Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής αποχώρηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Efi30 είπε

Με εκανεσ και γέλασα... Σε ευχαριστώ... Οπωσ καταλαβαίνεις.  Δεν αποδεικνύει κάτι αυτό ούτε για αυτουσ ούτε για εμένα ... Εμένα η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κινηθώ να τι αφήσω έτσι η να πάω να τουσ πιάσω να τουσ πω τι γίνεται με την παραίτηση.

Πήγαινε πιαστους . Αν τ αφήσεις έτσι και μετα θες να πας σε άλλη δουλειά πως θα πας ενώ θα φαίνεται στο σύστημα ότι δουλεύεις ακόμα σ αυτούς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Efi30 είπε

Εμένα η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κινηθώ να τι αφήσω έτσι η να πάω να τουσ πιάσω να τουσ πω τι γίνεται με την παραίτηση.

Οχι μην κανεις τιποτα κατσε αραξε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας και θα τους κολλήσεις ένα post-it στην εξώπορτα "εεε.. έχω παραιτηθεί! έφη" και φυσικά στεναχωρημένη φατσούλα 

Αν μετά από αυτό δεν σε καλέσουν, θα βάλεις άλλο post it μετά απο κάνα μήνα "στα @@@ εε?" και θα αντικαταστήσεις τη φατσούλα με φαλλικό σύμβολο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου βάλουν λεφτά για τον Απρίλη πρέπει να τα επιστρέψεις. Εντωμεταξύ πώς ακριβώς ΘΑ πληρωθείς για τον Απρίλη από τις 9 Απριλίου, προκαταβολικά? Μάλλον θα ειναι για το Μάρτιο? Λίγο μπερδεμένα ειναι όλα, αλλά αν σου βάλουν λεφτά που δεν δούλεψες, μπορούν να στα ζητήσουν πίσω, με ή χωρίς δικαστήριο. Αν είχες 32 ημέρες άδεια και δούλευες 5ημερη εργασία σημαίνει ότι από τις 15/2 έως τις 31/3 ήσουν σε άδεια (32 εργάσιμες, 25/3 αργία). Τώρα γιατί δεν σε πήραν, το πιθανότερο είναι ότι αποδέχτηκαν το ιδιόχειρο σημείωμα σου με τη φατσούλα ως απόλυση, σου έδωσαν την άδεια και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μου δώσατε και υποθέσεις που δεν τις είχα σκεφτεί .. αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να περιμένω μέχρι τη παρασκευή που πληρώνονται ώστε να δω τι ποσό θα μου βάλει και εκεί θα κριθούν εάν έχουν κάνει κάποια κίνηση η όχι . Καλή συνέχεια σε όλους σας 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Πήγαινε πιαστους . Αν τ αφήσεις έτσι και μετα θες να πας σε άλλη δουλειά πως θα πας ενώ θα φαίνεται στο σύστημα ότι δουλεύεις ακόμα σ αυτούς; 

Δεν θα πάει σε άλλη δουλειά, θα πέφτει το χρήμα ασταμάτητα μέχρι να πάρουν πρέφα ότι την πλήρωναν ενώ δε δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν θα πάει σε άλλη δουλειά, θα πέφτει το χρήμα ασταμάτητα μέχρι να πάρουν πρέφα ότι την πλήρωναν ενώ δε δούλευε.

δηλαδή δεν έχουν πάρει πρέφα ότι δεν δουλεύει? δεν την βλέπουν να λείπει από τη θέση της?

μάλλον θα την πλρώνουν έτσι επ άπειρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mourouzis2005 είπε

Αν σου βάλουν λεφτά για τον Απρίλη πρέπει να τα επιστρέψεις. Εντωμεταξύ πώς ακριβώς ΘΑ πληρωθείς για τον Απρίλη από τις 9 Απριλίου, προκαταβολικά? Μάλλον θα ειναι για το Μάρτιο? Λίγο μπερδεμένα ειναι όλα, αλλά αν σου βάλουν λεφτά που δεν δούλεψες, μπορούν να στα ζητήσουν πίσω, με ή χωρίς δικαστήριο. Αν είχες 32 ημέρες άδεια και δούλευες 5ημερη εργασία σημαίνει ότι από τις 15/2 έως τις 31/3 ήσουν σε άδεια (32 εργάσιμες, 25/3 αργία). Τώρα γιατί δεν σε πήραν, το πιθανότερο είναι ότι αποδέχτηκαν το ιδιόχειρο σημείωμα σου με τη φατσούλα ως απόλυση, σου έδωσαν την άδεια και όλα καλά.

