Προς το περιεχόμενο

Σε "σκουπιδότοπο ακατάλληλο για παιδιά" έχει μετατραπεί το YouTube Kids


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σεμιναρια οταν διδασκα ασφαλεια διαδικτυου το πρωτο που ελεγα σε γονεις ηταν να εχουν σταθερο υπολογιστη σαν αρχη στα παιδια τους για να τα επιβλεπουν. Το δευτερο ηταν να μην τα αφηνουν ωρες μπροστα σε αυτο.

Ελεγαν "βεβαια εχεις δικιο, πρεπει να τα προφυλασσουμε" αλλα οι περισσοτεροι γονεις ειχαν facebook κά social και τους εβλεπες να στηνονται για σελφι και να τα πετανε ολα σχεδον εξω.

Απο το σπιτι ξεκιναει, ετσι μας εμαθαν και ετσι θα ειναι παντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, lnoldori είπε

Έχεις δίκιο σχετικά με την ευθύνη των γονιών αλλά πίστεψε με μερικές φορές δεν υπάρχει άλλη λύση ειδικά στην περίοδο της καραντίνας.

Κατά τα άλλα όμως το πραγματικό θέμα είναι ότι ένα προϊόν το οποίο θα έπρεπε να εξυπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό όχι μόνο αποτυγχάνει παταγωδώς αλλά ταυτόγχρονα κάνει και το αντίθετο. Το Youtube Kids είναι γεμάτο από βίντεο με διαφημίσεις και "χαζό" περιεχόμενο και αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς.

Ποιο σκοπό θα έπρεπε να εξυπηρετεί το κάθε YouTube;

Πιασάρικο περιεχόμενο θέλει να έχει για να βγάζει λεφτά. Το ξέρω σοκαριστικό.

Τα Υοutube Kids, Disney+, Nickelodeon δεν ανήκουν σε εμάς ή στους χαρτογιακάδες του κογκρέσου, ανήκουν στους μετόχους τους.

Αν δεν αρέσει στην υποεπιτροπή του Κογκρέσου να στείλουν επιστολή στον Biden να φτιάξουν κρατικό flix με εκπαιδευτική τηλεόραση για παιδιά.

Αν θέλουν βοήθεια και το know how να ζητήσουν από εμάς, το δικό μας ertflix έχει εκπαιδευτική τηλεόραση για παιδιά.

https://www.ertflix.gr/tag/ekpedeftiki-tileorasi/

Φυσικά υπάρχουν λύσεις φίλτατε, αλλά θέλει χρόνο και κόπο για να επιλέξεις το κατάλληλο περιεχόμενο και λεφτά για να το αγοράσεις.

Για το "παρκάρισμα" των παιδιών μας σε εύκολες λύσεις δεν μας φταίει κανένας άλλος.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά, δεν είναι αστείο. 

Δυστυχώς οι περισσότεροι ως γονείς είναι δύσκολο να εφαρμόσουμε τη Χρυσή τομή.

Από το 88, όταν και απέκτησα τον Amstrad 6128, θεωρώ τον εαυτό μου computer-άκια. Φυσικά και παίζαμε έξω όλη μέρα. Αλλά ακόμα και τώρα, θυμάμαι αρκετές φορές που απαντούσα στους φίλους μου στο θηροτηλέφωνο ότι "θα κατέβω σε λίγο";. Που πριν την αγορά του CPC, δεν έβλεπα την ωρα να πάει 5, να ξεχυθώ στις αλάνες με τις μπάλες, τα ποδήλατα και ακόμα να ανακατευτώ με το αντίθετο φύλο. Έχει μεγάλη σημασία το τελευταίο. Είτε έτρωγες 10 χυλόπιτες ανά εβδομάδα είτε όχι. Προφανώς η ένταση του φαινομένου αυξήθηκε με τον καιρό. Ήρθε η AMIGA το 1990 και μετά το "μέσα" έγινε ο κανόνας. Ναι ακόμα πηγαίναμε για Clubbing (όποτε δεν τρώγαμε πόρτα) κλπ κλπ.

