Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/7/2021 στις 5:15 ΜΜ, giannos13 είπε

Ξέρει κανένας τι σημαίνει το παρακάτω; Πήγε στο τελωνείο ή δεν πήγε; 
 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
21/7/2021, 16:51 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ
12/7/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
30/6/2021, 13:35 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
30/6/2021, 10:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
23/6/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Τελικά το πήρες το δέμα? Κ εμένα το ίδιο μ λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, barbazac είπε

Τελικά το πήρες το δέμα? Κ εμένα το ίδιο μ λένε...

Να υποθέσω αρχικά ότι το 'εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο' είναι απλά copy-paste του 'Consigment arrived at the destination country' από το PostNL; Δηλ. ότι απλά αντιγράφει το σύστημα των ΕΛΤΑ το ότι το δέμα έφτασε (από το ίδιο το PostNL), και όταν πάνε να το scanαρουν πραγματικά ότι έφτασε Ελλάδα, βλέπουν ότι δεν έφτασε; (δηλ. έχουν μία λίστα του τι πρέπει να είχε μέσα το φορτίο από Ολλανδία, και όσα δεν scanαριστουν από το αεροδρόμιο, βγαίνει report ότι δεν έφτασε Ελλάδα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Τι θέλει να πει ο ποιητής?? Φακελάκι από Αγγλία με δυό μικροσκοπικά Mosfets. Αγορά μέσω eBay. Ποιός έχει κάνει την μ@λακία?? Ο πωλητής ή το eBay?? Και τι πρέπει να γίνει?? Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή...

image.png.30105f0f347e9edbee6d4f566e376f96.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SaFiS είπε

Καλησπέρα και από μένα. Τι θέλει να πει ο ποιητής?? Φακελάκι από Αγγλία με δυό μικροσκοπικά Mosfets. Αγορά μέσω eBay. Ποιός έχει κάνει την μ@λακία?? Ο πωλητής ή το eBay?? Και τι πρέπει να γίνει?? Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή...

image.png.30105f0f347e9edbee6d4f566e376f96.png

Σίγουρα ο πωλητής έχει κάνει τη λαδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! 

Άμα κατάλαβα καλά το πακέτο έφυγε από την Ουγγαρία και έρχεται Ελλάδα? Γιατί δεξιά πάνω γωνία  στην τελευταία καταχώρηση έχει το σήμα από τα ΕΛΤΑ ενώ στα κάτω γράφει canaio. 

Screenshot_2021-12-16-20-12-46-061_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Bayern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bayern είπε

Καλησπερα! 

Άμα κατάλαβα καλά το πακέτο έφυγε από την Ουγγαρία και έρχεται Ελλάδα? Γιατί δεξιά πάνω γωνία  στην τελευταία καταχώρηση έχει το σήμα από τα ΕΛΤΑ ενώ στα κάτω γράφει canaio. 

Screenshot_2021-12-16-20-12-46-061_com.android.chrome.jpg

Αφού έφυγε από Ουγγαρία πλέον εμφανίζεται και στο τρακινγκ των ελτα. Πριν φύγει από Ουγγαρία και στη διαδρομή από Κίνα δεν εμφανίζονταν στο τρακινγκ των ελτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 7:14 ΜΜ, SaFiS είπε

Καλησπέρα και από μένα. Τι θέλει να πει ο ποιητής?? Φακελάκι από Αγγλία με δυό μικροσκοπικά Mosfets. Αγορά μέσω eBay. Ποιός έχει κάνει την μ@λακία?? Ο πωλητής ή το eBay?? Και τι πρέπει να γίνει?? Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή...

image.png.30105f0f347e9edbee6d4f566e376f96.png

Και εμενα τα ιδια. Δεν μπορει καποια βλακεια στο σκαν των ΕΛΤΑ ειναι

17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ
17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Στις 15/12/2021 στις 7:14 ΜΜ, SaFiS είπε

Καλησπέρα και από μένα. Τι θέλει να πει ο ποιητής?? Φακελάκι από Αγγλία με δυό μικροσκοπικά Mosfets. Αγορά μέσω eBay. Ποιός έχει κάνει την μ@λακία?? Ο πωλητής ή το eBay?? Και τι πρέπει να γίνει?? Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή...

