Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι εμείς που είχαμε την αντίστοιχη εμπειρία με τα Ελλειπή στοιχεία, και μετά ξεμπλοκαρε, σε ποια ημερομηνία έχουμε φτασει να έχουν εκτελωνιστεί για να υπολογίζουμε (χωρίς αυτό να είναι και δεδομένο) ημερομηνία αναμονής για τελικό εκτελωνισμό; 

Screenshot_20211227_133141_com.trackinglabs.parceltracker.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/12/2021 στις 8:39 ΠΜ, tasarass77 είπε

Και εμένα τα ίδια με τα ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία. Έστειλα email αλλά τίποτα

Παρέλαβα σήμερα αυτό που περιμένα, σε χρόνο ρεκόρ θα έλεγα, αφού μπηκε και βγηκε απο τελωνειο μεσα σε 3 μερες (και ακομα περιμενω αλλο δεμα απο Αγγλια και ειναι ηδη 1 μηνα τελωνειο). Τελικα το πακετο δεν ειχε απολύτως τιποτα. Ουτε ειχε σκιστει κατι, ουτε δε φαινονταν τα στοιχεία, ουτε τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στειλει 3 ιμειλ και ακομα να ξεκολλησει. φανταζομαι συνεχιζω ε? αυτο με τις κατεστραμενες ταμπελες ειναι απαραδεκτο. περιμενω τουλαχιστον 4 δεματα μη συστημενα. αν εχει βραχει η ταμπελα τα κλαιω. απαραδεκτοι. και προφανως παω και για τριτη καταγγελια. χειροτερος και απο τους αγγελοπουλους καταντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tasarass77 είπε

Εμένα είναι απο τις 20/12 κολλημενο στο απαιτείται καταχώρηση. 

Εμενα δεν ξερω πως ξεκολλησε, παντως το πακετο δεν ειχε απολυτως τιποτα. Ηταν πενα. Ούτε πιστευω οτι ειχε μεινει στη βροχη που διαβαζω απο αλλους. Ολα μεσα εξω ηταν σε εξαιρετική κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Μιχάλης Π είπε

 Εμενα δεν ξερω πως ξεκολλησε, παντως το πακετο δεν ειχε απολυτως τιποτα. Ηταν πενα. Ούτε πιστευω οτι ειχε μεινει στη βροχη που διαβαζω απο αλλους. Ολα μεσα εξω ηταν σε εξαιρετική κατασταση.

μηπως μετα τις καταγγελιες μου (και οσων αλλων κανανε) το γραφουν αυτο οταν ζητανε στοιχεια για το αν εχεις πληρωσει φορο?

παντως σοβαρα. εστειλα 3 ιμειλ. θα στειλω αλλο ενα. μετα ενα ιμειλ που θα απειλω με 3η καταγγελια. αν δε γινε ιτιποτα, 3η καταγγελια και επισης καταγγελαι στη γενικη γραμματεια καταναλωτη. δε γινεται να μη μπορεις να επικοινωνησεις με την υπηρεσια. απαλ δε γινεται. δε συμβαινει πουθενα αλλου αυτο. καντε ρε παιδια καμια καταγγελαι και εσεις. μονο ετσι θα δουμε προκοπη. 5 λεπτα υποθεση ειναι. ζουμε σε παραννοια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, burnin είπε

μηπως μετα τις καταγγελιες μου (και οσων αλλων κανανε) το γραφουν αυτο οταν ζητανε στοιχεια για το αν εχεις πληρωσει φορο?

παντως σοβαρα. εστειλα 3 ιμειλ. θα στειλω αλλο ενα. μετα ενα ιμειλ που θα απειλω με 3η καταγγελια. αν δε γινε ιτιποτα, 3η καταγγελια και επισης καταγγελαι στη γενικη γραμματεια καταναλωτη. δε γινεται να μη μπορεις να επικοινωνησεις με την υπηρεσια. απαλ δε γινεται. δε συμβαινει πουθενα αλλου αυτο. καντε ρε παιδια καμια καταγγελαι και εσεις. μονο ετσι θα δουμε προκοπη. 5 λεπτα υποθεση ειναι. ζουμε σε παραννοια

Δεν ξερω, μπορει. Ωστόσο έχω άλλο ενα δεμα, αυτή τη φορά από αγγλία, που είναι σχεδόν ένα μηνα στο τελωνείο με πληρωμένο ΦΠΑ. Εδώ δες. 
 