Προσωπικά από τότε είχα φτάσει στο συμπέρασμα ότι ο μέσος όρος των φίλων, συμμαθητών και συνομηλίκων γενικά γνωστών μου, είχε άλλη ευκολία "λειτουργίας" στις παρέες, κλπ. 

Αυτό το παράδειγμα του εαυτού μου λοιπόν φανταστείτε το να παγιώνεται ως κατάσταση τα επόμενα χρόνια στο σύνολο των παιδιών και μάλιστα μικρότερης ηλικίας. Ιδίως στην εφηβεία που πρέπει να είσαι όλη μέρα με φίλους αντί για τους γονείς σου. 

Παρακολούθησα ενα Webinar αυτές τις μέρες για την επίδραση που έχει και θα έχει η καραντίνα στους πιτσιρικάδες αυτής της ηλικίας. Το ποσό σημαντικό είναι το σχολείο σαν κίνηση κοινωνικοποίησης. Η προτροπή των εκπαιδευτικών/ψυχολόγων ήταν να μην δίνουμε τόσο σημασία στα , ούτως η άλλως χάλια μαθήματα που γίνονται λόγω τηλεκπαίδευσης, αλλά στο ίδιο το παιδί που είναι αναγκασμένο αφενός να είναι κλεισμένο σε ένα "εχθρικό" περιβάλλον, και αφετέρου ή μόνη του πρόσβαση προς τον έξω κόσμο είναι όπως και να το κάνουμε "κατευθυνόμενη". 

Εν κατακλείδι, πιστεύω πως μετά από τόσα χρόνια θα μπορούσα να πάρω κάποια επιπλέον στοιχεία σε άτομο αν δεν είχα υπερβεί ένα μέτρο ενασχόλησης μου με το "σπορ".

Από την άλλη, ευτυχώς εξαιτίας της προσωπικής μου εμπειρίας πάνω στο θέμα, ήξερα πως να συμβουλέψω και να καθοδηγήσω εν μέρει τα δικά μου παιδιά πάνω στο θέμα. Και είχα και την τύχη να ζω σε περιοχές με γειτονιές, πλατείες και χωράφια.

Αλλά δυστυχώς έχουν αλλάξει κατά πολύ οι ισορροπίες. Προσωπικά επίσης να αναφέρω ότι οι μόνες φορές που "έρευνες" περί μη αρνητικού αντίκτυπου της πολύωρης ενασχόλησης ενός ανθρώπου με το αντικείμενο, ήταν όταν ήμουν ο ίδιος κολλημένος σε επικίνδυνο βαθμό και έβρισκα "άλλοθι" σε τέτοια "επίσημα" στοιχεία. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsibosp είπε

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ πρεπει να ειναι η το ενα η το αλλο και οχι και τα 2. Εμεις σαν γειτονια ετυχε και ειμασταν σχετικα κοντα σε ηλικιες, ολη μερα εξω, μπαλα στην αλανα, κυνηγητα, κρυφτο και ολα τα συναφη μετα τροχαδην μπανακι και σπιτια μας, στο δικο μου αν θελαμε να παιξουμε super Nintendo η PSX, στου φιλου Νο.1 αν θελαμε να παιξουμε mega drive , στου φιλου Νο.2 αν θελαμε να παιξουμε Nintendo 64. Pc  δεν ειχε ακομη κανεις. Προσωπικα ακομη δεν ειμαι γονεας βλεπω απο φιλους ξαδερφια που τους βαζουν youtube και τα παρατανε κατι πεπα το γουρουνακι και κατι περιεργα που εχω προσπαθησει κανα 2 φορες να τα παρακολουθησω και δεν βρηκα κατι αξιολογο. Αν καποια στιγμη αξιωθω και αποκτησω παιδι πραγματικα ανυπομονω να μεγαλωσει λιγο και να αραζουμε στο σαλονι μας και να βλεπουμε looney tunes, tom and jerry, HE-MAN και ολα τα συναφη. Πεπα το γουρουνακι και μαλακιες :)

