Προς το περιεχόμενο

Το νέο Nintendo Switch πιθανότατα θα χρησιμοποιεί DLSS για 4Κ gaming


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με φήμες να θέλουν την ανανεωμένη έκδοση της κονσόλας να κυκλοφορεί μέσα στο 2021

Σύμφωνα με νέες πληροφορίες του Bloomberg, το ανανεωμένο Nintendo Switch θα χρησιμοποιεί νέα κάρτα γραφικών της Nvidia, η οποία θα υποστηρίζει τεχνολογία DLSS (Deep Learning Super Sampling), επιτρέποντας απεικόνιση μεγαλύτερων αναλύσεων σε 4Κ τηλεοράσεις. Το νέο SoC (System on Chip) θα επιτρέπει έξοδο σήματος σε ανάλυση 4Κ, ενώ θα περιλαμβάνει αναβαθμίσεις στον επεξεργαστή, όπως και περισσότερη μνήμη συστήματος.

Όπως ήδη σας ενημερώσαμε, το νέο Switch θα έρχεται με OLED οθόνη 7 ιντσών, ανάλυσης 720p της Samsung. Σχετικά με το DLSS της Nvidia, παραμένει άγνωστο για την ώρα αν το ανανεωμένο SoC θα μπορεί να τρέξει τα παιχνίδια σε native 4K ανάλυση ή αν απλά κάνει upscale από 1080p, όπως γίνεται και τώρα με το τρέχον μοντέλο της κονσόλας. Η μετάβαση σε νέα αρχιτεκτονική μπορεί να επιτρέψει τα παιχνίδια να παίζουν σε μεγαλύτερη ανάλυση, με την προϋπόθεση να ενημερωθούν για το νεώτερο μηχάνημα.

Το Nvidia DLSS παρουσιάστηκε το 2018 με τις Turing κάρτες γραφικών της εταιρείας, RTX 2000, βελτιώνοντας την ποιότητα της τελικής εικόνας μέσω deep learning αλγορίθμων. Αυτό όμως όπως προείπαμε, προϋποθέτει την αναβάθμιση των παλαιότερων τίτλων για να αξιοποιούν τις δυνατότητες του νέου υλικού.

Τέλος, η κυκλοφορία φημολογείται πως θα γίνει κατά την εορταστική περίοδο του έτους, με πιθανή αύξηση τιμής στα $350 ή $400, που σημαίνει ακόμη μεγαλύτερες τιμές για την Ελληνική αγορά.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Nikolaos26 said:

Δηλαδή νέα συσκευή εν έτη 2021 με 7 ίντσες στην ανάλυση των 720p... Επαναστατικό  τουλάχιστον. Τα έλεγε ο μέγας ΠΟΠΟΤΑΣ, εμπρός πίσω!

Εγώ πάντως ως κάτοχος του τωρινού δεν έχω κανένα θέμα με την ανάλυση. 

Προτιμώ η όποια παραπάνω δύναμη να πάει σε έξτρα fps ή και στο να παίζουν όλα τα παιχνίδια στα 720p αφού κάποια πέφτουν και κάτω από αυτή την ανάλυση. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 13
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να αυξήσει τις ίντσες της οθόνης.Σε ορισμένα παιχνίδια στο φορητό σου βγαίνουν τα μάτια

Επεξ/σία από alet
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εγώ πάντως ως κάτοχος του τωρινού δεν έχω κανένα θέμα με την ανάλυση.

Προτιμώ η τυχόν παραπάνω δύναμη να πάει σε έξτρα fps ή και στο να παίζουν όλα τα παιχνίδια στα 720p αφού κάποια πέφτουν και κάτω από αυτή την ανάλυση.

Μια απ τα ίδια, με IPS και 720p και πάλι είναι πολύ ευχάριστο στο μάτι, βάση με τη πρώτη φήμη απ το bb το "nsw pro" "super nsw" ή όπως αλλιώς το πουν θα έχει και OLED πέρα από νέο chip. Γενικά έχουμε φάει πολύ παππά με τα κινητά σε τόσες μικρές ίντσες και νομίζουμε οτιδήποτε κατώτερο σε ανάλυση θα δείχνει λιγότερο crisp αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αλίμονο σε μας που μεγαλώσαμε με την επαναστατική τεχνολογία που έφερε το gb color! :D

Επεξ/σία από I'm_busy
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Και η τωρινή κονσόλα είναι σούπερ απλά έχει ανάγκη από περισσότερους τίτλους η Nintendo !!! Για να κερδίσει και άλλο αγοραστικό κοινό .