image.png.30105f0f347e9edbee6d4f566e376f96.png

Μιλώντας με τα ΕΛΤΑ, μου ειπαν οτι αυτο σημαινει πως εχει αλλοιωθει η ετικετα του δεματος και δεν φαινονται καλα τα στοιχεια του παραληπτη. μου ειπαν να στειλω mail στα ΓΕΤΑ με τα στοιχεια μου, πράγμα που έκανα και περιμένω. Οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2021 στις 8:16 ΜΜ, Bayern είπε

Καλησπερα! 

Άμα κατάλαβα καλά το πακέτο έφυγε από την Ουγγαρία και έρχεται Ελλάδα? Γιατί δεξιά πάνω γωνία  στην τελευταία καταχώρηση έχει το σήμα από τα ΕΛΤΑ ενώ στα κάτω γράφει canaio. 

Screenshot_2021-12-16-20-12-46-061_com.android.chrome.jpg

Επειδή ο Κινέζος χρησιμοποίησε το Magyar Posta (Ουγγρικό ταχυδρομείο) σαν 'transit country post' (ενδιάμεσο ταχυδρομείο) για να παραδοθεί Ελλάδα, τότε για την Cainiao logistics (η οποία είναι στην Κίνα) η Ουγγαρία είναι η χώρα προορισμού (είναι άσχετο μετά το ότι το δέμα πρέπει μετά να σταλεί στην Ελλάδα)!! Οπότε όταν το δέμα έφτασε στην Ουγγαρία, η Cainiao logistics 'έβγαλε' η ίδια report στο tracking number, ότι έφτασε στην χώρα προορισμού. Επίσης, το 'αποστολή αντικειμένου' από τα ΕΛΤΑ δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι εκείνη την στιγμή το δέμα εστάλη πραγματικά στην Ελλάδα (είναι απλά ένα report που βγήκε στο tracking number από τα ΕΛΤΑ). Θα πρέπει να δεις αναχώρηση από το 'Exchange Office' της Ουγγαρίας, για να δεις ότι το δέμα εστάλη πραγματικά στην Ελλάδα. Αυτό θα το δεις καλύτερα στο parcelsapp ή στην σελίδα του ίδιου του Magyar Posta (και θα δεις πολλές φορές ότι το 'αναχώρηση από το exchange office' της Ουγγαρίας είναι σε διαφορετική χρονική στιγμή από την χρονική στιγμή του 'Αποστολή αντικειμένου από τα ΕΛΤΑ). ;)

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη ρε παιδιά, έχει τύχει σε κανέναν να παραλάβει δέμα από Ε.Ε. και να του ζητήσουν φόρους/τέλη? Για το δέμα που επισυνάπτω θέλουν 7.5 ευρώ και έχει σταλεί από Γερμανία!

/Edit: ψέματα, η παραγγελία έγινε πριν καιρό και είχα ξεχάσει τι αφορούσε. Ο πωλητής το έστειλε μάλλον από Αγγλία, αλλά στο μεηλ με την απόδειξη φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχω πληρώσει VAT. Πώς βγάζω άκρη εδώ?

Screenshot_2021-12-20-10-39-37-40.jpg

Επεξ/σία από Zigaboo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α) Αιτηση αμφισβήτισης δασμών, Πληρώνεις 12 ευρώ και στέλνεις ότι δικαιολογητικά έχεις. Αν μειωθεί ο φόρος έστω και 0,01 ευρώ , τα 12 ευρώ επιστρέφονται. Το δέμα πάει πίσω τελωνείο και μπορει να πάρει 30 ημέρες να το έχεις.

Β) πληρώνεις 7,5 ευρώ και το παραλαμβάνεις. 

Η επιλογή δική σου.

Προσοχή : Αν δεν υπάρχει Φ.Π.Α αλά μόνο έξοδα ταχυδρομείου, δεν μπορεις να κάνεις αμφισβήτηση δασμών. 

