Προς το περιεχόμενο

Loki - (Disney+, 2021)


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Λίγο άσχετο αυτό που θα πω και χωρίς να θέλω να θάψω τις ταινίες με υπερ-ήρωες δεν θα ήταν και τοοοσο τρομερά κακό να είχαμε μια κάποια ύφεση από αυτές τις ταινίες κάποια στιγμή και να βλέπαμε και κάτι διαφορετικό για ένα διάστημα να γίνεται δημοφιλές. ΟΚ διασκεδαστικοί για πολύ κόσμο οι Avengers και τα συναφή, αλλά μην τα ανάγουμε και σε υψηλή τέχνη.

Δύσκολο να δούμε κάτι το διαφορετικό και ταυτόχρονα καλό. Από την μία όπως λες με τους υπέρ ήρωες, όντως έχουμε μπουχτίσει, χώρια το ότι πλέον δύσκολα μπορεί κάποιος να ξανά στήσει κινηματογραφική σειρά, διότι από Iron Man μέχρι End Game σειρά είχαμε, αυτό τις έκανε πετυχημένες. Μετά σε "πιου - πιου" "μπαμ μπαμ" έχουμε Star Trek και Star Wars να έχουν στριμώξει την αγορά, οπότε προτιμάνε να ρίξουν τα λεφτά τους εκεί από το να φτιάξουν κάτι νέο και διαφορετικό. Ομοίως γιγάντια ρομπότ = Transformers, δύσκολο να δούμε κάτι διαφορετικό. Είχαμε το Pacific Rim που όμως ήταν μία ταινία και δύο αρπαχτές. Γενικότερα επίσης πολλά έχουν ήδη υλοποιηθεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, οπότε βλέπουμε σε μεγάλο βαθμό νέες εκδόσεις π.χ. Dune. Καινούριες ιδέες είτε δεν κάνουν στην πλειοψηφία εντύπωση π.χ. Tenet εμένα δεν μου έλεγε τίποτα, υποθέτω το ίδιο χάσιμο χρόνου θα δείχνει το The Creator, αν και διαφορετικό. Άλλα δεν έκαναν τα λεφτά που θα έπρεπε να κάνουν ώστε να μην καταλήξουν σε μηχανική υποστήριξη π.χ. Alita, άλλα ακόμα και με 13 χρόνια διαφορά από το original δεν αποδείχτηκαν τίποτα παραπάνω από ένα ευχάριστο θέαμα για να περάσει η ώρα π.χ. Avatar.

Δεν ξέρω τώρα αν θα δούμε τίποτα παλιά Γιαπωνέζικα animations να καταλήγουν σε live action ταινίες π.χ. Macross/Robotech, Space Carrier Blue Noah, Captain Harlock κ.τ.λ. από Hollywood και όχι από μικρά στούντιο που δεδομένα θα είναι περιορισμένων προσδοκιών και μηδενικών ελπίδων για δημιουργία κινηματογραφικών σειρών στο στυλ του Marvel Universe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πρώτο επεισόδιο, μου φάνηκε ολίγον κουλουβάχατα. Το χειρότερο όμως είναι ότι μου φαίνεται αδιάφορο. Νιώθω ότι και αν δεν δω την σειρά δεν θα χάσω τίποτα, ενώ αν την δω δεν θα κερδίσω τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2023 στις 7:05 ΜΜ, john_dr είπε

Όσον αφορά το πρώτο επεισόδιο, μου φάνηκε ολίγον κουλουβάχατα. Το χειρότερο όμως είναι ότι μου φαίνεται αδιάφορο. Νιώθω ότι και αν δεν δω την σειρά δεν θα χάσω τίποτα, ενώ αν την δω δεν θα κερδίσω τίποτα.

Μεγάλη αλήθεια.

Έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο μπερδεμα το 5ο επεισοδιο πρακτικα απλα προχωρανε το σεναριο χωρις καθαρες εξηγησεις γιατι και πως. Εχουν χασει λιγακι τη μπαλα η μου φαινεται σε αυτη τη σεζον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Μεγαλο μπερδεμα το 5ο επεισοδιο πρακτικα απλα προχωρανε το σεναριο χωρις καθαρες εξηγησεις γιατι και πως. Εχουν χασει λιγακι τη μπαλα η μου φαινεται σε αυτη τη σεζον?

Μπα, όπως σε όλα τα

Spoiler

παράλληλα σύμπαντα και τα χρονοταξίδια, παιδική χαρά.

Απλά το πάνε προς τα εκεί που θέλουν με το ζόρι, να σκάσει ο Kang δηλαδή στην όποια "γεύση" του με το ζόρι ως υπερ-απειλή για να κινηθεί ο κύκλος ταινιών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρετη η 2η σεζον, κριμα μια και η πρωτη μου αρεσε αρκετα. ο κοσμος εφτανε στο τελος του και απλα δεν με ενοιαζε.

Δεν ειμαι μεγαλος φαν των time travels ποσο μαλλον σε αυτο το ρυθμο, μου δημιουργειται η αισθηση οτι όλα χανουν τη σημασια τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Millennium είπε

Είδα το επεισόδιο πριν από λίγο, νομίζω το τελείωσαν 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...