκρίσεις τους επαγγελματίες με τα παιδιά αυτά, λογικό είναι να κάνουν κάποιο λάθος. όπως λάθη κάνουν και οι τεχνικοί και φαίνεται και με μια απλή αναζήτηση τέτοιων θεμάτων μέσα στο insomnia.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μένει να διαβάσουμε το τελικό πλαίσιο και κανονισμό, και ειδικά τις λεπτομέρειες.

Υπάρχει, για παράδειγμα, ένα πολύ βασικό ερώτημα.

Ακόμα κι αν είναι επισκευάσιμο κάτι σε όρους τεχνικούς, είναι επισκευάσιμο αν είναι απαγορευτικό το κόστος ως ποσοστό της αξίας της μεταχειρισμένης συσκευής; Συμφέρει τον καταναλωτή να αγοράσει καινούρια από το να επισκευάσει την παλιά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή κίνηση άσχετα με τις τεχνικές γνώσεις που διαθέτει ο καθένας.Σε ενα προιόν που το έχεις πληρώσει και σου ανήκει,θα πρέπει να έχεις απεριόριστη πρόσβαση σε ολα τα μέρη του με κοινά εργαλεία 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν είναι καθόλου χαζομάρες, δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ψυκτικός αλλά το κλιματιστικό ντουλάπα που κόστισε 2κ και ο τεχνικός ζητούσε 600ευρώ για να αλλάξει την πλακέτα που "κάηκε" το 4 έτος το επισκεύασα μόνος μου με κόστος κάτω του ευρώ αλλάζοντας μερικούς πυκνωτές, λίγο έρευνα στο ίντερνετ, μερικές βασικές γνώσεις πάνω στην φυσική και κυριολεκτικά άπειρες συσκευές που καταλήγουν σκουπίδια μπορούν να επισκευαστούν.

Πλέον τα ηλεκτρονικά έχουν γίνει χόμπι, έχω επισκευάσει 4 οθόνες για pc (όλες τους είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, καμένους πυκνωτές στο power board) μία μητρική πλακέτα (πάλι πυκνωτές) και άπειρα ηλεκτρονικές συσκευές με μικροβλάβες (χαλασμένους διακόπτες κτλ).

Αυτό που συμβαίνει σήμερα με τα ηλεκτρονικά έχει παραγίνει, κόλλες, πρεσαρίσματα, παράξενες βίδες, κλειδώματα σε περίπτωση αλλαγής (βλέπε macbooks). Σύντομα θα αγοράζεις λάπτοπ, θα πεθαίνει ο SSD στα 3-4 χρόνια και θα πρέπει να το πετάξεις γιατί απλά θα είναι κολλημένος, το ίδιο και η ραμ και κάθε μέρος. Αυτό πρέπει να τελειώσει.
 

Εν μέρη έχει δίκαιο, αλλά όπως απάντησα και στον φίλο πιο πάνω εσένα που πιάνουν τα χέρια σου και είσαι χομπίστας δεν σε εμπόδισε κάτι να κάνεις την δουλειά. Και φυσικά έχει παραγίνει το κακό σε σημείο να ζορίζονται και οι ίδιοι οι τεχνικοί που δεν είναι της αντιπροσωπείας αλλά η λύση δεν είναι να βάλουμε μια απλή ίσια βίδα σε κάθε συσκευή για να είναι έυκολα προσβάσιμη. Τι θα βοηθήσει αυτό τον απλό κόσμο; Τον  κόσμο κατ εμε θα τον βοηθήσει το να είναι οι συσκευές επισκευάσιμες και να σταματήσει η καραμέλα της ¨πλακέτας¨ σε αυτο συμφωνώ απόλυτα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Δεν μιλαμε μονο για DIY. μια συσκευή που ειναι unibody, chips soldered στην mb, μπαταρια κολλημενη στο σασι κτλ, ειναι δύσκολο (η πανακριβο) να επισξευαστουν και σε επαγγελματια.

καλα ειναι να εχουμε την δυνατοτητα συντηρησης και αντικαταστασης εξαρτηματων, ειτε το χεις με DIY , ειτε το πας για service. 

Αν εσυ τωρα φοβασαι να ανοιξεις την συσκευή σου, ή βαριεσαι να το ψάξεις, πηγαινε το σε εξειδικευμένο service. Πάλι κερδισμενος θα βγεις, αν δεν χρειαστει να γυρισεις την συσκευή για ολική αντικατασταση

Ετσι είναι , φασόν βγαίνουν ολα απο την μηχανή με smd υλικα. Αντε και έχεις πρόσβαση. Τι θα κάνεις μετά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Άμα το κάνουν και στην Apple αυτό, βλέπω να βαράει κανόνι..

Που 8/10 περιπτώσεις δεν αξίζει καν η επισκευή τους, και στις 2 περιπτωσεις που αξιζει, σου βγαζουν την ψυχη αναπωδα. Ασε που οι οθονες απο τα macbook "σπανε" απο μονες τους μερικους μηνες αφου το αγοράσεις.. - ετσι , δια μαγειας.

