Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση προωθεί το "δικαίωμα στην επισκευή" μέσω φιλόδοξων κανόνων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσα χρόνια μας έχουν ζαλίσει με την πράσινη ανάπτυξη ενώ όλες οι εταιρείες κατασκευάζουν συσκευές με ημερομηνία λήξης και καταλήγουν στα σκουπίδια.Η επαναχρησιμοποίηση και επισκευή των συσκευών είναι καλύτερη λύση.

Προφανώς και υπάρχουν πλακέτες που δεν επισκευάζονται πλέον λόγω πολυπλοκότητας, αλλά είναι τραγικό να βλέπεις π.χ μνήμες κολλημένες πάνω στην μητρική πλακέτα ή και ενσωματωμένα τροφοδοτικά και γενικά πολλές εταιρείες προσπαθούν να βάλουν εμπόδια στην επισκευή των συσκευών.

10 ώρες πριν, ΝικήταςΤ είπε

Επειδή λοιπόν πιάνουν τα χέρια μου αρκετά, για όλους τους φίλους που το σκέφτονται να ασχοληθούν με επισκευές, κ.τ.λ., να πω ότι το 2020 άρχισα να καταγράφω λεπτομερώς τις εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτα, υπολογιστές κ.τ.λ. και να βάζω δίπλα το κόστος που θα έπαιρνε ένας (οικονομικός) μάστορας για να κάνει την εργασία. Ξέρετε τι ποσό κατέληξε στο τέλος της χρονιάς ότι γλίτωσα; 4.605 € μόνο για την εργασία, εξαιρουμένων των ανταλλακτικών που θα πλήρωνα ούτως ή άλλως.

Όσον αφορά τα βιντεάκια στο utube που ανέφερε ένας άλλος φίλος υποτιμητικά, προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ, καθώς υπάρχει πληθώρα λεπτομερών βίντεο για κάθε εργασία. π.χ. Τα service στα οχήματα της οικογένειας τα κάνω μόνος μου (λάδια, βαλβολίνες, φίλτρα, μπουζί, μπουζοκαλώδια, πολλαπλασιαστές, αντλία συμπλέκτη, πλύσιμο λεπτομερές και πάει λέγοντας....)

Οπότε φίλοι μου μην φοβάστε να βάλετε χέρι, μόνο να είστε προσεκτικοί με τα εργαλεία και να τηρείτε την ασφάλεια κάθε φορά, βάζοντας πάνω από όλα τη λογική. π.χ. δεν αλλάζεις μια πρίζα αν δεν έχεις κλείσει πρώτα το γενικό, κ.τλ. 

Γλίτωσες 4600 ευρω, αλλά έχασες και εκατοντάδες εργατώρες για επιδιορθώνεις και να βλέπεις youtube videos και έδωσες και ένα αρκετά χρήματα σε εργαλεία.

Προφανώς και καλά κάνεις αφού σε αρέσει ως χόμπι, αλλά ο χρόνος που καταναλώνεις, είτε εσύ είτε ένας επαγγελματίας έχει και αυτός μια αξία.

Επίσης, κάποιοι άλλοι που θα ακολουθήσουν την δική σου μέθοδο, μπορεί να κάψουν πλακέτες ή να χαλάσουν το αυτοκίνητό τους λόγω άγνοιας, οπότε τελικά να καταλήξουν να χρεωθούν περισσότερα λόγω ζημιάς.

Δεν είναι η επιδιόρθωση κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι. Αλλος έχει ταλέντο π.χ στην κομμωτική, άλλος στη μαγειρική άλλος στις επισκευές. Και αυτός που ξέρει να κουρεύει γλιτώνει πολλά χρήματα και αυτός που ξέρει να μαγειρεύει.

