Προς το περιεχόμενο

Απέτυχε η προσπάθεια σύστασης σωματείου εργαζομένων της Amazon στην Αλαμπάμα


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Συνδικαλιστής = επαγγελματίας Τεμπέλης. Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου καταλήγουν πάντα να τα κάνουν πλακάκια με την διοίκηση κάτω από το τραπέζι και να τα κονομανε. Ουστ. 

γιαυτο κατεληξες να παιρνεις 580 ευρω βασικο και να σου τρωνε αδειες-επιδοματα-δωρα και να αμα μιλησεις να μενεις ανεργος. Γτ ο συνδικαλισμος σε τριτοκοσμικες χωρες εχει καταντησει αυτο που λες. Τριτοκοσμικες χωρες=Ελλαδα. Η χωρα που καταπατειται καθε εργασιακο δικαιωμα στην συντριπτικη πλειοψηφια των εργαζομενων, υγεια-παιδεια ειναι στο ναδιρ, δημοσιογραφοι εκτελουνται εξω απο τα σπιτια τους κτλ αλλα νταξ ο μεσος κατοικος δεν εχει θεματα και πιστευει οτι το DNA του ειναι το ιδιο με των αρχαιων Ελληνων και νιωθει ανωτερος /εξαιρετικα στην τοποθεσια Ελλαδα. 

Επεξ/σία από tsibosp
  • Like 2
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 hours ago, valkon said:

Δεν υπάρχει σωτηρία για την Αμερικούλα

Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα εργασιακά της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα στο τι ψηφίστηκε πρόσφατα. Να κοιτάμε πρώτα τα δικά μας και μετά να σχολιάζουμε υποτιμητικά άλλες χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, filip123go είπε

Σε μια από τις δουλείες που ήμουν στο παρελθόν υπήρχε συνδικάτο. Το μόνο που είχαν καταφέρει στα χρόνια που ήμουν εκεί ήταν να μην μας χρεώνει η εταιρεία μια αργία (δεν θυμάμαι ποια, έχει περάσει τόσος καιρός, νομίζω ήταν τα Θεοφάνια ) σαν άδεια. Κατά τα άλλα μαζικές απολύσεις, μειώσεις μισθών κλπ ήταν όλα κομπλέ. 

Ελλαδα - ιδιωτικος τομεας - σωματειο/συνδικατο = Ανεκδοτο εφαμιλλο των ποντιακων.

Για τους φιλους που απορουνε, μην μπερδευετε το δημοσιο με τον ιδιωτικο τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, esertas είπε

 

Οι συνδικαλιστές όμως άλλη φάρα. Την δεκαετία του 80 αρχές, έκαναν στο εργοστάσιο που δούλευε ο πατέρας μου απεργία. (Καλοχώρι το κτήριο που μετά έγινε η ΣΔΟΕ). Ήταν κανα μήνα από έξω και το είχαν κλειδώσει να μην μπαίνει βγαίνει κανένας. Ήμουν μπροστά (15 χρονών) που είχαν έρθει απο τα κεντρικά του εργατικού κέντρου Θεσσαλονίκης και με τηλεβόες φωνάζανε "κάτω τα αφεντικά. Θα το κλείσουμε και αυτό το εργοστάσιο". Περίεργο ε;

Πολυ "ρομαντικα" τα βλεπεις.. Για πες,  εαν ερθει αυριο η Google, το  Amazon , η εστω σε προσλαβει μια τραπεζα Ελληνικη , και σε ΣΚΙΖΕΙ.. που θα πας την νυχτα , τι ακριβως θα κανεις και ποιον νομιζεις θα βρεις?.. Το ποιο πιθανο ειναι να θες να πυροβολησεις το κεφαλι σου το ιδιο.. εχουμε νομιζω εκατονταδες παραδειγματα ε.. 

 

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα εργασιακά της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα στο τι ψηφίστηκε πρόσφατα. Να κοιτάμε πρώτα τα δικά μας και μετά να σχολιάζουμε υποτιμητικά άλλες χώρες

Ειναι πραγματικο αξιο αποριας παντως.. δεν εχουμε ιδεα τι γινεται στα του οικου μας, αλλα εχουμε και αποψη για το τι γινεται 8000 μιλια μακρυα..  φαινομενο της εποχης.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Πολυ "ρομαντικα" τα βλεπεις.. Για πες,  εαν ερθει αυριο η Google, το  Amazon , η εστω σε προσλαβει μια τραπεζα Ελληνικη , και σε ΣΚΙΖΕΙ.. που θα πας την νυχτα , τι ακριβως θα κανεις και ποιον νομιζεις θα βρεις?.. Το ποιο πιθανο ειναι να θες να πυροβολησεις το κεφαλι σου το ιδιο.. εχουμε νομιζω εκατονταδες παραδειγματα ε.. 

