Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση προωθεί το "δικαίωμα στην επισκευή" μέσω φιλόδοξων κανόνων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, BEZYR είπε

 

Εκεί λοιπόν πρέπει να υπάρχει το right to repair, με ποια έννοια όμως. Οχι να μου κάνεις την συσκευή εύκολη στο άνοιγμα για τον καταναλωτή ντε και καλά, αλλά να υποχρεώνεται η εταιρεία μέσω της αντιπροσωπείας της ή μέσω άλλων τεχνικών να επισκευάζει παρέχοντας σχέδιο ή τα κατάλληλα ανταλλακτικά σε επαγγελματιες. επισκευή ΔΕΝ είναι να ξεκουμπώσω και να κουμπώσω μια πλακέτα. Αλλά και έτσι να θέλει να το κάνει να υπάρχει ορθή πολιτική τιμολόγησης. Δεν γίνεται να κοστίζει η πλακέτα όσο ολη η συσκευή μόνο και μόνο για να λειτουργήσει αυτο αποτρεπτικά και να οδηγήσει σε αγορά νεας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tsismal είπε

Εκεί λοιπόν πρέπει να υπάρχει το right to repair, με ποια έννοια όμως. Οχι να μου κάνεις την συσκευή εύκολη στο άνοιγμα για τον καταναλωτή ντε και καλά, αλλά να υποχρεώνεται η εταιρεία μέσω της αντιπροσωπείας της ή μέσω άλλων τεχνικών να επισκευάζει παρέχοντας σχέδιο ή τα κατάλληλα ανταλλακτικά σε επαγγελματιες. επισκευή ΔΕΝ είναι να ξεκουμπώσω και να κουμπώσω μια πλακέτα. Αλλά και έτσι να θέλει να το κάνει να υπάρχει ορθή πολιτική τιμολόγησης. Δεν γίνεται να κοστίζει η πλακέτα όσο ολη η συσκευή μόνο και μόνο για να λειτουργήσει αυτο αποτρεπτικά και να οδηγήσει σε αγορά νεας.

Ετσι ακριβως.Και επισης να απλοποιησει ή μετατρεψει την ενιαια πλακετα σε πολλαπλες μικρες ωστε ακομη και αν δεν επισκευαζεται ενα κομματι της να αλλαζει μονο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκέμβρη του 2017 αγόρασα μια τηλεόραση της Samsung.

2 χρόνια και 2-3 μήνες μετά εμφάνισε κάτι που αρχικά χαρακτηρίστηκε ως led bleeding backlight στα led. Μέσα σε 3-5 μήνες μετά το πρόβλημα έγινε πολύ έντονο. Διαγνώστηκε πλέον με πρόβλημα στα led που απαιτήτο αλλαγή σε όλες τις ταινίες led της τηλεόρασης. Ζήτησα τιμή και μου ειπώθηκε 13 σειρές led επί 14  € η καθεμία. Σύνολο 180 € + ~ 60 € για εργασία. Σύνολο περί τα 250 €

Θεώρησα υπερβολική την τιμή και σκέφτηκα να την ανοίξω μόνος μου. Αγόρασα 2 βεντούζες (στα 14 € και τις δύο) αγόρασα ένα σετ λεντοταινίες στα 70 € και όλα καλά.

Αυτό όμως που παρατήρησα όταν άνοιξα την τηλεόραση ήταν το εξής : οι μαμίσιες ταινίες led της τηλεόρασης (μοντέλο Β εξάμηνο το 2017) είχαν τυπωμένο επάνω τους τον κωδικό τους αλλά και την ημερομηνία κατασκευής τους.

Η ημερομηνία ήταν ξεκάθαρη : 4/2014 !!!!

Δε λέω τίποτα άλλο για να μη γράψω κανένα "γαλλικό" και μου διαγράψουν τα παιδιά όλο το σχόλιο.