Προφανώς όμως δεν γίνεται να ξεκινάς το πρωί για τη δουλειά, μετά να γυρνάς να μαγειρεύεις, να πλένεις, να κουρεύεις, να ασχολείσαι με οικογένεια/φίλους και να επισκευάζεις υπολογιστές, να φτιάχνεις τα υδραυλικά σου και το αυτοκίνητο γιατί όπως ανέφερα και πιο πάνω και ο χρόνος που καταναλώνεις έχει αξία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mples είπε

Εισαι λαθος το γιουτιουμπ μας εχει σωσει εχω φτιαξει απιστευτα πραγματα που ουτε στα ονειρα μου δεν θα τολμουσα

Το ξέρεις το ανέκδοτο που λέει....και εγω τόσα χρόνια βλέπω να παίζουν μπουζούκι αλλά μπουζούκι δεν έμαθα.... Φυσικά και βοηθάει το youtube αλλά απαιτούνται και κάποιες βασικές γνώσεις. Εχω δει άνθρωπο να σκάει πυκνωτής στα μούτρα του γιατι το youtube του έδειξε τι θα κάνει αλλά δεν του εξήγησε το τι ειναι πυκνωτης και πως λειτουργει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dantε είπε

Φανταστειτε εαν υπηρχε ενα αυτοκολλητο οπως της ενεργειακης καταναλωσης,αλλα με την αναμενομενη αξιοπιστια σε χρονο...

Ποσο θα αναγκαζε καποιες εταιρειες να σοβαρεψουν τα προιοντα τους,καθως τηλεορασεις ψυγεια κτλ αν ζησουν 5 χρονια πλεον,εισαι χαρουμενος.

Όντως όμως. Δεν είναι μόνο τα ψυγεία, όλες οι συσκευές πετάνε χαρταέτο. Έχω τηλέοραση Sharp που δουλεύει ακατάπαυσα από το 90. Η SONY που πήρα το 2015 σε 3 χρόνια τέζαρε. Έχω monitor υπολογιστή που δουλεύει από το 97. Η LG που πήρα το 2017 πριν λίγους μήνες τέζαρε. Γενικά μας δουλεύουν δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν τα ηλεκτρονικά γίνονται όλο και πιο μικρά η επιδιόρωθση απλά δεν ειναι εφικτή. Είναι όμως εφικτό να επισκευάζονται τα χοντρά. Πχ πλακέτα, μπαταρία κτλ. το οποίο και ήδη γίνεται ακόμα και σε iphones/ipads. Αυτό που πρέπει να πέσει είναι το κόστος του ανταλλακτικού... εκεί είναι το θέμα. 

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχω monitor υπολογιστή που δουλεύει από το 97. Η LG που πήρα το 2017 πριν λίγους μήνες τέζαρε. Γενικά μας δουλεύουν δεν ξέρω...

Μου θύμισες το ίδιο που λένε για τα παλιά αμάξια που δεν χαλάγανε. Ε βέβαια, όταν αποτελείται από 3 κομάτια, τι να χαλάσει? Όταν όμως αποτελείται από 1 εκατομμύριο, όλο και κάτι θα χαλάσει..........

Σε ακόμα πιο πολύπλοκα πράγματα όπως πχ αεροσκάφη, αλλάζεις ανταλλακτικό μετά από κάθε πτήση....

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Τόσα χρόνια μας έχουν ζαλίσει με την πράσινη ανάπτυξη ενώ όλες οι εταιρείες κατασκευάζουν συσκευές με ημερομηνία λήξης και καταλήγουν στα σκουπίδια.Η επαναχρησιμοποίηση και επισκευή των συσκευών είναι καλύτερη λύση.

Προφανώς και υπάρχουν πλακέτες που δεν επισκευάζονται πλέον λόγω πολυπλοκότητας, αλλά είναι τραγικό να βλέπεις π.χ μνήμες κολλημένες πάνω στην μητρική πλακέτα ή και ενσωματωμένα τροφοδοτικά και γενικά πολλές εταιρείες προσπαθούν να βάλουν εμπόδια στην επισκευή των συσκευών.

Γλίτωσες 4600 ευρω, αλλά έχασες και εκατοντάδες εργατώρες για επιδιορθώνεις και να βλέπεις youtube videos και έδωσες και ένα αρκετά χρήματα σε εργαλεία.

Προφανώς και καλά κάνεις αφού σε αρέσει ως χόμπι, αλλά ο χρόνος που καταναλώνεις, είτε εσύ είτε ένας επαγγελματίας έχει και αυτός μια αξία.

