Προς το περιεχόμενο

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Στρατό Ξηράς (2021)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, EvilDoer είπε

Ερώτηση 2η παίζει να μπω ΕΠΟΠ και να πάω στο μέρος μου για 7ετια που είναι παραμεθόριο;

Εξαρτάτε τι εννοείς παραμεθόριο...παραμεθόριο είναι και η ροδος με 400 ευρώ ενοίκιο παραμεθόριο είναι και ο Έβρος.. να κοιταξετε οπου και να πάτε να κερδίζεται  κάτι ειδάλλως χαμένος πάει ο Καιρός. Κπορεις να πας καινστα αεροσκαφπι οπλουργκς και αμα δεις το σπιτι σου σφυρα μου κλεφτικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μόνιμος κάτοικος σε νησί παραμεθορίου πχ Λέρο ... Μπορώ να μπω ΕΠΟΠ και για 7 χρόνια να μείνω στην Λέρο; Ευχαριστώ και για την προηγούμενη απάντηση σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σαν μόνιμος κάτοικος δεν θα φύγεις πότε από την Λέρο, αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα γλιτώνεις ασκήσεις,επιστρατεύσεις κτλπ.

Δηλαδή παίζει να μην βλέπεις το σπίτι σου για 10-15 μέρες.

Αν κάνουν και παιχνιδάκια οι Τούρκοι ακόμα χειρότερα.

Τώρα αν αυτό που θα είσαι στο νησί σου θα είναι αρκετό για να σε κρατήσει στο επάγγελμα μόνο εσύ το γνωρίζεις.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα και τις 6 σελίδες του θέματος διαπίστωσα ότι πουθενά (και αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που απαντάνε και γνωρίζουν) δεν γίνεται αναφορά στο ΚΥΡΙΟ προσόν που θα πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος. Αναφέρομαι φυσικά στην αγάπη για την πατρίδα. Αρκετοί έχουν μπερδευτεί. Το να υπηρετείς στις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας είναι ιδιαίτερη τιμή και θέλει αγάπη και αφοσίωση σε αυτό που κάνεις. Είναι ένα είδος μοναχισμού, ένα είδος καλογερικής αν θέλετε και ΟΧΙ επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι η απασχόληση που ακόμα και αν η πατρίδα σου δεν έχει τη δυνατότητα να σε αποζημιώσει πρέπει να βρεις τρόπο να είσαι παρόν για να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου. Είσαι η διαχρονική συνέχεια των στρατιωτών που θυσιάστηκαν σε διάφορες πολεμικές επιχειρήσεις στο παρελθόν προσφέροντας τιμή και δόξα στην πατρίδα μας, η διαχρονική συνέχεια του άγνωστου στρατιώτη. Οι Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις είναι το εισιτήριο σου για την αθανασία. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, asaduu είπε

Αφού διάβασα και τις 6 σελίδες του θέματος διαπίστωσα ότι πουθενά (και αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που απαντάνε και γνωρίζουν) δεν γίνεται αναφορά στο ΚΥΡΙΟ προσόν που θα πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος. Αναφέρομαι φυσικά στην αγάπη για την πατρίδα. Αρκετοί έχουν μπερδευτεί. Το να υπηρετείς στις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας είναι ιδιαίτερη τιμή και θέλει αγάπη και αφοσίωση σε αυτό που κάνεις. Είναι ένα είδος μοναχισμού, ένα είδος καλογερικής αν θέλετε και ΟΧΙ επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι η απασχόληση που ακόμα και αν η πατρίδα σου δεν έχει τη δυνατότητα να σε αποζημιώσει πρέπει να βρεις τρόπο να είσαι παρόν για να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου. Είσαι η διαχρονική συνέχεια των στρατιωτών που θυσιάστηκαν σε διάφορες πολεμικές επιχειρήσεις στο παρελθόν προσφέροντας τιμή και δόξα στην πατρίδα μας, η διαχρονική συνέχεια του άγνωστου στρατιώτη. Οι Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις είναι το εισιτήριο σου για την αθανασία. 