Στο δια ταύτα, κάτι πρέπει ΑΜΕΣΑ να αλλάξει στην τακτική των πολυεθνικών που κάνουν ότι θέλουν, όπως θέλουν, για όσο θέλουν. Άλλωστε δεν πάει και πολύς καιρός από τότε που είχε διαπιστωθεί πως στα τροφοδοτικά της HP υπήρχε chip που, 2-4 μήνες μετά την διετία (που έληγε η εγγύηση του μηχανήματος [συνήθως εκτυπωτής]) έδινε εντολή να περάσει περισσότερο ρεύμα στο μηχάνημα και να καεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι αυτό που εννοούσα ειναι ότι έχει να κάνει με την τοπική αγορά αυτό

 

Δηλαδή ο "μάστορας" δεν ξέρει να στη φτιάξει και ξέρει μόνο να την αλλάζει με καινούρια ή ζητάει πολλά λεφτά να στην φτιάξει. 

 

Δεν έχει κάτι πάνω της η ίδια η πλακέτα που να μην επιτρέπει να αλλάξεις τα τσιπακια τους πυκνωτές κτλ που έχει πάνω της. 

Πολλές πλακέτες πλυντηρίων ειδικά έχουν πάνω σε όλη την επιφάνεια ρητίνη που δεν σου επιτρέπει την επισκευή. Και καλά για στεγανοποίηση σε υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, orgixmh είπε

Ο τεχνικός ήταν της γειτονιάς και όντος θα άλλαζε πλακέτα, ο λόγος είναι απλός, ο άνθρωπος θέλει να πληρωθεί, οι επισκευές σε πλακέτες δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχουν και απαιτούν χρόνο και γνώσεις. Στην περίπτωση επισκευής θα έβγαζε ίσως 100-200 ευρώ στην τσέπη του αλλά θα έπρεπε να πάρει την πλακέτα να την αναλύσει να βρει το πρόβλημα και αν επισκευάζεται να το κάνει, στην περίπτωση αντικατάστασης απλός βγάζει-βάζει 10 καλώδια πληρώνεται τα 30-50 ευρώ του και φεύγει. Στην πρώτη περίπτωση η πλακέτα μπορεί να χαλάσει ξανά και να έχει προβλήματα με τον πελάτη ενώ στην δεύτερη θα υπάρχει εγγύηση κτλ κτλ. 

Κοινός για ένα τεχνικό είναι προτιμότερη η αντικατάσταση, εδώ όμως κάνουμε κουβέντα για την δυνατότητα και το δικαίωμα επισκευής και όχι για το αν θα την κάνει κάποιος, πχ η apple με το T chip στα macbook σου κάνει την ζωή μπαλάκι γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα πάνω στο σύστημα, αν αυτή η τακτική αρχίζει να εφαρμόζεται και σε άλλες συσκευές ή ακόμα και αυτοκίνητα (γιατί όχι;) τότε θα πρέπει τα τακάκια να στα βάλει πχ η audi και όχι ο μηχανικός της γειτονιάς γιατί διαφορετικά δεν θα παίρνει μπρος και αυτό αν βρεις τακάκια που να ταιριάζουν με το αμάξι σου :D

Το θέμα είναι πέρα για πέρα ανησυχητικό, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το footprint στο περιβάλλον αλλά και με το δικαίωμα του κατόχου της συσκευής να επέμβει σε αυτήν.

Καταλαβαίνω ότι το θέμα φαντάζει άσχετο με ανθρώπους που δεν θα άνοιγαν ποτέ μία συσκευή αλλά πίστεψε με ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Ένα καλό βίντεο σχετικά με το κίνημα από ένα άνθρωπο που πραγματικά μου έχει κάνει την ζωή εύκολη με τις γνώσεις που μοιράζει είναι το παρακάτω, αν έχεις χρόνο τότε καλή απόλαυση:

 

Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου και thx για το video δεν τον ήξερα, έχει εξαιρετική άποψη.