6ημερη εργασία και 8ωρο 

26ημερεσ άδεια λόγω ότι ήμουν 4 χρόνια και 7 ημέρες από πέρυσι ...ο μισθός που θα μπει τώρα πολύ σωστά είναι για τον Μάρτιο που με βάσει αυτά η άδεια τελείωνε 23 Μαρτίου άρα θα πρέπει να πληρωθώ την Παρασκευή μέχρι και για τις 23 Μαρτίου 

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν θα πάει σε άλλη δουλειά, θα πέφτει το χρήμα ασταμάτητα μέχρι να πάρουν πρέφα ότι την πλήρωναν ενώ δε δούλευε.

Αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά δε με αφήνουν να χαρώ ... Με στέλνουν στα δικαστήρια. 😭

2 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

δηλαδή δεν έχουν πάρει πρέφα ότι δεν δουλεύει? δεν την βλέπουν να λείπει από τη θέση της?

μάλλον θα την πλρώνουν έτσι επ άπειρον

Βρε πως να μην το έχουν καταλάβει αφού εγώ άνοιγα το μαγαζί και έφευγα από τουσ τελευταίους 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να εργαζεσαι πχ σαν τεχνικος πεδιου σε παροχο και να σου πουν οτι δεν σε διωχνουμε αλλα σε στελνουμε πωλησεις αλλιως δηλω παραιτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Γινεται να εργαζεσαι πχ σαν τεχνικος πεδιου σε παροχο και να σου πουν οτι δεν σε διωχνουμε αλλα σε στελνουμε πωλησεις αλλιως δηλω παραιτηση; 

Δες τη σύμβαση που έχεις υπογράψει. Μίλα με εργατολόγο. Αν μπορεί να θεωρηθεί ως βλαπτική μεταβολή, μπορείς να θεωρήσεις ότι αποτελεί προσβολή της σύμβασης εργασίας, και είτε να μείνεις εκεί που είσαι είτε να σε απολύσουν, με την ανάλογη αποζημίωση.

 

Επίσης, όταν μας απολύουν, ποτέ δε δεχόμαστε να πάρουμε τις άδειες που μας έχουν μείνει. Δεν υπογράφουμε για χορήγηση άδειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Efi30 είπε

Καλημέρα σας θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Δούλευα 4 χρόνια χοντρικά σε ένα σούπερ μάρκετ. Είχα πολύ καλές σχέσεις με τα αφεντικά μου και μεγάλο φόρτο εργασίας αλλά επειδή έμαθα τι μισθοί παίζουν εκεί μέσα αποφάσισα να μην κάνω την ηλίθια πλέον. Και αποφάσισα να παραιτηθώ μιασ και έλεγαν ότι εγώ έπαιρνα τον μεγαλύτερο μισθό άρα δεν έπαιρναν από λόγια να το συζητήσουμε. Έχω παραιτηθει από τισ 12/2/21 με προφορική ανακοίνωση και με ένα απλό σημείωμα. Από τότε δεν έχουν έρθει σε επαφή μαζι μου ούτε αν με έχουν βάλει σε άδεια ούτε να πω να υπογράψω τίποτα. Στο Εργάνη δε φαίνεται κάτι παντωσ και πληρώθηκα κανονικά τον προηγούμενο μηνα και λογικά και αυτόν θα πληρωθώ κανονικά . Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν καμία στραβή ώστε να τουσ πληρώσω κιολασ ;; Να πάω να τουσ βρω η να το αφήσω έτσι ;;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εγώ θα σου πω απλά και κατανοητά να αφήσεις την ζουλαπιστικη νοοτροπία και να ενημωσεις άμεσα το λογιστήριο εκτός και αν τρολαρεις βέβαια.

Υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά οικονομικά προβλήματα χωρίς δουλειά,και εσύ γράφεσαι πριν 5 ώρες σε ένα φόρουμ και ρωτάς τι?

Αν θα πάρουν χαμπάρι τα αφεντικά σου ότι τους κοροϊδεύεις?

Καλύτερα είναι να κλειδωθεί αυτό το thread γιατί υποτιμάει την νοημοσύνη όλων μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Δες τη σύμβαση που έχεις υπογράψει. Μίλα με εργατολόγο. Αν μπορεί να θεωρηθεί ως βλαπτική μεταβολή, μπορείς να θεωρήσεις ότι αποτελεί προσβολή της σύμβασης εργασίας, και είτε να μείνεις εκεί που είσαι είτε να σε απολύσουν, με την ανάλογη αποζημίωση.

 

Επίσης, όταν μας απολύουν, ποτέ δε δεχόμαστε να πάρουμε τις άδειες που μας έχουν μείνει. Δεν υπογράφουμε για χορήγηση άδειας.

