Προς το περιεχόμενο

Πλήρης καταργηση τελωνειακης ατελειας - Ιουλιος 2021


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί παρότι σχετικές συζητήσεις γίνονται σε άλλα νήματα, το θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο όσον αφορα το θεμα του e-commerce απο το εξωτερικο.

Έχουμε ζησει καλες εποχες, με απιστευτες επιλογες, σε ποικιλία, και σε τιμές, μπορώντας κατά το παρελθόν να αγοράζουμε σχεδόν χωρίς περιορισμούς, από όλο τον κόσμο. Πριν λιγα χρονια, μπορούσα, σε λογικα πλαισια και κοστη παντα, να παραγγειλω οτι ηθελα, απο οπου ηθελα, σε τιμες που δεν υπηρχαν στην Ελλαδα, ή αγοραζοντας προϊοντα που απλα δεν υπηρχαν καν στην Ελλαδα... αυτη δεν ειναι και μια απο τις μεγαλες δυναμεις του internet; Καταργει την γεωγραφία...

Τωρα, απο τον Ιουλιο του 2021, η ατελεια των 22 ευρω καταργειται για ολη την ΕΕ. Τι μελλει γενεσθαι;

Πολλα εχουν ακουστει, ο καιρος εφτασε, και ακομη δεν ξερουμε τι θα γινει. Ή μαλλον παει να γινει ο κακος χαμός;

Εχουμε ακουσε για european warehouses, αλλα το θεωρω σχεδον 'φουμαρα'.... πρωτα απ'ολα, λιγα μεγαλα κινεζομαγαζα ΑΝ το κανουν, και αν το κανουν, ΔΕΝ θα εχουν λογικα την πληροτητα που εχουν στα εν Κινα warehouses, και για τιμες δεν ξερω.... δυσκολα.... μικρο καλαθι, λιγες ελπιδες.....δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να περιμενει και πολλα-πολλα απο τετοιες λυσεις...

Η δε δυνατοτητα μας, να ψωνιζουμε απο οποιον μικρο ebay seller θελαμε, γιατι πχ ειχε καλυτερη τιμη, δεν βλεπω πως μπορει να διασωθει. Παει; Αυτο ηταν; Τελος;

Επισης ακουστηκε οτι θα βρεθει μια φορμουλα απο την ΕΕ, οπου ολα θα ειναι μεν οπως τωρα/παλια, απλα θα συνυπολογιζονται τελωνειακοι δασμοι, σε ολα ανεξαιρετως τα προιοντα. Ομως, ο καιρος εφτασε, και τιποτε δεν εχουμε μαθει επ'αυτου.  Παρεπιπντοντως βεβαια να πω, οτι θεωρω τραγικο, οτι το μονο που τελικα 'παραγει' η ΕΕ, ειναι .... 'νόμους'....ολα τα προϊοντα γινονται στην Κινα, κι εμεις εδω αφου δεν μπορουμε να παραγουμε τιποτε αλλο, ε, παραγουμε νομους. Στοπ στο ενα, μη στο αλλο, ban το ενα, όχι το αλλο...μια χαρα... η καταντια μιας ηπειρου που εχασε το τρενο των εξελιξεων...

Με τωρινα δεδομενα, βλεπω ενα σχετικα ομιχλωδες ή και ζοφερο σκηνικό. Οπου θα κληθουμε πλεον να εχουμε λιγοτερες, ακριβοτερες επιλογες, με ενα εισοδημα που ηδη εχει πεσει πολυ για τον μέσο Έλληνα... ήτανε στραβο το κλιμα, το φαγε κι ο γάϊδαρος...

Ας αλληλοβοηθηθουμε λοιπον εδω, μαζευοντας οποιαδηποτε σχετικη πληροφορια επι του θεματος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mindreader είπε

η καταντια μιας ηπειρου που εχασε το τρενο των εξελιξεων...

Όχι μόνο της Ευρώπης, αλλά και της Αμερικής επίσης. Κανείς δε μπορεί να ανταγωνιστεί μια χώρα 1.5 δις ανθρώπων, με 300 εκατομμύρια σκλάβους τους οποίους περιφέρουν μέσα στην ενδοχώρα στα sweatshops. Αν πειραματικά σταματήσει να παράγει η Κίνα, θα ψοφήσουμε όλοι σαν τα ποντίκια.

Αντίστοιχα στην τεχνολογία, η Ταϊβάν παράγει αυτή τη στιγμή όλα όσα χρειαζόμαστε και βρίσκονται μέσα σε κινητά, PCs, δίκτυα κλπ. Ένα νησί στο οποίο μπορεί να μπουκάρει η Κίνα οποιαδήποτε στιγμή, είναι το κέντρο της παγκόσμιας τεχνολογίας. Διάβασε περί tsmc... υπάρχουν και docs από το BBC στο youtube.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρον νημα ειναι το .... μελλον μας, οποτε προτεινω εγγραφες εδω, καθως απο 1η Ιουλιου, ολοι θα ψαχνονται με τα νεα δεδομενα που θα εχουν διαμορφωθει....

