Προς το περιεχόμενο

Πλήρης καταργηση τελωνειακης ατελειας - Ιουλιος 2021


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Από χώρα της ΕΕ δεν πληρώνεις τελωνείο εκτός και αν είναι τίποτα μη επιτρεπόμενο και δε στο δώσουν

Ουτε φπα ομως θα πληρωσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

ΦΠΑ πληρωνεις ατην χωρα που το αγοραζεις

Ναι όμως μεταξυ ιδιωτών τι φπα θα πληρώσει ο πωλητής για ενα μεταχ.  Αντικειμενο?  Αυτο λιγο με μπερδεψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εξής απορία, πληρώνουμε λέμε ΦΠΑ όταν έρχεται δέμα εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης, βρήκα το προϊόν που θέλω και αποστολή έχουμε από Βέλγιο ΑΛΛΑ όπως φαίνεται στο checkout με χρεώνει και vat  γιατί? Δεν θα έπρεπε να πληρώσω μόνο το προϊόν κ τα μεταφορικά?

Screenshot_2021-07-11-18-53-03-171_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2021-07-11-18-52-54-261_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Beniva είπε

Έχω την εξής απορία, πληρώνουμε λέμε ΦΠΑ όταν έρχεται δέμα εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης, βρήκα το προϊόν που θέλω και αποστολή έχουμε από Βέλγιο ΑΛΛΑ όπως φαίνεται στο checkout με χρεώνει και vat  γιατί? Δεν θα έπρεπε να πληρώσω μόνο το προϊόν κ τα μεταφορικά?

Screenshot_2021-07-11-18-53-03-171_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2021-07-11-18-52-54-261_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Φπα πλήρωνες παντα εντος εε, εκτος εε δεν πλήρωνες και αυτο τώρα διορθώθηκε.

.

.

.

Σήμερα ήρθε δέμα απο το τελωνείο με αγορα απο τον Μάη, το μνμ απο τα ελτα ειναι το παρακάτω

TAX.ANTIKEIMENO        LT6912xx0NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH      1.54€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAΛΛIΘEAΣ (K.K.)               THΛ: 2109525045 BENIZEΛOY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Φπα πλήρωνες παντα εντος εε, εκτος εε δεν πλήρωνες και αυτο τώρα διορθώθηκε.

.

.

.

Σήμερα ήρθε δέμα απο το τελωνείο με αγορα απο τον Μάη, το μνμ απο τα ελτα ειναι το παρακάτω

TAX.ANTIKEIMENO        LT6912xx0NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH      1.54€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAΛΛIΘEAΣ (K.K.)               THΛ: 2109525045 BENIZEΛOY

Και για το 1,54€ πας ΕΛΤΑ να πληρώσεις ή έχουν κανα ηλεκτρονικό τρόπο πληρωμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Και για το 1,54€ πας ΕΛΤΑ να πληρώσεις ή έχουν κανα ηλεκτρονικό τρόπο πληρωμης?

Στα ελτα της γειτονιάς πλέον μόνο τα γράμματα φέρνουν στο σπίτι, οτιδήποτε άλλο παραμένει στο ταχυδρομείο και πας εσύ ο ίδιος να το πάρεις. Θέλω να πω ότι και δωρεάν να ήταν ή να πλήρωνε ηλεκτρονικά πάλι θα έπρεπε να περάσει από το κατάστημα για να παραλάβει το πακέτο. Φαντάζομαι είναι πολιτική όλων των ελτα από 1 Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Στα ελτα της γειτονιάς πλέον μόνο τα γράμματα φέρνουν στο σπίτι, οτιδήποτε άλλο παραμένει στο ταχυδρομείο και πας εσύ ο ίδιος να το πάρεις. Θέλω να πω ότι και δωρεάν να ήταν ή να πλήρωνε ηλεκτρονικά πάλι θα έπρεπε να περάσει από το κατάστημα για να παραλάβει το πακέτο. Φαντάζομαι είναι πολιτική όλων των ελτα από 1 Ιουλίου.