Καλό είναι να γνωρίζει ο κόσμος απο πριν τι παίρνει για να μην νομίζει κιολας οτι σκάς το χιλιάρικο και παίρνεις ποιότητα..

Κανόνι λίγο δύσκολο, απλά ανεβάζει τις – ήδη υψηλές – τιμές των προϊόντων της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν προσθέσουν κινητά τηλέφωνα - tablet - σταθερούς υπολογιστές - φορητούς υπολογιστές 

τότε κάτι θα έχουν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου μου φαίνεται.

Μια χαρά ξεκάθαρα τα έχω

17 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

αυτός που θέλει και μπορεί θα κάνει την επισκευή θα την κάνει και χωρίς την βοήθεια του κατασκευαστή , αυτό όμως προϋποθέτει εμπειρία και πολύ εξοικείωση με το αντικείμενο.

Συμφωνω, θα την κάνει έτσι κι αλλιως οπότε κομπλε

εσύ ο χομπιστας και ο καταναλωτής που θέλει να το φτιάξει μόνος του για τον α-β λόγο και άπλα ξέρει 5 βασικά πράγματα  γιατί να μην μπορεί? γιατί να μην έχεις το service manual  ελεύθερο προς ανάγνωση και μια πλακέτα χωρίς anti-repair design?

Service manual έπαιρνες μαζί με την  τηλεόραση την δεκαετια του 80 , και? την έφτιαχνε κανείς στο σπίτι; Εξήγησε μου λίγο τι θεωρείς anti repair design? 

όσο για τα 16χρονα έχουν πολύ παραπάνω μυαλό απ όσο νομίζεις και σε σχέση με την ηλικία τους και την εμπειρία πάνω σε τέτοιες δουλείες τα πάνε μια χαρά. βλέπω 2 ανιψάκια μου που έχουν την θέληση για μάθηση τους αρέσει να ανακαλύπτουν το γιατί και το πως. και όχι μην συγκρίσεις τους επαγγελματίες με τα παιδιά αυτά, λογικό είναι να κάνουν κάποιο λάθος. όπως λάθη κάνουν και οι τεχνικοί και φαίνεται και με μια απλή αναζήτηση τέτοιων θεμάτων μέσα στο insomnia.

Μια χαρά μυαλό έχουν τα 16χρονα όπως και όλος ο κόσμος αλλά απο την εμπειρία μου βλέπω οτι τελικά η βλάβη θα φτάσει χειρότερη στον τεχνικό αν μπει χέρι ανιψιου πιο μπροστα

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν είναι καθόλου χαζομάρες, δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ψυκτικός αλλά το κλιματιστικό ντουλάπα που κόστισε 2κ και ο τεχνικός ζητούσε 600ευρώ για να αλλάξει την πλακέτα που "κάηκε" το 4 έτος το επισκεύασα μόνος μου με κόστος κάτω του ευρώ αλλάζοντας μερικούς πυκνωτές, λίγο έρευνα στο ίντερνετ, μερικές βασικές γνώσεις πάνω στην φυσική και κυριολεκτικά άπειρες συσκευές που καταλήγουν σκουπίδια μπορούν να επισκευαστούν.

Πλέον τα ηλεκτρονικά έχουν γίνει χόμπι, έχω επισκευάσει 4 οθόνες για pc (όλες τους είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, καμένους πυκνωτές στο power board) μία μητρική πλακέτα (πάλι πυκνωτές) και άπειρα ηλεκτρονικές συσκευές με μικροβλάβες (χαλασμένους διακόπτες κτλ).

Αυτό που συμβαίνει σήμερα με τα ηλεκτρονικά έχει παραγίνει, κόλλες, πρεσαρίσματα, παράξενες βίδες, κλειδώματα σε περίπτωση αλλαγής (βλέπε macbooks). Σύντομα θα αγοράζεις λάπτοπ, θα πεθαίνει ο SSD στα 3-4 χρόνια και θα πρέπει να το πετάξεις γιατί απλά θα είναι κολλημένος, το ίδιο και η ραμ και κάθε μέρος. Αυτό πρέπει να τελειώσει.
 

Τη συγκεκριμένη προσπάθεια της ΕΕ την θεωρώ εξαιρετική και τρομερά οικολογική. Ομοίως με εσένα φίλε μου, με κάμποσα εργαλεία στην αποθήκη, έχω επισκευάσει άπειρες συσκευές (όπως οθόνες με τους πυκνωτές που αναγράφεις, ενισχυτές, απλές ψυχρές κολλήσεις σε πλακέτες, κ.τ.λ.).

