Προς το περιεχόμενο

Εφικτή από σήμερα η αγορά Tesla με bitcoin, αρχικά στις ΗΠΑ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά τα καταλαβαίνω τα αγγλικά, ακόμα και το context.. Έχω 50000 ευρώ (στο binance, kraken, ftx δεν έχει σημασία) επειδή αγόρασα ένα BTC κάποτε, το αλλάζω  σε USDC και ψωνίζω.. Ποιος θα με φορολογεί, αυτή είναι η ερώτηση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μια χαρά τα καταλαβαίνω τα αγγλικά, ακόμα και το context.. Έχω 50000 ευρώ (στο binance, kraken, ftx δεν έχει σημασία) επειδή αγόρασα ένα BTC κάποτε, το αλλάζω  σε USDC και ψωνίζω.. Ποιος θα με φορολογεί, αυτή είναι η ερώτηση μου

Πως γίνεται όλοι στο insomnia που δεν καταλαβαίνουν βασικά πράματα για το αντικείμενο να έχουν πάντα (σαν επιχείρημα, επίκληση στην αυθεντία που ειναι λαϊκισμός)  την ατάκα εγώ $$$$ σε crypto, τις προάλλες μιλούσα με κάποιον σε άλλο topic που δεν ήξερε τι ειναι το PPLNS κ.α άπλα και η απάντηση του ήταν ότι έχει 2GH/s miners :P 

 

1) Για την κατανάλωση σου φορολογείσαι με ΦΠΑ/VAT όταν αγοράσεις πχ μια οδοντόβουρτσα απο το skroutz όπως με κάθε άλλη συνδιαλλαγή με FIAT. 

2) Έχουν το όνομα σου την διεύθυνση σου την φωτογραφία σου, όταν λοιπον έχεις 50,000 USDC έχεις με άλλα λόγια 50,000 δολάρια στο όνομα σου ειναι οριακό το ποσό για να στην πέσει ράμπο μόνο για αυτό, αλλά αν (εφόσον έχεις 50000 σε κρύπτο φαντάζομαι εισαι γενικά επιχειρηματίας, εισοδηματίας )πουν να ψάξουν το πόθεν έσχες σου κατευθείαν μπορούν να κλειδώσουν αυτό το ποσό στο όνομα σου. 

Ξέρουν πότε φεύγει 1 δολάριο απο την τράπεζα (για να γίνει USDC) και για ποιον λογαριασμό (την visa με αριθμό ΧΖΥ) και σε ποιον ανοίκει και το αντίστροφο. 

Αυτή ειναι διαφορά του κεντροποιημένου νομίσματος απο το αποκεντροποιημένο. 

 

Αν εγώ πληρώσω πχ σε ένα σκρουτζομάγαζο που δέχεται bitcoin πχ το multicopter (όντως δέχεται) απο το wallet μου κανένας δεν ξέρει τιποτα εκτός απο το multicopter που ξέρει την διεύθυνση αποστολής του ότι αγόρασα (εκτός αν περάσω ο ίδιος απο το κατάστημα) 

        

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πως γίνεται όλοι στο insomnia που δεν καταλαβαίνουν βασικά πράματα για το αντικείμενο να έχουν πάντα (σαν επιχείρημα, επίκληση στην αυθεντία που ειναι λαϊκισμός)  την ατάκα εγώ $$$$ σε crypto, τις προάλλες μιλούσα με κάποιον σε άλλο topic που δεν ήξερε τι ειναι το PPLNS κ.α άπλα και η απάντηση του ήταν ότι έχει 2GH/s miners :P 

 

1) Για την κατανάλωση σου φορολογείσαι με ΦΠΑ/VAT όταν αγοράσεις πχ μια οδοντόβουρτσα απο το skroutz όπως με κάθε άλλη συνδιαλλαγή με FIAT. 

2) Έχουν το όνομα σου την διεύθυνση σου την φωτογραφία σου, όταν λοιπον έχεις 50,000 USDC έχεις με άλλα λόγια 50,000 δολάρια στο όνομα σου ειναι οριακό το ποσό για να στην πέσει ράμπο μόνο για αυτό, αλλά αν (εφόσον έχεις 50000 σε κρύπτο φαντάζομαι εισαι γενικά επιχειρηματίας, εισοδηματίας )πουν να ψάξουν το πόθεν έσχες σου κατευθείαν μπορούν να κλειδώσουν αυτό το ποσό στο όνομα σου. 