Επίσης, κάποιοι άλλοι που θα ακολουθήσουν την δική σου μέθοδο, μπορεί να κάψουν πλακέτες ή να χαλάσουν το αυτοκίνητό τους λόγω άγνοιας, οπότε τελικά να καταλήξουν να χρεωθούν περισσότερα λόγω ζημιάς.

Δεν είναι η επιδιόρθωση κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι. Αλλος έχει ταλέντο π.χ στην κομμωτική, άλλος στη μαγειρική άλλος στις επισκευές. Και αυτός που ξέρει να κουρεύει γλιτώνει πολλά χρήματα και αυτός που ξέρει να μαγειρεύει.

Προφανώς όμως δεν γίνεται να ξεκινάς το πρωί για τη δουλειά, μετά να γυρνάς να μαγειρεύεις, να πλένεις, να κουρεύεις, να ασχολείσαι με οικογένεια/φίλους και να επισκευάζεις υπολογιστές, να φτιάχνεις τα υδραυλικά σου και το αυτοκίνητο γιατί όπως ανέφερα και πιο πάνω και ο χρόνος που καταναλώνεις έχει αξία.

Και ναι και όχι.

Φυσικά και χρειάζεται επένδυση σε εργαλεία (όχι τόσο μεγάλη αρχικώς,  αν θες να κάνεις απλές εργασίες), ο ελεύθερος χρόνος μας έχει αξία , αλίμονο,  όμως προσωπικά προτιμώ να τον επενδύω με αυτόν τον τρόπο. Επίσης συμφωνώ ότι υπάρχουν κλίσεις στους ανθρώπους, όμως δεν είναι τόσο μονοδιάστατες όσο νομίζουμε. Μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα πράγματα από ότι νομίζουμε. Έχω καταλήξει στη μικρή ζωή μου, που κοντεύει μισό αιώνα, ότι το μόνο πραγματικό  όριο στον άνθρωπο είναι ο χρόνος, τα άλλα τα βάζει μπροστά του από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανοίξεις κάποιο από τα τελευταία κινητά της Samsung πρέπει να σπάσεις την οθόνη αφού οι βίδες βρίσκονται από κάτω της και δεν ανοίγει η πλάτη όπως παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα πρωτη φορα θα σχολιασω γιατι θεωρω πως αυτο δεν θα συμβει που αναφερει το αρθρο γιατι δεν τους συμφερει και αν το κανουν θα αυξησουν το κοστος των συσκευων η λογικη των κατασκευαστων ειναι καθε το πολυ 5 χρονια αλλαγη συσκευης και σε αυτο συμβαλλει και το μαργκετινκ ασε που γνησια ανταλλακτικα οταν σταματα η παραγωγη ενος μοντελου ειναι αρκετα πιο ακριβα απο αυτα του τρεχοντος.ειμαι τεχνικος με πτυχιο αλλα δεν εξασκω το επαγγελμα εδω και πολλα χροννια και βλεπω πολλους τεχνικους που για να αλλαξουν ενα ανταλλακτικο το χρεωνουν παραπανω απο την κανονικη αγορα του,και να ειναι και απο μεταχειρισμενες ηδη συσκευες,εχω σπιτι 6 λαπτοτ και 3 πυργους και απο αυτα κανω και αλλα που μαζευω κατα καιρους κανω επισκευες σε φιλους και συνεργατες χωρις να ζηταω χρηματα.Αυτο λοιπον το κανω γιατι μια μεριδα αρκετα μεγαλη τεχνικων υπερκοστολογουν τα ανταλλακτικα.για την

 

 

 

 

 

 

εργασια τους δεν μπορω να πω κατι γιατι αυτο ειναι κατι υποκειμενικο αυτα ειχα να πω πρωτη φορα γραφω αν ξεφυγα ζητω συγνωμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, v2020 είπε

Αυτά έχω να πω προς όλα εδώ τα σαινια που μαζεύτηκαν να κάνουν τους τεχνικούς. 

Επειδή αφήνεις λίγο περίεργο ύφος στα γραφόμενά σου πρέπει να το κάνουμε πιο λιανά.