προς ωρας βεβαια, ευχομαι σε ολους καλες αγορες, και για το μετα, ελπιζω να μην μας μεινει ως μονη επιλογη η Ευρωπη, γιατι την κάτσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mindreader είπε

Το παρον νημα ειναι το .... μελλον μας, οποτε προτεινω εγγραφες εδω, καθως απο 1η Ιουλιου, ολοι θα ψαχνονται με τα νεα δεδομενα που θα εχουν διαμορφωθει....

προς ωρας βεβαια, ευχομαι σε ολους καλες αγορες, και για το μετα, ελπιζω να μην μας μεινει ως μονη επιλογη η Ευρωπη, γιατι την κάτσαμε...

αυτο το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι το καθε κρατος εχει απωλεια χρηματος και πρεπει με καποιο τροπο να το συγκρατησει την εκροη χρηματος και να προστατευσει την εγχωρια παραγωγη αν εχει....αυτο δεν ανακαλυφθηκε τωρα αλλα παρα πολλα χρονια πριν....απλα ειχε χαλαρωσει παρα πολυ ο ελεγχος(μπορει και σκοπιμα).... οτι και να γινει η μονη λυση ειναι να στησουν αποθηκες <ευρωπη οπως εχουν ηδη κανει αρκετες εταιρειες,οχι οτι θα γλυτωνουμε τους φορους αλλα θα απλουστευτει λιγο η διαδικασια.....εδω δεν εχουμε καταφερει να εχουμε αυτοκινητα ΕΕ στις ιδιες τιμεες με τους ευρωπαιους και περιμενουμε καταργηση δασμων????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη, δηλαδή εγώ που παραγγέλνω μικροπραγματα από Κίνα των 2-5 ευρώ, θα με χρεώνουν τελωνείο? Κάθε φορά ότι παραγγέλνω χωράει σε μία τσέπη και θα μου χρεώσουν τελωνείο???

Έχω βρει πράγματα στο ali με 3 και 5 ευρώ και εδώ τα πουλάνε στην 5πλασια και βάλε τιμή! Και δεν είμαι μόνο εγώ, όλοι μας θεωρώ λίγο πολύ!

Επεξ/σία από lyda94
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lyda94 είπε

Συγγνώμη, δηλαδή εγώ που παραγγέλνω μικροπραγματα από Κίνα των 2-5 ευρώ, θα με χρεώνουν τελωνείο? Κάθε φορά ότι παραγγέλνω χωράει σε μία τσέπη και θα μου χρεώσουν τελωνείο???

Έχω βρει πράγματα στο ali με 3 και 5 ευρώ και εδώ τα πουλάνε στην 5πλασια και βάλε τιμή! Και δεν είμαι μόνο εγώ, όλοι μας θεωρώ λίγο πολύ!

Αν ισχυσει αυτο,  δεν ειναι τόσο το φπα, όσο τα έξοδα εκτελωνισμου, στα 20 αγορα θα δωσει ~5 ευρω φπα, αλλά θα δώσει και 15 στα ελτα😂😂😂

Οπότε το παραμυθακι θα λάβει τέλος

Το ιδιο βέβαια και στα τρία ευρω, το 15 δεν αλλάζει

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lyda94 είπε

Έχω βρει πράγματα στο ali με 3 και 5 ευρώ και εδώ τα πουλάνε στην 5πλασια και βάλε τιμή

Τότε τρέξε να προλάβεις να παραγγείλεις, γιατί πιθανόν να μην έχεις άλλη ευκαιρία…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ενταθει ο εμπορικος πολεμος μεταξυ Κινας και Δυσης με τελικα θυματα εμας , οπως εχει πει καποιος , στο βαλτο που χτυπιουνται τα βουβαλια , ψοφανε τα βατραχια 

Επεξ/σία από jimmyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν ισχυσει αυτο,  δεν ειναι τόσο το φπα, όσο τα έξοδα εκτελωνισμου, στα 20 αγορα θα δωσει ~5 ευρω φπα, αλλά θα δώσει και 15 στα ελτα😂😂😂

Οπότε το παραμυθακι θα λάβει τέλος

Το ιδιο βέβαια και στα τρία ευρω, το 15 δεν αλλάζει

Κάτσε χάθηκα... Θα πληρώνω 15 ευρώ τελωνείο για αγορά 3 ευρώ? Χαχαχαχχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Κάτσε χάθηκα... Θα πληρώνω 15 ευρώ τελωνείο για αγορά 3 ευρώ? Χαχαχαχχαχαχα

Ναι όταν καταργηθεί πλήρως η ατέλεια. 

προφανώς θα κάνουμε κάποιες δοκιμαστικές 1-2 μικρό-παραγγελιες μετά τον Ιούλιο του 1 με 2 ευρώ σύνολο να δούμε τι θα βγάλουν κ το πολύ δεν τις παραλαμβάνουμε. Πάλι θα υπερφορτωθούν τα ΕΛΤΑ ....

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aces είπε

Ναι όταν καταργηθεί πλήρως η ατέλεια. 

προφανώς θα κάνουμε κάποιες δοκιμαστικές 1-2 μικρό-παραγγελιες μετά τον Ιούλιο του 1 με 2 ευρώ σύνολο να δούμε τι θα βγάλουν κ το πολύ δεν τις παραλαμβάνουμε. Πάλι θα υπερφορτωθούν τα ΕΛΤΑ ....

Τέλεια! Ότι προλαβαίνουμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...