Δεν ξερω για τη δική σου γειτονια, στη δική μου όμως, ακόμα και χωρις τα δέματα, ΠΑΝΤΑ υπάρχει αναμονή τουλάχιστον 30 ατόμων!!!! Αν βάλουν και δέματα, θα φτάσει χιλιόμετρα!!!

4 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Αν έχω καταλάβει καλά, πλέον από 1 του μηνός πληρώνουμε ΦΠΑ από το πρώτο λεπτό, και τέλη εκτελωνισμού από 150 και άνω?

Μάλλον ναι. Αυτό έχω καταλάβει κ εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Φπα πλήρωνες παντα εντος εε, εκτος εε δεν πλήρωνες και αυτο τώρα διορθώθηκε.

Αν πω ότι δεν το είχα προσέξει ποτέ αυτό....για το κινητό που αγόρασα από bangood και ήρθε μέσω Βελγίου δεν έγραφε πουθενά vat ή taxes, προφανώς ήταν ενσωματωμένο στην τιμή εξαρχής και από Γερμανία που αγοράζω μέσω eBay πάλι δεν είχα δει ποτέ κάτι... μόνο την τιμή του προϊόντος και τα έξοδα μεταφοράς, anyway! Άρα ουσιαστικά αυτό που γλυτώνουμε είναι αν η παραγγελία είναι έως 150 τα τέλη εκτελωνισμου + ΦΠΑ και  ξέρουμε εξαρχής τι πληρώνουμε

 

Και μόλις έλαβα το μην ,να πληρώσω 0.02€ 😂😂😂😂 για παραγγελία Ιουνίου όπου το κόστος με τα μεταφορικά ήταν 11.53€ το ένα από τα δέματα που πήγαν τελωνείο .... αναρωτιέμαι τι θα χρεώσουν στα υπόλοιπα δέματα όπου η αξία τους είναι κάτω των 5€! Βέβαια ήρθε σε χρόνο ρεκόρ σε σχέση με άλλα δέματα ,αγορά στις 14/6 , έφτασε Ελλάδα 21/6 μετά ξεκουράστηκε για λίγο όπου 2/7 μπήκε τελωνείο και μετά έκανε 10 μέρες την απόσταση Αθήνα- Πάτρα 🤬

Screenshot_2021-07-13-14-35-59-676_com.google.android.apps.messaging.jpg

Επεξ/σία από Beniva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Και για το 1,54€ πας ΕΛΤΑ να πληρώσεις ή έχουν κανα ηλεκτρονικό τρόπο πληρωμης?

Επιτόπου με την παραλαβή

Εγω προσωπικα πιστευω ότι το νεο σύστημα ειναι μακραν το καλύτερο γιατι απελευθερώνει ολες τις αγορες ανεξαρτήτως ποσου απο τα διαδικαστικά του τελωνείου και τα εξοδα εκτελωνισμου.

Καποτε που δεν υπηρχαν χρεωσεις για τα έξοδα εκτελωνισμου ουτε και τελωνεια, αν θυμαμαι καλα μεχρι το 2014-15 ηταν αυτο, τα επαιρνα ολα απο εξω.

μεχρι που εφαρμόστηκε η ατέλεια και ηρθε κατι απο κινα αγορα 70$ μου ζήτησε η tnt αλλα 80€ το παράτησα  στο τελωνείο και μεχρι εκει ηταν

Μετα ολες οι αγορες μου ηταν κατω απο 22

Τωρα είμαστε ελεύθεροι να αγοραζουμε το παντα

Ήδη τρέχουν παραγγελίες μου με 100αρια και 200αρια.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, NikosKallithea said:

Επιτόπου με την παραλαβή

Εγω προσωπικα πιστευω ότι το νεο σύστημα ειναι μακραν το καλύτερο γιατι απελευθερώνει ολες τις αγορες ανεξαρτήτως ποσου απο τα διαδικαστικά του τελωνείου και τα εξοδα εκτελωνισμου.