 

Ειναι πραγματικο αξιο αποριας παντως.. δεν εχουμε ιδεα τι γινεται στα του οικου μας, αλλα εχουμε και αποψη για το τι γινεται 8000 μιλια μακρυα..  φαινομενο της εποχης.. 

Η σκεψη οτι με την βια λυνονται ολα και οτι νομος ειναι το δικιο του εργατη οδηγησε την χωρας μας εδω που ειναι σημερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Συνδικαλιστής = επαγγελματίας Τεμπέλης. Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου καταλήγουν πάντα να τα κάνουν πλακάκια με την διοίκηση κάτω από το τραπέζι και να τα κονομανε. Ουστ. 

Αυτά στο Ελλάδα ρε φίλε εκεί δουλεύουν ρε φίλε. Μην είσαι κολλημένος στο Ελλάδα, βγες παραεξω από την Κόρινθο που έλεγε και ένας συγχωρεμένος εδώ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, GeorgBou είπε

Η σκεψη οτι με την βια λυνονται ολα και οτι νομος ειναι το δικιο του εργατη οδηγησε την χωρας μας εδω που ειναι σημερα.

 

αν ο Νομος δεν ειναι ΚΥΡΙΩΣ το δικιο του εργατη τοτε ποιανου ειναι?..

και φυσικα δεν δεν υποστηριξα την βια...

αλλα απτην αλλη καποιος θα πει οτι  με βια κερδηθηκαν τα περισσοτερα δικαιωματα ε... και μαλιστα βια απτην πλευρα της εξουσιας κυριως,.,

 

Αλλα δεν μου απαντησε καποιος.. Πως η τι ακριβως , ελπιζεις να διασφαλίσει τα συμφεροντα σου, η να διεκδικησει για σενα ενα καλυτερο μελλον? Υπαρχει καποια αλλη εναλακτικη , ρεαλιστικά εφαρμοσιμη λυση?..

Επεξ/σία από Tsakalos!
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsibosp είπε

γιαυτο κατεληξες να παιρνεις 580 ευρω βασικο και να σου τρωνε αδειες-επιδοματα-δωρα και να αμα μιλησεις να μενεις ανεργος. Γτ ο συνδικαλισμος σε τριτοκοσμικες χωρες εχει καταντησει αυτο που λες. Τριτοκοσμικες χωρες=Ελλαδα. Η χωρα που καταπατειται καθε εργασιακο δικαιωμα στην συντριπτικη πλειοψηφια των εργαζομενων, υγεια-παιδεια ειναι στο ναδιρ, δημοσιογραφοι εκτελουνται εξω απο τα σπιτια τους κτλ αλλα νταξ ο μεσος κατοικος δεν εχει θεματα και πιστευει οτι το DNA του ειναι το ιδιο με των αρχαιων Ελληνων και νιωθει ανωτερος /εξαιρετικα στην τοποθεσια Ελλαδα. 

Πόσο σωστός ρε φίλε. Δίδαξε τους, να γίνει, να γίνει sticky παρακαλώ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsakalos! είπε

αν ο Νομος δεν ειναι ΚΥΡΙΩΣ το δικιο του εργατη τοτε ποιανου ειναι?..

και φυσικα δεν δεν υποστηριξα την βια...

αλλα απτην αλλη καποιος θα πει οτι  με βια κερδηθηκαν τα περισσοτερα δικαιωματα ε... και μαλιστα βια απτην πλευρα της εξουσιας κυριως,.,

Μπερδευτηκαμε. Εγω εννοουσα το σχολιο που εκανες εσυ παραθεση.

Βλεπω ομως δεν ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος οποτε δεν εχει και νοημα να το συνεχισουμε.

Γραψε ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο συνδικαλισμός πέθανε από τότε που οι εργαζόμενοι διαπίστωσαν ότι οι επικεφαλής του σωματείου τους είναι πιο επικίνδυνοι και μπορούν να τους πουλήσουν πολύ πιο εύκολα ακόμα και από τους εργοδότες τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Argonaute είπε

Γιατι εδω τι πηγε να γινει; Περα απο τις απειλες των εργοδοτων για την μη συμμετοχη σε σωματεια, δεν περνουσαν νομους επι νομων για να μην συνδικαλιζονται οι εργαζομενοι παρα μονο τα φιλοκυβερνητικα κομματοσκυλα της εκαστοτε κυβερνησης; 

Υπάρχει νόμος που υποχρεωτικά μπαίνει ο εργαζόμενος σε συνδικαλιστικό σωματείο θες - δε θες. Αν δεν έχει τοπικό, σωματείο η φάμπρικα εξόρυξης μετάλλων που δουλεύει, τότε υπάγεται στην αποπάνω βαθμίδα πχ το σωματείο μεταλλορύγχων Ελλάδος. Και αν δεν υπάρχει ούτε αυτό, τότε υπάγεται στην ΓΣΕΕ. 