Ξέρεις πόσους "τεχνικάρες" έχω προλάβει από τη χοντρή πατάτα; Ο άλλος μου άλλαξε σαμπρέλα στον μπροστινό τροχό και ξέχασε να βάλει τη μεταλλική ράβδο που σταθεροποιεί το ταμπούρο στο καλάμι της μηχανής.... στο πρώτο μπροστινό φρένο που θα πατούσα θα πήγαινα σε όποιο νοσοκομείο εφημέρευε. Ο άλλος μας φτιάχνει χειροποίητο σιδερένιο κρεβάτι και κάνει λάθος τις διαστάσεις που καταλάβαμε με το μάτι και ζητούσε συγνώμη. Ο άλλος φέρνει καινούριες πόρτες και έχει σύρει τον καπλαμά πάνω στον πάγκο με το κατσαβίδι από κάτω... ΝΑ οι χαρακιές. Να μη σου πω για τους μαστόρους της οικοδομής... έχω χτίσει και ξέρω τι βρήκα. 

Με άλλα λόγια ο κάθε μάστορας-τεχνικός δεν είναι θεός, είναι σαν και εμένα και σένα. Άμα σου κόβει μπορείς να κάνεις παπάδες! Σαφώς ένας τεχνικός έχει περισσότερη εμπειρία και γνώση στο αντικείμενό του, από κάποιον που δεν ασχολείται μόνο με αυτό. Όμως μπορούμε όλοι να κάνουμε στο μέτρο που μπορούμε, πάρα μα πάρα πολλά πράγματα πριν έλθει η σειρά του τεχνικού για βλάβες που δεν μπορείς να βάλεις χέρι. 

Και δε χρειάζεται να το περιορίζεις σε πυκνωτές και ηλεκτρονικά μέρη, δουλειά να κάνεις έχεις στην καθημερινότητα αν θέλεις και αν σε γεμίζει αυτό που κάνεις.

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις ο προσεκτικός και ψαγμένος ερασιτέχνης με σαφώς περισσότερο χρόνο από τον επαγγελματία τεχνικό, μη σου πω ότι κάνει καλύτερη δουλειά.

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, The_Judas είπε

Τόσα χρόνια μας έχουν ζαλίσει με την πράσινη ανάπτυξη ενώ όλες οι εταιρείες κατασκευάζουν συσκευές με ημερομηνία λήξης και καταλήγουν στα σκουπίδια.Η επαναχρησιμοποίηση και επισκευή των συσκευών είναι καλύτερη λύση.

Προφανώς και υπάρχουν πλακέτες που δεν επισκευάζονται πλέον λόγω πολυπλοκότητας, αλλά είναι τραγικό να βλέπεις π.χ μνήμες κολλημένες πάνω στην μητρική πλακέτα ή και ενσωματωμένα τροφοδοτικά και γενικά πολλές εταιρείες προσπαθούν να βάλουν εμπόδια στην επισκευή των συσκευών.

Γλίτωσες 4600 ευρω, αλλά έχασες και εκατοντάδες εργατώρες για επιδιορθώνεις και να βλέπεις youtube videos και έδωσες και ένα αρκετά χρήματα σε εργαλεία.

Προφανώς και καλά κάνεις αφού σε αρέσει ως χόμπι, αλλά ο χρόνος που καταναλώνεις, είτε εσύ είτε ένας επαγγελματίας έχει και αυτός μια αξία.

Επίσης, κάποιοι άλλοι που θα ακολουθήσουν την δική σου μέθοδο, μπορεί να κάψουν πλακέτες ή να χαλάσουν το αυτοκίνητό τους λόγω άγνοιας, οπότε τελικά να καταλήξουν να χρεωθούν περισσότερα λόγω ζημιάς.

Δεν είναι η επιδιόρθωση κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι. Αλλος έχει ταλέντο π.χ στην κομμωτική, άλλος στη μαγειρική άλλος στις επισκευές. Και αυτός που ξέρει να κουρεύει γλιτώνει πολλά χρήματα και αυτός που ξέρει να μαγειρεύει.