Τον τεχνικό οικονομικά δεν τον συμφέρει συμφωνώ γι αυτό καθίσταται απαραίτητο για όλους μας να αρχίζουμε να πιάνουμε κατσαβίδι και να αξιοποιούμε τον ελεύθερο χρόνο μας. 

Επίσης όσον αφορά τα αυτοκίνητα (και μάλιστα συγκεκριμένα για τα τακάκια) που αναφέρεις γίνεται ήδη πολλά χρόνια τώρα, συνάδελφος με BMW (~10 χρονών!!!) πρέπει να πάει αντιπροσωπεία για να αλλάξει τακάκια, γιατί πρέπει να αλλάξει ταυτόχρονα έναν αισθητήρα κοντά σε αυτά και πρέπει να ενημερωθεί ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ότι τον άλλαξες!!!!!??????!!!!!

Η Tesla όπως αναφέρει στο video απενεργοποιεί λειτουργίες του αυτοκινήτου όταν αυτό πωληθεί σαν μεταχειρισμένο προκειμένου ο νέος ιδιοκτήτης να πληρώσει και αυτός την εταιρεία. Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό (εδώ στο ινσόμνια) ότι η BMW ετοιμαζόταν να κάνει το ίδιο με υποσυστήματα του αυτοκινήτου κατά παραγγελία (π.χ. πληρώνω για air condition μόνο για το καλοκαίρι).............

Επειδή λοιπόν πιάνουν τα χέρια μου αρκετά, για όλους τους φίλους που το σκέφτονται να ασχοληθούν με επισκευές, κ.τ.λ., να πω ότι το 2020 άρχισα να καταγράφω λεπτομερώς τις εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτα, υπολογιστές κ.τ.λ. και να βάζω δίπλα το κόστος που θα έπαιρνε ένας (οικονομικός) μάστορας για να κάνει την εργασία. Ξέρετε τι ποσό κατέληξε στο τέλος της χρονιάς ότι γλίτωσα; 4.605 € μόνο για την εργασία, εξαιρουμένων των ανταλλακτικών που θα πλήρωνα ούτως ή άλλως.

Όσον αφορά τα βιντεάκια στο utube που ανέφερε ένας άλλος φίλος υποτιμητικά, προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ, καθώς υπάρχει πληθώρα λεπτομερών βίντεο για κάθε εργασία. π.χ. Τα service στα οχήματα της οικογένειας τα κάνω μόνος μου (λάδια, βαλβολίνες, φίλτρα, μπουζί, μπουζοκαλώδια, πολλαπλασιαστές, αντλία συμπλέκτη, πλύσιμο λεπτομερές και πάει λέγοντας....)

Οπότε φίλοι μου μην φοβάστε να βάλετε χέρι, μόνο να είστε προσεκτικοί με τα εργαλεία και να τηρείτε την ασφάλεια κάθε φορά, βάζοντας πάνω από όλα τη λογική. π.χ. δεν αλλάζεις μια πρίζα αν δεν έχεις κλείσει πρώτα το γενικό, κ.τλ. 

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ΝικήταςΤ είπε

Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου και thx για το video δεν τον ήξερα, έχει εξαιρετική άποψη.

Τον τεχνικό οικονομικά δεν τον συμφέρει συμφωνώ γι αυτό καθίσταται απαραίτητο για όλους μας να αρχίζουμε να πιάνουμε κατσαβίδι και να αξιοποιούμε τον ελεύθερο χρόνο μας. 

Επίσης όσον αφορά τα αυτοκίνητα (και μάλιστα συγκεκριμένα για τα τακάκια) που αναφέρεις γίνεται ήδη πολλά χρόνια τώρα, συνάδελφος με BMW (~10 χρονών!!!) πρέπει να πάει αντιπροσωπεία για να αλλάξει τακάκια, γιατί πρέπει να αλλάξει ταυτόχρονα έναν αισθητήρα κοντά σε αυτά και πρέπει να ενημερωθεί ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ότι τον άλλαξες!!!!!??????!!!!!