Αυτό που έχει αλλάξει, είναι να χρειάζεται η απόλυτη πλειοψηφία των εργαζομένων για να γίνει απεργία και αν δεν θέλουν να κάνουν απεργία, δεν μπορεί να τους υποχρεώσει το από πάνω σωματείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

αν ο Νομος δεν ειναι ΚΥΡΙΩΣ το δικιο του εργατη τοτε ποιανου ειναι?..

και φυσικα δεν δεν υποστηριξα την βια...

αλλα απτην αλλη καποιος θα πει οτι  με βια κερδηθηκαν τα περισσοτερα δικαιωματα ε... και μαλιστα βια απτην πλευρα της εξουσιας κυριως,.,

Αλλα δεν μου απαντησε καποιος.. Πως η τι ακριβως , ελπιζεις να διασφαλίσει τα συμφεροντα σου, η να διεκδικησει για σενα ενα καλυτερο μελλον? Υπαρχει καποια αλλη εναλακτικη , ρεαλιστικά εφαρμοσιμη λυση?..

Εσυ προσωπικα, εσυ οχι αλλος, τι διεκδικησες και το κερδισες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

Αλλα δεν μου απαντησε καποιος.. Πως η τι ακριβως , ελπιζεις να διασφαλίσει τα συμφεροντα σου, η να διεκδικησει για σενα ενα καλυτερο μελλον? Υπαρχει καποια αλλη εναλακτικη , ρεαλιστικά εφαρμοσιμη λυση?..

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους. Εγώ αυτό που έκανα όταν δεν ήμουν ευχαριστημένος από την δουλειά μου, διάβαζα, γινομουν καλύτερος και πήγαινα κάπου καλύτερα. Η αγορά στην Ελλάδα είναι πολύ μικρή. Οι κακοι εργοδότες μαθαίνονται κατεύθυναν στον τομέα μου (και φαντάζομαι σε όλους τους τομείς)... Και μετά όταν μας παίρνουν τηλέφωνα το hr και τους λέμε δεν ερχόμαστε σε εσάς γιατί δεν πληρώνετε υπερωρίες η γιατί πρέπει να δουλεύουμε 10 ώρες την ημέρα, παρεξηγούνται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 χρόνια σε Δήμο και 2 χρόνια σε 3 δουλειές στον ιδιωτικό τομέα γιατί αυτό το συνεπές κράτος εδώ και 2 χρόνια δεν μου έχει δώσει την σύνταξη που δικαιούμαι και κάπως έπρεπε να ζήσω. 

Στα 2 χρόνια του ιδιωτικού τομέα τα έχω δει ΌΛΑ. Μάλλον όσα δεν είδα στα 35 χρόνια του Δήμου τα είδα μέσα σε 2 χρόνια στις δουλειές αυτές. Ωράρια στάνταρ στα χαρτιά 8ωρα στην πράξη 10+. Ασφάλιση 4ωρη. Δώρα επιδόματα ανύπαρκτα η στα βάζω στο λογαριασμό και φερτα πίσω. Εργασιακές συνθήκες Ταγκανίκας. Α ξέχασα και τους παχυλούς μισθούς των 518€. Επιχειρήσεις με 15-20 άτομα και εργοδότες επιχειρηματίες που θέλουν να λέγονται μόνο στην Ελλάδα άθλιους. Ποιό σωματείο ρε παιδιά? Πλάκα κάνετε? Επιθεώρηση εργασίας ΙΚΑ ανύπαρκτοι. Εκφοβισμοί απειλές. Τόσοι περιμένουν σου λένε στην ουρά. Κρίμα τους νέους λυπάμαι!!!

17 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους. Εγώ αυτό που έκανα όταν δεν ήμουν ευχαριστημένος από την δουλειά μου, διάβαζα, γινομουν καλύτερος και πήγαινα κάπου καλύτερα. Η αγορά στην Ελλάδα είναι πολύ μικρή. Οι κακοι εργοδότες μαθαίνονται κατεύθυναν στον τομέα μου (και φαντάζομαι σε όλους τους τομείς)... Και μετά όταν μας παίρνουν τηλέφωνα το hr και τους λέμε δεν ερχόμαστε σε εσάς γιατί δεν πληρώνετε υπερωρίες η γιατί πρέπει να δουλεύουμε 10 ώρες την ημέρα, παρεξηγούνται. 

Και που μαθαινονται στην πιατσα τι σημαινει ? Τιποτα.Και σε μας μαθαινοταν αλλά υπήρχαν νέοι που είτε για προσωρινά είτε είχαν ανάγκη για δουλειά ερχόντουσαν και τα ζούσαν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...