Προς το περιεχόμενο

Πόσο ρεύμα καταναλώνετε(kw/24ωρό);


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ilias83 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Τα Midea με μετρητή μπρίζας όταν τα πήρα τραβάνε το ένα 350W στο inverter και το άλλο 700W.
Πλέον δεν έχω τρόπο να μετρήσω, οπότε κοιτάω το ρολόι.

Είμαι Περιστέρι, σύνορα με Πετρούπολη και το σπίτι γενικά με καινούργια PVC πορτοπαράθυρα συμπεριφέρεται εξαιρετικά ως προς τη μόνωση. Με τα A/C να διαβάζουν από τα τηλεκοντρόλ στους 22C το σπίτι έχει σταθερά τόσο και εκεί που βαράνε 24. Τα κλείνουμε το βράδυ που πέφτουμε για ύπνο και ανάβουν εκ νέου αναλόγως του προγράμματος όταν γυρίζουμε από δουλειές χονδρικά 7 το απόγευμα και το σπίτι έχει μέσα περίπου 20C. Τα αφήνουμε να δουλεύουν μέχρι 12-1 το βράδυ και ξανά από την αρχή την επόμενη ημέρα.

Ωστόσο η γενικότερη ένστασή μου σχετικά με την κατανάλωση είναι πως για χρόνια με την ίδια χρήση ήμουν στις 1100kWh το τετράμηνο και τον τελευταίο χρόνο έχουν ξεφύγει εντελώς τα πράγματα. Έχω ήδη 1600kWh στο δίμηνο.

Θα ξαναδω το θέμα με τα A/C γιατί τελευταία η κοπέλα μου πατάει και το κουμπί του ιονιστή σε αυτά. Μήπως με αυτό δεν πέφτουν καθόλου σαν λειτουργία.

Στο νυχτερινό, το λαμπάκι μου άναβε από τις 11, δεν έχω κοιτάξει μετά την αλλαγή του ονόματος, αλλά βάση της χθεσινής κατανάλωσης πρέπει να έιναι από τις 11. Αλλιώς έκαψα 3,7 kWh 9:30-2:00 και μετά που τα έκλεισα όλα και κοιμήθηκα 8,5kWh, οπότε στάνταρ κάτι δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και πάλι. Πιθανότατα θα φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο (δεν ξέρω και κανέναν) να μου βάλει ένα μετρητή στον πίνακα να έχω καλύτερη εποπτία και θα συνεχίσω να ενημερώνω.

Απλά ξεχνάς το γεγονός ότι ο χειμώνας που έγινε φέτος σε σχέση με πέρυσι δεν συγκρίνεται. 

Εγώ έχω τηλεθέρμανση όπου χρησιμοποιούμε θερμιδομετρητές. Πέρυσι για σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 21-22 βαθμούς κάψαμε το 4μηνο 2.2MWh και φέτος 3.8MWh όπου αν σκεφτείς ότι φέτος μπήκε και αφυγραντήρας η κατανάλωση θέρμανσης θα ήταν λίγο μεγαλύτερη κάπου στα 4MWh. 

Για αυτό μην σου φαίνεται παράξενο ότι καταναλώνεις αρκετά περισσότερο. Λογική είναι η αύξηση της κατανάλωσης ενέργειας σε σχέση με πέρυσι που έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Billator είπε

Απλά ξεχνάς το γεγονός ότι ο χειμώνας που έγινε φέτος σε σχέση με πέρυσι δεν συγκρίνεται. 

Εγώ έχω τηλεθέρμανση όπου χρησιμοποιούμε θερμιδομετρητές. Πέρυσι για σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 21-22 βαθμούς κάψαμε το 4μηνο 2.2MWh και φέτος 3.8MWh όπου αν σκεφτείς ότι φέτος μπήκε και αφυγραντήρας η κατανάλωση θέρμανσης θα ήταν λίγο μεγαλύτερη κάπου στα 4MWh. 