Αναφέρω τις δικές μου εμπειρίες μιας και ως άτομο με θέματα υγείας και κούραση από μικρός ήμουν πιο πολύ εξαρτημένος από τα ηλεκτρονικα, όλα αυτά που περιγράφεις τα έζησα και εγώ μέχρι τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού και λίγα ψήγματα ως β γυμνασίου. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ την γενιά μου κάτι πολύ διαφορετικό και ιδιαίτερο σε σχέση με τους 00s μέσα στην τεχνολογία και την ευκολία μεγαλώσαμε. Την ίδια νοσταλγία για το 90s νιώθω και με το γίγνεσθαι του διαδικτύου του παρελθόντος όταν το πρωτογνωρισα από το σχολείο στο λύκειο και μετά στο σπίτι, σελίδες, σχεδίαση, forums και άλλα που έκλεισαν. Για αυτό είπα πριν, η κάθε γενιά έχει τα δικά της, σε λίγα χρόνια θα βγαίνουν οι 00s και θα λένε τι ωραία ήταν το bebe lily και άλλα χαζά cartoon που δεν μας ενδιέφεραν καθόλου εμάς, θα λένε για το πόσο διαφορετικό ήταν το Internet και οι υπολογιστές του 2010 σε σχέση με το tablet και τα κινητά του 2030. 

Πάντως, για YouTube και λοιπά, υπάρχουν ενδιαφέροντα κανάλια που μπορείς να περάσεις την ώρα σου, αλλά να ακούσεις και μουσική. Το τι βλέπεις είναι θέμα γούστου, αρεσκείας και αναζήτησης. Κάτι που δεν μου αρέσει θα το κλείσω, γενικα εκεί που βλέπω ένα απίστευτο σκουπιδαριο είναι σε κανάλια που ανοίγουν παιδιά και ανήλικοι, απορώ με τα βίντεο που ανεβάζουν και ποιος ο λόγος. Έχει να κανει ξεκάθαρα με την απόκτηση δημοσιότητας και επιβεβαίωσης. Εγώ έχω κανάλι με 100k κόσμο, πιο πολύ για τον χαβαλέ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ πρεπει να ειναι η το ενα η το αλλο και οχι και τα 2. Εμεις σαν γειτονια ετυχε και ειμασταν σχετικα κοντα σε ηλικιες, ολη μερα εξω, μπαλα στην αλανα, κυνηγητα, κρυφτο και ολα τα συναφη μετα τροχαδην μπανακι και σπιτια μας, στο δικο μου αν θελαμε να παιξουμε super Nintendo η PSX, στου φιλου Νο.1 αν θελαμε να παιξουμε mega drive , στου φιλου Νο.2 αν θελαμε να παιξουμε Nintendo 64. Pc  δεν ειχε ακομη κανεις. Προσωπικα ακομη δεν ειμαι γονεας βλεπω απο φιλους ξαδερφια που τους βαζουν youtube και τα παρατανε κατι πεπα το γουρουνακι και κατι περιεργα που εχω προσπαθησει κανα 2 φορες να τα παρακολουθησω και δεν βρηκα κατι αξιολογο. Αν καποια στιγμη αξιωθω και αποκτησω παιδι πραγματικα ανυπομονω να μεγαλωσει λιγο και να αραζουμε στο σαλονι μας και να βλεπουμε looney tunes, tom and jerry, HE-MAN και ολα τα συναφη. Πεπα το γουρουνακι και μαλακιες :)

Δηλαδή σου φαίνεται "περίεργο" η Πεππα το γουρουνάκι, αλλά είναι φυσιολογικά για ένα παιδί το Tom & Jerry που αν το δεις, στεγνά είναι ένα βίαιο παιδικό. Ή το Heman ας πούμε. Ναι οκ μας έπεισες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Πεπα το γουρουνακι και μαλακιες

Εχω ανιψιά που είναι 4 ετών και το έχω δει. Μια χαρά είναι (εκτός αν το είπες ειρωνικά οπότε πάσο)

Αν έχεις όρεξη να σιχαθείς τη κοινωνία, τη ζωή σου και το σύμπαν, βάλε να δεις Like Nastya στο Youtube....

