Προς το περιεχόμενο

Να παω για εποπ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

E πήγαινε σαν νοσηλεύτρια να δουλέψεις αλλού ποιος σε εμποδίζει? Και με επικουρικο προσωπικό και με πόσες προκυρήξεις βρίσκεις δουλειά παντού στην Ελλάδα. ΕΠΟΠ θα είσαι 90% στον Έβρο σε κάνα μαύρο στρατόπεδο και κάθε 3-4 χρόνια μεταθέσεις όπου να ναι. Τα λεφτά είναι ακόμα χειρότερα. 

Έχεις την τύχη να είσαι στο με διαφορά, ειδικά αυτή τη στιγμή, πιο περιζήτητο επάγγελμα του πλανήτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 hours ago, Kalin said:

Ναι με συγχωρείτε που δεν το διευκρινισα. Δεν θελω να μπω σαν νοσηλευτρια στον στρατο επελεξα αλλη ειδικοτητα. Εχουν βγει προκηρύξεις τωρα αλλα ολοι μου λενε οτι θα το μετανιωσω αν παω.

Πιστεύω το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις κάποια απόσπαση σε νοσοκομείο άλλης πόλης για κάποιους μήνες. Έτσι εκ του ασφαλούς θα δεις αρχικά αν όντως σου αρέσει το να αλλάζεις πόλεις. 

Όπως είπες είσαι πολύ ευχαριστημένη με την δουλειά σου. Εάν πας και δουλέψεις σε άλλα νοσοκομεία ίσως δεις πράγματα που δεν σου αρέσουν και έτσι εκτιμήσεις περισσότερο την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι τώρα. Ίσως όμως και να σου αρέσει περισσότερο που άλλαξες παραστάσεις και να προτιμήσεις όντως να ταξιδεύεις

Πιστεύω το να πας ΕΠΟΠ δεν είναι καλή επιλογή. Ο στρατός δεν είναι για όλους γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aggeluska είπε

Πιστεύω το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις κάποια απόσπαση σε νοσοκομείο άλλης πόλης για κάποιους μήνες. Έτσι εκ του ασφαλούς θα δεις αρχικά αν όντως σου αρέσει το να αλλάζεις πόλεις. 

Όπως είπες είσαι πολύ ευχαριστημένη με την δουλειά σου. Εάν πας και δουλέψεις σε άλλα νοσοκομεία ίσως δεις πράγματα που δεν σου αρέσουν και έτσι εκτιμήσεις περισσότερο την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι τώρα. Ίσως όμως και να σου αρέσει περισσότερο που άλλαξες παραστάσεις και να προτιμήσεις όντως να ταξιδεύεις

Πιστεύω το να πας ΕΠΟΠ δεν είναι καλή επιλογή. Ο στρατός δεν είναι για όλους γενικά.

Είναι στο ιδιωτικό τομέα νοσηλεύτρια , αν ζούσε και εργαζόταν αυτή την εποχή σε δημόσιο νοσοκομείο θα έφευγε τρέχοντας :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 6:56 ΠΜ, elise είπε

 

Σας  ευχαριστω πολυ ολους που με βοηθατε. Η αληθεια ειναι πως προβληματιζομαι συνεχως για το μελλον μου γιατι δεν θελω να μενω στάσιμη. Καποτε ηταν το ονειρο μου να γινω στρατιωτικος για αυτο με ταλανιζει τοσο. Αλλα μαλλον δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kalin είπε

Αεροπορια σκεφτομαι

 

Σε κάθε αλλαγή, σκέψου το χειρότερο δυνατό σενάριο :

ΕΠΟΠ, σε κάποιο χωριό στο πουθενά, καταχείμωνο, με άθλιες συνθήκες εργασίες και αναξιοκρατία, και όλα αυτά με 700 ευρώ.(Θα πρέπει να πληρώνεις σπίτια, μετακινήσεις κτλ, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια σίγουρα) Θα το άντεχες?

Αν το παραπάνω σου φαίνεται οκ, βουρ, γιατί μιλάμε για το χειρότερο δυνατό σενάριο της επιλογής σου.

Αν σου φαίνεται ότι υπερβάλω, τότε ξανασκέψου το και μην κάνεις καποια τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 6:27 ΠΜ, Kalin είπε

Ειμαι νοσηλευτρια στον ιδιωτικο τομεα. Παιρνω 800 ευρω. Αξιζει να παρατησω τη δουλεια μου να παω για εποπ;

Φυσικα και δεν αξιζει.