Η Tesla όπως αναφέρει στο video απενεργοποιεί λειτουργίες του αυτοκινήτου όταν αυτό πωληθεί σαν μεταχειρισμένο προκειμένου ο νέος ιδιοκτήτης να πληρώσει και αυτός την εταιρεία. Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό (εδώ στο ινσόμνια) ότι η BMW ετοιμαζόταν να κάνει το ίδιο με υποσυστήματα του αυτοκινήτου κατά παραγγελία (π.χ. πληρώνω για air condition μόνο για το καλοκαίρι).............

Επειδή λοιπόν πιάνουν τα χέρια μου αρκετά, για όλους τους φίλους που το σκέφτονται να ασχοληθούν με επισκευές, κ.τ.λ., να πω ότι το 2020 άρχισα να καταγράφω λεπτομερώς τις εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτα, υπολογιστές κ.τ.λ. και να βάζω δίπλα το κόστος που θα έπαιρνε ένας (οικονομικός) μάστορας για να κάνει την εργασία. Ξέρετε τι ποσό κατέληξε στο τέλος της χρονιάς ότι γλίτωσα; 4.605 € μόνο για την εργασία, εξαιρουμένων των ανταλλακτικών που θα πλήρωνα ούτως ή άλλως.

Όσον αφορά τα βιντεάκια στο utube που ανέφερε ένας άλλος φίλος υποτιμητικά, προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ, καθώς υπάρχει πληθώρα λεπτομερών βίντεο για κάθε εργασία. π.χ. Τα service στα οχήματα της οικογένειας τα κάνω μόνος μου (λάδια, βαλβολίνες, φίλτρα, μπουζί, μπουζοκαλώδια, πολλαπλασιαστές, αντλία συμπλέκτη, πλύσιμο λεπτομερές και πάει λέγοντας....)

Οπότε φίλοι μου μην φοβάστε να βάλετε χέρι, μόνο να είστε προσεκτικοί με τα εργαλεία και να τηρείτε την ασφάλεια κάθε φορά, βάζοντας πάνω από όλα τη λογική. π.χ. δεν αλλάζεις μια πρίζα αν δεν έχεις κλείσει ρώτα το γενικό, κ.τλ. 


Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παραθέσω ένα τελευταίο βίντεο σχετικά με το δικαίωμα στην επισκευή και τις προεκτάσεις που έχει ακόμα και στην πανδημία, πως μπορεί το δικαίωμα στην επισκευή να έχει άμεση σχέση με ζωές ανθρώπων υπό συγκεκριμένες συνθήκες; 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

25 λεπτά πριν, orgixmh είπε


Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παραθέσω ένα τελευταίο βίντεο σχετικά με το δικαίωμα στην επισκευή και τις προεκτάσεις που έχει ακόμα και στην πανδημία, πως μπορεί το δικαίωμα στην επισκευή να έχει άμεση σχέση με ζωές ανθρώπων υπό συγκεκριμένες συνθήκες; 
 

 

Μα ναι εκεί πάει το πράγμα, εξάρτιση στα πάντα από όλες τις εταιρείες. 

Δημιούργησα ένα κανάλι στο utube, εφόσον πιάνουν τα χέρια μου (και όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου) για να ανεβάζω βίντεο με επισκευές και κατασκευές. Προς το παρόν έχω δυο βίντεο με κατασκευές αλλά θα ακολουθήσουν και άλλα με επισκευές. Όπως σημαντική είναι και η επαναχρησιμοποίηση μερών των συσκευών, π.χ. στο βίντεο που κατασκευάζω ένα bleutooth speaker χρησιμοποιώ ηχεία παλιάς τηλεόρασης και μετασχηματιστή από λαμπάκια χριστουγεννιάτικου δέντρου για τροφοδοσία ρεύματος. Στο βίντεο με τα surround ηχεία, ο ενισχυτής τροφοδοτείται από ένα PSU υπολογιστή το οποίο έχω τροποποιήσει (το βίντεο της τροποποίησης θα ανέβει σύντομα).