Απλά πλήρώνεις τα 7,5 ευρώ.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Α) Αιτηση αμφισβήτισης δασμών, Πληρώνεις 12 ευρώ και στέλνεις ότι δικαιολογητικά έχεις. Αν μειωθεί ο φόρος έστω και 0,01 ευρώ , τα 12 ευρώ επιστρέφονται. Το δέμα πάει πίσω τελωνείο και μπορει να πάρει 30 ημέρες να το έχεις.

Β) πληρώνεις 7,5 ευρώ και το παραλαμβάνεις. 

Η επιλογή δική σου.

Προσοχή : Αν δεν υπάρχει Φ.Π.Α αλά μόνο έξοδα ταχυδρομείου, δεν μπορεις να κάνεις αμφισβήτηση δασμών. 

Απλά πλήρώνεις τα 7,5 ευρώ.

Μάλιστα. Παράλογα και τα δύο. Το πακέτο προοριζόταν για δώρο Χριστουγέννων και έκαναν 40 μέρες (!) να το πάνε από το Ελ.Βενιζέλος στο κατάστημά μου. Οπότε να τους το αφήσω για επανέλεγχο δε παίζει.

Η ΕΕΤΤ ή το Ινστιτούτο Καταναλωτών τους ελέγχει αυτούς, αν κάνω καταγγελία; Γιατί έχουν ξεφύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 7:14 ΜΜ, SaFiS είπε

Καλησπέρα και από μένα. Τι θέλει να πει ο ποιητής?? Φακελάκι από Αγγλία με δυό μικροσκοπικά Mosfets. Αγορά μέσω eBay. Ποιός έχει κάνει την μ@λακία?? Ο πωλητής ή το eBay?? Και τι πρέπει να γίνει?? Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή...

image.png.30105f0f347e9edbee6d4f566e376f96.png

Καλησπέρα και πάλι.
Αφότου έστειλα τα στοιχεία μου ως παραλήπτης στα ΓΕΤΑ, το δέμα προχώρησε κανονικα προς εκτελωνισμό. Συνεπώς και στο δικό σου είναι πιθανό να υπήρξε κάποιο σκίσιμο πάνω στην ετικέτα του δέματος.

20/12/2021, 15:18 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ
17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα με banggood express. Ενώ είχε μπει στο τελωνείο στις 30/11, παρέλαβε η comet στις 6/12 και μου παρέδωσε η speedex στις 21/12. Μπορεί να καθυστέρηε αρκετά αλλά παραμένει ασφαλής τρόπος τελικά. 

Screenshot 2021-12-21 at 14.03.07.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 1:14 ΜΜ, Μιχάλης Π είπε

Και εμενα τα ιδια. Δεν μπορει καποια βλακεια στο σκαν των ΕΛΤΑ ειναι

17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ
17/12/2021, 13:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/12/2021, 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Μιλώντας με τα ΕΛΤΑ, μου ειπαν οτι αυτο σημαινει πως εχει αλλοιωθει η ετικετα του δεματος και δεν φαινονται καλα τα στοιχεια του παραληπτη. μου ειπαν να στειλω mail στα ΓΕΤΑ με τα στοιχεια μου, πράγμα που έκανα και περιμένω. Οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω. 

φιλε εστειλα κα ιεγω ιμειλ. αλλα επειδη εχω στειλει διαφορα ιμειλ στο παρελθον, με εγραψαν. εσενα επικοινωνησαν? ή ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, burnin είπε

φιλε εστειλα κα ιεγω ιμειλ. αλλα επειδη εχω στειλει διαφορα ιμειλ στο παρελθον, με εγραψαν. εσενα επικοινωνησαν? ή ακομα?

Καλησπέρα, οπως ειπα και σε νεο σχολιο μου αν δεις, εμενα προχωρησε κανονικα προς εκτελωνισμό. Τους εστειλα σε μειλ τα στοιχεια αποστολεα/παραληπτη και ως θεμα στο μειλ το τρακινγκ. Δεν επικοινωνησαν μαζι μου, απλως διαπιστωσα οτι μετα το μειλ προχωρησε η διαδικασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...