Προς το περιεχόμενο

Nvidia: Ξεκλειδώσαμε κατά λάθος την εξόρυξη Ethereum στην RTX 3060


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορω με αυτο show...

Δικο της προϊόν ειναι, οτι γουσταρει θα κλειδωσει και οτι γουσταρει θα ξεκλειδωσει.

Εγω στην θεση της θα προωθουσα ξενδιαντροπα το mining παραληλα με το gaming.

Εταιρια ειναι οχι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Ειναι εκει για να βγαλει ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΊΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.

Δεν ειναι εκει για να νταντευει τον καθε κακομαθημένο gamer που παρεξηγηθηκε για τις υψηλες τιμες.

Αμα δεν εχει λεφτα να μην ψωνίσει.

Welcome to real life.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, dionlouk είπε

Διάβασα, ότι το "ξεκλείδωμα" λειτουργεί ΜΟΝΟ με τις εξής προϋποθέσεις:

- Η κάρτα πρέπει να είναι καρφωμένη πάνω στη μητρική σε θύρα pci-e 16x

- Να έχει επάνω της οθόνη

- Να είναι η μόνη κάρτα στο σύστημα.

Άγνωστο αν ισχύει...

Πηγή: Reddit

Το ίδιο διάβασα και εγώ.

Αν είναι σε PCIE riser 1x και με τον "καλό" driver δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

H ελεύθερη αγορά είναι ένα σύστημα της οικονομίας της αγοράς, στο οποίο οι τιμές των αγαθών και των υπηρεσιών καθορίζονται ελεύθερα από τη συναίνεση μεταξύ των προμηθευτών και των καταναλωτών και στο οποίο οι νόμοι και οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης είναι απαλλαγμένες από οποιαδήποτε παρέμβαση από την κυβέρνηση, το μονοπωλιακό καθορισμό των τιμών, ή άλλη αρχή. 

Αν λοιπόν εμένα πέσει στα χέρια μου μια 3090 των 1200 ευρώ και την βάλω αγγελία στα 3000 δεν είμαι ούτε scalper ούτε μαυραγοριτης. Αυτό το σύστημα θέλουμε. Αυτό έχουμε. Όχι όπως μας βολεύει τα αλλάζουμε 

η ελεύθερη αγορά δεν είναι ακριβός το σύστημα που έχουμε. Απλα κοίτα γύρω σου τους παίκτες ειναι καρτελ , με ιδιες τιμες. αρα δεν αυτορυθμιζεται τιποτα απο την ζητηση. Η ACS , δεν μπορει να δωσει δεμα σε 2 μερες γιατι γνωριζει οπως λεει πρωτοφανή κατασταση. αυτη η κατασταση ειναι14 μηνες τωρα γιατι δεν παιρνει κοσμο, για εχει περισσοτερ κερδη. Αφου απελευθερώθηκε ο τζόγος ,  και το joker πολλα σε λιγους (μεγαλη γκανιοτα) εσυ μπορεις να φτιαξειςμια λοτταρια που να δινεις λιγα σε πολλους. φαντασου τα νοσοκομεια να ηταν ιδιωτικα . τωρα απλα δε θα εμπαινα οι ανθρωποι , δεν θα αυξανανε τα κρεββατια. Ασε το παραμυθι με τουσ αλλουσ που πουλανε ρευμα που σεν εχουν το αγοραζουν πιο φτηνα απο δεη , και μολις κανουν τα συμβολαια ,θα εχουν ολοι τι διες τιμες. Το ιδιο εγινε και με τα κινητα.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionlouk είπε

Διάβασα, ότι το "ξεκλείδωμα" λειτουργεί ΜΟΝΟ με τις εξής προϋποθέσεις:

- Η κάρτα πρέπει να είναι καρφωμένη πάνω στη μητρική σε θύρα pci-e 16x

- Να έχει επάνω της οθόνη

- Να είναι η μόνη κάρτα στο σύστημα.

Άγνωστο αν ισχύει...

Πηγή: Reddit

άρα ουσιαστικά λέει το εξής 
είσαι "απλός" χρήστης που κάνεις mine ; ε κάνε 
τα θες όλα δικά σου ; (3-4,5,10 κάρτες στο ίδιο μηχάνημα μόνο και μόνο για mining) όχι ρε φίλε , να πάρεις τις άλλες που βγάλαμε :)
δε μπορώ να πω ότι το βρίσκω παράλογο αυτό
το πρόβλημα δεν είναι στο αν πάρει ο Τάκης μια κάρτα και φαρμάρει, αλλά οι άλλοι οι "επαγγελματίες"

