Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δέμα από Βέλγιο (eBay), αποστολή με PostNL.

Το tracking number είναι της μορφής 3SOVSB******* (τα * είναι αριθμοί).

Έχει κολλήσει στο εξής:

December 21, 16:41 We missed you; shipment not delivered. Delivery moment still unknown

Εντωμεταξύ, εκείνη την ημέρα ήμουν στο σπίτι μέχρι τις 18:00. Ούτε κουδούνι χτυπήσαν, ούτε ειδοποιητήριο άφησαν, τίποτα.

Μέχρι στιγμής ότι είχα πάρει με postNL το έφερναν τα ΕΛΤΑ. Αλλά δεν μου έχει ξανατύχει με tracking 3SOVSB. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια δική μας courier που συνήθως τα αναλαμβάνει, ώστε να κοιτάξω/ρωτήσω; Το site των ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζει καν tracking numbers αυτής της μορφής.

Screenshot_2021-12-30-02-29-35-916_com.brave.browser.jpg.710e7c85c277e4ec2922e49bc80e6b14.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η δική μου εμπειρία με αποστολες μεσω cainiao και swiss post με προπληρωμενο φπα(1+1 δέμα) ήταν να περασουν από τελωνείο και στο ενα αξιας 2 ευρω εφαγα 2.5 ευρώ χαρατσι (cainiao) και στο άλλο swiss post (απο οκτωβριο παραδοθηκε τωρα) να φαω 6 ευρω περιπου στα 25. 

Αντίθετα ενα aliexpress standard περασε αερα και σε 1 μηνα περιπου το είχα στα χέρια μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgnr είπε

Παραγγελία λουράκια AW απο αμερικάνικο ebay 14/12, παραλαβή σήμερα(!) χωρίς έξτρα χρεώσεις τελωνείου.

Για δώσε λινκ αν μπορείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια απορια. τα πακετα με τρακινγκ ποου ξεκινα απο rrή απο re δεν ειναι συστημενα? για ποιο λογο αφηνουν χαρτακια και πρεπει να τρεχεις στο ταχυδρομειο? νεα μοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, burnin είπε

παιδια μια απορια. τα πακετα με τρακινγκ ποου ξεκινα απο rrή απο re δεν ειναι συστημενα? για ποιο λογο αφηνουν χαρτακια και πρεπει να τρεχεις στο ταχυδρομειο? νεα μοδα?

Νεα.... εεε ήθη. :P

Spoiler

Ειναι καποιους μηνες που για το οτιδηποτε και εμενα μου φερνουν χαρτακι. Αλλαξε ο ταχυδρομος - εμειναν ελαχιστοι εδω και μηνες απο ο,τι διαβαζουμε παντου  και εχουν πλεον το συστημα -ξανα απο οσα διαβαζουμε παντου- να φερνουν το χαρτακι για να πας ταχυδρομειο. Μαλιστα και το χαρτακι μπορει να ερθει 5-10 μερες μετα την μεταφορα του αντικειμενου στο ταχυδρομειο - συμφωνα με οσα διαβαζουμε παντου.

Και σε συστημενα απο υπηρεσιες και στα εκ Κινας που ειχα last one ordered back in November of 2020. Ηρθε το χαρτακι Αυγουστο. Πιο μικρο το πακετακι απο το χαρτακι. Εφαγα 2 ωρες στην ουρα σαν τα ζα για παραλαβη 2 φορες για 2 τετοια απο Κινα φετος. Το συστημενο απο υπηρεσια δεν πηγα ποτε να το παρω για να αποφυγω την ουρα. Φανταζομαι το γυρισαν πισω. Το ζητησα με email τελικα και καταλαβαινουμε ολοι ποσο πισω ειμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας εάν είναι ακόμα σε ισχύ η συνεργασία ΕΛΤΑ με EMS  ? 

Σκέφτομαι να πάρω μεταχειρισμένη μητρική από εΒΑΥ  Ταϊλάνδη.

Το ΦΠΑ θα είναι προπληρωμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με dhl paket απο Καναδα. Νομιζω κινηθηκε λιγο πιο γρηγορα απο οσο περιμενα. Βεβαια τωρα μενει να περασει απο το τελωνειο και το ποσο καιρο θα κανει

image.png.a75c0c6482adc1c25e61dcf068e8cf0f.png

image.png.373a55063cdbcffa91165e57e0444e39.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Με dhl paket απο Καναδα. Νομιζω κινηθηκε λιγο πιο γρηγορα απο οσο περιμενα. Βεβαια τωρα μενει να περασει απο το τελωνειο και το ποσο καιρο θα κανει

image.png.a75c0c6482adc1c25e61dcf068e8cf0f.png

image.png.373a55063cdbcffa91165e57e0444e39.png

iHerb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έβγαλε και εμένα ελλιπή στοιχεία. Πρέπει να στείλω μαιλ στο ΓΕΤΑ? 

Screenshot_20220103-123320_Messenger.jpg.ef2448388fd79bb782d81c991bdbca7d.jpg

@grip @Μιχάλης Π

Σας προχώρησε το δικό σας με τα ελλιπή στοιχεία? 

Edit: έστειλα και εγώ μαιλ με τα στοιχεία αποστολής. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή από ebay (Ισπανία):

image.png.38bc4ae7b074c4e6b100a710924c368a.png

καμιά ενημέρωση από τις 11/10 που έφυγε. Τα ελτά δεν ξέρουν κάτι παραπάνω και η correos (ισπανικά ταχυδρομεία) λένε έφυγε από εμάς.

Σημειωτέον πρόκειται για αξίας αντικείμενο ~500euro. Ευτυχώς καλυπτόταν από το ebay money back guarantee και έχω πάρει refund.

Έχει δει κανείς παρόμοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xuras είπε

Αποστολή από ebay (Ισπανία):

image.png.38bc4ae7b074c4e6b100a710924c368a.png

καμιά ενημέρωση από τις 11/10 που έφυγε. Τα ελτά δεν ξέρουν κάτι παραπάνω και η correos (ισπανικά ταχυδρομεία) λένε έφυγε από εμάς.

Σημειωτέον πρόκειται για αξίας αντικείμενο ~500euro. Ευτυχώς καλυπτόταν από το ebay money back guarantee και έχω πάρει refund.

Έχει δει κανείς παρόμοια περίπτωση?

11/10 ειμαι και εγω και ηρθε Ελλαδα 30/12 ελπιζω Απριλιο θα το εχω 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...