Προφανώς όμως δεν γίνεται να ξεκινάς το πρωί για τη δουλειά, μετά να γυρνάς να μαγειρεύεις, να πλένεις, να κουρεύεις, να ασχολείσαι με οικογένεια/φίλους και να επισκευάζεις υπολογιστές, να φτιάχνεις τα υδραυλικά σου και το αυτοκίνητο γιατί όπως ανέφερα και πιο πάνω και ο χρόνος που καταναλώνεις έχει αξία.

Κανεις λαθος γιατι το κανουμε απο χομπι οποτε οι ωρες ειναι λαθος που αναφερεις

11 ώρες πριν, tsismal είπε

Το ξέρεις το ανέκδοτο που λέει....και εγω τόσα χρόνια βλέπω να παίζουν μπουζούκι αλλά μπουζούκι δεν έμαθα.... Φυσικά και βοηθάει το youtube αλλά απαιτούνται και κάποιες βασικές γνώσεις. Εχω δει άνθρωπο να σκάει πυκνωτής στα μούτρα του γιατι το youtube του έδειξε τι θα κάνει αλλά δεν του εξήγησε το τι ειναι πυκνωτης και πως λειτουργει.

Οκ ειπαμε και να το εχεις λιγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΝικήταςΤ είπε

Επειδή αφήνεις λίγο περίεργο ύφος στα γραφόμενά σου πρέπει να το κάνουμε πιο λιανά.

Ξέρεις πόσους "τεχνικάρες" έχω προλάβει από τη χοντρή πατάτα; Ο άλλος μου άλλαξε σαμπρέλα στον μπροστινό τροχό και ξέχασε να βάλει τη μεταλλική ράβδο που σταθεροποιεί το ταμπούρο στο καλάμι της μηχανής.... στο πρώτο μπροστινό φρένο που θα πατούσα θα πήγαινα σε όποιο νοσοκομείο εφημέρευε. Ο άλλος μας φτιάχνει χειροποίητο σιδερένιο κρεβάτι και κάνει λάθος τις διαστάσεις που καταλάβαμε με το μάτι και ζητούσε συγνώμη. Ο άλλος φέρνει καινούριες πόρτες και έχει σύρει τον καπλαμά πάνω στον πάγκο με το κατσαβίδι από κάτω... ΝΑ οι χαρακιές. Να μη σου πω για τους μαστόρους της οικοδομής... έχω χτίσει και ξέρω τι βρήκα. 

Με άλλα λόγια ο κάθε μάστορας-τεχνικός δεν είναι θεός, είναι σαν και εμένα και σένα. Άμα σου κόβει μπορείς να κάνεις παπάδες! Σαφώς ένας τεχνικός έχει περισσότερη εμπειρία και γνώση στο αντικείμενό του, από κάποιον που δεν ασχολείται μόνο με αυτό. Όμως μπορούμε όλοι να κάνουμε στο μέτρο που μπορούμε, πάρα μα πάρα πολλά πράγματα πριν έλθει η σειρά του τεχνικού για βλάβες που δεν μπορείς να βάλεις χέρι. 

Και δε χρειάζεται να το περιορίζεις σε πυκνωτές και ηλεκτρονικά μέρη, δουλειά να κάνεις έχεις στην καθημερινότητα αν θέλεις και αν σε γεμίζει αυτό που κάνεις.

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις ο προσεκτικός και ψαγμένος ερασιτέχνης με σαφώς περισσότερο χρόνο από τον επαγγελματία τεχνικό, μη σου πω ότι κάνει καλύτερη δουλειά.

Αναφερόμαστε σε ηλεκτρονικές συσκευές είσαι εκτός θέματος με τα παραδείγματα που παρέθεσες και εννοείται ότι έχω υφακι γιατί και εγώ κάθε μέρα βλέπω τις ευρυσυτεχνιες των ερασιτεχνών που έχουν χρόνο και γελάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, v2020 είπε

Αναφερόμαστε σε ηλεκτρονικές συσκευές είσαι εκτός θέματος με τα παραδείγματα που παρέθεσες και εννοείται ότι έχω υφακι γιατί και εγώ κάθε μέρα βλέπω τις ευρυσυτεχνιες των ερασιτεχνών που έχουν χρόνο και γελάω. 