η συμβαση αναφερει τεχνικος και οχι πωλητης η υπαλληλος γραφειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, davarisx είπε

Εγώ θα σου πω απλά και κατανοητά να αφήσεις την ζουλαπιστικη νοοτροπία και να ενημωσεις άμεσα το λογιστήριο εκτός και αν τρολαρεις βέβαια.

Υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά οικονομικά προβλήματα χωρίς δουλειά,και εσύ γράφεσαι πριν 5 ώρες σε ένα φόρουμ και ρωτάς τι?

Αν θα πάρουν χαμπάρι τα αφεντικά σου ότι τους κοροϊδεύεις?

Καλύτερα είναι να κλειδωθεί αυτό το thread γιατί υποτιμάει την νοημοσύνη όλων μας

Δε καταλαβαίνω το λογο που επιτηθεσαι αν δε σου αρέσει η ερώτηση μου μπορούσες πολύ απλά να την αγνοήσεις. Η ερώτηση μου δεν ήταν αν θα με καταλάβουν είναι τι πρέπει να κάνω εγώ από τη στιγμή που δε με έχουν ενημερώσει και αν θα έχω θέμα . Για το ποιοσ έχει οικονομικά προβλήματα η όχι δε το γνωρίζει κανενασ. Και εγώ έχω και οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα για αυτό και δούλευα παραπάνω από το κανονικό σε εκείνο το μαγαζί και δεν ήξερα τι σημαίνει αργία ρεπό και ωράριο. Δε θεωρώ να πίεσα κανέναν να μου απαντήσει και ποσό άλλο εσένα ... Καλή συνέχεια και μάθε να σέβεσαι τους ανθρώπους δεν είναι όλοι σαν εσένα ... 

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

η συμβαση αναφερει τεχνικος και οχι πωλητης η υπαλληλος γραφειου

Η σύμβαση μου από τότε που ξεκίνησα αναγράφει ταμειασ .. 

2 ώρες πριν, derr είπε

Σε ευχαριστώ πολύ .. το διάβασα και εγώ αυτό και από αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορώ και εγώ να τον τρέξω αυτή τη στιγμή από τη στιγμή που δεν έχει δηλώσει την παραίτηση μου εδώ και τόσο καιρό ... Ούτε δηλωμένη άδεια έχει κάνει ... Άπλωσ δεν θέλω να φτάσω στα άκρα μέχρι να πληρωθώ και να δω τι θ μου βάλει σαν μισθοδοσία ... 

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Ξανακοίταξα το ημερολόγιο οτι ήταν Δευτέρα και όχι Παρασκευή!

😂

monday GIF by Demic

Έτσι ήταν η κατάσταση μου 4 χρόνια που δούλευα εκεί 😂😂😂😂😂

2 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Δες τη σύμβαση που έχεις υπογράψει. Μίλα με εργατολόγο. Αν μπορεί να θεωρηθεί ως βλαπτική μεταβολή, μπορείς να θεωρήσεις ότι αποτελεί προσβολή της σύμβασης εργασίας, και είτε να μείνεις εκεί που είσαι είτε να σε απολύσουν, με την ανάλογη αποζημίωση.

 

Επίσης, όταν μας απολύουν, ποτέ δε δεχόμαστε να πάρουμε τις άδειες που μας έχουν μείνει. Δεν υπογράφουμε για χορήγηση άδειας.

Δεν έχω υπογράψει σύμβαση .. την έχουν στο Εργάνη αλλά δεν έχω υπογράψει ποτέ και ούτε αντίγραφο έχω .. δεν απολύομαι.. παραίτησή δήλωσα ... Εκτοσ κι αν μου κάνουν αυτοί απόλυση . Τεσοα σε ευχαριστώ πολύ θα δω μέχρι την παρασκευή που πληρώνομαι το θα μου βάλει και αναλόγως θα πράξω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπέλα μου είσαι με τα καλά σου?

Αντί να πάρεις το λογιστήριο της πρώην εταιρείας που δούλευες και να ρωτήσεις τι γίνεται μπαίνεις σε ένα φόρουμ δημόσια και ρωτάς αν μπορείς να κάνεις αβαβα τα λεφτά που πιθανότατα κατά λάθος σου καταθέτουν?

Φυσικά και δεν θα καταφέρεις να τα κάνεις αβαβα και θα τα επιστρέψεις θες δεν θες πίσω.

Συγνώμη αλλά το όλο θέμα σου υποβιβάζει και την δική σου νοημοσύνη και την δική μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...