Με την παρούσα γκάμα είναι αρκετά ευχαριστημένο. Έχει πληθώρα παιχνιδιών από πολλούς 3rd party.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolaos26 είπε

Δηλαδή νέα συσκευή εν έτη 2021 με 7 ίντσες στην ανάλυση των 720p... Επαναστατικό  τουλάχιστον. Τα έλεγε ο μέγας ΠΟΠΟΤΑΣ, εμπρός πίσω!

Το 720p αναφέρεται αποκλειστικά στην οθόνη της φορητής χρήσης. Στην τηλεόραση η ανάλυση θα είναι 4k. Το 720p για την αποσταση από την οποία το κρατάς σε σχέση με το μέγεθος της οθόνης είναι more than enough.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Το 720p αναφέρεται αποκλειστικά στην οθόνη της φορητής χρήσης. Στην τηλεόραση η ανάλυση θα είναι 4k. Το 720p για την αποσταση από την οποία το κρατάς σε σχέση με το μέγεθος της οθόνης είναι more than enough.

Δεν είμαστε όλοι ίσα κι όμοια. Εγώ ας πούμε και ο Nikolaos26 θέλουμε 4K σε 7ίντσες με 15 καρέ για να μην τρώμε στη μάπα όλο το πιξέλιασμα κάθε φορά που παίζουμε παρέα με το ηλεκτρονικό μας μικροσκόπιο.

Άλλωστε το 'χει και πει και η AMD. Η εταιρεία που αγαπάμε και υπακούμε τυφλά σε ό,τι μας "πουλήσει". Το 4Κ είναι το μέλλον. Σε λίγο και το 8K. Γιατί όχι και 16K; Ποιος ασχολείται με ποιότητα και αλήθοφανεια γραφικών στις μέρες μας; Μόνο η ανάλυση μετράει(πάντα native).

Να μου το θυμηθείς. Θα είναι η μεγαλύτερη αποτυχία ever.  Μόνο 37 παιχνίδια με version 2.0/2.1 από τον Απρίλιο του 2020(12 μήνες). 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DLSS_support

Ενώ το open dx12, που μόνο μέσα στο σπίτι μας δεν μπήκαν Microsoft και AMD για να μας πείσουν, 112...Από το 2015...Με κάμποσα να είναι RTX nvidia sponsored. Λεπτομέρειες...

https://www.pcgamingwiki.com/wiki/List_of_DirectX_12_games

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Εγώ πάντως ως κάτοχος του τωρινού δεν έχω κανένα θέμα με την ανάλυση. 

Προτιμώ η όποια παραπάνω δύναμη να πάει σε έξτρα fps ή και στο να παίζουν όλα τα παιχνίδια στα 720p αφού κάποια πέφτουν και κάτω από αυτή την ανάλυση. 

Δηλαδή αν σου έδειξε καλύτερη ανάλυση καλύτερη ταχύτητα περισσότερα FPS εσυ θα συνέχιζες να θες τα λιγότερα σωστά ; Οκ απλά να ξεκαθαρίσουμε δεν θέλει να δώσει κάτι περισσότερο Η Δεν μπορεί !!! Γιατί μέχρι εκεί φτάνει . Αυτό λέγεται τα παίρνω χωρίς να δείξω κάτι ιδιαίτερο . 

1 ώρα πριν, johnny7_7 είπε

Το 720p αναφέρεται αποκλειστικά στην οθόνη της φορητής χρήσης. Στην τηλεόραση η ανάλυση θα είναι 4k. Το 720p για την αποσταση από την οποία το κρατάς σε σχέση με το μέγεθος της οθόνης είναι more than enough.

Δεν είναι φίλε μου enough!!! Τουλάχιστον full hd θα ήταν νορμαλ όταν το κινητό σου έχει 2κ δεν είναι δυνατόν να πιέζουμε παιχνίδι και να λέμε ευχαριστώ που δεν το κανεις ποιοτικότερο !!! 