Εμπειρικά πάντως -και όχι με μετρήσεις όπως εσύ- ο φετινός χειμώνας δε μου φάνηκε πιο κρύος από τον περσινό. Μου κάνουν εντύπωση τα νούμερά σου.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εμπειρκά πάντως -και όχι με μετρήσεις όπως εσύ- ο φετινός χειμώνας δε μου φάνηκε πιο κρύος από τον περσινό. Μου κάμουν εντύπωση τα νούμερά σου.

Πχ για τον Ιανουάριο η μέση θερμοκρασία ήταν 2.5-3.5 βαθμούς χαμηλότερη φέτος με πέρυσι, αλλά η διαφορά είναι στις μέγιστες / ελάχιστες θερμοκρασίες ανα ημέρα που έκαναν την διαφορά στην κατανάλωση νομίζω. 

Τώρα ίσως φταίει και το γεγονός ότι φέτος το διαμέρισμα από κάτω μας ήταν άδειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Billator είπε

Τώρα ίσως φταίει και το γεγονός ότι φέτος το διαμέρισμα από κάτω μας ήταν άδειο. 

Σίγουρα παίζει ρόλο. Τώρα το πόσο, άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Μπορει να το τσεκαρει, ή θα αναβει το λαμπακι του νυχτερινου στον πινακα (αν υπαρχει), αλλιως να δει το μετρητη του αν ειναι παλιος εχει ενα βελακι που γυρναει αυτοματα και δειχνει πανω (για το ημερησιο ρευμα) και κατω (για το νυχτερινο) προς τον αντιστοιχο μετρητη καταναλωσης.

 

InkedΡΟΛΟΙ-ΔΕΗ_LI.jpg

Δεν ήξερα καν τι είναι αυτό το βελάκι!
Το τσέκαρε πριν λίγο λαμπάκι στον πίνακα κανονικά αναμένο και βελάκι γυρισμένο στον κάτω μετρητή, οπότε έχουν κρατήσει το νυχτερινό σταθερά 11-7 παρά την αλλαγή του ονόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

12 το μεσημέρι Κυριακής με 12 το μεσημέρι Δευτέρας. 

-ζεστανα φαγητό χθες μεσημέρι 

- τηγάνισα ομελέτα χθες βράδυ 

- έβαλα ρύζι στον ατμομάγειρα σήμερα 

- χρησιμοποίησα το μπλέντερ 4 φορές για λίγα δευτερόλεπτα 

- χρησιμοποίησα το βραστηρα 2 φορές για να φτιάξω καφέ 

- φόρτισα το κινητό 

- είδα τηλεόραση 3 ώρες 

Ανάβω μόνο μια λάμπα από τις καινούργιες που καίνε λίγο 

- σιδερωσα 3 μπουγάδες 

Μένω μόνος σε γκαρσονιέρα, το ψυγείο το έχω στο 3 με μέγιστη ένταση το 5.

Κατανάλωση 4 kW.

Δηλαδή 480 kW το τετράμηνο χωρίς να κάνω τίποτα.

Ο μετρητής είναι καινούργιος, ψηφιακός. Όλες οι συσκευές είναι καινούργιες διετίας. Σαν πολύ δεν είναι; 

Δηλαδή άμα βάλω πλυντήριο, μαγειρέψω, ανάψω a/c τί θα γίνει; Περισυ τον Οκτώβρη ο εκκαθαριστικος είχε 700 kW τετραμήνου και είχε δουλέψει ασταμάτητα το a/c λόγω της κόλασης το καλοκαίρι, δούλευα από σπίτι άρα υπολογιστής εταιρικός με 2 οθόνες ανοιχτός όλη μέρα και φώτα αναμμένα όλη μέρα λόγω δουλειάς. 

Κάτι δεν πάει καλά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

12 το μεσημέρι Κυριακής με 12 το μεσημέρι Δευτέρας. 