Επεξ/σία από costis ni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να επαναπροσδιορίσουμε τις "απαιτήσεις" μας από μια εταιρεία η οποία προσφέρει δωρεάν streaming με σκοπό το κέρδος;

Ούτε κρατικό είναι για να μπορούμε να έχουμε λόγο, ούτε μας αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To YouTube Kids είναι από τις μεγαλύτερες πατάτες "εκεί έξω".

Λόγω τηλεκπαίδευσης ο γιος απέκτησε tablet οπότε του πέρασα το Family Link, του έβαλα όρια οθόνης όσο διαρκεί το μάθημα τις καθημερινές και μια ώρα τα ΣΚ και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ψηφίσανε νόμο στην Αμερική αν το παιδί και καλά νιώθει πως είναι άλλο φύλο και οι γονείς αρνούνται να του κάνουν επέμβαση αλλαγής ή να το ποτίσουν ναρκωτικά τότε το παίρνουν και το κράτος αναλαμβάνει το παιδί, το youtube τώρα δε ξέρω τι σκ@τά σερβίρουν στα παιδιά προωθώντας σίγουρα την αφυλία και κάθε είδους ανωμαλία δε πάνε να  σκούζουν δυο τρείς στο κογκρέσο, δεν αλλάζει τίποτα. Τώρα γι αυτούς τους προοδευτικούληδες που μιλάνε για πρόοδο κτλ η πρόοδος σε μια κοινωνία δε συμβαίνει έτσι απλά επειδή κάποιοι ανώμαλοι αποφάσισαν να αλλάξουν τη φύση, είναι μια αργή διαδικασία που γίνεται από την ίδια την κοινωνία και όχι με νόμους και καταστολή.

 

Και για όσους λένε, ρε παιδιά είναι ιδιωτική επιχείρηση κτλ, δηλαδή και αυτοί που ιδιωτεύουν και πουλούν ναρκωτικά δε πειράζει φτάνει εμείς να γνωρίζουμε πως είναι κάτι κακό τα ναρκωτικά και αν είναι ας αναλάβει το κράτος τη πώλησή τους, ήμαρτον. Και το άσχημο αυτοί που επικαλούνται το επιχείρημα είναι συνήθως αριστεροί που όταν συμφέρει καλό είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία, μόνο αν δουλεύει προς τη διάλυση της κοινωνίας.

Επεξ/σία από Theodore1890
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το Youtube είναι εκεί, αν θες να βάζεις στον αυτόματο τα παιδιά και να τους δίνεις πρόσβαση να βλέπουν ότι να ναι ,δε φταίει στο Youtube αλλά ο γονέας, όπως ολο το ιντερνετ και η πρέζα και τα όπλα είναι εκεί έτσι και το Youtube (με της σπαστικές πλέον διαφημίσεις ), αμα βαριέσαι εσύ γονέα και τα βάζεις όλη ήμερα να βλέπουν Youtube , εγώ έχω δυο παιδιά αν εγώ δε τα κατευθύνω σωστά ποιος φταίει , το ξερό μας το κεφαλή που δε  δώσαμε την σωστή παιδεία στα μικρά μας η το Youtube  !?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή σου φαίνεται "περίεργο" η Πεππα το γουρουνάκι, αλλά είναι φυσιολογικά για ένα παιδί το Tom & Jerry που αν το δεις, στεγνά είναι ένα βίαιο παιδικό. Ή το Heman ας πούμε. Ναι οκ μας έπεισες. 