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Dmspolys said:

Δηλαδή αν σου έδειξε καλύτερη ανάλυση καλύτερη ταχύτητα περισσότερα FPS εσυ θα συνέχιζες να θες τα λιγότερα σωστά ; Οκ απλά να ξεκαθαρίσουμε δεν θέλει να δώσει κάτι περισσότερο Η Δεν μπορεί !!! Γιατί μέχρι εκεί φτάνει . Αυτό λέγεται τα παίρνω χωρίς να δείξω κάτι ιδιαίτερο . 

Δεν είναι φίλε μου enough!!! Τουλάχιστον full hd θα ήταν νορμαλ όταν το κινητό σου έχει 2κ δεν είναι δυνατόν να πιέζουμε παιχνίδι και να λέμε ευχαριστώ που δεν το κανεις ποιοτικότερο !!! 

Επειδή δύσκολα θα βγάλει τώρα κάτι 3-4 φορές πιο δυνατό για να τα πιάσει όλα θα προτιμήσω όπως ήδη είπα τα περισσότερα fps. 

Αν μπορεί να στηρίξει και μεγαλύτερη ανάλυση παράλληλα χωρίς να κρατάει και η μπαταρία 2 ώρες, ναι θα το προτιμήσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Δεν είναι φίλε μου enough!!! Τουλάχιστον full hd θα ήταν νορμαλ όταν το κινητό σου έχει 2κ δεν είναι δυνατόν να πιέζουμε παιχνίδι και να λέμε ευχαριστώ που δεν το κανεις ποιοτικότερο !!! 

Αν τα κινητά έχουν 2K ανάλυση τότε η handheld κονσόλα οφείλει να έχει 4K. Απλή λογική.

Απορώ δε πώς τόσος κόσμος παρακολουθεί τηλεόραση σε οθόνες 32 ιντσών 1080p; Δεν κουράζονται από το πλέγμα των πίξελς που φαίνονται όπως το μάτι της μύγας;

Αν σκεφτούμε ότι τα ψωροκινητά έχουν 2K οι 32 άρες οφείλουν να έχουν 8K το λιγότερο για να τους πάνε κόντρα. Πώς είναι δυνατόν ρε γαμώτο να μη σκέφτονται οι καταναλωτές ορθολογικά όπως εσύ;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Δηλαδή αν σου έδειξε καλύτερη ανάλυση καλύτερη ταχύτητα περισσότερα FPS εσυ θα συνέχιζες να θες τα λιγότερα σωστά ; Οκ απλά να ξεκαθαρίσουμε δεν θέλει να δώσει κάτι περισσότερο Η Δεν μπορεί !!! Γιατί μέχρι εκεί φτάνει . Αυτό λέγεται τα παίρνω χωρίς να δείξω κάτι ιδιαίτερο . 

Δεν είναι φίλε μου enough!!! Τουλάχιστον full hd θα ήταν νορμαλ όταν το κινητό σου έχει 2κ δεν είναι δυνατόν να πιέζουμε παιχνίδι και να λέμε ευχαριστώ που δεν το κανεις ποιοτικότερο !!! 

Πρακτικά δεν έχω βρεί ακόμα άτομο που χωρίς να ξέρει specs και ποια συσκευή έχει μπροστά να μπορεί να ξεχωρίσει αναλύσεις και μερικοί και ρυθμό ανανέωσης σε αυτές τις ίντσες .

Συμφωνώ όμως πως η εταιρία δεν θέλει να δώσει το κάτι παραπάνω καθώς κοιτάει μέγιστο κέρδος και παραδέχεται πως το hardware δεν είναι το δυνατό της χαρτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό στο να ζητάμε μια 1080 οθόνη στις 7 ίντσες, ενώ Κράζουμε την Samsung που φέτος παρέδωσε χαμηλότερη ανάλυση σε σχέση με πέρσι στις έξι ίντσες. Δηλαδή πραγματικά ας βγάλουμε κάποιες παρωπίδες. Κι εγώ με Nintendo μεγάλωσα και απολαμβάνω φουλ το νέο Monster Hunter, αλλά δε θα με χάλαγε να υπάρχει μια καλύτερη ανάλυση Συνοδευόμενη με το αντίστοιχο hardware για να δείχνει κρύσταλλό

Επεξ/σία από Nikolaos26
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...