Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή Μοριακού Τεστ


Gregory_House

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με το τεστ πάντως έχει ξεφύγει σε κάποιες εταιρείες. Σε λίγο καιρό θα ζητάνε τεστ εγκυμοσύνης από τις γυναίκες πριν τις προσλάβουν. Κάτι φυσικά που είναι ενάντια στα εργασιακά δικαιώματα και αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jos3ph είπε

Ένα αντίστοιχο θέμα είναι το πιστοποιητικό υγείας , στην δική μου δουλειά το πληρώνεις από την τσέπη σου.

Ρωτάς κάτι που αφορά τον εργοδότη σου . Υπάρχουν εργοδότες που κάνουν τακτικά τεστ στους εργαζομένους , οπότε δεν είναι σημαντικό κόστος ένα παραπάνω. 

Είναι κάτι καινούριο , οπότε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην πολιτική προστασία ή στην επιθεώρηση εργασίας ή σε κάποιο αρμόδιο φορέα στο κάτω κάτω.

Ωραία αρχή σε καινούρια δουλειά με επιθεώρηση εργασίας..... Θα τον αγαπήσουν πολύ.....

1 ώρα πριν, Jos3ph είπε

 

 

Επεξ/σία από efo355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παραδοσικά" ολα τα χαρτια που χρειάζεσαι για να αποφασίσει να σε προσλάβει ενας εργοδότης είναι δικό σου έξοδο. Οπως δεν θα σου πληρώσει το παράβολο για να βγάλεις αντίγραφο ποινικού μητρώου, τον γιατρό για να βγάλεις πιστοποιητικό υγειας, ή το κόστος μετάφρασης ενός διπλώματος της αλλοδαπής, έτσι δεν θα πρεπει να πληρώσει και το κόστος του τεστ. Είναι στις "απαιτήσεις" που πρεπει να πληροίς για σε προσλάβουν. 

Φυσικά με το θέμα της δημόσιας υγείας ειναι λιγο διαφορτικά τα πράγματα και ο εργοδότης έχει την ευθύνη να βοηθήσει όσο μπορεί. That said, δεν νομίζω να ειναι βιώσιμο για τους περισσότερους να πληρώνουν μαζικά τα έξοδα ελέγνου του κάθε υποψηφίου, ειδικά σε θέσεις ανειδίκευτης εργασίας. Ρεαλιστικά βλέπω τον εργοδότη να πληρώνει μαζικά μόνο αν α) ειναι μεγαλη εταιρεία και κάνει τακτικά τεστ / συνεργάζεται με κάποιο εργαστήριο ή β) μιλάμε για θέση με ικανοποιητικό μισθό και λίγους υποψήφιους. 

Προσωπικά, στον χώρο της εποχιακής εστίασης, μαζί με τα χαρτια πρόσληψης θα ζητάω και μοριακό τεστ. Αν είναι αρνητικό, το ποσό του τεστ θα επιστρέφετε μαυρο με τον μισθό της πρώτης εβδομάδος. Αν είναι θετικό, ελπίζω να εχει το μυαλό και να μην ερθει καν στο μαγαζί να παραδώσει τα χαρτία.
Για να δώσω ενα παράδειγμα, προσλαμβάνω περίπου 35 άτομα την σεζόν. Επι 60 ευρώ το τεστ, αυτο ειναι επιπλέον έξοδα 2100 ευρώ, τα οποια δεν μπορουν να δηλωθούν καν για έξοδα επιχείρησης. Αν έπρεπε να πληρώσω τα τεστ απο τους 100+ που ειναι "σοβαροί" υποψήφιοι, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Μιλάμε για το 1/3 του κέρδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαση νομοθεσιας ο εργαζόμενος δεν υποχρεούστε να εμφανίσει κανενα τεστ κατα την προσληψη του.Εφόσον λοιπον το ζηταει ο εργοδότης με δικια του απαίτηση  ειναι υποχρεωμένος να τα πληρώσει.Όπως και οταν απαιτεί τεστ κατα την διάρκεια της εργασίας παλι τα πληρώνει αυτός.

