Προς το περιεχόμενο
Πόσο ρεύμα καταναλώνετε(kw/24ωρό);

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

χαχα όχι ευρώ, σε kWh λέω. Το χειμώνα είχα φτάσει και 600 και 700. 

Είπα και εγώ, εγκεφαλικό 

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

ξέρω τύπο που έχει μηδενική κατανάλωση. τυχαίο ταγκ @GREGORYMO

Κατέβασε την γενική ασφάλεια του σπιτιού και κατέβα κάτω στο ρολόι να δεις άμα υπάρχει κατανάλωση. 

Έχω το ίδιο και την έχω πατήσει και εγώ. Το θέμα που άνοιξες στο forum ήθελα να το ανοίξω και εγώ αλλά πήρα κάποιες πληροφορίες από το άλλο θέμα που έχουν ανοίξει τα παιδιά και κατάλαβα ότι το συγκεκρ

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θεωρώ ότι το αιρκοντίσιον  είναι η μεγαλύτερη φαγάνα ρεύματος

Σπίτι 76 τετραγωνικά οικογένεια 3 ατόμων σχεδόν κάθε μέρα πλυντήριο επειδή πλένει και για άλλα δύο άτομα της οικογένειας που μένουν δίπλα , κουζίνα φούρνος ρεύματος τακτικά  για το λοιπό μαγείρεμα αέριο, θερμοσίφωνα τακτικά αν και υπάρχει ηλιακός λόγω χειμώνα , καθόλου αιρκοντίσιον αν και υπάρχει λόγω άλλης θέρμανσης περίπου  10 κιλοβατώρες την ημέρα.

Η πιο οικονομικη θερμανση ειναι να ζεσταινεις μονο τον χωρο που καθεσαι με κλιματιστικο!

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Η πιο οικονομικη θερμανση ειναι να ζεσταινεις μονο τον χωρο που καθεσαι με κλιματιστικο!

Σωστό αλλά όταν είσαι σε υπνοδωμάτιο π.χ. με τις πόρτες κλειστές.

Οι περισσότεροι κάθονται στο σαλόνι ανάβουν το αιρκοντίσιον η ζέστη διαχέεται σε όλο το σπίτι ο χώρος δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία το αιρκοντίσιον δουλεύει συνεχώς με τις ώρες αναμμένο οπότε ανεβαίνει υπερβολικά και η κατανάλωση.

Για μένα η πιο οικονομική θέρμανση είναι η τέλεια μόνωση την οποία λίγα σπίτια έχουν.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε σύγκριση με πετρέλαιο και ηλεκτρική αντίσταση το κλιματιστικό είναι το φθηνότερο, ίσως και από φυσικό αέριο σε αυτό δεν είμαι σίγουρος. Σε μέρη με πολύ κρύο και υπό το μηδέν το φυσικό αέριο είναι μονόδρομος, το πετρελαιο απλά τσούζει. 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον με βολτερα που έχω στατιστικά ανά μήνα, περίπου 300kwh ανά μήνα.

Χωρίς χρήση a/C.

Με πισί ανοικτό 24/7/365 (δε καίει ιδιαιτέρως, ειδικά σε idle με σβήστη οθόνη, κάτι τύπου 70-80W)

Με όλες τις λάμπες του σπιτιού, led/οικονομίας.

Οχι καθημερινό μαγείρεμα. Παίζει και ταπερακι!

Πλυντήρια, όσο μπορούν να βάλουν στο άτομα.

Γενικά Τιβι , a/v ανοικτά απ' τις 16:00 έως 24:00 στάνταρντ.

Επεξ/σία από kanesaxo
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Σωστό αλλά όταν είσαι σε υπνοδωμάτιο π.χ. με τις πόρτες κλειστές.

Οι περισσότεροι κάθονται στο σαλόνι ανάβουν το αιρκοντίσιον η ζέστη διαχέεται σε όλο το σπίτι ο χώρος δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία το αιρκοντίσιον δουλεύει συνεχώς με τις ώρες αναμμένο οπότε ανεβαίνει υπερβολικά και η κατανάλωση.

Για μένα η πιο οικονομική θέρμανση είναι η τέλεια μόνωση την οποία λίγα σπίτια έχουν.

Ειναι που σου ανεβαζει το συνολικο ποσο της δεη και το βλεπουμε ετσι! Μονωση.. Καλυτερο ντύσιμο.. Λιγοτερα τετραγωνικα καλυψης.. ειναι παραγοντες για λιγοτερα εξοδα θερμανσης!!!

Εν τελει ολα εχουν να κανουν με τα εσοδα-εξοδα!!! Εχεις.. πληρωνεις! Σε αυτον που δεν βγαινει η συνταγη ακομα και να του κανουν δωρεαν μονωση παλι λιγο-πολυ θα τον κυνηγαει το προβλημα!!!

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.