ΕΠΟΠ ειναι μια τελειως ανειδικευτη δουλεια, τι δουλεια εχεις να πας εκει οντας σπουδαγμενη και με προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα, σε ενα απο τα πιο περιζητητα επαγγελματα απο τη στιγμη μαλιστα που σου αρεσει κι ολας;

Αν θες να φυγεις απ την πολη σου κανε ενα δυο ταξιδακια να ξεχαρμανιασεις.

Αν ξερεις καποια ξενη γλωσσα, πηγαινε εξωτερικο να αποκτησεις εμπειρια, να ταξιδεψεις και ισως να βγαλεις και λεφτα.

ΕΠΟΠ με τιποτα απο εκει που εισαι τωρα, εκτιμω οτι θα χτυπας το κεφαλι σου αν το κανεις...

Επεξ/σία από archer100
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βασικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος τι σημαίνει ΕΠΟΠ. ΔΕΝ είναι στρατός, είναι ΦΑΝΤΑΡΙΛΙΚΙ επί πληρωμή. Ο βαθμός που δέχονται είναι του στρατιώτη, ούτε καν Δεκανέα που είχαμε όποιος πέρασε από ΛΥΒ (δηλαδή ο καθένας και η μάνα του). Στα 5 έτη καταλήγουν Λοχίας και μετά ανα πενταετία ανεβαίνουν και όποιος μείνει μέχρι το τέλος (καραβανάς) καταλήγει Αρχιλοχίας, που είναι και ο μέγιστος βαθμός υπαξιωματικού (αν διάβασα καλά την προκήρυξη).

Δεν λέω ότι είναι κακό, απλά πρέπει ο κόσμος να αντιληφθεί αυτό: είσαι στρατιώτης, ο τελευταίος στην ιεραρχία και αρχίζεις από το 0 τελείως και προδιαγράφεται ότι ΔΕΝ θα ανέβεις τρελά μισθολογικά μέχρι το τέλος της καριέρας σου. Η μονιμότητα όμως είναι το high note. Με βάση αυτά διαλέγεις και παίρνεις. Θα σταλείς κάπου random στην Ελλάδα, θα βαρας σκοπέτα και προσοχές. Γενικά ό,τι κάναμε εμείς ως φαντάροι (δες το αντίστοιχο thread) αλλά για 760€ αρχικά λεφτά. Δεν το θεωρώ πολύ κακή επιλογή, ιδίως αν ήμουν 25-27 χρονών και δεν είχα τίποτα going for me. Απλά είναι στο καπρίτσιο του καθενός. Στρατιώτης == λάντζα, σκοπιές, υπηρεσίες, χώσιμο. 

Για μια νοσηλεύτρια με κυριολεκτικά πτυχίο-χρυσάφι δεν ξέρω αν θα είναι αναβάθμιση. Δεν μας λες και πολλά για την δουλειά που κάνεις. Συν ότι περνάς και από αθλήματα σχετικά απαιτητικά για γυναίκες (4 έλξεις διάβασα και τρέξιμο 2 χλμ). Πες μας λίγο παραπάνω για εσένα και ίσως βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη σκέφτεστε με τα δικά σας κριτήρια και πως περνάγατε εσείς παλιά στο στρατό. Γυναίκα είναι και θέλει να πάει αεροπορία. Κλάην μάην. 

Δε θα κάνει τίποτα, σε κανά γραφείο θα μπει. Μισθός βρέξει χιονίσει κάθε μήνα, ασφάλεια δημοσίου, εξασφαλισμένη σύνταξη και εφάπαξ. Και η αεροπορία δεν έχει τις μεταθέσεις του στρατού. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Βασικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος τι σημαίνει ΕΠΟΠ. ΔΕΝ είναι στρατός, είναι ΦΑΝΤΑΡΙΛΙΚΙ επί πληρωμή. Ο βαθμός που δέχονται είναι του στρατιώτη, ούτε καν Δεκανέα που είχαμε όποιος πέρασε από ΛΥΒ (δηλαδή ο καθένας και η μάνα του). Στα 5 έτη καταλήγουν Λοχίας και μετά ανα πενταετία ανεβαίνουν και όποιος μείνει μέχρι το τέλος (καραβανάς) καταλήγει Αρχιλοχίας, που είναι και ο μέγιστος βαθμός υπαξιωματικού (αν διάβασα καλά την προκήρυξη).

Δεν λέω ότι είναι κακό, απλά πρέπει ο κόσμος να αντιληφθεί αυτό: είσαι στρατιώτης, ο τελευταίος στην ιεραρχία και αρχίζεις από το 0 τελείως και προδιαγράφεται ότι ΔΕΝ θα ανέβεις τρελά μισθολογικά μέχρι το τέλος της καριέρας σου. Η μονιμότητα όμως είναι το high note. Με βάση αυτά διαλέγεις και παίρνεις. Θα σταλείς κάπου random στην Ελλάδα, θα βαρας σκοπέτα και προσοχές. Γενικά ό,τι κάναμε εμείς ως φαντάροι (δες το αντίστοιχο thread) αλλά για 760€ αρχικά λεφτά. Δεν το θεωρώ πολύ κακή επιλογή, ιδίως αν ήμουν 25-27 χρονών και δεν είχα τίποτα going for me. Απλά είναι στο καπρίτσιο του καθενός. Στρατιώτης == λάντζα, σκοπιές, υπηρεσίες, χώσιμο. 