Μπορεί να βγήκαμε εκτός αλλά αυτά έχει ο διάλογος...

Όταν αναφέρθηκαν παραδείγματα με την Tesla, ψυγεία, πλυντήρια πάει και σε άλλους τομείς το πράγμα.

Και ένα ρητό της σοφής παράδοσης φίλε μου, "αν δεν κάνεις λάθος δεν μαθαίνεις" κι άλλο ένα "όποιος πλένει πιάτα σπάει πιάτα" ή μήπως εσύ που προφανώς είσαι επαγγελματίας δεν έκανες ποτέ λάθη στην καριέρα σου; 

Κανένας δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 1:46 ΜΜ, tsismal είπε

Διαφωνώ σε όλα ,φιλικά , παίρνεις ως δεδομένο οτι ολοι ξερουν να διαβάζουν τεχνικό σχέδιο ξέρουν τι ειναι mosfet κτλ και εχουν τα κατάλληλα εργαλεία. Ε τότε αν τα έχουν ολα αυτά θα μπορέσουν και να την ανοίξουν.

Οσο για τα 16χρονα και το diy απο το youtube , βούτυρο στο ψωμί του κάθε τεχνικου. Οι μισές βλαβες απο εκει έρχονται

Δεν ειναι δεδομενο οτι ολοι ξερουν αλλα καλο δεν θα ηταν να μαθουν? ειμαστε στο 2021 και τα σχεδον παντα γυρω μας δουλευουν με πλακετες. Φαντασου λοιπον ενα μαθημα (οπως ανεφερε και καποιος) στο λυκειο απο μια ωρα την βδομαδα να μαθαινεις απλα χρηση πολυμετρου και κυκλωματων. Η εφαρμογη αυτων των γνωσεων σε συνδυασμο με την ευκολια στην οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν σωτηρια και οικονομικα και οικολογικα. Τοτε θα αρχιζε και ο καθε τεχνικος να εχει νοημα στην δουλεια του αφου θα επισκευαζε πιο εξειδικευμενα πραγματα και οχι αυτο το αστειο που σου ζητανε ενα καρο λεφτα για να αλλαγη πλακετας και για μια τετοια γνωματευση σου παιρνουν και το 50ευρο.

Επισης οσο για το βουτυρο  και τα 16χρονα δεν θα το λεγα. Εαν δεν υπηρχαν τα DIY θα ηταν ολες οι βλαβες και οχι οι μισες. Οι τεχνικοι χανουν πελατεια απο κατι τετοια

Στις 3/3/2021 στις 1:18 ΜΜ, tsismal είπε

Χαζομάρες, το μόνο που θα έπρεπε να γίνει είναι να αυξηθεί η περίοδος εγγυήσεις προς όφελος του καταναλωτή και να είναι υποχρεωμένοι οι κατασκευαστές να παρέχουν ανταλλακτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα στους εξειδικευμένους τεχνικούς. άντε και την άνοιξε την τηλεόραση πχ ο καθε ένας με ένα κοινό κατσαβίδι, τι θα κάνει μετά? Εως και επικίνδυνο.

Γιατι επικινδυνο? Αν δεν ανοιγεις λαμπατη τηλεοραση δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για σενα. Εκτος απ το να χαλασει η χαλασμενη τηλεοραση. Πολλα μπορει να κανει κανεις οπως το να δει οπτικα κατι καμμενο και το πιο απλο να διαβασει ενα κωδικο, να το πληκτρολογησει στο google, να βρει ενα ιδιο, να το παραγγειλει, να το αλλαξε,ι και να εχει παλι λειτουργικη συσκευη.  Εγω ανοιξα ενισχυτη HiFi σε ηλικια 12 χρονων γιατι οταν ανεβαζα το volume εκανε θορυβο. Σε εποχη χωρις internet του εσταξα μια σταγονα λαδι και σταματησε ο θορυβος. Στο youtube ειχα τσακωθει με τεχνικο γιατι εκραζε αλλον τεχνικο που εδειχνε στον κοσμο πως να συντηρεις και να επισκευαζεις θερμοσιφωνα χαρακτηριζοντας στον "επικινδυνο" και οτι η επισκευη πρεπει να γινεται μονο απο τεχνικο!