Το κανάλι μου "Nikitas Homeworks" είναι αυτό για όποιον θέλει να παρακολουθήσει  https://www.youtube.com/channel/UCSVAhPfHTdi0WQp7DHG2YuA?guided_help_flow=5&ab_channel=NikitasHomeworks

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΝικήταςΤ είπε

 

Μα ναι εκεί πάει το πράγμα, εξάρτιση στα πάντα από όλες τις εταιρείες. 

Δημιούργησα ένα κανάλι στο utube, εφόσον πιάνουν τα χέρια μου (και όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου) για να ανεβάζω βίντεο με επισκευές και κατασκευές. Προς το παρόν έχω δυο βίντεο με κατασκευές αλλά θα ακολουθήσουν και άλλα με επισκευές. Όπως σημαντική είναι και η επαναχρησιμοποίηση μερών των συσκευών, π.χ. στο βίντεο που κατασκευάζω ένα bleutooth speaker χρησιμοποιώ ηχεία παλιάς τηλεόρασης και μετασχηματιστή από λαμπάκια χριστουγεννιάτικου δέντρου για τροφοδοσία ρεύματος. Στο βίντεο με τα surround ηχεία, ο ενισχυτής τροφοδοτείται από ένα PSU υπολογιστή το οποίο έχω τροποποιήσει (το βίντεο της τροποποίησης θα ανέβει σύντομα).

Το κανάλι μου "Nikitas Homeworks" είναι αυτό για όποιον θέλει να παρακολουθήσει  https://www.youtube.com/channel/UCSVAhPfHTdi0WQp7DHG2YuA?guided_help_flow=5&ab_channel=NikitasHomeworks

Φίλε Νικήτα, καταρχάς καλή συνέχεια με το κανάλι σου, θα είμαι ένας από τους θεατές σου μιας και λατρεύω το DIY, θεωρώ ότι τα DIY projects έχουν τεράστια αξία για τον ψυχικό μας κόσμο και ότι είναι μοναδικά δώρα για τους ανθρώπους που αγαπάμε, μακάρι να μπορούσα να μεταφέρω την χαρά που νιώθει ο καθένας μας όταν ακούει  μουσική από το δικό του στέρεο και γενικότερα την επίδραση της ντοπαμίνης που βιώνεις όταν τελειώσεις ένα project και αυτό παίρνει μπρος αλλά πραγματικά είναι αδύνατο η γραφή να το μεταφέρει.

Για ότι χρειαστείς σχετικά με software και developing σε ESP32, ESP8266, PIC και arduino μπορείς να μου στείλεις pm, το έχω γενικότερα με ίντερνετ radio client, με home automation και ότι έχει να κάνει με developing σε microcontrollers, web interface. remote controlling over internet etc και φυσικά με την δυκτίωση τους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Φίλε Νικήτα, καταρχάς καλή συνέχεια με το κανάλι σου, θα είμαι ένας από τους θεατές σου μιας και λατρεύω το DIY, θεωρώ ότι τα DIY projects έχουν τεράστια αξία για τον ψυχικό μας κόσμο και ότι είναι μοναδικά δώρα για τους ανθρώπους που αγαπάμε, μακάρι να μπορούσα να μεταφέρω την χαρά που νιώθει ο καθένας μας όταν ακούει  μουσική από το δικό του στέρεο και γενικότερα την επίδραση της ντοπαμίνης που βιώνεις όταν τελειώσεις ένα project και αυτό παίρνει μπρος αλλά πραγματικά είναι αδύνατο η γραφή να το μεταφέρει.