βέβαια για κάποιους που λένε ότι το έκανε για τις πωλήσεις....
παιδιά , δεν υπάρχουν κάρτες γενικά, εδώ άλλοι αγοράζουν 1050ti και 1060 3GB (με καπέλο φυσικά) επειδή δεν μπορούν να πάρουν κάτι άλλο
ποιες πωλήσεις ; και σκ@@@ με φουρφούρια να βγάλει πάλι θα φύγουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

H ελεύθερη αγορά είναι ένα σύστημα της οικονομίας της αγοράς, στο οποίο οι τιμές των αγαθών και των υπηρεσιών καθορίζονται ελεύθερα από τη συναίνεση μεταξύ των προμηθευτών και των καταναλωτών και στο οποίο οι νόμοι και οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης είναι απαλλαγμένες από οποιαδήποτε παρέμβαση από την κυβέρνηση, το μονοπωλιακό καθορισμό των τιμών, ή άλλη αρχή. 

Αν λοιπόν εμένα πέσει στα χέρια μου μια 3090 των 1200 ευρώ και την βάλω αγγελία στα 3000 δεν είμαι ούτε scalper ούτε μαυραγοριτης. Αυτό το σύστημα θέλουμε. Αυτό έχουμε. Όχι όπως μας βολεύει τα αλλάζουμε 

Να συμπληρώσω: α) απαγορεύεται να αλλάξουν χέρι τα 3.000 ευρώ (πρέπει να γίνει μέσω τράπεζας), και β) πρέπει να δώσεις κάποιο "παραστατικό" (όχι απαραίτητα φορολογικό) λόγω του ν. 3043. Οπότε οι τιμές είναι ελεύθερες, αλλά η πώληση έχει και κανόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Razor333 είπε

Εχω πληροφοριες απο retailer του εξωτερικου, ειχε 100+ ετοιμοπαραδοτες 3060, φυσικα σε αρκετα τσιμπημενη τιμη γιατι δεν υπαρχει και τιποτα αλλο στα 650-700€, θα εφευγαν και παλι μεσα σε λιγες μερες φυσικα, αλλα με το που εσκασε ο driver, ξεπουλησαν μεσα σε μια ωρα και εψαχναν να δουνε τι εγινε.

Περαστικα σε οσους ηθελαν 3060 σε λογικη τιμη, που και χωρις mining ετσι και αλλιως δεν υπηρχαν σε λογικη τιμη, τελευταια ελπιδα για ''φθηνη'' καρτα, ο θεος να τις κανει στα 600-700€ φθηνες, θα ειναι οι 6700xt ΑΝ εχει η AMD ποσοτητα να καλυψει την ζητηση, που πολυ αμφιβαλλω.

6700xt τιμές πώλησεις 1090+

Επεξ/σία από kmilioris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Να συμπληρώσω: α) απαγορεύεται να αλλάξουν χέρι τα 3.000 ευρώ (πρέπει να γίνει μέσω τράπεζας), και β) πρέπει να δώσεις κάποιο "παραστατικό" (όχι απαραίτητα φορολογικό) λόγω του ν. 3043. Οπότε οι τιμές είναι ελεύθερες, αλλά η πώληση έχει και κανόνες.

Νόμος που δεν έχει κανέναν τρόπο να εφαρμοστεί είναι σαν να μην υπάρχει. Νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε βάλει στην άκρη το κομμάτι του κόστους που έχει η επιβολή του νόμου, η διαφήμιση, η εκπαίδευση των πολιτών... Από την άλλη, οι μη εφαρμόσιμοι νόμοι πρέπει απλώς να πάψουν να υφίστανται, διότι δίνουν στην εκάστοτε κυβέρνηση τη δυνατότητα να κινηθεί εναντίον οποιουδήποτε πολίτη για οποιαδήποτε νομική παράβαση, η οποία πιθανώς δεν ενδιέφερε κανέναν όσο δεν επιχειρούσε το κράτος να την επιβάλει με αστυνόμευση.

Πχ. Σε ένα "εντελώς απίθανο" υποθετικό σενάριο: μπορούν να με διώξουν για φοροδιαφυγή γι αυτά τα 100 ευρώ που μου έδωσε η μάνα μου στη γιορτή μου, καθώς δεν πλήρωσα 10% φόρο και δεν τα δήλωσα, όπως προβλέπεται από τη φορολογική νομοθεσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Νόμος που δεν έχει κανέναν τρόπο να εφαρμοστεί είναι σαν να μην υπάρχει. Νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε βάλει στην άκρη το κομμάτι του κόστους που έχει η επιβολή του νόμου, η διαφήμιση, η εκπαίδευση των πολιτών... Από την άλλη, οι μη εφαρμόσιμοι νόμοι πρέπει απλώς να πάψουν να υφίστανται, διότι δίνουν στην εκάστοτε κυβέρνηση τη δυνατότητα να κινηθεί εναντίον οποιουδήποτε πολίτη για οποιαδήποτε νομική παράβαση, η οποία πιθανώς δεν ενδιέφερε κανέναν όσο δεν επιχειρούσε το κράτος να την επιβάλει με αστυνόμευση.