1/12/2021, 20:15 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
1/12/2021, 20:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
13/11/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
13/11/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
11/11/2021, 07:55 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
9/11/2021, 23:16 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια. 3 ιμειλ εστειλα τιποτα. κοιταω παλι το τρακινγκ, εχει γινει εντιτ και τωρα λεει τα εξης: Ελλιπη πληροφοριακα στοιχεια απο αποστολεα - Τα ελτα θα προχωρησουν σε χειρονακτικη καταχωρηση.

τι καταλαβαινετε?

εγω αυτο που σας ελεγα. λογω των καταγγελιων (ελπιζω να επαιξα και εγω ρολο), σταματησαν να βαζουν εξοδα εκτελωνισμου χωρις προηγουμενη επικοινωνια ή προσπαθεια επικοινωνιας με τον παραληπτη. οποτε βρηκαν αυτη τη μεθοδο. εχω στειλε 3 (και ενα πριν λιγο) ιμειλ με ταστοιχεια μου και με τηναποδειξη οτι πληρωσα φπα. τι στοιχημα πατε οτι θα φαει τελωνειο?

για πειτε αν εχει γραφτει αυτο και σε αλλους

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Το ότι έχεις απόδειξη πως πλήρωσες Φ. Π.Α. δεν σημαινει ότι ο πωλητής το δήλωσε και το πλήρωσε. 

 

Δεν εχει καμια σημασια. Το αν φαινεται πανω ο πληρωμενος ΦΠΑ θα φανει οταν προχωρησει ο εκτελωνισμος. Το οτι εχει κολλησει στο "προς Εκτελωνισμό" σημαινει οτι ακόμα ειναι στην άκρη. ΚΑι σε πληροφορώ, ότι δεμα απο αμερικη που εφτασε ελλαδα 20 Δεκεμβρη και οχι 11 Νοέμβρη, εκτελωνιστηκε τσακ μπαμ χωρις να εχω πληρωσει ΦΠΑ πιο πριν και το ειχα στα χερια μου χτες 27 του μηνα. Οποτε απλως στο τελωνειο κανουν οτι τους καπνισει. Αφηνουν δεματα που προηγουνται στην ακρη χωρις λογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Το ότι έχεις απόδειξη πως πλήρωσες Φ. Π.Α. δεν σημαινει ότι ο πωλητής το δήλωσε και το πλήρωσε. 

 

καλε μου φιλε, δικιο εχεις. Δε θα διαφωνησω. Ομως το λες και το ξαναλες συνεχεια. Προς τι αυτη η επιμονη?

θεωρεις πως φταινε ολοι οι πωλητες? και ειδικα πωλητες που εχουν 100.000 θετικα φιντμπακ πχ στο ιμπει?

οκ στο αλιεξπρες γινεται της ποπης, τα λεμε στο αλλο θρεντ.

σε ιμπει ντισκογκς κτλ τα πραγματα ειναι πιο σωστα. ολοι οι μεγαλοι πωλητες ξερουν τι να κανουν. πλεον. μετα απο 6 μηνες και τοσες πωλησεις που εχουν κανει.

Εγω πιστευω πως παρολο που υπαρχει ενα ποσοστο ελλιπων στοιχειων, πολλες φορες επιτηδες σε διπλοχρεωνουν.

Παντως για να ελανελθω λιγο, αλλο ανεφερα πριν.

Αυτο με τα ελλιπη πληροφοριακα στοιχεια στην αρχη υποθεσαμε οτι ειναι σβησμενες διευθυνσεις. στειλαμε ολοι αβερτα ιμειλ.