Για ότι χρειαστείς σχετικά με software και developing σε ESP32, ESP8266, PIC και arduino μπορείς να μου στείλεις pm, το έχω γενικότερα με ίντερνετ radio client, με home automation και ότι έχει να κάνει με developing σε microcontrollers, web interface. remote controlling over internet etc και φυσικά με την δυκτίωση τους. 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την καλή διάθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΝικήταςΤ είπε

Επειδή λοιπόν πιάνουν τα χέρια μου αρκετά, για όλους τους φίλους που το σκέφτονται να ασχοληθούν με επισκευές, κ.τ.λ., να πω ότι το 2020 άρχισα να καταγράφω λεπτομερώς τις εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτα, υπολογιστές κ.τ.λ. και να βάζω δίπλα το κόστος που θα έπαιρνε ένας (οικονομικός) μάστορας για να κάνει την εργασία. Ξέρετε τι ποσό κατέληξε στο τέλος της χρονιάς ότι γλίτωσα; 4.605 € μόνο για την εργασία, εξαιρουμένων των ανταλλακτικών που θα πλήρωνα ούτως ή άλλως.

Αν δεν έχεις εταιρία ενοικιαζομένων οχημάτων ή Internet cafe, να το ψάξεις λίγο...

Εγω που το 2020 έγραφα ότι έξοδο έκανα, πλήρωσα για εργασίες σε αμάξια, μηχανή και υπολογιστες το πολύ κάνα 200αρι (80 εργασία για κάθε αμάξι και κάνα 40αρι το μηχανάκι), και τα pc δε χάλασαν, ω του θαύματος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν δεν έχεις εταιρία ενοικιαζομένων οχημάτων ή Internet cafe, να το ψάξεις λίγο...

Εγω που το 2020 έγραφα ότι έξοδο έκανα, πλήρωσα για εργασίες σε αμάξια, μηχανή και υπολογιστες το πολύ κάνα 200αρι (80 εργασία για κάθε αμάξι και κάνα 40αρι το μηχανάκι), και τα pc δε χάλασαν, ω του θαύματος...

 

Φίλε μου μερικά παραδείγματα από τις εργασίες έφερα, μία άλλη είναι βάψιμο σε 4άρι σπίτι μαζί με κασαλίκια. Ο ελαιοχρωματιστής ήθελε 900 €, πήρα άδεια από την δουλειά μου και το έκανα εγώ. Και πολλές άλλες εργασίες, δεν θα γράψω τη λίστα εδώ...

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς για υπενθύμιση, η παγκόσμια οικονομία στηρίζεται στην κατανάλωση, οπότε μην περιμένετε να αλλάξει κάτι δραματικά. 

Οι κατασκευαστές έχουν πληθώρα από λύσεις στην φαρέτρα τους για να «παρακάμψουν» οποιαδήποτε τέτοια νομοθεσία. Μερικά από αυτά τα παράθυρα τα αναφέρει και το άρθρο. Σε κάθε περίπτωση μια τέτοια νομοθεσία ενδέχεται να οδηγήσει σε αύξηση της τελικής τιμής.

Από την άλλη ιδιαίτερα σε προσωπικές ηλεκτρονικές συσκευές το δικαίωμα της επισκευής δεν έχει ιδιαίτερο νόημα καθώς γενικά σαν συσκευές χάνουν γρήγορα αξία και σαν καταναλωτές συνήθως επιδιώκουμε κάτι πιο καινούργιο/ισχυρό κτλ. Επίσης, στις πιο πολλές χώρες της ΕΕ το κόστος απόκτησης καταναλωτικών ηλεκτρονικών συσκευών είναι προσιτό για την πλειοψηφία. Ακόμα και για τα ελληνικά δεδομένα προσωπικά δεν βλέπω το νόημα πχ επισκευής ενός κινητού >3ετίας καθώς πια θεωρείται παρωχημένη συσκευή. (εκτός αν το κάνουμε για hobby, εκμάθηση κτλ)