Καποτε που δεν υπηρχαν χρεωσεις για τα έξοδα εκτελωνισμου ουτε και τελωνεια, αν θυμαμαι καλα μεχρι το 2014-15 ηταν αυτο, τα επαιρνα ολα απο εξω.

μεχρι που εφαρμόστηκε η ατέλεια και ηρθε κατι απο κινα αγορα 70$ μου ζήτησε η tnt αλλα 80€ το παράτησα  στο τελωνείο και μεχρι εκει ηταν

Μετα ολες οι αγορες μου ηταν κατω απο 22

Τωρα είμαστε ελεύθεροι να αγοραζουμε το παντα

Ήδη τρέχουν παραγγελίες μου με 100αρια και 200αρια.

 

 

Τα ελτα πως ενημερώνονται για την αξία του δέματος? Το φπα που πρέπει να πληρώσεις υπολογίστηκε με βάση την αξία που αναγράφεται στο πακέτο ή έστειλες την απόδειξη αγοράς/ χρέωσης στο γνωστό email των ελτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Τα ελτα πως ενημερώνονται για την αξία του δέματος? Το φπα που πρέπει να πληρώσεις υπολογίστηκε με βάση την αξία που αναγράφεται στο πακέτο ή έστειλες την απόδειξη αγοράς/ χρέωσης στο γνωστό email των ελτα?

Δεν εστειλα τιποτα, μπορει να γραφει επανω, μπορει να το έψαξαν δεν ξερω.

Η αγορά ειναι 7,68$, 6,51€ δινει σημερα το xe με τα μεταφορικα,

Το ΦΠΑ που εβαλαν ειναι κατα κατι μικρότερο 1,56€ το βγαζω εγω, αυτοι ειπαν 1,54€, αλλα μιλάμε για ισοτιμίες κλπ, οπότε πιάσε το αυγο και κουρεψτο 

...και σιγα την διαφορά.

ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, NikosKallithea said:

Δεν εστειλα τιποτα, μπορει να γραφει επανω, μπορει να το έψαξαν δεν ξερω.

Η αγορά ειναι 7,68$, 6,51€ δινει σημερα το xe με τα μεταφορικα,

Το ΦΠΑ που εβαλαν ειναι κατα κατι μικρότερο 1,56€ το βγαζω εγω, αυτοι ειπαν 1,54€, αλλα μιλάμε για ισοτιμίες κλπ, οπότε πιάσε το αυγο και κουρεψτο 

...και σιγα την διαφορά.

ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΑ!

Σκέφτηκα τα δέματα που η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια, όπως κάτι κινητά που αναγράφονται ως θήκες και από έξω γράφει τιμή 2.5 δολάρια κοκ. 

Να δούμε πως θα συμπεριφερθούν και σε τέτοιες περιπτώσεις.

Πάντως αν τα ανοίγουν τα δέματα αλλάζει το θέμα μίας και θα βάζουν την τρέχουσα τιμή στην πρώτη αναζήτηση. Και μιλάμε για δέματα πχ από Κίνα που έρχονται ένα μήνα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hapatingo είπε

Σκέφτηκα τα δέματα που η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια, όπως κάτι κινητά που αναγράφονται ως θήκες και από έξω γράφει τιμή 2.5 δολάρια κοκ. 

Να δούμε πως θα συμπεριφερθούν και σε τέτοιες περιπτώσεις.

Πάντως αν τα ανοίγουν τα δέματα αλλάζει το θέμα μίας και θα βάζουν την τρέχουσα τιμή στην πρώτη αναζήτηση. Και μιλάμε για δέματα πχ από Κίνα που έρχονται ένα μήνα μετά.

Πλεον δεν υφίσταται κατι τετοιο, ολα τα δέματα θα αναγράφουν την τιμη και τους φόρους, εκτος αν μιλας για αυτούς του 2-3 μηνες της μεταβατικής περιόδου μεχρι να έρθουν ολες οι παραγγελίες που εγιναν πριν την 1/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...