Η χρονική συνέχεια αυτών που παίζουν στοίχημα και συζητάνε κρυμμένοι πίσω από τις καναδεζες, για να μην σε βάλουν να κάνεις δουλειά, για το Honda civic που βρήκανε στο car.gr είσαι... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, asaduu είπε

Αφού διάβασα και τις 6 σελίδες του θέματος διαπίστωσα ότι πουθενά (και αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που απαντάνε και γνωρίζουν) δεν γίνεται αναφορά στο ΚΥΡΙΟ προσόν που θα πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος. Αναφέρομαι φυσικά στην αγάπη για την πατρίδα. Αρκετοί έχουν μπερδευτεί. Το να υπηρετείς στις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας είναι ιδιαίτερη τιμή και θέλει αγάπη και αφοσίωση σε αυτό που κάνεις. Είναι ένα είδος μοναχισμού, ένα είδος καλογερικής αν θέλετε και ΟΧΙ επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι η απασχόληση που ακόμα και αν η πατρίδα σου δεν έχει τη δυνατότητα να σε αποζημιώσει πρέπει να βρεις τρόπο να είσαι παρόν για να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου. Είσαι η διαχρονική συνέχεια των στρατιωτών που θυσιάστηκαν σε διάφορες πολεμικές επιχειρήσεις στο παρελθόν προσφέροντας τιμή και δόξα στην πατρίδα μας, η διαχρονική συνέχεια του άγνωστου στρατιώτη. Οι Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις είναι το εισιτήριο σου για την αθανασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 11:40 ΠΜ, dionisis1925 είπε

Ναι σαν μόνιμος κάτοικος δεν θα φύγεις πότε από την Λέρο, αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα γλιτώνεις ασκήσεις,επιστρατεύσεις κτλπ.

Δηλαδή παίζει να μην βλέπεις το σπίτι σου για 10-15 μέρες.

Αν κάνουν και παιχνιδάκια οι Τούρκοι ακόμα χειρότερα.

Τώρα αν αυτό που θα είσαι στο νησί σου θα είναι αρκετό για να σε κρατήσει στο επάγγελμα μόνο εσύ το γνωρίζεις.

Αδερφέ Διονύση ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση σου και τον χρόνο σου , δεν με πειράζουν οι ασκήσεις και τα σχολεία το θεωρώ υποχρέωση μου να υπηρετήσω την πατρίδα τώρα στα δύσκολα ΑΛΛΑ στον τόπο που πονώ και έχω είδη χύσει αίμα και ιδρώτα τόσα χρόνια αν είναι παράλογο θα εγκαταλείψω την ιδέα αυτή αλλά αν μπορώ να το κάνω να υπηρετήσω 7 χρόνια το μέρος μου θα το κάνω και μάλιστα με μεγάλη μου χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει προκήρυξη ΕΠΟΠ θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με την ειδικότητα που θα διαλέξεις, είσαι από το νησί θα ξέρεις τι μονάδες έχει.

Αν πχ επιλέξεις ειδικότητα στις Διαβιβάσεις και το νησί δεν έχει μονάδα διαβιβάσεων τότε θα τοποθετηθείς σε άλλο μέρος.

Η ειδικότητα στον θεσμό των ΕΠΟΠ είναι το άλφα και το ωμέγα, επιλέγεις ειδικότητα για τα επόμενα 25 χρόνια, δεν είναι απλό το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγνώμη που γράφω σε αυτό το θέμα αλλά νομίζω ότι είναι αντίστοιχο .

Με έχουν καλέσει για όβα και θα ήθελα να γνωρίζω .