Για μια νοσηλεύτρια με κυριολεκτικά πτυχίο-χρυσάφι δεν ξέρω αν θα είναι αναβάθμιση. Δεν μας λες και πολλά για την δουλειά που κάνεις. Συν ότι περνάς και από αθλήματα σχετικά απαιτητικά για γυναίκες (4 έλξεις διάβασα και τρέξιμο 2 χλμ). Πες μας λίγο παραπάνω για εσένα και ίσως βοηθήσω.

Ναι για τα αθληματα τα βγαζω ειμαι αρκετα γυμνασμενη και κανω και προετοιμασια. Οσο για τη δουλεια που κανω τωρα εχω τελειώσει επας (επαγγελματική σχολη) του οαεδ. Ειχα την τυχη και στη πρακτικη που εκανα με κρατησαν και ειμαι νοσηλευτρια χειρουργειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος τι σημαίνει ΕΠΟΠ. ΔΕΝ είναι στρατός, είναι ΦΑΝΤΑΡΙΛΙΚΙ επί πληρωμή

 

Καμια σχεση ομως! Ο μεσος στρατιωτης θα κανει τον μηνα 20-25 υπηρεσιες, ο ΕΠΟΠ 3-4 και θα παρει και απαλλαγη μετα την υπηρεσια. Επισης ο ΕΠΟΠ θα κανει υπηρεσια ΒΑΥΔΜ/Αρχιφυλακα και οχι σκοπετα και περιπολα. Ο μισθος νομιζω ειναι λιγο πιο πανω, αλλα δεν παιρνω ορκο.

Στα υπολλοιπα ναι εχεις δικιο, εισαι πολυ χαμηλα στην ιεραρχεια, ουτε τα φανταρια σε υπολογιζουν ουτε κανενας. Αλλα για πειτε μου στις μερες μας καποιος χωρις ιδιαιτερες σπουδες που αλλου θα βρει μονιμη θεση με εναν αξιοπρεπεστατο μισθο βρεξει χιονισει?

Για αντρα που δεν σπουδασε και δεν θελει να σπουδασει, που ψιλογουσταρε στο στρατο και εχει καταγωγη απο παραμεθωριο περιοχη ειναι μια αξιοπρεπης λυση.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Βασικά πρέπει να καταλάβει ο κόσμος τι σημαίνει ΕΠΟΠ. ΔΕΝ είναι στρατός, είναι ΦΑΝΤΑΡΙΛΙΚΙ επί πληρωμή

 

Καμια σχεση ομως! Ο μεσος στρατιωτης θα κανει τον μηνα 20-25 υπηρεσιες, ο ΕΠΟΠ 3-4 και θα παρει και απαλλαγη μετα την υπηρεσια. Επισης ο ΕΠΟΠ θα κανει υπηρεσια ΒΑΥΔΜ/Αρχιφυλακα και οχι σκοπετα και περιπολα. Ο μισθος νομιζω ειναι λιγο πιο πανω, αλλα δεν παιρνω ορκο.

Στα υπολλοιπα ναι εχεις δικιο, εισαι πολυ χαμηλα στην ιεραρχεια, ουτε τα φανταρια σε υπολογιζουν ουτε κανενας. Αλλα για πειτε μου στις μερες μας καποιος χωρις ιδιαιτερες σπουδες που αλλου θα βρει μονιμη θεση με εναν αξιοπρεπεστατο μισθο βρεξει χιονισει?

Για αντρα που δεν σπουδασε και δεν θελει να σπουδασει, που ψιλογουσταρε στο στρατο και εχει καταγωγη απο παραμεθωριο περιοχη ειναι μια αξιοπρεπης λυση.

ΒΑΥΔΜ ο ΕΠΟΠ δεν κάνει ούτε με σφαίρες. Κάνει ο Δόκιμος ή Υπαξ. από παραγωγική σχολή. ΒΑΥΔΜ ΕΠΟΠ δεν έχω πετύχει ούτε μισή φορά στους 12μηνες που υπηρέτησα. Αλλά μπορεί να ξες κάτι παραπάνω από εμένα οπότε δίνω πάσο.

Στα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω. Αξιοπρεπέστατη λύση αν ξέρεις τι θα πας να δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...