Πχ. Σε ένα "εντελώς απίθανο" υποθετικό σενάριο: μπορούν να με διώξουν για φοροδιαφυγή γι αυτά τα 100 ευρώ που μου έδωσε η μάνα μου στη γιορτή μου, καθώς δεν πλήρωσα 10% φόρο και δεν τα δήλωσα, όπως προβλέπεται από τη φορολογική νομοθεσία!

Αυτοί τότε που παραβαίνουν τον νόμο, και κάνουν μαύρες αγορές, ίσως να μην παραπονιούνται με όρους όπως μαυραγορίτης, και να περιορίσουν τα κηρύγματα περί του καπιταλισμού, ο οποίος περιλαμβάνει και κρατικό έλεγχο.

Τα περί νόμων που είναι σαν να μην υπάρχουν, δεν τα συμμερίζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πεθάνει στα γέλια. Ευχαριστώ κοινότητα insomnia!

Από που να ξεκινήσω; Από αυτούς που δεν έχουν καμία ιδέα περί mining αλλά νιώθουν ότι πρέπει να πουν κάτι;

Από τον Lanister με την ελεύθερη αγορά; Μου αρέσει η πεποίθηση ότι αυτό το σύστημα και το θέλουμε και το έχουμε.  Χαχαχαχα!

Από τον άλλο που ΖΗΤΑΕΙ κόφτη σε κάτι που θα πληρώσει; Ενδιαφέρουσα η ιδέα για να γίνει η δουλίτσα, αλλά κρίμα δεν είναι να δώσουμε κάτι ευρύτερο για να πετύχουμε κάτι τόσο ειδικό;

Ή τον "πηγή: reddit". Μου θύμησε το σχολείο που πηγαίναμε να το παίξουμε ψαγμένοι και βάζαμε το πηγή: Internet. (Τα πολύ παλιά τα χρόνια). Και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί οι καθηγητές προσπαθούσαν να μας πουν ότι όχι μόνο δεν έχει καμία επιστημονική αξία αυτό, αλλά χαλάει και το κείμενο. Είναι σα να λες πηγή: βιβλιοθήκη.

Σας αγαπώ!

Επί του θέματος, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν ενιαία πολιτική μέσα στην nVidia. Τσακώνεται το marketing με τις πωλήσεις; Γιατί; Αυτή η κοροιδία δεν είναι ωραία και ξενερώνει ακόμα και τα fanboys. Πείτε ξεκάθαρα: Παιδιά sorry, η κάρτα μας είναι τρομερή και θέλουμε να εγκαταλείψουμε την ιδέα της fix τιμής και να τις κάνουμε όλες πλειστηριασμό. Όποιος έχει φράγκα παίρνει. Εγώ τον σέβομαι το μαυραγορίτη που βγαίνει και το λέει. Δεν ψωνίζω φυσικά, αλλά τον σέβομαι. Το γλίτσα μαυραγορίτη "δεν είναι αυτό που νομίζετε" τον απεχθάνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ότι φαίνεται δεν ξεπούλησαν τις 3060 στα πρώτα 50 δευτερόλεπτά μετά το launch και αγχώθηκαν για τις μελλοντικές πωλήσεις.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/3/2021 στις 4:31 ΜΜ, masteripper είπε

Τι να σου πω.

Εγώ προτεινα 1 hardware level τρόπο για να προστατευτεί η ιδέα του "τεχνολογικού forum" .... Και εσύ απαντάς μαγκιορικα ότι απλώς δεν γουστάρεις .... Ποιος είναι πιο καφενοβιος κάνει νομίζω μπαμ

Μαγκιόρικα ως προς τι; Στο ότι όταν αγοράζω κάτι θέλω να δουλεύει όπως πρέπει; Δηλάδη επειδή η ταχύτητα σκοτώνει οι ferrari μπορούν να πάνε με 250χλμ/ώρα μόνο για 5 δευτερόλεπτα... Αν έχουν αυξημένη ζήτηση να φτιάξουν κάρτες και να αφήσουν τις καθυστερήσεις με δήθεν hardware λύσεις, που όπως αποδείκτηκε, ξεπεράστηκε σε ούτε μία μέρα και απλά προκάλεσαν μεγαλύτερη καθυστέρηση για να υλοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...