-ζεστανα φαγητό χθες μεσημέρι 

- τηγάνισα ομελέτα χθες βράδυ 

- έβαλα ρύζι στον ατμομάγειρα σήμερα 

- χρησιμοποίησα το μπλέντερ 4 φορές για λίγα δευτερόλεπτα 

- χρησιμοποίησα το βραστηρα 2 φορές για να φτιάξω καφέ 

- φόρτισα το κινητό 

- είδα τηλεόραση 3 ώρες 

Ανάβω μόνο μια λάμπα από τις καινούργιες που καίνε λίγο 

- σιδερωσα 3 μπουγάδες 

Μένω μόνος σε γκαρσονιέρα, το ψυγείο το έχω στο 3 με μέγιστη ένταση το 5.

Κατανάλωση 4 kW.

Δηλαδή 480 kW το τετράμηνο χωρίς να κάνω τίποτα.

Ο μετρητής είναι καινούργιος, ψηφιακός. Όλες οι συσκευές είναι καινούργιες διετίας. Σαν πολύ δεν είναι; 

Δηλαδή άμα βάλω πλυντήριο, μαγειρέψω, ανάψω a/c τί θα γίνει; Περισυ τον Οκτώβρη ο εκκαθαριστικος είχε 700 kW τετραμήνου και είχε δουλέψει ασταμάτητα το a/c λόγω της κόλασης το καλοκαίρι, δούλευα από σπίτι άρα υπολογιστής εταιρικός με 2 οθόνες ανοιχτός όλη μέρα και φώτα αναμμένα όλη μέρα λόγω δουλειάς. 

Κάτι δεν πάει καλά

 

 

 

Κάθε μέρα σιδερώνεις 3 μπουγάδες ας πούμε και είναι αντιπροσωπευτικό το ημερήσιο δείγμα κατανάλωσης που έβαλες εδώ? Προφανώς το σίδερο σου έφαγε τα περισσότερα από τις 4 KWh, καίει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

12 το μεσημέρι Κυριακής με 12 το μεσημέρι Δευτέρας. 

-ζεστανα φαγητό χθες μεσημέρι 

- τηγάνισα ομελέτα χθες βράδυ 

- έβαλα ρύζι στον ατμομάγειρα σήμερα 

- χρησιμοποίησα το μπλέντερ 4 φορές για λίγα δευτερόλεπτα 

- χρησιμοποίησα το βραστηρα 2 φορές για να φτιάξω καφέ 

- φόρτισα το κινητό 

- είδα τηλεόραση 3 ώρες 

Ανάβω μόνο μια λάμπα από τις καινούργιες που καίνε λίγο 

- σιδερωσα 3 μπουγάδες 

Μένω μόνος σε γκαρσονιέρα, το ψυγείο το έχω στο 3 με μέγιστη ένταση το 5.

Κατανάλωση 4 kW.

Δηλαδή 480 kW το τετράμηνο χωρίς να κάνω τίποτα.

Ο μετρητής είναι καινούργιος, ψηφιακός. Όλες οι συσκευές είναι καινούργιες διετίας. Σαν πολύ δεν είναι; 

Δηλαδή άμα βάλω πλυντήριο, μαγειρέψω, ανάψω a/c τί θα γίνει; Περισυ τον Οκτώβρη ο εκκαθαριστικος είχε 700 kW τετραμήνου και είχε δουλέψει ασταμάτητα το a/c λόγω της κόλασης το καλοκαίρι, δούλευα από σπίτι άρα υπολογιστής εταιρικός με 2 οθόνες ανοιχτός όλη μέρα και φώτα αναμμένα όλη μέρα λόγω δουλειάς. 

Κάτι δεν πάει καλά

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

.....

- σιδερωσα 3 μπουγάδες 

.....

 

46 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

Δηλαδή 480 kW το τετράμηνο χωρίς να κάνω τίποτα.