Ξέρουν πότε φεύγει 1 δολάριο απο την τράπεζα (για να γίνει USDC) και για ποιον λογαριασμό (την visa με αριθμό ΧΖΥ) και σε ποιον ανοίκει και το αντίστροφο. 

Αυτή ειναι διαφορά του ενεργοποιημένου νομίσματος απο το αποκεντροποιημένο. 

 

Αν εγώ πληρώσω πχ σε ένα σκρουτζομάγαζο που δέχεται bitcoin πχ το multicopter (όντως δέχεται) απο το wallet μου κανένας δεν ξέρει τιποτα εκτός απο το multicopter που ξέρει την διεύθυνση αποστολής του ότι αγόρασα (εκτός αν περάσω ο ίδιος απο το κατάστημα) 

Μα προσπαθώ να καταλάβω και σε ρωτάω επειδή φαίνεσαι γνώστης και απαντάς με άσχετα σχόλια (για αγγλικά, για αυθεντίες κτλ).. Δεν είναι 50.000 είναι θες 500.000, 5.000.000 σε btc,eth,mnr και οπότε θέλω όσα θέλω τα αλλάζω και ψωνίζω. Ποιος και τι θα βρουν στο πόθεν έσχες, τα 45btc 500eth και θα φορολογηθώ γι' αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Adrian είπε

Μα προσπαθώ να καταλάβω και σε ρωτάω επειδή φαίνεσαι γνώστης και απαντάς με άσχετα σχόλια (για αγγλικά, για αυθεντίες κτλ).. Δεν είναι 50.000 είναι θες 500.000, 5.000.000 σε btc,eth,mnr και οπότε θέλω όσα θέλω τα αλλάζω και ψωνίζω. Ποιος και τι θα βρουν στο πόθεν έσχες, τα 45btc 500eth και θα φορολογηθώ γι' αυτά;

είπαμε άλλο BTC ETH κτλ

 

και άλλο το USD COIN (που έβαλες link σχετικά με την visa) 

 

Διάβασε ξανά το τελευταίο μου ποστ νομίζω ειναι σαφές.

 

Όσο για το άλλο συγγνώμη έχεις δίκαιο δέν διάβασα καλά το ποστ σου νόμιζα ήταν τύπου "δεν φορολογούμε το ξέρω έχω 50000 USDC άι πες μου εσύ πως φορολογούμε για να μάθω" :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος θα με φορολογήσει και για τι.. Η US κυβέρνηση επειδή αλλάζω από eth σε 5/10.000 USDC/EUR για τα καθημερινά έξοδα, η GR κυβέρνηση επειδή έχω 45btc στο kraken και 500eth στο coinbase, η GR κυβέρνηση επειδή έχω 100.000€ στο binance (που τα άλλαξα χθες από BTC και αύριο θα τα βάλω σε mnr λέμε τώρα)

Ας το πούμε αλλιώς.. Μου μπαίνουν μέρα παρά μέρα 500€/1000€ στο λογαριασμό τις εθνικής.. Θα μου κρατήσουν το 15% από αυτά; Θα με ρωτήσουν από που ήρθαν και θα τους πω από το bınance που έχω BTC και αλλάζω μέρα παρά μέρα..; Η δεν χρησιμοποιώ καθόλου την εθνική και χρησιμοποιώ την κάρτα του Binance.. ποιος θα με φορολογήσει και βάσει τι;

Όσο για το άλλο, περασμένα ξεχασμένα :)

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε "τόκος" είναι, ούτε "επιχειρηματική δραστηριότητα" (καμία σχέση).

Αυθαίρετα τα συμπεράσματα και η ανάλυση.

Κάποτε είχε περάσει νόμος για τη φορολόγηση υπεραξίας από αγοραπωλησία ακινήτου, νομίζω δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα. Αν υπήρχε λοιπόν φορολόγηση της υπεραξίας από αγοραπωλησία κρυπτονομισμάτων θα το δεχόμουν. Απλό είναι, αλλά ακόμα δεν υπάρχει.

Και υπάρχουν κι άλλα κενά, π.χ. το mining και μετά η αγορά με κρυπτο ή και η διακράτηση κρυπτο που θα μπορούσαν να αποκτήσουν μεγάλη αξία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...