Ατιμη φαρα οι "τεχνικοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2021 στις 6:56 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Ναι αυτό που εννοούσα ειναι ότι έχει να κάνει με την τοπική αγορά αυτό

 

Δηλαδή ο "μάστορας" δεν ξέρει να στη φτιάξει και ξέρει μόνο να την αλλάζει με καινούρια ή ζητάει πολλά λεφτά να στην φτιάξει. 

 

Δεν έχει κάτι πάνω της η ίδια η πλακέτα που να μην επιτρέπει να αλλάξεις τα τσιπακια τους πυκνωτές κτλ που έχει πάνω της. 

Ωραία. Ο χρόνος που θα φύγει με μεταφορικά η πλακέτα να παει πίσω; Το σκουπίδι που δημιουργείται; Ποιος θα το πληρώσει;

Σε όλα αυτά υπάρχει μία ισορροπία. Ο τεχνικός βγάζει ένα μεροκάμματο γιατί δίνει το χρόνο του. Δεν κοστίζει το υλικό τόσο πολύ. Κοστίζει ο χρόνος που του πήρε να το μάθει, το ενοίκιό του, η υγεία του, η παραγωγή και μεταφορά του υλικού και πολλά άλλα. Το να επισκευάζεις μόνος σου δεν είναι κακό. Ανεβάζει το τεχνικό επίπεδο όλων, ανεβάζει το επίπεδο αυτού που γνωρίζει και αυτού που δεν γνωρίζει. Όλα καθορίζονται απο το κόστος και τον χρόνο. Τα σκουπίδια ποιος θα τα πάρει πίσω; Κατω απο το χαλί και είμαστε εντάξει; Τα μεταφορικά για τα σκουπίδια και αυτόν που θα τα μεταφέρει ποιός θα τον πληρώσει; Το χώρο και τον χρόνο που θα μείνουν τα σκουπίδια ποιος θα τον πληρώσει; Εκτός και αν είναι δωρεάν και αυτός. Τα ίδια τα σκουπίδια;

 

Επιπλέον τίποτα απο όλα αυτα δεν κατασκευάζεται στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει κάτι παραγωγικό για τη χώρα. Μόνο κατανάλωση, marketing και εμπόριο. Τεχνογνωσία; Παραγωγή; Συναρμολόγηση; Τίποτα απο όλα αυτά. Σωστό είναι το σχέδιο. Θα πρέπει να δοθεί επιλογή. Οταν όμως κάνετε το λογαριασμό της διάρκειας ζωής ενός προϊόντος να τον κάνετε σωστά. Όλα έχουν κόστος. Πρώτα όμως κόστος έχουν οι άνθρωποι. Τι να την κάνω την πλακέτα ή το μηχάνημα εάν δεν έχω ανθρώπους που εξυπηρετεί; Μετά απο αυτό πρέπει να κάνετε το λογαριασμό ποιοί άνθρωποι; Οταν έχει φύγει η βιομηχανία απο τη χώρα και έχουν χαθεί θέσεις εργασίας που ζούσαν οικογένειες και πήγαν αλλού; Η τεχνογνωσία και ο χρόνος που απαιτείται να αποκτηθεί η τεχνογνωσία; Όταν υπάρχει παραγωγικό κομμάτι δεν είναι οτι φτιάχνεται μια φάμπρικα και βρίσκει εργασία κάποιος. Είναι ενας χώρος που γύρω του αναπτύσσονται ενα σωρό άλλα πράγματα. 

 

Έχουμε άλλαξει οικονομικό μοντέλο και δουλεύουμε το ενοίκιο. Καλό είναι το ενοίκιο αλλα πρέπει να δουλεύουν όλα. Όχι μόνο ένας κλάδος. Επιπλέον το τεχνικό επίπεδο είναι πολύ χαμηλό, εδώ και πολύ καιρό. Έχει σκουριάσει η Ευρώπη.  

Επεξ/σία από dimip96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...