Για τους φίλους που υποστηρίζουν το DYI, να αναφέρω πως σε μια οποιαδήποτε εργασία εκτός από την τεχνογνωσία χρεώνεται και ο χρόνος που θα δαπανήσει ένα εργολάβος/τεχνικός για να επιτελέσει ένα έργο. Το ίδιο χρόνο πρέπει να το αξιολογούμε και για τον εαυτό μας. Πχ μπορεί να «κέρδισα» x€ αλλά δαπάνησα 1,2,3,x ημέρες άδειας και ελεύθερου χρόνου μου και για αρκετό κόσμο ο χρόνος είναι εξίσου σημαντικός με το €. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομοι από τα λιντλ και αυτός και αυτός με τα προσωπικά δεδομένα. Στην πράξη να είχαμε να λέγαμε και απλώς να κάνουν τον κόσμο να νομίζει ότι είναι υπέρ του και για το καλό του.

Δικαίωμα στην επισκευή σημαίνει να είναι εύκολο να ανοιχτεί για να έχεις πρόσβαση στα εσωτερικά της συσκευης και όχι τα καραγκιοζιλικια της σαμσουνγκ/nokia με τις κολλημένες οθόνες και τις μάγκες της apple με το faceid/touchid  και από το 12 και μετά το πάντρεμα με τη μητρική όπως επίσης και στα Μακ. Επίσης οι κολλημένες μνήμες και δίσκοι άλλο ένα κομμάτι που πρέπει να αλλαχτεί 

Όλα τα υπόλοιπα που διάβασα είναι εκτός τόπου και χρόνου εδώ μέσα με τον μάστορα των πυκνωτών λες και όλα φτιάχνονται αλλάζοντας πυκνωτές. 

Όσον αφορά το θέμα εγγύηση που αναφέρθηκε κάποιος από τη στιγμή που κάνεις προσπάθεια μόνος σου να φτιάξεις κάτι εννοείται πως καλά συμβαίνει και δεν συνεχίζει, σκέψου ο καθένας να κανει τον τεχνικό μόνος του και μετά να ψάχνει άλλος τεχνικός της εταιρείας τη χαζομάρα έχει κάνει αυτός που το άνοιξε πριν. 

Το δικαίωμα στην επισκευή σταματάει εκεί που χρειάζονται εξειδικευμένα εργαλεία βλέπε σταθμούς reballing/θερμικές κάμερες μικροσκόπια/ μητες για κολλητηρια σε μέγεθος τρίχας κτλ. Όποιος θέλει μπορεί να δώσει μερικές χιλιάδες ευρώ να τα αγοράσει και να κάνει τον τεχνικό και να χρεώνει και φθηνα μάλιστα όπως νομίζει και μόλις τρώει τη πατάτα ότι τελικά και με αλλαγή τσιπ δεν έπαιξε να δει τη γλύκα που έχασε πόσες ώρες και τελικά δεν φτιάχνεται. 

Αυτά έχω να πω προς όλα εδώ τα σαινια που μαζεύτηκαν να κάνουν τους τεχνικούς. 

ΥΣ πάντως δεν ξέρω τι θα λέει ο νόμος αλλα άμα το ξεφτιλισουν έχει να παει κόσμος στα νοσοκομείο και να δει και τα ραδίκια ανάποδα

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tsismal είπε

Διαφωνώ σε όλα ,φιλικά , παίρνεις ως δεδομένο οτι ολοι ξερουν να διαβάζουν τεχνικό σχέδιο ξέρουν τι ειναι mosfet κτλ και εχουν τα κατάλληλα εργαλεία. Ε τότε αν τα έχουν ολα αυτά θα μπορέσουν και να την ανοίξουν.

Οσο για τα 16χρονα και το diy απο το youtube , βούτυρο στο ψωμί του κάθε τεχνικου. Οι μισές βλαβες απο εκει έρχονται

Εισαι λαθος το γιουτιουμπ μας εχει σωσει εχω φτιαξει απιστευτα πραγματα που ουτε στα ονειρα μου δεν θα τολμουσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...