Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιά σε datacenter της OVH Cloud προκαλεί προβλήματα σε αμέτρητες ιστοσελίδες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Backup 3-2-1, όποιος δεν το εφαρμόζει είναι άξιος της τύχης του.

Το DR είναι service extra που ή θα το καλύψει ο πάροχος ή θα πρέπει να προβλεφθεί απο τον πελάτη, όπως και το backup.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PCharon είπε

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Συνηθως οι υπηρεσιες cloud εχουν τα δεδομενα backup σε διαφορετικες τοποθεσιες, Η ζημια στην ovh ειναι για dedicated servers και vps γιατι εκει πρεπει να πληρωνεις επιπλεον για off site backups και οι περισσοτεροι δεν το κανουν αυτο (Το κοστος σε καποιες περιπτωσεις ειναι αναλογο ή παραπανω απο τον server). Και επισης με τα δεδομενα εκει τωρα το 1 κτιριο εχει καταστραφει ολοσχερως, 1 αρπαξε λιγο κατα το 33% και τα αλλα ειναι οκ. Αλλα δεν αναμενεται να λειτουργησουν ολα μεχρι τις 19 Μαρτιου. Οποτε ακομα και να μην καταστραφηκαν τα δεδομενα καποιων σημαινει οτι για 1 βδομαδα και δεν θα εχουν προσβαση σε αυτα.

Επεξ/σία από btsaroux
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, btsaroux είπε

Συνηθως οι υπηρεσιες cloud εχουν τα δεδομενα backup σε διαφορετικες τοποθεσιες, Η ζημια στην ovh ειναι για dedicated servers και vps γιατι εκει πρεπει να πληρωνεις επιπλεον για off site backups και οι περισσοτεροι δεν το κανουν αυτο (Το κοστος σε καποιες περιπτωσεις ειναι αναλογο ή παραπανω απο τον server).

Ενα  VPN με το VPS/Server και κατεβάζεις τα αρχεία/local backups ακόμα και σπιτι σου, υπάρχουν  λύσεις με μικρό κόστος ώστε να μην χάσεις (πολλά) data.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πελατης της OVH (Exchange email) ευτυχως δεν με εχουν σε αυτο το DC. Εχει μεγαλωσει πολυ σαν εταιρεια αλλα το support τους ειναι πολυ χαλια. Παλια ειχαν και τηλεφωνικη εξυπηρετηση, τωρα μονο με email. Κριμα, και κριμα και σε εμενα που εχω μεινει μαζι τους διοτι ειναια πο τις ελαχιστες εταιρειες που διαθετουν Exchange email χωρις να γινεται hosting στην MS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RaNd είπε

Ενα  VPN με το VPS/Server και κατεβάζεις τα αρχεία/local backups ακόμα και σπιτι σου, υπάρχουν  λύσεις με μικρό κόστος ώστε να μην χάσεις (πολλά) data.

 

Υπαρχουν λυσεις με μικρο σχετικα κοστος αλλα μην σκεφτεσαι ετσι, σε περιπτωση που εχεις βασεις δεδομενων με συχνες ανανεωσεις και μεγαλο ογκο αρχειων δεν σου φτανει το οικιακο bandwidth για να εισαι καλλυμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω υπόγειο καταφύγιο για τα δεδομενα, τα εχω σε 3 cloud, σε 10 ηπειρους (6 της γης + 4 σε άλλους πλανήτες), και ένα local backup στο σπιτι για γρήγορη πρόσβαση. Φοβάμαι μόνο πτώση μετεωρίτη ή super nova.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, btsaroux είπε

Υπαρχουν λυσεις με μικρο σχετικα κοστος αλλα μην σκεφτεσαι ετσι, σε περιπτωση που εχεις βασεις δεδομενων με συχνες ανανεωσεις και μεγαλο ογκο αρχειων δεν σου φτανει το οικιακο bandwidth για να εισαι καλλυμενος.

100αρα γραμμη δεν φτάνει να μεταφέρει το Incremental μια ημερας ?
Αν μιλάμε για τέτοια μεγέθη τότε μιλάμε και για άλλες υποδομές, και όχι για εναν server που νοικιαζεις με 100ε τον μήνα.

8VMs, σε dedicated server, καθημερινά backup σε local storage και καθημερινό offsite σε NAS  μέσω VPN, 30GB με compression & dedup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RaNd είπε

100αρα γραμμη δεν φτάνει να μεταφέρει το Incremental μια ημερας ?
Αν μιλάμε για τέτοια μεγέθη τότε μιλάμε και για άλλες υποδομές, και όχι για εναν server που νοικιαζεις με 100ε τον μήνα.

8VMs, σε dedicated server, καθημερινά backup σε local storage και καθημερινό offsite σε NAS  μέσω VPN, 30GB με compression & dedup.

Υποθετικα φτανει για τα incremental, αλλα μην σκεφτεσαι μονο το backup στον χωρο σου σε incrementals.  Σκεψου και τον συνολικο χρονο που θα σου παρει με την 10αρα upload (VDSL) να ανεβασεις το συνολικο σε νεο server και οχι μονο τα incrementals. Βαλε μεσα και μια πανδημια που οι providers κοβουν bandwith λογω τηλεκπαιδευσης κτλ για να εχεις μια καλυτερη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PCharon said:

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Μην μπερδεύεται τις εταιρείες που προσφέρουν πραγματικό cloud υπηρεσίες (πχ Microsoft Azure, Google, Amazon Web Services, κτλ) με τις μεγάλες εταιρείες που προσφέρουν WebHosting, VPS, VDS, Deticated Servers (όπως OVH, Hetzner, κτλ). Αυτές που έχουν πραγματικό cloud έχουν σενάρια desaster-recovery σε άλλο datacener τους (όχι σε άλλο region, αν θες backup σε άλλο region το πληρώνεις extra). Στις άλλες εταιρείες για να είσαι 99.9999% σίγουρος ανεβάζεις ένα backup σου εκτός των datacenter τους.

Παίρνεις 2ΤΒ χώρο στο Google One με 99.9€ το χρόνο https://one.google.com/about/plans?hl=el (που είναι cloud service και Google) και ησυχάζεις!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PCharon είπε

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Η Google πάντως έχει φτιάξει δικό της filesystem (όπως η Microsoft έχει το NTFS για τα PC) για να πιάνουν τα δεδομένα πιο λίγο χώρο και τα δεδομένα των χρηστών είναι σε πολλαπλά sites.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...