Βια υπήρχε σε διάφορα παιδικά που βλέπαμε, ειδικά σε ορισμένα ιαπωνικά anime ούτε λόγος....  Λογικό είναι βέβαια να τα θυμόμαστε με αναμνήσεις. Την βία βέβαια δεν την εκλαμβανουν όλα τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε κάτι που έβλεπαν πριν χρόνια τα ξαδερφακια μου, νομίζω ήταν ο Bob σφουγγαρακης, έδειχνε μια φάση που κάτι τον έκοψε στα δύο, ο ένας ψηλοεκλαψε και στεναχωρηθηκε, ο άλλος γέλασε και ο άλλος ουδέτερος. 

1 ώρα πριν, Theodore1890 είπε

Εδώ ψηφίσανε νόμο στην Αμερική αν το παιδί και καλά νιώθει πως είναι άλλο φύλο και οι γονείς αρνούνται να του κάνουν επέμβαση αλλαγής ή να το ποτίσουν ναρκωτικά τότε το παίρνουν και το κράτος αναλαμβάνει το παιδί, το youtube τώρα δε ξέρω τι σκ@τά σερβίρουν στα παιδιά προωθώντας σίγουρα την αφυλία και κάθε είδους ανωμαλία δε πάνε να  σκούζουν δυο τρείς στο κογκρέσο, δεν αλλάζει τίποτα. Τώρα γι αυτούς τους προοδευτικούληδες που μιλάνε για πρόοδο κτλ η πρόοδος σε μια κοινωνία δε συμβαίνει έτσι απλά επειδή κάποιοι ανώμαλοι αποφάσισαν να αλλάξουν τη φύση, είναι μια αργή διαδικασία που γίνεται από την ίδια την κοινωνία και όχι με νόμους και καταστολή.

 

Και για όσους λένε, ρε παιδιά είναι ιδιωτική επιχείρηση κτλ, δηλαδή και αυτοί που ιδιωτεύουν και πουλούν ναρκωτικά δε πειράζει φτάνει εμείς να γνωρίζουμε πως είναι κάτι κακό τα ναρκωτικά και αν είναι ας αναλάβει το κράτος τη πώλησή τους, ήμαρτον. Και το άσχημο αυτοί που επικαλούνται το επιχείρημα είναι συνήθως αριστεροί που όταν συμφέρει καλό είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία, μόνο αν δουλεύει προς τη διάλυση της κοινωνίας.

Μήπως ψηφίστηκε κάτι διαφορετικό από αυτό που λες και δεν το διάβασες/έψαξες καλά; Γενικά σε όλες τις χώρες του δυτικού κόσμου και όχι μόνο, για τις οποιεσδήποτε τακτικές προγραμματισμένες ιατρικές πράξεις σε ανήλικο απαιτείται η συγκατάθεση και έγκριση του γονέα. Αυτό που λες ότι ψήφισαν είναι πως να το πω, "εξαιρετικά τέρμα υπερτραβηγμενο πράγμα". Αν τελικά ισχύει πράγματι αυτό, εντάξει.... Jesus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costis ni είπε

Εχω ανιψιά που είναι 4 ετών και το έχω δει. Μια χαρά είναι (εκτός αν το είπες ειρωνικά οπότε πάσο)

Αν έχεις όρεξη να σιχαθείς τη κοινωνία, τη ζωή σου και το σύμπαν, βάλε να δεις Like Nastya στο Youtube....

ΕΜΕΤΟΣ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

5 hours ago, NickTG said:

 

Δεν χρειάζεται πάντως να περιμένετε από άλλους παιδιά.

Σημερα κιόλας ξηλώστε όλο το σχετικό εξοπλισμό από το σπίτι, αγοράστε και τα αντίστοιχα κινητά χωρίς πρόσβαση σε τέτοια κακά πράγματα και είστε έτοιμοι. 

Όλοι για συμπαράσταση ή τίποτα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...