1)Ποιο είναι το όριο ηλικίας μονιμοποίησης;
2)Ποιος είναι ο μισθός;
3)Πόσες άδειες δικαιούσαι τον μήνα;
4)Πόσες υπηρεσίες κανείς τον μήνα;
5)Τα χρήματα που παίρνεις μπορούν να καλύψουν τις βασικές σου ανάγκες; ( Ενοίκιο , φαγητό , ρεύμα κτλπ )
6)Τι καλύπτει η ιατρική περίθαλψη εάν πάθεις κάτι στην υγεία σου;
5)Το ποιο σημαντικό . Δικαίουσαι να σπουδάσεις μετά την δουλειά σου παραδείγματος χάρη σε μια ιδιωτική σχολή ( ΙΕΚ , κολλέγιο ) ή θα είσαι κλειδωμένος ως στρατιωτικός χωρίς επαγγελματική εξέλιξη; Ισχύει μόνο εάν έχεις περάσει σε σχολή Πανεπιστημίου και θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απο πως φίλο στο ηρακλειο κρητης  ΟΒΑ  παίρνει 830 ....χωρις αυτοκίνητο. Οπότε τι να πούμε με ενοίκιο 350 Κάνε τα μαθηματικα... εξάλλου το γραφω σε αυτά τα λεφτά θα πρέπει να βάζεις στην άκρη για εφορία αφαίρεσε κινητονκαρτα και σταθερή τηλεφωνία ίντερνετ και απο τι ξέρω μένει με συγκατικο σε γκαρσονιερα που δινουν και οι  2  από 120 ευρω ,κανονικές άδειες δικαιούστε ότι και οι μόνιμοι και τον μέγιστο 7 σκοπιές το μήνα με ρεπό την επόμενη  άσχετα με το τι ειδικότητα είσαι και γενικά σε χρησιμοποιουναι όπου θέλουν να κλείσουν τρύπες.ιατρικα δεν ξέρω εάν διάβασες τα μικρά θεματα  δεν καλύπτει τίποτα εάν πάθεις κάτι πας σε δημόσιο νοσοκομείο υποχρεωτικά ειδαλως στα στρατιωτικά νοσοκομεία αθηνα Λάρισας Θεσσαλονίκη.. Μετά το ωράριο  εάν δεν έχεις υπηρεσία μπορείς να πας σε  οποιαδήποτε σχολή ή και εσπερινο αρκει να μην μείνεις απο απουσίες...Αλλά για ΙΕΚ δημόσιο δύσκολα θα στο συμβούλευα ιδιωτικό θες 400 ευρω τον μήνα,οπότε κοίτα για εσπερινό. Αυτοι υπολογιζαν να λανε στα μέρη τους και να μην πληρώνουν ενοίκιο....Αλλά έλα ντε που τους έκατσε η φάση.....α ξέχασα υπηρεσίες Σάββατο Κυριακή πως θα πηγαίνεις.....άρα μπορεί να χρειαστείς αυτοκίνητο....και αμα τελειώσεις εσπερινό ειδικότητα  στα 2 χρόνια...και εάν όλα πάνε καλά και περάσεις πανεπιστήμιο και εάν όλα πάνε πάλι καλά και τελειώσεις στα 4 χρόνια... θα πρέπει να εισαι τυχερός να καταθέσεις πτυχίο και να σε βάλουν πίσω από σειρά ΣΤΥΑ και πίστεψε με δύσκολα με υπηρεσίες ασκήσεις νυχτερινά...και ξαφνικά το εάν δεν είσαι 28 έχεις φτάσει ίσα ίσα.Ειπαμε ο στρατός είναι γι'αυτούς που έχουν σπίτια στην μονάδα τους και μπορούν να πάνε και να παραμένουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε προκήρυξη για ΕΠΟΠ 2022 στο kranos.gr ότι απορεία έχει κάποιος για ΕΠΟΠ στρατού ξηράς να μου στείλει  μύνημα ευχαριστώ.

Επεξ/σία από geartech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...