Ολα τα αλλα εκτός απο παρανομα ειναι και λαμογιες.Ακομα και για την εστιαση (κυριε απο πανω)το κράτος ΘΑ ζηταει ραπιντ που ο εργαζόμενος θα κανει δωρεαν .

 

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Skrobo είπε

"Παραδοσικά" ολα τα χαρτια που χρειάζεσαι για να αποφασίσει να σε προσλάβει ενας εργοδότης είναι δικό σου έξοδο. Οπως δεν θα σου πληρώσει το παράβολο για να βγάλεις αντίγραφο ποινικού μητρώου, τον γιατρό για να βγάλεις πιστοποιητικό υγειας, ή το κόστος μετάφρασης ενός διπλώματος της αλλοδαπής, έτσι δεν θα πρεπει να πληρώσει και το κόστος του τεστ. Είναι στις "απαιτήσεις" που πρεπει να πληροίς για σε προσλάβουν. 

Φυσικά με το θέμα της δημόσιας υγείας ειναι λιγο διαφορτικά τα πράγματα και ο εργοδότης έχει την ευθύνη να βοηθήσει όσο μπορεί. That said, δεν νομίζω να ειναι βιώσιμο για τους περισσότερους να πληρώνουν μαζικά τα έξοδα ελέγνου του κάθε υποψηφίου, ειδικά σε θέσεις ανειδίκευτης εργασίας. Ρεαλιστικά βλέπω τον εργοδότη να πληρώνει μαζικά μόνο αν α) ειναι μεγαλη εταιρεία και κάνει τακτικά τεστ / συνεργάζεται με κάποιο εργαστήριο ή β) μιλάμε για θέση με ικανοποιητικό μισθό και λίγους υποψήφιους. 

Προσωπικά, στον χώρο της εποχιακής εστίασης, μαζί με τα χαρτια πρόσληψης θα ζητάω και μοριακό τεστ. Αν είναι αρνητικό, το ποσό του τεστ θα επιστρέφετε μαυρο με τον μισθό της πρώτης εβδομάδος. Αν είναι θετικό, ελπίζω να εχει το μυαλό και να μην ερθει καν στο μαγαζί να παραδώσει τα χαρτία.
Για να δώσω ενα παράδειγμα, προσλαμβάνω περίπου 35 άτομα την σεζόν. Επι 60 ευρώ το τεστ, αυτο ειναι επιπλέον έξοδα 2100 ευρώ, τα οποια δεν μπορουν να δηλωθούν καν για έξοδα επιχείρησης. Αν έπρεπε να πληρώσω τα τεστ απο τους 100+ που ειναι "σοβαροί" υποψήφιοι, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Μιλάμε για το 1/3 του κέρδους.

Και φυσικά δεν θα είχες κανένα θέμα αν έρχονταν ένας για δουλειά την πρώτη μέρα και σου έλεγε θέλω τα 60 ευρώ μου είπαν από την επιθεωρηση εργασίας ότι πρέπει να τα πληρώσεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Skrobo είπε

"Παραδοσικά" ολα τα χαρτια που χρειάζεσαι για να αποφασίσει να σε προσλάβει ενας εργοδότης είναι δικό σου έξοδο. Οπως δεν θα σου πληρώσει το παράβολο για να βγάλεις αντίγραφο ποινικού μητρώου, τον γιατρό για να βγάλεις πιστοποιητικό υγειας, ή το κόστος μετάφρασης ενός διπλώματος της αλλοδαπής, έτσι δεν θα πρεπει να πληρώσει και το κόστος του τεστ. Είναι στις "απαιτήσεις" που πρεπει να πληροίς για σε προσλάβουν. 