Άκου λοιπόν μια ιστορία. Έχει ξεφλουδίσει η μεταλλική επίστρωση του χερουλιού της πόρτας του οδηγού σε opel insignia. Παραγγέλνω ένα από ebay και ανοίγω τον νταμπλά της πόρτας να το αλλάξω. Έπαθα ΣΟΚ! Η βάση του χερουλιού είναι τοποθετημένη στον νταμπλά με λιωμένα πλαστικά "περτσίνια"!!!!! Δεν μπορεί να αλλαχθεί και πρέπει να αλλάξεις ΟΛΟ τον νταμπλά της πόρτας!! Πάμε καλά;;;;;;; Βλάβη που είχα φτιάξει στο hyundai accent 2 φορές με κόστος 8 € κάθε φορά. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ! Δεν υπάρχει περίπτωση να τον αλλάξω όλο, θα κάνω πατέντα, αλλά γιατί;;;;; Γιατί τόση εμμονή με την αλλαγή ολόκληρων μερών των συσκευών ή και πέταμα σε μικρότερες συσκευές; Η εμμονή στο ακατάσχετο κέρδος με την πώληση τέτοιων συσκευών πρέπει να σταματήσει. 

Επίσης το iphone 4 το έκανα βίδες σε λιγότερο από 5 λεπτά. Το samsung galaxy s6 που έχω τώρα τρομάζω στην ιδέα να το ανοίξω για να αλλάξω το dock station από κάτω που έχει χαλάσει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν απο περιβαλλοντικά φιλικό, είναι και ηθικό. Εχουμε συνηθίσει στο "χάλα - πέτα" και τον καταναλωτισμό με κατώτερης ποιότητας προϊόντα.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κίνηση λοιπον, νομιζα οτι δε θα συνέβαινε ποτέ κάτι τέτοιο. Faith in humanity restored.

*Να επισημανθεί οτι προφανώς δε θα ανοίξει ο καθε ασχετος τη συσκευη , αλλα θα υπαρχει απευθυνση σε τεχνικό. Τι θα κανουν αυτοι, κλεφτες θα γίνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα νεα και προς τη σωστη κατευθυνση, αλλα με 2 επιφυλαξεις/ προϋποθεσεις:

1. Να μην ακυρωνεται η εγγυηση του κατασκευαστη, αφου ανοιχθει η συσκευη.

2. Να υπαρχουν οι σωστες προειδοποιησεις στα manuals, πχ απο λαθος/ανεπαρκη γειωση του χρηστη μπορει καποιος να καψει ολοκληρωμενα κατα λαθος απο στατικο ηλεκτρισμο, ή σε καποια κυκλωματα  (πχ λαμπατους ενισχυτες κιθαρας κτλ) ακομα και εκτος ρευματος, ειναι επικινδυνα τα πραγματα για καποιον που δεν εχει γνωσεις & εμπειρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν είναι καθόλου χαζομάρες, δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ψυκτικός αλλά το κλιματιστικό ντουλάπα που κόστισε 2κ και ο τεχνικός ζητούσε 600ευρώ για να αλλάξει την πλακέτα που "κάηκε" το 4 έτος το επισκεύασα μόνος μου με κόστος κάτω του ευρώ αλλάζοντας μερικούς πυκνωτές, λίγο έρευνα στο ίντερνετ, μερικές βασικές γνώσεις πάνω στην φυσική και κυριολεκτικά άπειρες συσκευές που καταλήγουν σκουπίδια μπορούν να επισκευαστούν.

Πλέον τα ηλεκτρονικά έχουν γίνει χόμπι, έχω επισκευάσει 4 οθόνες για pc (όλες τους είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, καμένους πυκνωτές στο power board) μία μητρική πλακέτα (πάλι πυκνωτές) και άπειρα ηλεκτρονικές συσκευές με μικροβλάβες (χαλασμένους διακόπτες κτλ).

Αυτό που συμβαίνει σήμερα με τα ηλεκτρονικά έχει παραγίνει, κόλλες, πρεσαρίσματα, παράξενες βίδες, κλειδώματα σε περίπτωση αλλαγής (βλέπε macbooks). Σύντομα θα αγοράζεις λάπτοπ, θα πεθαίνει ο SSD στα 3-4 χρόνια και θα πρέπει να το πετάξεις γιατί απλά θα είναι κολλημένος, το ίδιο και η ραμ και κάθε μέρος. Αυτό πρέπει να τελειώσει.
 

και πολύ καλά έκανες και τα επισκεύασες ολα αυτά. Αλλά ο τεχνικός που λες αν δεν ήταν της αντιπροσωπείας, οπότε και πρέπει να πάει by the book και να πει για αλλαγή πλακέτας, μάλλον ήθελε να σε δαγκώσει. Και ξέρεις τι θα έκανε και αυτος? Θα την έδινε σε έναν ηλεκτρονικο να αλλάξει πυκνωτές με ενα 20αρικο😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν θα δουλεψει.

εγω πιστευω πρέπει να εισάγουν ένα νέο αυτοκόλλητο στις συσκευές απο εναν ευρωπαικό φορέα πιστοποίησης που θα δηλώνει ο κατασκευαστής το κόστος της συσκευής σε ανταλλακτικά με την υποχρέωση να έχει τις ίδιες τιμές για χ έτη. αν δεν παρέχει ανταλλακτικά να παιρνει την χαμηλότερη διάκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...