Και εκαναν εντιτ αυτο που εγραφαν. και τωρα αναφερει ελλιπη στοιχεια απο τον πωλητη και πως θα προβουν σε χειρονακτικη καταχωριση.

δηλαδη τι αλλη εναλλακτικη ειχανε? ποδονακτικη καταχωριση? προφανως για να δικαιολογηθουν απο τις πολλες καταγγελιες που εφαγαν, με τα δυομισαρια κτλ κτλειπαν να καλυψουν λιγο τους πωπους τους.

ομως παλι δεν απαντανε σε ιμειλ, αγνοουν οτι τους στελνεις και παλι θα βαρεσουν δυομισαρια συν φπα.

υπηρεσια που δε σηκωνει τηλεφωνα και δεν απαντα στα ιμειλ δε νοειται.

μονη διεξοδος τα 12αρια για αναδασμολογηση που και εκει (επειδη δεν το εχω κανει) ικανουν τους εχω να σου χρεωσουν το 2ομισαρι οτι και να γινει.

τα πραγματα ειναι τραγικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θεωρώ τίποτα. Απλά λέω την αλήθεια . 

Τώρα αν η αλήθεια πονάει συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, 

Από τις 3 Δεκεμβρίου έχεις γράψει 10 μηνύματα και εγώ με αυτό που γράφω τώρα ακριβώς άλλα 10

Αν κουράστηκες να με διαβάζεις , εγώ δεν κουράστηκα ακόμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Όχι δεν θεωρώ τίποτα. Απλά λέω την αλήθεια . 

Τώρα αν η αλήθεια πονάει συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, 

Από τις 3 Δεκεμβρίου έχεις γράψει 10 μηνύματα και εγώ με αυτό που γράφω τώρα ακριβώς άλλα 10

Αν κουράστηκες να με διαβάζεις , εγώ δεν κουράστηκα ακόμα.

μηπωςφιλε εισαι εκτελωνιστης?

τελοσπαντων εγραψα κατι συγκεκριμενο. δε δινω συνεχεια σεαυτο που λες. δεν εχει νοημα καμια αντιπαραθεση μεταξυ μας. νοημα εχει να βρεθει λυση στο μπαχαλο.

Καλη σου μερα και καλη χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε να κοιμάστε ήσυχοι με τους εκτελωνισμούς υπάρχουν μόνο οι εξής λύσεις:

1. Να αγοράζετε μόνο από καταστήματα που αποδεδειγμένα είναι εντός ΕΕ. Το ότι κάποιος στο ebay ισχυρίζεται ότι είναι εντός ΕΕ δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια.

2. Να αγοράζετε προϊόντα που αποστέλλονται μέσω του ebay global shipping program. (https://www.ebay.com/help/selling/shipping-items/setting-shipping-options/global-shipping-program?id=4646).

Μπορεί να είναι ακριβό αλλά δεν θα χρεωθεί ούτε λεπτό παραπάνω από ότι θα πληρώσετε στο checkout. Είναι ήδη όλα υπολογισμένα, μεταφορικά, φόροι, εκτελωνισμός.

3. Αν έχετε μεγάλο όγκο αγορών, μιλήστε με εκτελωνιστή. Αν έχετε εξουσιοδοτήσει εκτελωνιστή, κάθε φορά που θα έρχεται δέμα εκτός ΕΕ θα σας παίρνει τηλέφωνο πριν το εκτελωνίσει και αν του πείτε να προχωρήσει θα ξέρετε ακριβώς τι θα πληρώσετε. Επειδή η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι σταθερή, μην παραξενευτείτε αν χρεώσει το ίδιο είτε για μια βίδα είτε για ένα container. Η δουλειά που θα κάνει είναι ακριβώς η ίδια.

Θα σας πει ο ίδιος περισσότερες λεπτομέρειες, όπως π.χ. αν πρέπει να αναφέρεται κάτι στο δέμα ώστε να εκτελωνιστεί μέσω αυτού.

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...