Φυσικά με το θέμα της δημόσιας υγείας ειναι λιγο διαφορτικά τα πράγματα και ο εργοδότης έχει την ευθύνη να βοηθήσει όσο μπορεί. That said, δεν νομίζω να ειναι βιώσιμο για τους περισσότερους να πληρώνουν μαζικά τα έξοδα ελέγνου του κάθε υποψηφίου, ειδικά σε θέσεις ανειδίκευτης εργασίας. Ρεαλιστικά βλέπω τον εργοδότη να πληρώνει μαζικά μόνο αν α) ειναι μεγαλη εταιρεία και κάνει τακτικά τεστ / συνεργάζεται με κάποιο εργαστήριο ή β) μιλάμε για θέση με ικανοποιητικό μισθό και λίγους υποψήφιους. 

Προσωπικά, στον χώρο της εποχιακής εστίασης, μαζί με τα χαρτια πρόσληψης θα ζητάω και μοριακό τεστ. Αν είναι αρνητικό, το ποσό του τεστ θα επιστρέφετε μαυρο με τον μισθό της πρώτης εβδομάδος. Αν είναι θετικό, ελπίζω να εχει το μυαλό και να μην ερθει καν στο μαγαζί να παραδώσει τα χαρτία.
Για να δώσω ενα παράδειγμα, προσλαμβάνω περίπου 35 άτομα την σεζόν. Επι 60 ευρώ το τεστ, αυτο ειναι επιπλέον έξοδα 2100 ευρώ, τα οποια δεν μπορουν να δηλωθούν καν για έξοδα επιχείρησης. Αν έπρεπε να πληρώσω τα τεστ απο τους 100+ που ειναι "σοβαροί" υποψήφιοι, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Μιλάμε για το 1/3 του κέρδους.

πιστεύω δεν είναι εύκολο να πει κάποιος τι είναι σωστό να γίνει. και οι 2 πλευρές έχουν τα δίκια τους.

αλλά εγώ έχω μια άλλη απορία και μιας κι έχεις επιχείρηση πες μας πως θα το χειριστείς.

το να έχει κάποιος τον ιο δεν είναι μια μόνιμη κατάσταση και μπορεί να αλλάξει από λεπτό σε λεπτό. Δεν είναι όπως πχ κάνεις ένα τεστ να δεις αν έχεις κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα που θα σου απαγορεύσει να γυμναστεις. Κάποιος μπορεί να βγει αρνητικός και μόλις βγει από το κέντρο εξέτασης να κολλήσει, ή να κολλήσει την πρώτη μέρα στη δουλεια; άρα τι κάνουμε; Με αυτή τη λογική πρέπει να κάνουμε τεστ συχνά αλλιώς κοροιδευόμαστε. εκεί πως θα το χειριστείς. δηλαδή ζητάς απλα΄αρνητικό τεστ στην αρχη και μετά δε μας ενδιαφέρει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αν έπρεπε να πληρώσω τα τεστ απο τους 100+ που ειναι "σοβαροί" υποψήφιοι, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Μιλάμε για το 1/3 του κέρδους.

πληρώνεις για αυτουσ που θα προσλαβεις οχι για ολη την ελλαδα και το πληρώνεις γιατι ειναι δικια σου απαιτηση και οχι του κρατους

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Skrobo είπε

. Αν έπρεπε να πληρώσω τα τεστ απο τους 100+ που ειναι "σοβαροί" υποψήφιοι, θα ήταν αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Μιλάμε για το 1/3 του κέρδους.

τώρα το πρόσεξα αυτό. δηλαδή θέλεις και οι υποψήφιοι να κάνουν μοριακό τεστ; καλά άντε γεια αν ισχύει αυτό

προβλέπω να γίνεται χαμός πάντως, αρχίσανε τα όργανα.