😁

47 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

Κάτι δεν πάει καλά

Αν εννοείς ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ορισμό που δίνεις στο "τίποτα", θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, insomnia888 είπε

12 το μεσημέρι Κυριακής με 12 το μεσημέρι Δευτέρας. 

-ζεστανα φαγητό χθες μεσημέρι 

- τηγάνισα ομελέτα χθες βράδυ 

- έβαλα ρύζι στον ατμομάγειρα σήμερα 

- χρησιμοποίησα το μπλέντερ 4 φορές για λίγα δευτερόλεπτα 

- χρησιμοποίησα το βραστηρα 2 φορές για να φτιάξω καφέ 

- φόρτισα το κινητό 

- είδα τηλεόραση 3 ώρες 

Ανάβω μόνο μια λάμπα από τις καινούργιες που καίνε λίγο 

- σιδερωσα 3 μπουγάδες 

Μένω μόνος σε γκαρσονιέρα, το ψυγείο το έχω στο 3 με μέγιστη ένταση το 5.

Κατανάλωση 4 kW.

Δηλαδή 480 kW το τετράμηνο χωρίς να κάνω τίποτα.

Ο μετρητής είναι καινούργιος, ψηφιακός. Όλες οι συσκευές είναι καινούργιες διετίας. Σαν πολύ δεν είναι; 

Δηλαδή άμα βάλω πλυντήριο, μαγειρέψω, ανάψω a/c τί θα γίνει; Περισυ τον Οκτώβρη ο εκκαθαριστικος είχε 700 kW τετραμήνου και είχε δουλέψει ασταμάτητα το a/c λόγω της κόλασης το καλοκαίρι, δούλευα από σπίτι άρα υπολογιστής εταιρικός με 2 οθόνες ανοιχτός όλη μέρα και φώτα αναμμένα όλη μέρα λόγω δουλειάς. 

Κάτι δεν πάει καλά

 

 

 

Οπως το λες κατι δεν παει καλα.. Πρεπει να μαθεις/ συνειδητοποιησεις τι καιει η καθε συσκευη και ποσες ωρες τις δουλευεις..!   Ξερεις ομως τι γινεται και σε γνωστους και φιλους που εχω δειξει καποια πραγματα για οικονομια δεν το θελουν ετσι.. Θελουν να εχουν καποια ανεση..  Να φανε ανεση τοτε!!!

πχ  το ψυγειο εκει που το εχεις δεν μου λεει κατι.. Γιατι και παλι μπορει να δουλευει δυνατα! Το καταλαβαινεις οταν βαζεις μπουκαλι με νερο στην πορτα και στο κανει παγωμενο αντι για κρυο!

Στον βραστηρα βαζεις νερο οσο το λιγοτερο γινεται.. Βλεπω αλλους για μια κουπα ζεστο που θελουν και ο βραστηρας ειναι σχεδον στη μεση! Οτι ναναι και μετα κλεβει το ρολοι ή ο παροχος, γιατι κατι τετοια ακουω..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εγώ σε σπιτι 37τμ μόνος μου, μάξιμουμ έναν φούρνο την ημέρα για μισή ώρα, ένα πλυντήριο την εβδομάδα, 3 λάμπες led γύρω στο 12ωρο τη μέρα, μάξιμουμ αφυγραντηρας με ταιμερ ένα 2ωρο την μερα και ένα Gaming PC ανοιχτό 12 ώρες την μέρα(παίζω τις 3 απο αυτες μαξ με 650ρι τροφοδοτικό) γράφω 400-450kw/h τον μήνα και μαλλον είναι πολλές! Μένω Αττική και δεν έχω καν ανάψει ερκον ακόμα μόνο μια φορά άναψε απο τις 20 του προηγούμενου για ένα 3ωρο. Τι λέτε, δεν είναι πολλές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, musedoubler είπε

Τι λέτε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/

παίζει ποιο επίκαιρο νήμα , συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...