έχω μεγάλη περιέργεια πως θα τσουλίσει αυτό το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να υπήρχε νόμος τι νομίζεις θα γινόταν; γιατί εγώ πιστεύω ότι θα έπεφτε ο εκβιασμός της αρκούδας. Πλήρωσε το τεστ αλλιώς δεν έχει δουλεια. και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να υποθέσω ότι αυτά τα τεστ στο χώρο εργασίας γίνονται κάθε εβδομάδα το λιγότερο σωστά; (να μου πεις αλλιώς ποιο είναι το νόημα να γίνονται) Οπότε εφόσον η εταιρία πληρώνει όλα τα τεστ, γιατί δεν νομίζω ο εργαζόμενος να δίνει 240€ το μήνα για PCR τεστ, ας πληρώσει και το πρώτο στην πρόσληψη.. Τουλάχιστον η λογική μου αυτό λέει..

Εκτός αν χάσαμε την λογική μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

πληρώνεις για αυτουσ που θα προσλαβεις οχι για ολη την ελλαδα και το πληρώνεις γιατι ειναι δικια σου απαιτηση και οχι του κρατους

Δικιά μου απαίτηση είναι να έχουν και πτυχίο αγγλικών. Να πληρώσω 3 χρόνια τα μαθήματα τους;

Πέρα απο το αστείπ, ακριβως όπως λες, επειδή δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το υποχρεώνει ή να το αναγορεύει, ειναι στην επιλογή του καθε εργοδότη. Αν δεν σου αρέσει που το Χ εργοδότης δεν σου πληρώνει το τεστ, πάνε στον Υ που στο πληρώνει. 

 

39 λεπτά πριν, Bitbit είπε

τώρα το πρόσεξα αυτό. δηλαδή θέλεις και οι υποψήφιοι να κάνουν μοριακό τεστ; καλά άντε γεια αν ισχύει αυτό

Το ανέφερα γιατί ήθελα να εξηγήσω οτι δεν γίνεται να ζητάς / κανεις τεστ στους "καλούς" υποψηφίους, πόσο μάλλον σε όλους τους υποψηφίους (οπως αναφέρουν κάποιοι) που μπορεί να είναι και χιλιάδες ανα θέση. Νομίζω το πιο σωστό παραμένει το αρνητικό τέστ με μαζί με την πρόσληψη, και επιστρέφεις τα λεφτά. 

 

42 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εκεί πως θα το χειριστείς. δηλαδή ζητάς απλα΄αρνητικό τεστ στην αρχη και μετά δε μας ενδιαφέρει;

Σύμφωνα με τα πρωτόκολλα που θα ζητήσει η κυβέρνηση. Πέρυσι ήταν λίγο τσίρκο, ήθελαν να κρατάς βιβίο-αρχείο covid και να σε ενημερώνουν οι εργαζομενένοι αν έχουν πυτερό για να κάνεις τέστ. Φέτος, πιστεύω, οτι μαζί με τα παραπάνω θα ζητήσουν και θερμομέτριση του προσωπικού κάθε μέρα και μοριακό τέστ κάθε μήνα (το κόστος του οποιου κατα 99% θα πληρώνεται απο την επιχείρηση και θα χρηματοδοτείται  απο το κράτος). Σε περίπτωση που η θερμομέτριση δείξει πυρετό, μάλλον απομόνωση και rapid test, ενα άμεσα και ένα μετα απο λίγες μέρες. 

Ξαναλέω, αυτά ειναι η άποψη μου για το τι πρέπει να γίνει. Απο οτι εχει αποδειχθεί , η κυβέρνηση το πάει λιγο τυχαιά.

Επεξ/σία από Skrobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δικία μου απαίτηση είναι να έχουν και πτυχίο αγγλικών. Να πληρώσω 3 χρόνια τα μαθήματα τους

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν ζηταει κατι τετοιο το κρατος,αν το ζηταγε θα το πληρωνες κανονικα.

ΕΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ  ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΣ.

Η λογικη του οργανου και του μπουζουκιου δεν περναει πια.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτά με τα τεστ είναι λίγο χαζά. Σε λίγο θα ζητάνε να κάνεις κάθε βδομάδα. Ωραία και το έκανες και σε προσλάβανε, ποιος τους λέει ότι δεν θα κολλήσεις την άλλη μέρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...